Festiwal zdrowia

Pierwszy Dzień Wiosny był okazją do zorganizowania Festiwalu Zdrowia dla grupy wiekowej IV-VI pod tytułem zdrowezycie@sp1nml. Przez kilka godzin uczniowie uświadamiali sobie jak duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju  ma racjonalne żywienie i codzienna aktywność fizyczna. Metodą „burzy mózgów” wykonali plakaty pt. „Dlaczego warto się ruszać?” Każda klasa zaprezentowała ciekawy aerobik  jak również rzuty do kosza.  Dzieci wiedzą, że około godziny każdego dnia należy poświęcić na ruch o umiarkowanej intensywności, bo to pomaga zachować zdrowie. Aktywność fizyczna rozwija mięsnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo- oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. Dużo uwagi poświęcono zbilansowanej diecie. Uczniowie odczytywali wartości odżywcze  GDA (Wskazane Dzienne Spożycie) i energetyczne produktów.  Prawidłowe odżywianie jest jednym z warunków zachowania dobrego stanu zdrowia. Pani Krystyna Obremska pracownik nowomiejskiego Sanepidu mówiła jak dopasować swój sposób odżywiania do stylu życia pod względem energetycznym, jak i odżywczym. Przykładowo wskazane dzienne spożycie energii   dla dzieci w wieku 12-13 lat osiąga wartość od 2100kcal  dla dziewcząt o małej aktywności do 3500 kcal dla chłopców o dużej aktywności. Uczniowie nie mieli problemu z wyborem zdrowych przekąsek i układaniem produktów pod względem kaloryczności.  Podczas przerwy śniadaniowej społeczność szkolna delektowała się smacznymi koktajlami  owocowymi lub warzywnymi, które wcześniej wspólnie przygotowała.