Szkolenia dla Rodziców

PLAN SZKOLENIA

„JEDZ ZDROWO, BY PRACOWAĆ SPRAWNIE GŁOWĄ”

09.05.2018r.

1. Podstawowe błędy żywieniowe.
  2. Rola urozmaiconej diety w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży.
  3. Regularne spożywanie posiłków i podjadanie.
  4. Wpływ podstawowych składników pokarmowych na rozwój psychofizyczny dziecka
  • Węglowodany
    • Białka
    • Tłuszcze
    • Witaminy i minerały
    • Nawodnienie
  1. Krótka charakterystyka wybranych produktów spożywczych.
  2. Aktywność dzieci i młodzieży jako niezbędny element zdrowia.
  3. Normy żywieniowe z uwzględnieniem:
  • Płci
  • Wieku
  • Poziomu aktywności fizycznej

1. Jem zdrowo jak mama i tata:
  • Zasady układania jadłospisów.
  • Przykładowe jadłospisy
  • Przykłady organizowania aktywności fizycznej w rodzinie.

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA DOBRZE ZBILANSOWANEJ DIETY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

• Zapewnić dzieciom i młodzieży spożywanie każdego dnia różnych produktów spożywczych, gdyż urozmaicone żywienie jest gwarancją dobrego rozwoju i zdrowia.
  • Głównym źródłem energii powinny być produkty zbożowe z grubego przemiału.
  • Owoce i warzywa powinny być jedzone przez uczniów do każdego posiłku, dla zdrowia i podniesienia walorów smakowych posiłków.
  • Należy pamiętać o podawaniu napojów (wody mineralne, soki, mleko i napoje mleczne) w ciągu całego dnia.
  • Należy ograniczać spożycie tłuszczu, zwłaszcza zwierzęcego (zamieniając go na tłuszcze roślinne), oraz tłustych potraw i mięs, które należy zamieniać na drób, ryby, chude gatunki mięsa zwierząt rzeźnych i chude wędliny
  • Warunkiem prawidłowego żywienia jest regularne spożywanie przez dzieci i młodzież 4-5 posiłków dziennie, z czego przynajmniej jeden posiłek powinien być spożyty w szkole. W pojadaniu między posiłkami należy wybierać produkty żywieniowo pożądane: kanapki, owoce świeże lub suszone, warzywa, sałatki lub surówki oraz produkty mleczne
  • Należy pamiętać, że codzienna aktywność fizyczna jest u dzieci i młodzieży konieczna do prawidłowej pracy serca i mózgu, budowy zdrowych i mocnych kości oraz mięśni.

PRZYKŁADOWY ZESTAW POSIŁKÓW DLA DZIECKA 4-6 LAT

I śniadanie

1 cienka kromka chleba pszenno-żytniego ( 25g) posmarowana cienko 1 łyżeczką masła (5g) i 1 plasterek szynki drobiowej (20g)

0,5 ogórka kiszonego (25g) ,1 szklanka herbatki owocowej (200 ml) posłodzonej 0,5 łyżeczką cukru, 0,5 banana (60g)