Nawigacja

 • 100 - lecie uczczone biegami

  100 - lecie uczczone biegami

  Tradycyjnie 11 Listopada w rocznicę Odzyskania Niepodległości odbył się w Nowym Mieście Lubawskim „Bieg Niepodległości”. Patronat nad biegami sprawował Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank, a organizacji w tym roku podjęli się wspólnie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. „Bieg Niepodległości” otworzył Burmistrz Nowego Miasta Józef Blank w towarzystwie radnych miejskich oraz Dyrektora MOSiR Marka Borkowskiego. W wydarzeniu uczestniczyło 150 zawodników i zawodniczek z powiatu nowomiejskiego. Rywalizowali na różnych dystansach dostosowanych do wieku uczestnika. Najmłodsi z roczników 2011 i młodsi uczestniczyli w biegu na 100 m, klasy I-III w biegu na 300 m, uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI) na 600 m, gimnazjaliści na 800 m, a starsi uczniowie uczestniczyli razem z seniorami w biegu na 2000 m. W rywalizacji nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy po wspaniałych biegach zwyciężyli w kategorii szkół podstawowych. Na 32 uczniów naszej placówki, aż 24 zdobyło punkty dla szkoły. Troje uczniów znalazło się na podium: I miejsce zajęła Małgorzata Milewska z klasy VI a.  III miejsca wywalczyli: Julia Dembińska z klasy VI a i Paweł Truszczyński z kl. IV a.

  Zwycięzcom gratulujemy! (enb)

 • Wieczornica "Polska w wierszu i piosence"

  Wieczornica "Polska w wierszu i piosence"
  13.11.2018

  Dzisiaj w godzinach wieczornych w naszej szkole odbyła się wieczornica niepodległościowa  pod hasłem” Polska w wierszu i piosence” przygotowana przez uczniów klas I – VIII i dzieci z oddziału przedszkolnego.   Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta pan Józef  Blank, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewa Rudnik i  rodzice naszych uczniów.  Przy zapalonych światełkach uczestnicy wieczornicy wysłuchali wierszy  o tematyce historycznej i patriotycznej. Słowo mówione  było przeplatane melodiami chwytającymi za serce.  Klimat uroczystości był wyjątkowy, a występ naszych solistów i recytatorów wzruszający. Wieczornica to jedno z wielu zadań zrealizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Biało – czerwony tydzień w klasach I – III i oddziałach przedszkolnych”. Celem podjętych działań było przybliżenie historii Polski, budzenie tradycji narodowych i poszanowania do symboli narodowych.  Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Polskie barwy narodowe”. Wszystkie prace wykonane zostały z dużą starannością i pomysłowością z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, a  efekty pracy dzieci  można podziwiać na wystawie. Podczas zajęć edukacyjnych w klasach  uczniowie słuchali legend i  oglądali filmy nawiązujące do powstania państwa polskiego. Wspólnie wykonali  flagę Polski z białych i czerwonych serc, która została wyeksponowana na holu szkolnym.  Z chorągiewkami i ze śpiewem na ustach   piosenki „Co to jest niepodległość?”  dzieci wzięły  udział w biało – czerwonym pochodzie na Rynku Nowomiejskim.W klasach przygotowały Kąciki Polaka – Uczniaka, w których umieściły plakaty, zdjęcia, książki związane z historią Polski. Świętując 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości społeczność szkolna odbyła lekcję patriotyzmu i historii wyrażając wdzięczność dla tych, którzy walczyli i polegli  za wolność, jaką możemy się cieszyć dzisiaj. Nagrody książkowe i materiały potrzebne do realizacji projektu zostały sfinansowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Lubawska” za co serdecznie dziękują realizatorzy projektu.  Wszystkim, którzy realizowali projekt edukacyjny i włączyli się w przygotowanie  wieczornicy serdecznie dziękują organizatorzy: Katarzyna Zapałowska, Justyna Wiśniewska i Kamila Fabisiak. (KZ)

 • Tematyczna noc w szkole

  Tematyczna noc w szkole

  Z piątku na sobotę (9.11.2018r. - 10.11.2018r.) odbyła się kolejna "Noc w szkole", podczas której uczniowie mogli doświadczyć, że szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką, ale również z dobrą zabawą i ciekawymi doświadczeniami. Pozwala również na nawiązywanie bliższych relacji z rówieśnikami i doskonali umiejętność współpracy w grupie. Motywem przewodnim tej nocy była 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Tym razem uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od meczu piłkarskiego, przeprowadzonego z nocującymi w szkole uczniami oraz zaproszonymi na mecz przez pana Andrzeja Czepka innymi uczniami naszej szkoły.

