• Biologia

• Przedmiotowe zasady oceniania

1. Każda ocena wystawiona przez nauczyciela jest jawna zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców.

2. Nauczyciel stosuje elementy oceniania kształtującego

3. Nauczyciel uzasadnia każdą ocenę:

- oceny z ustnych form sprawdzania wiedzy i umiejętności nauczyciel uzasadnia ustnie
            w obecności klasy, wskazując dobrze opanowaną wiedzę lub sprawdzaną umiejętność, braki w nich oraz przekazuje zalecenia do poprawy

- oceny z pisemnych form sprawdzania wiadomości i umiejętności ucznia (testy, sprawdziany, prace klasowe) uzasadniane są pisemnie. Nauczyciel przekazuje uczniowi recenzję pracy, w której zawiera: ocenę, dobrze opanowaną wiedzę, braki w niej oraz zalecenia do poprawy”

4. Rodzice mają możliwość wglądu w pisemne prace swoich dzieci na zebraniach ogólnych oraz podczas indywidualnych spotkań z nauczycielem

5. Prace klasowe są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy. Informację o planowanej pracy klasowej nauczyciel zapisuje w e-dzienniku. Zakres materiału pracy klasowej jest powtórzony.

6. Uczeń ma możliwość poprawy w każdym semestrze oceny niedostatecznej, dopuszczającej, dostatecznej i dobrej z każdej pracy klasowej i sprawdzianu jeden raz
            w terminie trzech tygodni po oddaniu pracy lub po powrocie po chorobie. Pod uwagę brana jest ocena wyższa.

7. Jeżeli uczeń opuścił pracę klasową z przyczyn losowych (obecność usprawiedliwiona), to powinien napisać ją w ciągu dwóch tygodni od powrotu do szkoły.

8. Uczeń, który z przyczyn nieusprawiedliwionych opuścił pracę klasową pisze ją na tej lekcji, na której pojawi się po raz pierwszy.

9. Uczeń nieobecny jeden dzień ma obowiązek przyjść na następną lekcję przygotowany

10. Uczeń po dłuższej nieobecności w szkole ( powyżej 1 tygodnia) ma prawo nie być oceniany przez tydzień

11.  Za brak zadania domowego, nieprzygotowanie do zajęć, uczeń otrzymuje punkty ujemne, przy czym cztery „–„ zamieniane są na ocenę niedostateczną.

12. Nauczyciel w sytuacji, gdy uczeń przeszkadza na lekcji sobie lub innym kolegom
            w zdobywaniu wiedzy(tzn. nie uważa na lekcji, rozmawia itp.) ma obowiązek :

- ustnie upomnieć ucznia

- wpisać mu uwagę do e-dziennika

- jeżeli to nie odniesie skutku, nauczyciel ma prawo sądzić, że uczeń rozumie wszystkie zagadnienia przedmiotowe i poprosić ucznia do odpowiedzi lub przedłożyć mu zestaw prac pisemnych do wykonania w domu.

13.  Oceny semestralne i roczne wystawiane są na podstawie wszystkich ocen cząstkowych
            i są ich średnią ważoną. Każdej ocenie cząstkowej przyporządkowuje się liczbę naturalną, oznaczając jej wagę w hierarchii ocen.

Średnia ważona

prace klasowe

sprawdziany

konkursy wyższej rangi

Kartkówki traktowane są jako krótka forma odpowiedzi z ostatniej lekcji.

Sprawdzian, obejmuje treści z 3-5 lekcji. Zapowiedziany i potwierdzony wpisem do dziennika na tydzień przed.

Praca klasowa obejmuje treści z całego działu, zapowiedziana przez nauczyciela z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Termin winien być odnotowany w dzienniku lekcyjnym, czas trwania 1 godz. lekcyjne.

Aktywność i praca ucznia na lekcji jest oceną bądź punktowana. Cztery „+ zamienne są na ocenę bardzo dobrą, a  cztery „– na ocenę niedostateczną. Przez aktywność na lekcji rozumiemy częste zgłaszanie się na lekcji, udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązanie dodatkowych zadań w czasie lekcji, aktywną pracę w grupie.

Odpowiedź ustna obejmuje zakres ostatniej lekcji. Oceniając  odpowiedź ustną, nauczyciel bierze pod uwagę:

- zgodność wypowiedzi z postawionym pytaniem,

- prawidłowe posługiwanie się pojęciami,

- zawartość merytoryczną wypowiedzi,

- sposób formułowania wypowiedzi

Praca domowa jest pisemną lub ustną formą ćwiczenia umiejętności i utrwalania wiadomości zdobytych przez ucznia podczas lekcji.

• Pisemną pracę domową uczeń wykonuje w zeszycie, w zeszycie ćwiczeń lub w formie zleconej przez nauczyciela.

• Brak pracy domowej uczeń otrzymuje „–.

• Błędnie wykonana praca domowa jest sygnałem dla nauczyciela, mówiącym o konieczności wprowadzenia dodatkowych ćwiczeń utrwalających umiejętności i nie może być oceniona negatywnie.

• Przy wystawianiu oceny za pracę domową nauczyciel bierze pod uwagę samodzielność, poprawność i estetykę wykonania.

W przypadku stwierdzenia dysfunkcji ucznia- nauczyciel dostosowuje się do zaleceń Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Nauczyciel stosuje różne formy oceniania - zawsze korzystne dla ucznia.