• Aktualności

     • Warsztaty bożonarodzeniowe u przedszkolaków
      • Warsztaty bożonarodzeniowe u przedszkolaków

      • Dnia 10.12.2020r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, niestety ze względów epidemiologicznych nie mogliśmy, tak jak w ubiegłym roku, gościć na nich rodziców naszych  małych milusińskich. W tym dniu dzieci pod kierunkiem swoich Pań wykonały różnorodne ozdoby świąteczne. W repertuarze rękodzieła znalazły się choinki, bałwanki, świeczniki i inne cuda, pomysłów było naprawdę wiele. Dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem tworzyły przepiękne ozdoby, wykazując się przy tym dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Warsztaty były niezwykle radosnym przeżyciem, wszystkim towarzyszył dobry humor, a wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.(AG)

      • Dobre wieści! Nie tylko dla moli książkowych ;-)

      • Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Mieście Lub., w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, którego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w zakresie rozwijania zainteresowań czytelniczych przez zakup nowości wydawniczych, wzbogaciła swój księgozbiór o 734 woluminy.

       CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł. Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12.000 zł Wkład własny: 3.000 zł

       Zakup książek był konsultowany z uczniami, nauczycielami i rodzicami.

        Zakupiono lektury szkolne, nowości wydawnicze, książki dla nauczycieli i rodziców, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.

       Uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych, takie jak książki z dużą czcionką, obrazkowe, książki ułatwiające czytanie.

       Mamy nadzieję, że po powrocie uczniów do szkoły ilość wypożyczeń w naszej bibliotece, w związku z wzbogaceniem naszego księgozbioru, wzrośnie.

     • „Bliżej pieska”- projekt edukacyjny
      • „Bliżej pieska”- projekt edukacyjny

      • W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole przystąpiło do projektu „Bliżej pieska”, którego celem jest podejmowanie działań uwrażliwiających dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukacja przedszkolaków z zakresu właściwego zachowania wobec zwierząt. W ramach realizacji projektu w naszej placówce została zorganizowana zbiórka karmy oraz innych potrzebnych rzeczy dla piesków, które znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Przytul Psisko”. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków i ich rodziców  przyłączyło się do naszej zbiórki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc.

       Koordynator projektu : Pani Angelika Gomuła (AG)

     • Mikołajki u Przedszkolaków
      • Mikołajki u Przedszkolaków

      • 7 grudnia 2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Mikołajki. Z pewnością jest to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Już od samego rana podekscytowane przedszkolaki czekały na Świętego Mikołaja. W oczekiwaniu na wyjątkowego gościa dzieci wysłuchały świątecznych opowiadań oraz wykonały kolorowe prace plastyczne. Kiedy za oknem przedszkolaki zauważyły Świętego Mikołaja oraz towarzyszące mu Śnieżynki od razu zaczęły podskakiwać z radości.  Dzieci przygotowały dla wyjątkowego Gościa wierszyki i piosenki. Miło spędzony czas uświetniły prezenty wręczane każdemu przedszkolakowi przez Mikołaja oraz zdjęcia z Gościem. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok! (AG)

     • Ogólnopolski Program Edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
      • Ogólnopolski Program Edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

      • W listopadzie 2020 r. dzieci z grupy „Pszczółki” oraz Żabki" realizowały nowy program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" Celem  tego programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. W ramach w/w programu przedszkolaki poznały produkty ekologiczne, dowiedziały się gdzie można je kupić oraz jak je rozpoznawać. W trakcie zajęć dzieci wyszukiwały znaku EKO na opakowaniach produktów spożywczych, z zaciekawieniem oglądały książeczki przygotowane przez organizatorów oraz zapoznały się z filmem edukacyjnym, w którym bohaterowie: Helenka oraz Krzyś wprowadzają dzieci w zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania i rolnictwa ekologicznego. Dodatkowo przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat piramidy zdrowego żywienia i dowiedziały się, że oprócz zdrowego odżywiania bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie motywować dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia.

       Koordynator projektu : Pani Angelika Gomuła (AG)

      • Przypnij czerwoną kokardkę - Rock Red Ribbon

      •  

       Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.

        

       Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę. W tym roku hasło RockRedRibbon(w wolnym przekładzieprzypnij,noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Popularyzując symbol Czerwonej Kokardki podkreślamy jej znaczenie i symbolikę.

        

       Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.

        

       W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność(Global solidarity, sharedresponsibility).

       Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo. Inwestycje zmierzające dozapewnienia leczenia i opieki osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS, poczynione w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i wspierają reakcję na COVID-19.

        

       Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.

        

       W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV.Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i możenieświadomie zakażać innych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r.do 31 grudnia 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób.

       Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczbyzakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojeniebudzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.

        

       Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.

        

       Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV,chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.