  Po meczu wszyscy ochoczo ruszyli do kuchni, by samodzielnie przygotować zdrową kolację złożoną z warzywnej sałatki oraz wielowarstwowych kanapek. Specjalnym daniem była przygotowana przez uczniów sałatka owocowa, która została skonsumowana ze smakiem o północy. Następnie przeprowadzono kilka konkursów, podczas których uczniowie wykazywali się bogatą wiedzą na temat swojej szkoły oraz wiedzy o odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę. Oprócz wiedzy historycznej uczestnicy musieli wykazać się szybkością logicznego myślenia, ułożyć do znanej melodii tekst piosenki związany ze świętem narodowym i zaśpiewać ją. Układali również hasło niepodległościowe i flagę Polski. Ciekawym punktem był przygotowany przez uczniów pokaz mody. Tuż przed północą nadszedł czas na zabawę w chowanego w całkowitej ciemności. Zadaniem uczniów było odnalezienie opiekunów ukrytych na terenie budynku. W dalszej części wieczoru uczniowie wzięli udział w podchodach przygotowanych przez Olę Lendzinowską. Nie da się ukryć, że moc atrakcji zajęła większą część nocy i zakończyła się ciekawym seansem filmowym. Sen na materacach w sali gimnastycznej był dużą frajdą dla wszystkich uczestników. Tradycyjnie, jak zawsze przed rozpoczęciem szkolnej nocy, uczniowie złożyli swoje telefony komórkowe w pokoju nauczycielskim. Odebrali je dopiero rano przed pójściem do domu. Opiekę w czasie ,,Nocy w szkole” sprawowali: Lucyna Ben Nasr, Zyta Sadowska, Anna Dembowska oraz Zbigniew Gołębiewski. (AD)

 • Uczciliśmy Święto Niepodległości

  Uczciliśmy Święto Niepodległości

  Nowomiejska „Jedynka” świętowała Dzień Niepodległości już w piątek 9 listopada. O godzinie 11:11 zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkoły oraz uczniowie zebrani w sali gimnastycznej odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, włączając się do akcji „Hymn dla Niepodległej”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski, Radny Miejski Adam Kłosowski, przedstawiciel Organizacji Seniorskich działających w naszym mieście Jan Obuchowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik, Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski oraz pani Dominika Najdrowska – przedstawicielka Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

  Po okolicznościowych przemówieniach Dyrektora Szkoły Jerzego Resickiego, Wiceburmistrza Krzysztofa Widźgowskiego oraz Ksiedza Kanonika Zbigniew Markowskiego, przybyli na uroczystość obejrzeli i wysłuchali montaż słowno - muzyczny pod tytułem: „Pociąg do wolności” w wykonaniu uczniów klasy VIIa, szkolnych solistów oraz chóru „Bemolki”.

  Kolejnym punktem akademii było wręczenie nagród w konkursach plastycznych, które zostały zorganizowane w szkole w ramach obchodów Święta Niepodległości.

  Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani udali się na boisko szkolne, na którym został zasadzony Dąb Niepodległości podarowany placówce przez organizacje seniorskie działające w naszym mieście. Zakopano również kapsułę czasu. Odkopana za 100 lat ma pokazać przyszłym mieszkańcom Nowego Miasta Lubawskiego jak i czym żyło nasze miasto w dniu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. (enb)

 • Śniadanie Daje Moc

  Śniadanie Daje Moc
  08.11.2018

  Uczniowie klas I – III po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc”, która organizowana jest przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.  Głównym celem podjętych działań było zwiększenie świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania. 8 listopada uczniowie  najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne zdrowe zachęcające przekąski. Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki oraz zabawy, lepiej się koncentrują  na wykonywaniu zadań. Uczniowie uzupełnili swoje wiadomości o treści związane ze zdrową żywnością i prawidłowym odżywianiem. Akcja była nie tylko warsztatami kulinarnymi, ale również wspaniałą zabawą.  Koordynatorem szkolnej akcji „Śniadanie Daje Moc” była  nauczycielka Katarzyna Zapałowska. (KZ)

