• O nas

• Jubileusz 50-lecia szkoły

• Jubileusz Szkoły

Patronat honorowy nad Uroczystością 50 – lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II
            w Nowym Mieście Lubawskim sprawowali:

Joanna Kluzik-Rostkowska - Minister Edukacji Narodowej,
            Grażyna Przasnyska -Warmińsko Mazurski Kurator Oświaty
            Józef Blank - Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego

6 września 2014 roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim obchodziła Złoty Jubileusz swojego istnienia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Bazylice Świętego Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. W Eucharystii wzięli udział zaproszeni goście, Dyrekcja  i absolwenci szkoły, poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych szkół oraz cała społeczność szkolna.

Po mszy wszyscy zgromadzeni na czele z gospodarzem uroczystości Burmistrzem Nowego Miasta Lubawskiego Józefem Blankiem oraz Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim Ewą Kijorą  przeszli korowodem na czele z orkiestrą dętą na obiekt MOSiR, gdzie nastąpiła kontynuacja uroczystości.

W oficjalnej części obchodów udział wzięli: Senator RP Stanisław Gorczyca, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Grażyna Przasnyska. Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza reprezentował  Tadeusz Prusiński. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Starosta Nowego Miasta Lubawskiego Ewa Dembek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, a jednocześnie były dyrektor szkoły jubilatki Romuald Koszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Deja wraz z radnymi, wiceburmistrz Damian Artuszewski, Kierownik Referatu Oświaty przy Urzędzie Miasta Dorota Osińska.

W obchodach Jubileuszu Szkoły uczestniczył również Prezes Zakładu Patronackiego Expom S.A. w Kurzętniku Rafał Domżalski, licznie zgromadzeni księża na czele z Księdzem Kanonikiem Zbigniewem Markowskim, przedstawiciele jednostek samorządowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, byli nauczyciele oraz byli pracownicy obsługi i administracji szkoły. Nie zabrakło licznie przybyłych absolwentów Szkoły Jubilatki.

Dyrektor placówki  Ewa Kijora w swoim wystąpieniu przybliżyła historię szkoły, jej osiągnięcia, zamierzenia i plany.

Przybyli goście wyrażali uznanie dla prężnie działającej szkoły i  na ręce Dyrektora  Ewy Kijory składali serdeczne życzenia, do których  dołączali przepiękne bukiety kwiatów i prezenty.

Z okazji Złotego Jubileuszu szkoły zostały wybite medale pamiątkowe, którymi uhonorowani zostali obecni na uroczystości notable. Jubileusz szkoły był okazją do nagrodzenia tych, którzy znaczną część swojego życia poświęcili pracy w Szkole Jubilatce. Otrzymali oni medale "Zasłużony dla Szkoły". Osoby, które efektywnie współpracowały ze szkołą, niosły pomoc materialną, wspierały inicjatywy i działalność szkoły zostały nagrodzone medalami "Przyjaciel Szkoły".

Na uroczystość przybył absolwent szkoły, który został wpisany do Księgi Uczniów pod numerem 1 Pan Stanisław Barbarski. Z rąk dyrektora szkoły otrzymał Certyfikat i upominek. Uczennicą wpisaną do tejże księgi pod numerem ostatnim tj. 7.497 jest Maja Bartkowska z klasy Ib. Dziewczynka otrzymała Certyfikat i upominek w postaci lalki.

Podczas uroczystości nie zabrakło podziękowań dla sponsorów, dzięki którym Jubileusz Szkoły miał taką formę, jak wcześniej zaplanowali jego organizatorzy.

Uczniowie i absolwenci w montażu słowno-muzycznym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.

Tradycyjne Sto Lat z okazji Urodzin Szkoły towarzyszyło wjechaniu  tortu okolicznościowego, który ufundowała Rada Rodziców działająca przy placówce.  Tort w kształcie tarczy symbolizował szkołę, w której uczniowie przez 50 lat zdobywają  wiedzę.

Po uroczystościach  goście udali się przed budynek szkoły przy  ul. Jagiellońska 3, gdzie miało miejsce odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Zwiedzaniu wystaw przygotowanych z okazji jubileuszu  towarzyszyły wspomnienia i emocje.

Uwieńczeniem obchodów Jubileuszu Szkoły była biesiada przy muzyce, podczas której Dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci wspominali dawne dzieje. Czas umilił występ Pana Mirosława Deredasa - Elvisa na Bis, którego niezwykłe umiejętności wokalne wprowadziły zebranych we wspaniały nastrój.

Część oficjalną   Złotego Jubileuszu  prowadzili Pani Ewelina Niścigorska-Bojarska i Pan Jerzy Resicki - nauczyciele tejże szkoły. (enb, KZ)