        

       Przyłączamy się również do zaproszenia, jakie wystosowała Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXVII Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie w dniach 30 listopada – 2 grudnia br., wyłącznie w trybie online. Rejestracja uczestnictwa dostępna jest na stroniehttp://aids2020.pl   (enb)

        

     • Andrzejki w przedszkolu
      • Andrzejki w przedszkolu

      • 27 listopada 2020 r. w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa, jednakże ze względów epidemiologicznych wyglądała nieco inaczej niż w latach ubiegłych, gdyż każda grupa świętowała indywidualnie. W tym dniu dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Oczywiście nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, losowania przyszłych zawodów, a także ustawiania butów. Dzień ten był przepełniony radosnymi zabawami przy skocznej muzyce. Andrzejkową atmosferę dopełniały kolorowe stroje, w które byliśmy przebrani- nie zabrakło wśród przedszkolaków księżniczek, wróżek, piratów, strażaków i innych bajkowych postaci. Na zakończenie na dzieci czekał słodki poczęstunek. Dzień ten przyniósł naszym małym milusińskim wiele radości i kolejny raz był okazją do wspólnej, wesołej zabawy.(AG)

      • Dzień Pluszowego Misia u Przedszkolaków

      • W dniu 25.11.2020r. oddziały przedszkolne uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z okazji tego nietypowego święta, dzieci poznały historię misia, który  od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Jest to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel i niezastąpiona przytulanka. W tym dniu Pani Marzena Cieplak, która na co dzień pracuje w naszej bibliotece, przeczytała dzieciom bajkę pt. "Miś Koala", której mali milusińscy wysłuchali z uwagą i zaciekawieniem. Przedszkolaki dodatkowo wykonywały  prace plastyczno - techniczne, śpiewały piosenki, uczestniczyły w zabawach muzyczno – ruchowych oraz obejrzały bajkę pt. "Miś Uszatek". Oczywiście nie zabrakło degustacji miodu, który jest przysmakiem misiów. Na koniec dzieci otrzymały medale i dyplomy najlepszego przyjaciela Misia. Dzień ten był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach  na długi czas, a moda na misie nigdy nie przeminie, gdyż "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" (AG)

     • Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka
      • Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka

      • 19 listopada 2020r. odbyło się w naszej placówce uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka dzieci z grup przedszkolnych – Motylki i Pszczółki. Uroczystość ze względu na obostrzenia związane z pandemią odbyła się tylko w obecności nauczycieli danej grupy, Pana Dyrektora Jerzego Resickiego oraz Pani Wicedyrektor Eleonory Lewalskiej. Zanim jednak dzieci zostały pasowane na przedszkolaków i starszaków, zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Po części artystycznej Pan Dyrektor Jerzy Resicki dokonał pasowania dotykając ramienia każdego dziecka magiczną różdżką. Dla wszystkich dzieci zarówno maluchów, jak i starszaków był to bardzo wyjątkowy dzień, pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dużo radości.(AG)

     • „Świąteczna paczka dla psiaczka”
      • „Świąteczna paczka dla psiaczka”

      • Na terenie naszego oddziału przedszkolnego organizujemy zbiórkę karmy oraz innych potrzebnych rzeczy dla piesków, które znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Przytul Psisko”. Zbiórka prowadzona będzie od 16 listopada  do 3 grudnia 2020r. Z góry dziękujemy za przyłączenie się do akcji.(AG)

     • „Montessoriańska samodzielność” w przedszkolu
      • „Montessoriańska samodzielność” w przedszkolu

      • Przedszkolaki z naszej placówki biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "W świecie Montessori”. Z pewnością najbardziej znanym i najczęściej powtarzanym cytatem Marii Montessori jest „Pomóż mi zrobić to samemu”, nic więc dziwnego, iż pierwszym tematem do zrealizowania w ramach projektu była montessoriańska samodzielność. Na pewno każdy z rodziców pragnie, aby jego dziecko było samodzielne, a jak się okazuje one również uwielbiają i potrzebują samodzielności. W związku z tym przedszkolaki same nakrywały do posiłków, nakładały sobie jedzenie na talerze, przygotowywały smaczne kanapki na śniadanka, sprzątały po skończonej zabawie i pracy. Młodsze dzieci doskonaliły czynności samoobsługowe w szatni oraz łazience, a starszaki uczyły się również wiązać buciki. Dodatkowo w każdej sali powstał „kącik montessoriańskiej samodzielności”, który bardzo spodobał się naszym małym milusińskim. Zgodnie możemy stwierdzić, iż przedszkolaki poradziły sobie z zadaniem znakomicie.(AG)

     • „W starym kinie”- projekcja bajek z dawnych lat
      • „W starym kinie”- projekcja bajek z dawnych lat