 • Wizyta uczniów i nauczycieli w Szkole nr 28 w Tarnopolu

  Wizyta uczniów i nauczycieli w Szkole nr 28 w Tarnopolu

  We wtorek wczesnym rankiem 23 października 2018 r.  ośmioosobowa  grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Nowego  Miasta Lubawskiego wyjechała na Ukrainę. Po osiemnastogodzinnej  podróży zmęczeni, ale wciąż uśmiechnięci dotarli do Tarnopola, a tam czekał na nich bardzo ciekawy program wymiany międzyszkolnej, który trwał od 23.10 do 27.10.2018r.

  W środę 24 października cała grupa wraz z opiekunami przybyła rano do szkoły, gdzie spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem i powitaniem chlebem i miodem. Tuż po śniadaniu  dzieci udały się na pierwsze lekcje tj. historię, chemię, geografię i lekcję języka ukraińskiego. W tym czasie nauczyciele złożyli wizytę w Urzędzie Miasta Tarnopola spotykając się z zastępcą  burmistrza i naczelnikiem wydziału odpowiedzialnym za realizację projektów międzynarodowych. Przeprowadzono  również dłuższą rozmowę z pracownikiem urzędu odpowiedzialnym za funkcjonowanie młodzieżowych organizacji pozarządowych. Przedstawiono jak takie organizacje funkcjonują w Polsce. Następnie przekazano wcześniej przygotowane upominki.  Po obiedzie był czas na zwiedzanie miasta Tarnopola z ukraińskimi kolegami i koleżankami. Grupie przewodniczył  nauczyciel historii, który pięknie mówił po polsku, gdyż wcześniej dwa lata studiował w Polsce.

  W czwartek 25 października zaplanowano wspólne warsztaty w Centrum Nauki. Później był czas przeznaczony na zapoznanie się z eksponatami w muzeum krajoznawczym. Znajdują się tam bogate ekspozycje historyczne, etnograficzne i przyrodnicze Ukrainy.  Po południu społeczność uczniów i nauczycieli  spędziła czas na kręgielni. Na sześciu torach rozgrywano emocjonujące zawody.

  W kolejnym dniu dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych, na których przygotowali pyszne raffaello z suszonych owoców oraz białej i gorzkiej czekolady. Później miały czas na swobodne rozmowy i poznawanie języka ukraińskiego. Na warsztatach artystycznych malowali obrazy na kamieniach.  W tym samym czasie nauczyciele pojechali z wizytą do gminy Velykohaivska, która zrzeszyła 14 wsi i jest najlepszą, najbogatszą gminą w kraju. Prowadzi pilotażowy program rozwoju oparty na demokracji, wdraża reformy przejmując finansowanie oświaty, opieki medycznej, policji czy straży pożarnej. Program i gospodarz tej gminy jest przykładem dla całego kraju jak można  osiągnąć sukces. Gminę wielokrotnie wizytował prezydent kraju, a pracownicy szkolą innych jak pozyskiwać i zagospodarowywać pieniądze w małej ojczyźnie . Właśnie w tej gminie funkcjonuje najlepsze przedszkole w kraju, które wizytowali nauczyciele. Rozmawiali również z Dyrekcją Szkoły nr 6 , która pracuje  innowacyjnymi metodami.

  Podczas wieczoru pod okiem profesjonalnych tancerzy dzieci i nauczyciele uczyli się ukraińskiego tańca ludowego „ Kazaczoka”. Potem nastąpiło podsumowanie  pracy, wymiana podarunków, uroczyste pożegnanie, wspólna kolacja i dyskoteka. Serdeczne słowa skierowane do delegacji ze Szkoły Podstawowej nr 1 bardzo wzruszyły uczestników.

