• Projekty unijne i wymiana międzynarodowa

          • Szkoła Wierna Tradycji

          • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła postanowiła ubiegać się o certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu” przyznawany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Przedsięwzięcie to ma na celu wyróżnienie szkół i placówek oświatowych, które m.in. promują postawy patriotyczne, doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji patriotycznej i regionalnej, tworzą klimat społeczny sprzyjający rozwojowi, osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspieraniu poczucia  własnej wartości.

            Wierzymy, że zarówno dotychczasowe inicjatywy, jak i te, które są przed nami zostaną docenione przez Kapitułę Konkursu  i  uznane za godne naśladowania.

            Wycieczka do Nowomiejskiej Bazyliki św. Tomasza Apostoła - 6.06.2017 r.

            6 czerwca, uczniowie klas VI b i VI c odwiedzili Nowomiejską Bazylikę św. Tomasza Apostoła. Młodzież z uwagą i skupieniem słuchała wielu ciekawostek historycznych dotyczących architektury średniowiecza, osób żyjących w Nowym Mieście Lubawskim w dawnych wiekach, dobrodziejów naszej bazyliki. Przede wszystkim jednak uczniowie dowiedzieli się, jakie zabytki znajdują się w kościele i dlaczego nowomiejska bazylika jest tak cennym obiektem.

             

             

                 

            Wizyta w kościele to kolejny punkt na szkolnej mapie działań patriotycznych i regionalnych.

             

             

               

            Młodzież została oprowadzona przez nauczycielkę historii – Magdalenę Kortes oraz ks. Krzysztofa Rozynkowskiego.

             

            Wycieczka klasowa do Grunwaldu i Olsztynka – Śladami historii naszej ojczyzny – 02.06.2017 r.

            2 czerwca uczniowie klasy III d wraz z wychowawczynią Małgorzatą Gołębiewską oraz rodzicami – panią Iwoną Zielińską i panem Dezyderiuszem Kozłowskim udali się na wycieczkę do Grunwaldu i Olsztynka.Celem wycieczki było poznanie miejsc, które są ważne dla historii naszego państwa. Dzieci przeszły szlakiem bitwy słuchając niezwykle ciekawego opowiadania przewodnika, po czym zwiedziły wystawy w muzeum. Największym zainteresowaniem cieszyła się wystawa kopii broni i oporządzenia z czasów Bitwy grunwaldzkiej oraz oryginalne zabytki pozyskane w wyniku prac archeologicznych na pobojowisku.Pan przewodnik był zaskoczony tak dużym zainteresowaniem historią ze strony młodych turystów oraz bardzo profesjonalnymi pytaniami, które mu zadawali. „Żywa lekcja historii” została zakończona obejrzeniem przez dzieci fragmentu filmu „Krzyżacy” przedstawiającego moment bitwy pod Grunwaldem.

            Oczywiście, nie obyło się bez zakupienia cennych pamiątek w postaci rycerzy, mieczy, kolorowych albumów ze zdjęciami Grunwaldu.

            Kolejnym celem wycieczki była huta szkła artystycznego w Olsztynku. Dzieci wzięły udział w pokazie tworzenia wyrobów artystycznych ze szkła. Były pełne podziwu dla hutników – artystów, z których rąk wychodziły szklane cudeńka.

            Ostatnim punktem na naszym turystycznym szlaku było Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Dzieci z ciekawością odwiedzały kolejne chaty, które kryły w swoich tajemniczych wnętrzach zaskakujące przedmioty użytku domowego z XIX wieku. Miały też okazje podziwiać stroje ludowe mieszkańców naszego regionu Warmii i Mazur.

            Nasza wycieczka była ciekawą lekcją historii oraz regionalizmu. Wzbudziła w dzieciach chęć poznawania historii naszego państwa oraz zwyczajów i tradycji regionu, w którym żyją.

            Okazało się, że tak blisko nas są miejsca, których nie znamy, a które odegrały tak ważną rolę w historii Polski.

             

            Uroczystości związane z 72 rocznicą zakończenia II wojny światowej -  8.05.2017 r.