      • W dniu dzisiejszym (12.11.2020 r.) w naszym przedszkolu, w ramach  Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", zorganizowaliśmy swoje prywatne kino. Dzieci miały okazję obejrzeć bajki, które kiedyś bawiły ich rodziców, a czasem i dziadków. Zanim jednak do tego doszło panie przygotowały salę tak, aby dzieci poczuły się jak w prawdziwym kinie. Zasłoniły okna opuszczając rolety, rozstawiły ekran i uruchomiły projektor. Przed wejściem do kina należało "zakupić" bilet wstępu. Nie zabrakło także popcornu. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć bajki takie jak: „Reksio”, „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, „Koziołek Matołek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Reksio”, ,,Bolek i Lolek”. Projekcja bajek z dawnych lat bardzo się wszystkim spodobała, więc z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do naszego „STAREGO KINA".(AG)

     • Obchody Święta Niepodległości u przedszkolaków
      • Obchody Święta Niepodległości u przedszkolaków

      • Przedszkolaki z grup „Żabki”, „Motylki” i „Pszczółki” biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”. Autorem i koordynatorem Projektu jest Ludmiła Fabiszewska- nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i 5 kierunkiem polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2020/2021, który dotyczy działań wychowawczych szkoły takich jak: wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.Główne cele Projektu to:
       - kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej,
       - rozwijanie u dzieci zainteresowań symbolami narodowymi,
       - poznanie historii, tradycji, architektury, przyrody swojego regionu (dostrzeganie piękna ojczystego miejsca),
       - przybliżenie sylwetki wybranych bohaterów narodowych (z kraju i swojego regionu),
       - uwrażliwianie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną,
       - poznanie legend i baśni polskich i inne.

       W ramach realizacji Projektu przez cały tydzień dzieci uczestniczyły w „Porankach patriotycznych”- zainicjowanych działaniach o charakterze patriotycznych oraz regionalnym. Dzieci zapoznały się z symbolami narodowymi (godło, hymn, flaga, mapa), poznały legendy polskie (O Bazyliszku, O powstaniu Państwa Polskiego, O Warsie i Sawie i wiele innych), wykonały piękne prace plastyczne. Z zaciekawieniem słuchały ciekawostek o Polsce. W salach powstały kąciki patriotyczne, regionalne oraz kąciki książki patriotycznej.

       W dniu dzisiejszym dzieci z oddziałów przedszkolnych brały udział w obchodach Święta Niepodległości. „Żabki”, „Motylki” oraz „Pszczółki” zapoznały się, nauczyły oraz zaśpiewały Hymn Polski o godz. 11.11., biorąc tym udział w Narodowym Śpiewaniu Hymnu. Nasze przedszkolaki także dumnie machając flagą przechadzały się po terenie placówki słuchając pieśni patriotycznych.

       Ponadto w ramach realizacji Projektu zrealizowaliśmy takie działania jak: narysowanie ogromnej laurki dla miasta kredą na asfalcie, zasadzenie drzewa na terenie placówki, zapoznanie z zabawą ludową, malowanie przyrody w plenerze.

       Dzieci z grupy „Żabki” wykonały także zadanie „Napisz kartkę Bohaterom”, biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterOn- wyślij kartkę do Powstańca”. Dzieci wysłały własnoręcznie wykonane kartki dziękując Bohaterom za ich serce i oddanie w walce o wolną Polskę.

       Koordynator projektu w placówce: Pani Monika Rucińska (AG)

     • Zbiórka kasztanów i żołędzi zakończona sukcesem
      • Zbiórka kasztanów i żołędzi zakończona sukcesem

      • W naszej szkole właśnie zakończyła się  zbiórka pokarmów dla zwierząt leśnych. Celem tej akcji było promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, wykształcenie  wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody . Dzięki tak dużemu zaangażowaniu dzieci oraz rodziców w zbiórkę, udało nam się zebrać okazałą ilość kasztanów oraz żołędzi, które zostały przekazane członkom Koła Łowieckiego ''Szarak" w Nowym Mieście Lubawskim. Umieszczone w odpowiednich miejscach będą przysmakiem mieszkańców lasu, gdy nadejdzie sroga zima.

       Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji.  Koordynatorem zbiórki była Pani Magdalena Wiśniewska.(AG)

     • „Kreatywny przedszkolak-kreatywne dziecko”
      • „Kreatywny przedszkolak-kreatywne dziecko”

      • Nasze przedszkole zaangażowało się w projekt "Kreatywny przedszkolak, kreatywne dziecko". Głównym celem niniejszego projektu są kreatywne i twórcze działania z przedszkolakami oraz uruchamianie twórczości dzieci, by potrafiły zrobić „coś z niczego”. W ramach realizacji projektu w miesiącu październiku u dzieci z grup „Żabki” i „Pszczółki” powstały piękne makiety lasu. Przedszkolaki wraz z paniami zaangażowały się w wykonanie zadania, wykorzystując do tego jak najwięcej materiałów z odzysku. Do stworzenia pięknych makiet lasu posłużyły: kartony, rolki po papierze, szary papier, skrawki papieru oraz wiele darów natury pozyskanych podczas jesiennych spacerów. W „naszych lasach” nie zabrakło również ludzików wykonanych z kasztanów i żołędzi. Koordynator projektu: Pani Monika Rucińska (AG)