  Wcześnie rano 27 października pożegnano Tarnopol i udano się z panią Dyrektor Szkoły do Lwowa. Historyczne miasto Lwów zostało wpisane na  listę dziedzictwa narodowego UNESCO  już w roku 1998.  Architektura Lwowa jest bardzo ciekawa i reprezentuje różne style (gotycki, renesansowy, barokowy, klasycystyczny) i epoki w Europie. To nadzwyczaj urokliwe miasto pokazała pani przewodnik delegacji uczniów i nauczycieli. Najstarsze kościoły i zabytki pochodzą z XIII wieku, jednajże niezwykle ciekawe są też obiekty z XIX i pierwszej połowy XX.

  Punktem kulminacyjnym wizyty na wschód było odwiedzenie  Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich. W ten sposób uczniowie  i nauczyciele uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Przypomnienie  historii i pobyt na cmentarzu wzbudził wiele emocji. To moment, który długo zostanie w pamięci. Każdy z uczestników wpisał się do księgi pamięci i dołożył cegiełkę na opiekę nad cmentarzem.

  Dni spędzone razem nie były długim okresem, ale niewątpliwie zdążyły się nawiązać nowe przyjaźnie, które z pewnością tylko się pogłębią, kiedy to uczniowie i nauczyciele przyjadą do naszej placówki.  Uczestnicy wymiany międzynarodowej podnieśli swoją wrażliwość międzykulturową, tolerancję, otwartość na to, co inne i nowe. Pokazali, że potrafią sobie radzić w różnych sytuacjach, pracować  w grupie czy być gościem. Opiekę nad uczniami sprawowali  Irena Światkowska i  Lucyna Ben Nasr. Dyrekcja i  uczestnicy wymiany serdecznie dziękują Burmistrzowi Miasta  Józefowi Blankowi, Radzie Rodziców oraz Stowarzyszeniu „Przyjaciel Szkoły”  za wsparcie finansowe. Swoje podziękowania kierujemy również do koordynatora wyjazdu Marka Borkowskiego za pomoc w realizacji projektu i opiekę językową.(enb)

   

 • Mistrzostwa w warcabach

  Mistrzostwa w warcabach

  29.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w warcaby 64 polowe. W zawodach nie mogło zabraknąć gospodarzy turnieju, którzy wystawili drużyny w dwóch kategoriach: chłopców i dziewcząt.

  Bardzo dobrze spisały się nasze dziewczęta wygrywając drużynowo mistrzostwa. Tak samo w klasyfikacji indywidualnej nie dały szans przeciwniczkom i zajęły wszystkie miejsca na podium. Zwyciężyła Wiktoria Leszko przed Wiktorią Dziodko i Magdaleną Grzywacz.

  W kategorii chłopców zajęliśmy III miejsce, a indywidualnie najwyżej z naszej szkoły uplasował się Bartosz Dąbkowski -  6 miejsce. Wśród startujących byli  również Maksymilian Rogalski, Dominika Kruszewska, Maria Rudnik oraz Oliwier Chała, którzy zajęli dalsze miejsca. (enb)

 • Drużynowe zmagania

  Drużynowe zmagania
  26.10.2018

  Dzisiaj na polach Bitwy Grunwaldzkiej odbyły się Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe. W zawodach uczestniczyły zawodniczki z naszej szkoły. W mocno okrojonym, z powodu chorób i kontuzji, składzie, dziewczęta uplasowały się na 9 miejscu. Wśród startujących były: Amelia Bedra, Dembińska Julia, Milewska Małgorzata, Balewska Klaudia, Ławicka Kamila, Wiktoria Jakubowska, Laura Zawadzka, Oliwia Kruszyńska, Karolina Zielińska oraz Marysia Rudnik. (enb)

 • Dzień otwarty dla rodziców

  Dzień otwarty dla rodziców

  Zapraszamy na dzień otwarty dla rodziców, który odbędzie się 24 października 2018 roku wg. następującego harmonogramu:

  klasy I-III - 17.00-17.45

  klasy IV-VIII - 17.45-18.30

  Wychowawcy klas Vc i VIIIa będą dostępni w innym terminie z powodu wyjazdu z uczniami. (enb)

