Nadanie szkole Krajowego Certyfikatu "Szkoła Promująca Zdrowie"

Nasz szkoła dołączyła do zaszczytnego grona szkół promujących zdrowie

W dniu 5 grudnia 2017 r.  Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przyznała placówce Krajowy Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”. Odbyło się to na wniosek Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu, która  liczyła 16 członków. Zespołowi przewodniczyła prof. Barbara Woynarowska.  Otrzymując Krajowy Certyfikat  Szkoły Promującej Zdrowie na 5 lat placówka musiała spełnić określone wymagania tj.

• Praca całej społeczności szkolnej
  • Współpraca z wojewódzkim koordynatorem
  • Spełnienie wymagań z Procedury nadawania Krajowego Certyfikatu

a) działania w zakresie promocji zdrowia wpisane są w koncepcję pracy  szkoły

b) szkoła jest członkiem wojewódzkiej sieci i posiada wojewódzki certyfikat co najmniej 3 lata

c) prowadzi podstronę internetową: Szkoła Promująca Zdrowie

d) dokonała autoewaluacji działań w zakresie 4 standardów

e) dokonała  publicznej prezentacji wyników autoewaluacji

f) uzyskała rekomendacje wojewódzkiego koordynatora

• Zaopiniowanie wniosku przez członków Centralnej Kapituły Krajowego Certyfikatu SPZ
  • Rekomendacja dla Ministra Edukacji Narodowej

Placówka dołączyła do 8% szkół z Krajowym Certyfikatem- gdzie zdrowie całej społeczności szkolnej zajmuje czołowe miejsce. Pani prof. B. Woynarowska powiedziała  „… że są to szkoły, gdzie widzi się jakość pracy, działania wynikają z potrzeb placówki, są planowane i długofalowe…. Każdy członek społeczności szkolnej odnosi korzyści, ponieważ inwestuje   w swoje zdrowie, które jest bezcenne..” W tym roku   Krajowy Certyfikat otrzymało 36 szkół z 11 województw. Historia  Szkół Promujących Zdrowie liczy 25 lat. Pierwsze spotkanie odbyło się  w Spale 04.12.1992 r. Przez ćwierćwicze tylko 246 szkół w Polsce zdobyło Krajowy Certyfikat SPZ. Uroczystość  nadania certyfikatów miała  miejsce w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, którą otworzyła Marzenna Habib- wicedyrektor ORE. Pani Agnieszka Ludwin Zastępca Dyrektora w Departamencie Wychowania I Kształcenia Integracyjnego MEN odczytał list gratulacyjny od Pani Minister. W uroczystości wzięli udział miedzy innymi: prof. Barbara Woynarowska – współtwórczyni polskiej koncepcji szkoły promującej zdrowie, Krajowy Koordynator w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (1992- 1997), członek Szkoły dla  Zdrowia w Europie ( od 2012). Valentina Todorovska- Sokołowska- krajowy koordynator sieci przedszkoli i szkół promujących zdrowie, Wiesława Szafrańska-Bortkiewicz - Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Anna Zdaniukiewicz – koordynator szkół promujących zdrowie w woj. warmińsko- mazurskim i inni wojewódzcy koordynatorzy SPZ. Przyznanie  certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie, jest wyrazem uznania jej dotychczasowych osiągnięć, które są wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy.  Ideę Szkoły Promującej Zdrowie  w placówce wdrożyła dyrektor Ewa Kijora oraz jej zastępca Eleonora Lewalska. Wniosek z podejmowanych przedsięwzięć przygotował  Szkolny Zespół Promocji Zdrowia, w skład którego weszli dyrektor szkoły Jerzy Resicki,  Katarzyna Zapałowska, Wioleta Bączek- Samulewicz, Jarosław Kamiński, Zyta Sadowska, Iwona Kołecka, Magdalena Ewertowska, Zbigniew Gołębiewski, pielęgniarka szkolna – Krystyna Kwiatkowska. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była Irena Światkowska.

Na zdjęciu od lewej:V. Todorowska- Sokołowska, W. Szafrańska- Bortkiewicz, A. Zdaniukiewicz, Dyrektor szkołyJerzy Resicki, I. Światkowska,  prof. B. Woynarowska, A. Ludwin

Szkoły nagrodzone Krajowym Certyfikatem z woj. warmińsko-mazurskiego