            8 maja jest rocznicą zakończenia działań wojennych w Europie. W tym dniu pamiętamy o tych, którzy walczyli na różnych frontach z niemiecką III Rzeszą. Kolejna rocznica zwycięstwa przywołuje pamięć o żołnierzach września, polskich sił zbrojnych na zachodzie, polskiego państwa podziemnego. Tego dnia w naszym mieście obchodziliśmy uroczystości związane z 72 rocznicą zakończenia II wojny światowej. Obchody rozpoczęła msza święta w Bazylice Św Tomasza Apostoła.

             

                 

            Następnie delegacje, które poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta złożyły kwiaty w miejscach pamięci. W sali dawnego kina rozpoczęła się część artystyczna m.in. z udziałem uczniów naszej szkoły.

             

                

             

             

                    Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - 26.04 2017 r.

            W naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczysta akademia rozpoczęła się o godzinie 9.00. W sali gimnastycznej  zebrali się uczniowie klas 0-VI wraz z nauczycielami.

             

                                       

            Na uroczystości gościliśmy zastępcę burmistrza Krzysztofa Widźgowskiego, radnych miejskich: Andrzeja Nadolskiego i Adama Kłosowskiego oraz Annę Moczadło – przewodniczącą Rady Rodziców. Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego.

                                    

             

            Montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Wiwat Konstytucja” w wykonaniu uczniów klas V oraz pieśni patriotyczne w interpretacji chóru szkolnego „Bemolki”, pozwoliły wrócić do czasów minionych i przypomnieć wydarzenia związane z dniem 3 maja 1791 roku.

             

             

            Pan Krzysztof Widźgowski w słowach skierowanych do zebranych podkreślił znaczenie patriotyzmu, wskazał na rolę Ojczyzny i symboli narodowych w życiu młodych ludzi, na szacunek do barw narodowych. Dyrektor szkoły Jerzy Resicki zaakcentował,  że w naszej szkole w sposób szczególny obchodzimy doniosłe wydarzenia, które na stałe zapisały się na kartach historii – 11 listopada i 3 maja.

            Podczas jednej z przerw lekcyjnych cała społeczność szkolna spotkała się na placu przed szkołą. Dokonano uroczystego wciągnięcia flagi na maszt.

             

            Nowe Miasto Lubawskie   w czasach powojennych -  lekcja histirii 25.04.2017 r.

            25 kwietnia uczniowie z klas VI a i VI c uczestniczyli  w lekcji historii „Nowe Miasto Lubawskie w czasach powojennych”.

                    

             

            Podczas zajęć młodzież miała okazję zobaczyć wystawę o tym samym tytule przygotowaną przez pracowników Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim. Znalazły się na niej zdjęcia przedstawiające m.in. nasze miasto zaraz po zakończeniu II wojny światowej, uroczystości patriotyczne odbywające się w latach 50 – tych, kościół, życie codzienne mieszkańców i wykonywane przez nich zawody oraz  szkoły, do których uczęszczali ich rodzice i dziadkowie.

             

                     

            Największym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyły się fotografie związane z życiem codziennym – kartki żywnościowe, przedmioty codziennego użytku, a w szczególności pierwsze telewizory czy samochody. Zajęcia te przybliżyły uczniom czasy, w których wychowywali się ich dziadkowie i rodzice, a także pozwoliły zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne w latach powojennych.

            Lekcję przygotowały panie Magdalena Kortes i Katarzyna Ornowska.

             

             

            Wieczornica wierszy i piosenek patriotycznych pt. „Kocham Cię, Polsko!” - 5.04.2017 r.

            W naszej szkole odbyła się wieczornica wierszy i piosenek patriotycznych pt. „Kocham Cię, Polsko!”

             

            Uczniowie pod czujnym okiem  wychowawców i rodziców przygotowali się do recytacji oraz śpiewu. Repertuar został dostosowany do poziomu małych wykonawców, a byli to uczniowie z klas I - III.  Autorami wierszy byli m. in.: Władysław Bełza, Antoni Słonimski, Czesław Janczarski. Recytacji towarzyszyły piękne, nastrojowe utwory Fryderyka Chopina. Wieczornica została urozmaicona piosenkami o ojczyźnie, które zaśpiewali uzdolnieni muzycznie soliści.