 • Nowe przygody Gangu Słodziaków

  Nowe przygody Gangu Słodziaków
  20.10.2018

  We wrześniu wraz z uczniami klas I – III rozpoczęliśmy akcję czytelniczą z „Gangiem Słodziaków”. Najpierw   o przygodach  przyjaciół z Leśnej Polany czytali Dyrektor Jerzy Resicki, Wicedyrektor Eleonora Lewalska i pani Ewelina Niścigorska – Bojarska. Kolejne przygody w towarzystwie mięciutkich  Słodziaków  czytali dzieciom nauczyciele  w klasach. Później mali wielbiciele leśnych przyjaciół  rozwiązywali łamigłówki, krzyżówki i zagadki. Było ciekawie i wesoło. Okazało się, że umysłowe szarady były łatwe i nikomu nie sprawiły większych kłopotów. Przez cały czas trwania akcji dzieci zbierały kolorowe naklejki do swoich mini – albumów. Kilkoro uczniów wzięło udział w konkursie. Inspiracją dla uczniów była książka Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziakow". Klasy pierwsze rysowały swoje historie, klasy drugie tworzyły rysunek z elementami tekstu, a trzecie pisały krótką historię i ją ilustrowały. Wszystkie prace konkursowe zostały już przekazane do organizatorów akcji. Mamy nadzieję, że zostaną docenione przez jury. Czekamy zatem na wyniki konkursu. Szkolnym koordynatorem akcji była nauczycielka Marzena Cieplak. (KZ)

 • Szachowe zmagania

  Szachowe zmagania
  18.10.2018

  Dzisiaj w naszej szkole odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Nowomiejskiego w Szachach. Zawody odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: 2006 i młodsi oraz 2003/2005. W mistrzostwach uczestniczyło 44 zawodników i zawodniczek. W kategorii kl. VI i młodszych uczniowie z naszej szkoły w składzie: Wiktoria Dziodko, Igor Stasiuk, Magda Grzywacz oraz Arkadiusz Koźmiński rywalizowali z 7 szkołami. Zdobyli wicemistrzostwo powiatu. (enb)

 • Dzień Papieski w szkole

  Dzień Papieski w szkole

  W 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski. Uczniowie  wraz z nauczycielami  zgromadzili się na uroczystym apelu, na którym gościliśmy również przewodniczącą Rady Rodziców Ewę Rudnik. Nauczyciel religii Elżbieta Lewandowska powitała zebranych i przedstawiła interpretację hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Promieniowanie ojcostwa”.

  W życiu młodego Karola Wojtyły ogromną rolę odegrał ojciec, który był dla niego wielkim autorytetem. To doświadczenie, w późniejszym czasie jako papież Jan Paweł II, przeniósł na relację z Bogiem Ojcem oraz  z ludźmi, do których odnosił się z ojcowską troską. Uczniowie kl. IVa, IVb i Va zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Promieniowanie ojcostwa”, który miał formę rozmowy dzieci z Janem Pawłem II jako kochającym Ojcem. W roli papieża wystąpił Jan Milewski z kl. IV b. Ojcowskie słowa, pobudzające do refleksji, przeplatane były pięknymi pieśniami w wykonaniu Marty Deredas, Aleksandry Lendzion, Mai Cieplak, Agnieszki Nehring, Roksany Kłosowskiej i Jakuba Cieplaka. Dzieci wystąpiły pod kierunkiem nauczycielek: Elżbiety Lewandowskiej i Wiesławy Markowskiej. Prezentację multimedialną o św. Janie Pawle II przedstawił ks. katecheta Krzysztof Rozynkowski. (enb)

 • Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę

  Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II na Jasną Górę

  Ponad 14 tys. młodych ludzi – dzieci i młodzieży, a także ich opiekunów z ponad 300 szkół z całej Polski brało  udział w 18. Pielgrzymce Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasną Górę. Pielgrzymka odbywała się w szczególnym czasie – już za kilka dni, 16 października, przypada okrągła, 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. 

