• Plastyka

          • Kryteria oceniania

          •  

            Kryteria oceniania osiągnięć uczniów z plastyki w klasach 4-8 szkoły podstawowej

            Podczas wystawiania oceny bierze się pod uwagę oprócz rozwoju umiejętności pla­stycznych, postawę, zaangażowanie oraz wysiłek ucznia.

            • niedostateczny uczeń nie opanował podstawo­wych wiadomości i umiejętności z zakresu przed­miotu. Nie uczestniczy w lekcji i nie jest przygo­towywany do zajęć. Nie odrabia zadanych prac domowych. Świadomie lekceważy podstawowe obowiązki szkolne.
            • dopuszczający uczeń powinien być przygotowa­ny do większości lekcji (przynosić potrzebne ma­teriały) oraz z pomocą nauczyciela wykonywać proste ćwiczenia, uczestniczyć w zabawach, wyja­śniać najważniejsze terminy. Potrafi również wy­mienić kilku wybitnych polskich artystów.
            • dostateczny uczeń powinien przyswoić podsta­wowe wiadomości oraz najprostsze umiejętności. Bardzo rzadko jest nieprzygotowany do lekcji, stara się utrzymać porządek w miejscu pracy i oddaje większość zadanych prac praktycznych. Posługuje się wybranymi środkami wyrazu i sto­suje typowe, proste techniki plastyczne. Uczeń powinien samodzielnie wykonywać łatwe ćwicze­nia i uczestniczyć w zabawach, a także współpra­cować w grupie i podejmować próby twórczości plastycznej. Umie podać nazwiska kilku wybit­nych polskich twórców.
            • dobry uczeń potrafi wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności. Zawsze przynosi na lekcje potrzebne materiały i dba o estetykę swoje­go miejsca pracy. Ponadto prawidłowo posługuje się terminologią plastyczną i samodzielnie rozwią­zuje typowe problemy. Przejawia aktywność w działaniach indywidualnych i grupowych, wkła­da dużo wysiłku w wykonywane zadania i syste­matycznie pracuje na lekcjach. Świadomie wyko­rzystuje środki plastyczne i stosuje różnorodne, nietypowe techniki plastyczne. Wymienia też na­zwiska kilku twórców polskich i zagranicznych. Samodzielnie próbuje analizować i porównywać wybrane dzieła sztuki oraz wyrażać własne opinie na ich temat.
            • bardzo dobry uczeń powinien opanować i wyko­rzystywać w praktyce wszystkie określone w pro­gramie wiadomości i umiejętności. Ponadto bierze udział w dyskusjach na temat sztuk plastycznych i potrafi uzasadnić swoje zdanie. Korzysta z róż­norodnych źródeł informacji w przygotowywaniu dodatkowych wiadomości, a także uczestniczy w działaniach plastycznych na terenie szkoły i po­za nią, wykazuje się zaangażowaniem i pomysło­wością. Umiejętnie posługuje się środkami pla­stycznymi i dobiera technikę do tematu pracy. Podaje też nazwiska wybitnych artystów w Polsce i na świecie. Analizuje i porównuje dzieła sztuki oraz wyraża własne opinie na ich temat.
            • celujący uczeń powinien opanować i wyko­rzystywać w praktyce wszystkie określone w pro­gramie wiadomości i umiejętności, powinien przejawiać szczególne zainteresowanie sztukami plastycznymi oraz talent, zaangażowanie i twórczą inicjatywę w działaniach grupowych. Ponadto bie­rze udział w pozaszkolnych konkursach plastycz­nych i odnosi w nich sukcesy oraz aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym szkoły i regionu. Twórczo posługuje się różnymi środkami pla­stycznymi i eksperymentuje z technikami pla­stycznymi. Potrafi wymienić wybitnych twórców polskich i zagranicznych oraz podać przykłady ich twórczości. Uczeń analizuje i interpretuje do­wolne dzieła sztuki oraz uzasadnia ich wartość artystyczną.

             

            Formy aktywności ucznia

            1. Prace obowiązkowe.

            -          prace pisemne

            -         zeszyt

            -         odpowiedzi ustne

            -         praca domowa

            -         przestrzeganie przepisów pracowni plastycznej w czasie zajęć

            -         prace wytwórcze

             

            1. Prace nadobowiązkowe.

            -         prace domowe dla chętnych

            -         aktywność na lekcji

            -         udział w konkursach