                        

             

             

              Na zakończenie tego miłego spotkania goście wysłuchali utworów granych na dzwonkach chromatycznych przez uczniów z klasy III d.

            Patriotycznym akcentem wieczornicy było zaśpiewanie przez wszystkich uczestników piosenki „Płynie Wisła, płynie”.

                 

             

             

             

            Lekcja historii regionalnej - 15.03.2017 r.

            Uczniowie klas czwartych mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji z udziałem znanego regionalisty Krzysztofa Kliniewskiego. Tematem zajęć było „Nowe Miasto wczoraj i dziś”. Za pośrednictwem starych fotografii poznawali miejsca, które dziś wyglądają zupełnie inaczej niż dawniej.

             

                       

             

            Odgadywali nazwy ulic oraz porównywali je z obecnym wyglądem. Wykazali się dużą spostrzegawczością i znajomością swojego miasta. Z zainteresowaniem obserwowali zabawy dzieci zarejestrowane blisko sto lat temu na taśmie filmowej. Uczniowie poznali dawną funkcję rynku jako placu targowego oraz wygląd kościoła, kina i innych ważnych budynków przed niemal wiekiem.

               

            Uczniowie poznali dawną funkcję rynku jako placu targowego oraz wygląd kościoła, kina i innych ważnych budynków przed niemal wiekiem.

             

             

            Uroczystości rocznicowe powrotu  Nowego Miasta do  Macierzy - 19.01.2017 r.

             

            Dokładnie 97 lat temu ówczesne Nowemiasto nad Drwęcą powróciło do Polski. Zabór pruski trwał u nas aż 148 lat.

            Na nowomiejskim rynku przygotowano inscenizację wkroczenia wojsk polskich do miasta.

             

                

            W oddział hallerczyków wcielili się żołnierze 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego im. Ignacego Mościckiego.

             

                            

                Chlebem i solą przywitał ich burmistrz miasta Józef Blank, który wcielił się w rolę polskiego burmistrza komisarycznego         z 1920 roku, Antoniego Kyclera.  Oddano salwę honorową, a oddział okrążył nowomiejski rynek.                                                            

               Złożenie przez najmłodszych hołdu zamordowanym -   7.12.2016 r.

             

            Czwartek 7 grudnia 1939 roku był jednym z najtragiczniejszych dni w historii Ziemi Lubawskiej. W Nowym Mieście Lubawskim doszło wówczas do mordu na 15 osobach, które zostały rozstrzelane przez Niemców należących do Selbstschutzu.

            Władze nazistowskich Niemiec już od pierwszego dnia okupacji przystąpiły do eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej. Odpowiedzialność za czystki spoczywała na grupach operacyjnych policji bezpieczeństwa, formacjach wojskowych SS oraz oddziałach samoobrony zwanych Selbstschutzem, które na terenie Ziemi Lubawskiej składały się z Niemców mieszkających od lat na tych terenach. Jednego z najstraszniejszych mordów dokonali w Nowym Mieście Lubawskim. Dnia 7 grudnia 1939 roku o godzinie 8 rano wyczytano nazwiska 15 osób, które poprowadzono w asyście 40 esesmanów ulicami miasta. Egzekucja odbyła się przy ul. Kopernika.

             

             

                   

            Uczniowie z oddziałów przedszkolnych odwiedzili pomnik, aby oddać hołd zamordowanym.

             

            7 grudnia 2016 roku przedstawiciele naszej szkoły - wicedyrektor placówki Eleonora Lewalska, poczet sztandarowy z chorążym Andrzejem Czepkiem i uczniowie klasy VI c z wychowawczynią Magdaleną Ewertowską wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tragiczne wydarzenia Czarnego Czwartku 1939 roku. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji 25 rozstrzelanych mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego i Lubawy, po której wszyscy zebrani udali się na miejsce kaźni przy ulicy Działyńskich, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Główna uroczystość odbyła się pod pomnikiem przy ulicy 7 Grudnia. Tutaj został przedstawiony rys historyczny wydarzeń Czarnego Czwartku 1939, odczytano apel poległych, a ks. kanonik Zbigniew Markowski odmówił modlitwę za poległych za Ojczyznę. Głos zabrał także burmistrz miasta Józef Blank, który m.in. apelował o czczenie pamięci o ofiarach tragicznych wydarzeń w Nowym Mieście Lubawskim i Lubawie. Następnie uczestnicy uroczystości spotkali się w sali Miejskiego Centrum Kultury na akademii przygotowanej przez Młodzieżową Radę Miasta, która przypomniała wydarzenia, jakie miały miejsce 77 lat temu na ulicach Nowego Miasta Lubawskiego.