  Wśród uczestników nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły.  Byli nimi  członkowie pocztu sztandarowego : Oliwia Florenc, Michalina Dąbrowska  oraz Miłosz Moczadło - uczniowie klasy VII  wraz z opiekunem Łukaszem Leszczyńskim. W pielgrzymce uczestniczyły także  zaprzyjaźnione szkoły noszące imię św. Jana Pawła II: Szkoła Podstawowa w Jamielniku i Łąkorzu. Po przyjeździe na Jasną Górę uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzali klasztor jasnogórski. Pielgrzymka rozpoczęła się już w środę, 10 października, wieczornym nabożeństwem różańcowym. (enb)

 • Grupa WOW na wycieczce w Warszawie

  Grupa WOW na wycieczce w Warszawie
  15.10.2018

  W dniu 10 października 2018r.   grupy WOW „Eksperymentalne poznawanie świata” pojechały do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem wycieczki było  rozwijanie wszechstronnych zainteresowań uczestników, jak również poznawanie  swoich mocnych stron, uzdolnień i zainteresowań w zakresie nauk fizycznych, chemicznych i przyrodniczych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wykonywane zadania łączyły nowoczesną edukację z doskonałą zabawą. Uczestnicy projektu samodzielnie zdobywali wiedzę, korzystając z licznych interaktywnych stanowisk. Wystawa dawała możliwość zdobywania wiedzy praktycznej, eksperymentowania ze zjawiskami przyrodniczymi, samodzielnego wyjaśniania zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych. Po eksperymentowaniu w CNK grupa udała się do „Domu Zagadek”.  To idealne miejsce gdzie można było odciąć się od rzeczywistości na 60 minut i razem spróbować swoich sił w rozwiązywaniu różnych zadań. W cudowny klimat wprowadziły  zainteresowanych uczniów  profesjonalnie przygotowywane wystroje pokojów oraz ciekawe i interaktywne zagadki.   Dzieci wykazały  się nie lada sprytem, logicznym myśleniem, spostrzegawczością i refleksem przy  rozwiązywaniu różnych zadań. Na przykład w pokoju „Polana” las  skrywał jakąś tajemnicę.  Zadaniem  grupy było odnalezienie serca lasu […] W pokoju „P@ssword” pokazany był  świat jako  idealna kompozycja barw.  Został on  zaburzony,  a grupa musiała go  naprawić.  Dzieci wkraczały do abstrakcyjnego świata zbuntowanych kolorów, gdzie nic nie było na swoim miejscu. Dookoła panował chaos i rozgardiasz, który należało uporządkować.  Natomiast w pokoju „Poza światem” po przeżytej katastrofie lotniczej należało wejść w głąb wyspy, aby przetrwać. Wycieczka spełniła założone cele, pozwoliła uczestnikom zdobywać wiedzę w trakcie zabawy, przyczyniła się do integracji grupy i uświadomienia uczestnikom ich predyspozycji psychofizycznych. Ujawniła również umiejętności funkcjonowania w grupie i współpracy w zespole. Podobne doświadczenia dwa tygodnie wcześniej miała grupa WOW „Liczę i o zdrowie dbam w praktyce”. Uczniowie byli w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Poza tym w Akwarium Morskim na warsztatach terenowych poznali  florę i faunę Bałtyku. Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń późnym wieczorem wrócili do swoich domów. Ten inspirujący program przygotowali : Irena Światkowska, W. Bączek- Samulewicz, Jarosław Kamiński, Katarzyna Zapałowska, Marzena Cieplak. (KZ)

  .

 • XVIII Ogólnopolski Dzień Papieski „Promieniowanie ojcostwa”

  XVIII Ogólnopolski Dzień Papieski „Promieniowanie ojcostwa”
  14.10.2018

  „Promieniowanie ojcostwa” – to hasło tegorocznego, XVIII  Dnia Papieskiego. Nawiązuje ono do twórczości Karola Wojtyły, który jest autorem dramatu pod takim tytułem. W tym roku przypada 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Kultywując pamięć św. Jana Pawła II, Patrona naszej szkoły,  aktywne włączyliśmy się w obchody ogólnopolskiego Dnia Papieskiego. Dzisiaj o godz. 11.30 w bazylice św. Tomasza społeczność szkolna, na czele z pocztem sztandarowym, uczestniczyła w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. katecheta Krzysztof Rozynkowski. Uczniowie przygotowani przez  nauczycielkę religii Elżbietę Lewandowską wykonali czytania i psalm w liturgii słowa . Po Mszy św. uczniowie kl. IV a, IV b i V a zaprezentowali licznie obecnym rodzicom oraz zgromadzonej publiczności montaż słowno-muzyczny pt. „Promieniowanie ojcostwa”. Był on w formie rozmowy dzieci z Janem Pawłem II jako kochającym Ojcem. W roli papieża wystąpił Jan Milewski z kl. IV b. Ojcowskie słowa, pobudzające do refleksji, przeplatane były pięknymi pieśniami w wykonaniu Marty Deredas, Aleksandry Lendzion, Mai Cieplak, Agnieszki Nehring, Roksany Kłosowskiej i Jakuba Cieplaka. Dzieci wystąpiły pod kierunkiem nauczycielek: Elżbiety Lewandowskiej i Wiesławy Markowskiej. Obecny był dyrektor szkoły Jerzy Resicki,  wicedyrektor Eleonora Lewalska oraz kapłani wraz z ks. proboszczem Zbigniewem Markowskim, który podziękował dzieciom za wspaniały występ. (enb)