     • Ogólnopolski projekt edukacyjny „Zabawa sztuką”
      • Ogólnopolski projekt edukacyjny „Zabawa sztuką”

      • Przedszkolaki z grup „Motylki”, „Żabki” i „Pszczółki” uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Zabawa sztuką", którego głównym celem jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. W październiku dzieci wykonały kilka zadań w ramach realizacji projektu. Jednym z nich było odtworzenie na podstawie instrukcji słownej jednego z obrazów Paula Cezzane’a. „Pszczółki” odtworzyły obraz „Martwej natury z jabłkami”, natomiast „Motylki” i „Żabki” obraz „Trzy gruszki”. Stworzyliśmy także "Kolorowe bloki" – konstrukcje z klocków nawiązujące do prac Pieta Mondriana. Dzieci z grupy „Żabki” oraz „Pszczółki” zapoznały się również z twórczością Wasilly’ego Kandinsky’ego, wykonując zadanie „Kolor i rytm”, pięciolatki stworzyły także "Jesienny bukiet" – dzieło niemalowane inspirowane sztuką Giuseppe Arcimboldo. (AG)

     • Dzień Kanapki u Przedszkolaków
      • Dzień Kanapki u Przedszkolaków

      • 4 listopada 2020 r. nasze przedszkolaki obchodziły nietypowe święto, a mianowicie Światowy Dzień Kanapki. W tym dniu  dzieci samodzielnie przygotowały dla siebie śniadanie. Najpierw oczywiście przedszkolaki starannie umyły rączki, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Kanapki naszych małych milusińskich nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. W tym dniu nawet największe niejadki zajadały śniadanie z wielkim apetytem. Tego typu zajęcia są świetną okazją, aby porozmawiać wspólnie o dbałości o higienę podczas sporządzania posiłków oraz o zdrowych nawykach żywieniowych.(AG)

      • Pierwszoklasiści już wiedzą jak dbać o zęby!

      • W minionym tygodniu klasy pierwsze odwiedziła szkolna pielęgniarka Pani Dorota Marchlewska. Poinstruowała dzieci jak należy prawidłowo myć zęby. Najpierw omówiła dokładnie akcesoria, jakie są niezbędne do utrzymania higieny jamy ustnej. Na modelu szczęki człowieka wskazała na błędy jakie najczęściej popełniamy podczas mycia zębów. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób i kiedy myć zęby, aby były piękne, zdrowe i służyły przez długi czas. Pani pielęgniarka uczyła dzieci jak prawidłowo i skutecznie szczotkować zęby. Zwróciła uwagę na próchnicę, która jest skutkiem braku higieny jamy ustnej. Na spotkaniu dzieci mogły zdawać pytania oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Ostatnim etapem spotkania było przekazanie uczniom podarowanych przez Państwa Szpanelewskich z Przychodni nr.1 w Nowym Mieście Lubawskim szczoteczek i past do zębów przeznaczonych dla dzieci. Spotkanie to z pewnością zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby oraz dobrą kondycję jamy ustnej i całego ciała. Serdecznie dziękujemy darczyńcom za prezenty oraz pani pielęgniarce za cenne wskazówki.

      • Promyk Energii w naszej szkole!

      • Dziś naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Fundacji Edukacyjnej Promyk Energii, która promuje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Pan Jan Falkowski opowiedział dzieciom o wykorzystywaniu słońca, wody oraz wiatru do produkcji energii elektrycznej. Uczniowie klas I-III mieli okazję zobaczyć jak wygląda jedyna w swoim rodzaju Platforma Edukacyjna OZE.

       Jest to zestaw czterech urządzeń: kolektora słonecznego, modułu fotowoltaicznego, powietrznej pompy ciepła oraz turbiny wiatrowej. Urządzenia te wykorzystują powszechnie dostępne, niewyczerpalne źródła energii. Osadzone są na platformie przyczepki samochodowej, dzięki czemu stanowią mobilną pomoc dydaktyczną.

       Uczniowie chętnie dyskutowali z gościem na temat korzyści płynących z czerpania energii ze słońca, wiatru i wody. Najmłodsi wykazali się godną podziwu wiedzą i świadomością ekologiczną. Za aktywny udział w dyskusji dzieci otrzymały ciekawe upominki. Nauczyciele również otrzymali prezenty - materiały dotyczące odnawialnych źródeł energii. Na koniec dzieci podziękowały za możliwość wzięcia udziału w tak ciekawej lekcji ekologii.