             

             

             

             

              Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości  - 10.11.2016 r.

             

            10 listopada 2016 roku w naszej szkole już od rana czuć było powiew Narodowego Święta Niepodległości.
            Wszyscy uczniowie ubrani w stroje galowe z kotylionami  uczcili dzień, w którym Polska stała się niepodległa. Rano Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki z Przewodniczącym Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej Kamilem Gabcem w obecności całej braci uczniowskiej dokonali uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt przed budynkiem szkoły.

             


             Przed południem odbyła się akademia poświęcona Świętu Niepodległości.Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: wiceburmistrz Krzysztof Widźgowski, radni miejscy: panie Lilia Karczyńska i Mirosława Czernysz oraz panowie: Adam Kłosowski, Mieczysław Kubacki, Andrzej Nadolski oraz ks. kanonik Zbigniew Markowski.

             

             

             

             


            Dyrektor szkoły w kilku słowach przedstawił rys historyczny, w którym przekazał najmłodszym, że Polska podlegała innym krajom, "zachorowała", aby po 123 latach "wyzdrowieć" i być teraz niepodległą. Wspomniał również o Sulejówku, dokąd jeździ na konkursy historyczne z uczniami  i spotyka wnuka  Józefa Piłsudskiego. Gorąco zachęcił dzieci do odwiedzania tego miejsca  z rodzicami.

            Wiceburmistrz przybliżył zebranym pojęcie patriotyzmu we współczesnym świecie. Pochwalił uczniów, szczególnie tych najmłodszych za piękne odśpiewanie hymnu państwowego, przypomniał o wywieszeniu flag oraz do udziału w uroczystościach związanych z tym  świętem,  które odbędą się na terenie naszego miasta.

                

                                  

             

             

             

             

             

             

             

            Uczniowie klas szóstych wraz z chórem szkolnym przedstawili montaż słowno – muzyczny pod tytułem: „ Bez tego, co było kiedyś, nie bylibyśmy dziś tacy, jacy jesteśmy”, którego efektem było przygotowanie gazetki przedstawiającej trudną drogę naszego kraju do niepodległości.

             

             

                       

             

            W południe uczniowie klas szóstych naszej szkoły wraz  z nauczycielami uczestniczyli w happeningu pod nazwą „Radosna Niepodległość”.

             

             

             

                  Obchody rocznicy  wybuchu II wojny światowej - 1.09.2016 r.

            Tradycyjnie  1 września z okazji rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej zorganizowane zostało patriotyczne spotkanie przy pomniku pod Nawrą. Uroczystość związana była z 77. rocznicą wybuchu II wojny światowej, a rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Zebranych powitał Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, który w krótkim wystąpieniu wspomniał tragiczne chwile. Kilka słów do zebranych skierował też starosta nowomiejska Andrzej Ochlak.
            Rys historyczny dotyczący ostatnich  sierpniowych dni oraz wybuchu II wojny światowej w Nowym Mieście i okolicy przedstawił dyrektor naszej szkoły Jerzy Resicki -  znawca historii. Odczytał też apel poległych. Następnie ks. Zbigniew Markowski, proboszcz nowomiejskiej parafii odmówił modlitwę za poległych. Końcowym akcentem spotkania było składanie na pomniku kwiatów i zniczy przez samorządowców, kombatantów, harcerzy, delegacje zakładów pracy, szkół, stowarzyszeń i organizacji. Uroczystość uświetniła częścią artystyczną młodzież gimnazjalna. Kilka melodii żołnierskich zagrała też orkiestra dęta reprezentująca Miejskie Centrum Kultury.

             

            Przy pomniku pod Nawrą