 • Konkurs plastyczny "Symbole narodowe Polski"

  Konkurs plastyczny "Symbole narodowe Polski"
  14.10.2018

  Zapraszamy do wzięcia udziału w konkurskie plastycznym "Symbole narodowe Polski", którego organizatorem jest nasza szkoła. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych dzieci, uwrażliwienie na wartości patriotyczno – narodowe i stwarzanie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I – III i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A-3 lub A- 4 w technice dowolnej, a tematem przewodnim  są symbole narodowe: godło Polski, flaga biało – czerwona, hymn: „Mazurek Dąbrowskiego”. Konkurs trwa od 15.10.2018 r. do 31.10.2018 r., a prace  konkursowe uczestnicy  składają  u wychowawcy klasy.Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi 9.11.2018 r. (KZ)

 • Podpisaliśmy kolejną umowę o współpracy

  Podpisaliśmy kolejną umowę o współpracy

  12 października 2018 r. podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Nauczyciela miało miejsce podpisanie umowy o współpracy między Zespołem Szkolno-Przedszkolnym oraz Przedszkolem Miejskim „Semicwietik” w Guriewsku. Umowa została podpisana pod kątem wspołpracy przedszkola miejskiego i oddziałów przedszkolnych. Placówki będą współpracować w zakresie rozwoju edukacji, nauki i kultury. Wymiana doświadczeń będzie miała miejsce podczas wymian, w ramach których będą organizowane szkolenia, konferencje i seminaria dla nauczycieli, dzieci i rodziców. (enb)

   

 • Dzień Edukacji Narodowej

  Dzień Edukacji Narodowej

  12 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Święto wszystkich pracowników oświaty zgromadziło w sali gimnastycznej placówki wiele osób, wśród których znaleźli się zaproszeni goście – Burmistrz Józef Blank, Przewodniczący Rady Miasta Marcin Deja oraz Radni Miejscy: Zofia Wilbrandt, Adam Kłosowski, Mieczysław Kubacki, Zbigniew Ewertowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, wieloletni dyrektor placówki, Romuald Koszewski,  Prezes Zarządu oddziału ZNP w Nowym Mieście Lubawskim Maria Krezymon, Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Borkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik, dyrektorka z zaprzyjaźnionego przedszkola w Guriewsku Anna Gest wraz z nauczycielkami: Nuriją Hismatuliną, Olesią Kozyriewą, Tatianą Zastawiną oraz Margaritą Sidorienko. Na uroczystość przybyli również nauczyciele szkoły, pracownicy niepedagogiczni, emeryci oraz delegacje uczniowskie z klas I-VIII. 

  Okolicznościowe przemówienie Dyrektora Szkoły Jerzego Resickiego wprowadziło wszystkich w nastrój skłaniający do refleksji nad zawodem nauczyciela, nad jego istotą. Dyrektor podkreślił, że praca pedagoga to zadanie wymagające wielu poświęceń, a najlepszą nagrodą za trud i wysiłek jest uśmiech dziecka i dobre wyniki w nauce wychowanków. Ciepłe słowa do pracowników oświaty skierował Burmistrz Józef Blank. Omówił inwestycje w nowomiejskiej oświacie i zapewnił o dalszym wsparciu jednostek. Złożył nauczycielom serdeczne życzenia pomyślności i satysfakcji z pracy z dziećmi.


  Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik złożyła nauczycielom okolicznościowe życzenia i gratulacje. Do życzeń dołączył się również Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski.


