Projekt "Nie zamykaj się w sobie, bądź otwarty na innych"

Od 17.10.2016 r. w naszej szkole był  realizowany projekt „Nie zamykaj się w sobie, bądź otwarty na innych”. Podczas trwania projektu uczniowie klas I – III i dzieci z oddziałów przedszkolnych zrealizowały  szereg działań. Głównym przesłaniem podjętych działań  było  kształtowanie wrażliwości i życzliwości wobec drugiego człowieka, uświadamianie najważniejszych wartości w życiu oraz wyrabianie umiejętności niesienia  pomocy innym. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który obchodziliśmy dzisiaj był wspaniałą okazją do podsumowania I etapu tego projektu.

Realizację projektu zaczęliśmy od czytania dzieciom bajek terapeutycznych na temat tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Uczniowie analizowali i oceniali zachowania bohaterów. Bajki czytała pani  Elżbieta Lewandowska i wychowawczynie oddziałów przedszkolnych.  Dzieci  pod kierunkiem  swoich pań układały  wiersze, rymowanki, komiksy nawiązujące  do idei projektu. Przygotowały kartki, na których umieściły wiele miłych słów    z  pozdrowieniami  i życzenia dla bliskich osób. Kartki  w kształcie serc, kwiatów i gwiazdek umieściły w „Workach dobrych słów”    i powiesiły  na drzwiach sal lekcyjnych.

"Worki dobrych słów"

Na zajęciach  dzieci z klas I – II i z oddziałów przedszkolnych  wykonały prace plastyczne na temat „Jestem życzliwy, uprzejmy i tolerancyjny”. Najpiękniejsze z nich   można podziwiać  na wystawie.

Wystawa prac plastycznych na dolnym holu

Najmłodsi  aktywnie włączyli się również  w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Myślą przewodnią  dnia było przekazanie ważnych  wiadomości na temat właściwego zachowania się w różnych sytuacjach oraz obdarzenie każdego dużą dawką serdeczności, życzliwości, uśmiechu i uprzejmości.  O godz. 12.00 uczniowie  udali się na happening, podczas którego połączyli  wcześniej przygotowane łańcuchy  życzliwości  i tolerancji.

Podczas happeningu łączyliśmy łańcuchy wcześniej wykonane w klasach.

Tak utworzony bardzo długi łańcuch  powiesiliśmy na "drzewkach życzliwych" zapraszając innych do grona życzliwych

W obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień  włączyła się Dyrekcja szkoły, która towarzyszyła dzieciom i wychowawcom  podczas happeningu.

W ramach  tych dni uczniowie  klas  starszych pisali opowiadania, listy, kartki z pamiętnika i wiersze, w których zawarli refleksje literackie na temat tolerancji. Razem  z wychowawcami  przygotowali scenki  przybliżające sytuacje dotyczące empatii, szacunku, koleżeństwa i wzajemnej akceptacji. Tworzyli mapy mentalne, prace plastyczne na temat tolerancji we współczesnym świecie.

Opowiadania, listy, wiersze i kartki z pamiętnika napisane przez uczniów klas IV - VI

Dnia 29.11.2016 r. odbyła się wieczornica, która była podsumowaniem szeregu  przedsięwzięć realizowanych w klasach IV – VI w ramach projektu „Nie zamykaj się w sobie, bądź otwarty na innych”. Na wieczornicy  swoją obecnością zaszczycili nas  Kierownik Oświaty Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim Dorota Osińska, Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji Bożena Maciejewska, ks. Tomasz Zmuda - Trzebiatowski, Dyrekcja szkoły oraz społeczność szkolna: rodzice, uczniowie i  nauczyciele. Wszystkich przybyłych powitał przewodniczący ORU Kamil Gabiec.

Zaproszeni goście, Dyrekcja szkoły oraz Rodzice naszych uczniów.

Dzieci w poetycki sposób wyraziły swoje myśli na temat inności, niepowtarzalności  i jednocześnie wyjątkowości każdego z nas. Podkreśliły, że należy być tolerancyjnym wobec  przekonań, poglądów, czyjegoś postępowania, ale granicą tolerancji jest zawsze dobro drugiego człowieka.

Wieczorne spotkanie uświetniły wokalistki ze szkolnego chóru „Bemolki”.

Fragmenty autorskich wierszy, opowiadań, listów, kartek z pamiętnika na temat życzliwości  na co dzień przedstawili uczniowie.

Następnie przeprowadzono krótki warsztat. Poproszono zebranych o wrzucenie do skarbonki „monet życzliwych, dobrych słów” skierowanych do drugiego człowieka.

Uczestnicy wieczornicy z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach.

Zebrani goście przy ciepłej herbatce z zadumą i refleksją obejrzeli prezentację multimedialną „Bądźmy tolerancyjni”. Na zakończenie głos zabrał Dyrektor szkoły oraz zaproszeni goście: Dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji Bożena Maciejewska i ks. Tomasz Zmuda - Trzebiatowski.

Mamy nadzieję, że  tolerancja i życzliwość na stałe zagoszczą w naszej szkole, ponieważ każdy dzień powinien być pełen uśmiechu i wzajemnej sympatii. Bądźmy zatem życzliwi  na co dzień, a nie tylko od święta.