Jem zdrowo, by pracować sprawnie z głową - warsztaty

Poprawa nawyków żywieniowych społeczności szkolnej

W dniu 8 czerwca 2018r. w szkole  miało miejsce  spotkanie z ekspertem z zakresu żywienia.  Uczniowie kilku klas odbyli warsztaty pt. „Jestem tym co jem” z dietetyczką panią Justyną Dobrzańską-Migdał. Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała dzieci do bardziej świadomego dbania o własne zdrowie. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji oraz o najważniejszym posiłku dnia – jakim jest śniadanie.  Powinno być spożywane każdego poranka i to  „królewskie”.  Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać tj. około 2 litrów.

Pani dietetyk zaprezentowała wachlarz witamin niezbędnych dla naszego organizmu, a także w ciekawy sposób pokazała w jakich produktach występują.  W części praktycznej uczniowie  rozpoznawali i degustowali mało znane owoce.  Wykonali  sałatkę owocową i dowiedzieli się jak dobroczynny wpływ  mają owoce  i warzywa na organizm dziecka.  Ważne jest, aby spożywać owoce  i warzywa w różnych kolorach, gdyż np. czerwone chronią  przed chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami, a fioletowe wspomagają układ krążeniowy, trawienny oraz nerwowy.  Najwięcej wartości odżywczej mają świeże owoce i warzywa i to ze skórką, która zawiera błonnik. Miesiąc wcześniej pani dietetyk odbyła spotkanie z rodzicami pt. „Jedz zdrowo, by pracować sprawnie głową”.

Poza tym prawidłowe nawyki żywieniowe  szkoła rozwija poprzez:

1. Organizację zajęć, pokazów, warsztatów kulinarnych

2. Spożywanie wspólnie II śniadania przez uczniów i nauczycieli

3. Układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety

4. Organizowanie zajęć praktycznych, warsztatów z edukacji konsumenckiej

Ponadto należy nadmienić iż placówka od wielu  lat uczestniczy w programach „Owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”, a obecnie dla wszystkich dostępna jest na korytarzach woda źródlana.

Nad edukacją zdrowotną w szkole czuwa pielęgniarka szkolna Krystyna Kwiatkowska oraz pani I. Światkowska.