  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni  z nowomiejskiej „Jedynki” otrzymali medale i wyróżnienia. Panie: Jagoda Kowalska, Marzenna Rykaczewska i Bernadetta Wojtaszko oraz Prezes Zarządu naszego zakładu patronackiego Expom w Kurzętniku Rafał Domżalski otrzymali Medale Komisji Narodowej. Uroczystość wręczenia nastąpi 16 października 2018 r. w Elblągu. 


  16 października 2018 r. w Urzędzie Miasta odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której troje nauczycieli z naszej szkoły odbierze Nagrodę Burmistrza. Wśród laureatów znaleźli się: dyrektor szkoły Jerzy Resicki, wicedyrektor Eleonora Lewalska oraz Katarzyna Zapałowska.


  Dziesięcioro pracowników szkoły obchodziło jubileusze pracy zawodowej: 35 – lecie obchodziły panie: Hanna Szymańska i Elżbieta Strzelczak, 30-lecie – panie: Marzenna Rykaczewska,  Mirosława Mamińska, Lucyna Ben Nasr, Elżbieta Gajewska oraz panowie: Zbigniew Gołębiewski i Wiesław Jankowski, natomiast jubileusz 25-lecia pracy obchodziła pani Gizela Moczadło i pan Andrzej Czepek.


  Nagrody Dyrektora Szkoły za sumienne i rzetelne wypełnianie swoich obowiązków oraz wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej otrzymały panie: Wiesława Markowska, Magdalena Lemanowska, Anna Lendzion, Jagoda Kowalska, Lucyna Ben Nasr, Gizela Moczadło oraz pan Zbigniew Gołębiewski. 


  Podczas uroczystości pożegnano Panią Henrykę Sobczak, która po 36 latach pracy rozstała się ze szkołą i przeszła na emeryturę.

   
  Po części oficjalnej, prowadząca uroczystość, pani Ewelina Niścigorska-Bojarska, zaprosiła do obejrzenia  części artystycznej przygotowanej przez uczniów, którzy m.in. zaprezentowali scenkę, która w krzywym zwierciadle pokazała realia XXI-wiecznej szkoły. Zespół szkolny „Bemolki” zaśpiewał piosenki tematycznie związane z Dniem Nauczyciela.


  Część artystyczną przygotowali uczniowie pod kierunkiem opiekunów Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej: pani Zyty Sadowskiej i pana Zbigniewa Gołębiewskiego. (enb)


   

 • Ślubujemy!

  Ślubujemy!
  11.10.2018

  Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Pierwszaka i Ślubowania, w której wzięły udział dwie klasy pierwsze: 1a pod kierunkiem pani Marzenny Rykaczewskiej oraz 1b pod kierunkiem pani Marioli Lewalskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Józef Blank, dyrektor szkoły Jerzy Resicki, wicedyrektor Eleonora Lewalska, przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik, a także rodzice pierwszoklasistów oraz nauczyciele i uczniowie klas I - III. Po powitaniu uczestników i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrał Dyrektor Jerzy Resicki. Szczególnie gorąco przywitał uczniów klas pierwszych. Zwrócił uwagę na doniosły charakter wydarzenia, jakim jest ślubowanie w życiu każdego malucha przekraczającego próg szkoły, a wychowawczyniom wręczył kroniki na dokumentowanie ważnych wydarzeń z życia klasy. Następnie głos zabrał Burmistrz Józef Blank, który życzył pierwszoklasistom ciągłego zgłębiania wiedzy i wielu sukcesów. Następnie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i ruchowe. Ubrane w strój galowy ozdobiony biretem oraz kotylionem i wstążką wyglądały niezwykle uroczyście. Rada Rodziców ufundowała również filcowe koszyczki ze słodkimi upominkami i owocami, dyplomy i teczki,  które na koniec zostały wręczone uczniom. Dzisiejsze wydarzenie było niezwykłym przeżyciem dla jeszcze niedawnych przedszkolaków, dzisiaj już uczniów naszej szkoły. Życzymy dzieciom oraz ich rodzicom licznych sukcesów i osiągnięć w dalszej edukacji. (enb)

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II Nowe Miasto Lubawskie
  13-300 Nowe Miasto Lubawskie
  ul.Jagiellońska 3
 • 56 4742184