• Muzyka

• Program zajęć chóru

WSTĘP

Wychowanie muzyczne pobudza i usprawnia naturalny rozwój dziecka. Pod wpływem przyjemnych przeżyć i radości, które powstają w wyniku kontaktu z muzyką aktywizują się procesy psychiczne. Pieśń przez swoją treść słowną kształtuje emocjonalny stosunek do zjawisk życia i wydarzeń historycznych, wyobraźni i fantazji. Zbiorowe śpiewanie jest fantastyczną szkołą życia, wdraża do pracy w grupie, uczy współdziałania, realizując w ten sposób zadania wychowania społecznego i moralnego.
            Wartości wychowawcze chóru tkwią w jego programie pracy. Chór jednoczy jego uczestników. Zmusza ludzi do współdziałania i ułatwia wzajemne porozumienie, wszystkich łączy chęć śpiewania i umiłowanie pieśni, a także zrozumienie spraw muzyczno-wokalnych. Praca w chórze stwarza pewne rygory porządkowe, narzuca określone metody i tok pracy, którym każdy członek chóru musi się poddać.
            Chór umożliwia rozwijanie u członków zdolności organizacyjnych, od których zależy osiąganie sukcesu. W tym tkwi wychowawcza rola chóru, gdyż te zdolności przenoszone są na inne dziedziny życia. Chór kształci w dzieciach poczucie, że mają do spełnienia ważną misję - muszą nieść swoją muzyką radość ludziom, którzy jej potrzebują.
            Program ten opracowany został w oparciu o wytyczne rozporządzenia MEN z dnia 23 sierpnia 2007r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 5 z dnia 31 sierpnia 2007r. Nr 157, poz. 1100 z późniejszymi zmianami).

CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

Program powstał w oparciu o kalendarz imprez szkolnych, doświadczenia i obserwacje podczas pracy z dziećmi a także potrzeby szkoły oraz literaturę fachową. Program obejmuje uczniów klas IV – VI, jest zaplanowany na jedną godzinę  tygodniowo.
            Daje on możliwość rozwijania zainteresowań uczniów, kształtowania głosu oraz prezentowania własnego talentu na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych. Program chóru szkolnego zakłada przede wszystkim kształcenie głosu, ale zawiera również elementy zasad muzyki i historii muzyki. W myśl założeń programowych chór szkolny ma spełniać trzy funkcje:

• poznawczo – kształcącą,
            • wychowawczą,
            • użytkową.
            • Według programu uczniowie poznają pieśni i piosenki, kształtują umiejętności wokalne, uczą się współpracy w grupie i prezentacji poznanych utworów.

CEL GŁÓWNY

Rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień muzycznych uczniów.

CELE SZCZEGÓŁOWE

1.    Kształtowanie głosu dziecięcego i umiejętności posługiwania się nim.
            2.    Kształtowanie słuchu muzycznego oraz rozwijanie wrażliwości intonacyjno-emisyjnej.
            3.    Wyposażenie uczniów w podstawowe wiadomości i umiejętności w zakresie śpiewu.
            4.    Wyrabianie umiejętności artystycznego wykonywania pieśni chóralnej i kształcenie umiejętności nadawania pieśni indywidualnego wyrazu interpretacyjnego.
            5.    Rozwijanie uczuć patriotycznych poprzez prawidłowy dobór i wykonywanie repertuaru okolicznościowego.
            6.    Wdrażanie uczniów do aktywności twórczej i kulturalnego wykorzystywania czasu wolnego.
            7.    Kształcenie umiejętności współżycia w zespole oraz odpowiedzialności za poziom i wyniki jego działalności.
            8.    Dostarczanie przeżyć estetycznych szerokim kręgom młodzieży i dorosłych.
            9.    Tworzenie sytuacji dających możliwość przeżyć wewnętrznych, bezinteresownego działania, procesu twórczego – wysiłku i radości towarzyszących twórczej aktywności.
            10.    Umożliwienie kontaktu z wielkimi dziełami sztuki.
            11.    Przyczynianie się do wzbogacania życia kulturalnego szkoły i środowiska.
            12.    Opanowanie różnorodnego repertuaru związanego z kalendarzem imprez szkolnych.
            13.    Organizowanie występów podczas imprez szkolnych.
            14.    Przygotowanie zespołu do udziału w różnego rodzaju imprez środowiskowych.
            15.    Praca z uczniem uzdolnionym muzycznie
            16.    Przygotowanie chóru i solistów do konkursów, festiwali i przeglądów muzycznych.

OCZEKIWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

• umiejętność współpracy podczas śpiewu zbiorowego;
            • znajomość ćwiczeń emisyjnych i dykcyjnych;
            • znajomość terminów muzycznych;
            • reagowanie na ruchy dyrygenta chóru;
            • znajomość repertuaru;
            • umiejętność słuchania i analizowania utworów;
            • umiejętność zrozumienia treści muzycznej utworu i jej interpretacja;
            • udział podczas imprez szkolnych i środowiskowych;
            • udział w konkursach i przeglądach muzycznych;
            • znajomość muzyki ojczystej oraz muzyki innych narodów.