Nawigacja

Idea projektu Cele projektu Zespół Nadanie szkole Krajowego Certyfikatu "Szkoła Promująca Zdrowie" Projekt "Odżywiam się zdrowo" Tęczowy tydzień Konkursy Witaminowe rozmaitości Zasady prawidłowego żywienia Śniadanie w szkole Z wiosną po zdrowie Aktywność ruchowa Projekt "Jestem aktywny dla zdrowia" Ćwiczenia śródlekcyjne Prezentacja "Usuwanie blokad w uczeniu się" Programy prozdrowotne realizowane w szkole Szkoła w Ruchu Pierwsza pomoc Chemia na talerzu Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" Projekt "Ćwiczę i kalorie liczę" Szkolenia Wyjazd integracyjny na lodowisko Ulotka dla Rodziców Witaliśmy wiosnę zdrowo i kolorowo Festiwal zdrowia Jestem sprawny na szóstkę Dietetyk radzi Zdrowe przepisy Mały Mistrz Prezentacja wyników autoewaluacji Zdrowym być to zdrowo żyć Ulotka Projekt "Nie zamykaj się w sobie, bądź otwarty na innych" Projekt "Między Nami" Rodzinne gimnastykowanie Akademia Dobrych Manier Olimpiada Zdrowia Konferencje Wartości odżywcze owoców i warzyw Jemy kolorowo - regulamin konkursu Śniadanie Daje Moc Promujemy życzliwość, koleżeństwo, tolerancję Podsumowanie konkursu "Jesień z witaminami" Warsztaty kulinarne MEDITEST Szkolenia dla Rodziców Jem zdrowo, by pracować sprawnie z głową - warsztaty Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia Pogonić pryszcze - projekt

Szkoła Promująca Zdrowie

Jem zdrowo, by pracować sprawnie z głową - warsztaty

Poprawa nawyków żywieniowych społeczności szkolnej

W dniu 8 czerwca 2018r. w szkole  miało miejsce  spotkanie z ekspertem z zakresu żywienia.  Uczniowie kilku klas odbyli warsztaty pt. „Jestem tym co jem” z dietetyczką panią Justyną Dobrzańską-Migdał. Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała dzieci do bardziej świadomego dbania o własne zdrowie. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji oraz o najważniejszym posiłku dnia – jakim jest śniadanie.  Powinno być spożywane każdego poranka i to  „królewskie”.  Uczniowie dowiedzieli się jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać tj. około 2 litrów.

      

Pani dietetyk zaprezentowała wachlarz witamin niezbędnych dla naszego organizmu, a także w ciekawy sposób pokazała w jakich produktach występują.  W części praktycznej uczniowie  rozpoznawali i degustowali mało znane owoce.  Wykonali  sałatkę owocową i dowiedzieli się jak dobroczynny wpływ  mają owoce  i warzywa na organizm dziecka.  Ważne jest, aby spożywać owoce  i warzywa w różnych kolorach, gdyż np. czerwone chronią  przed chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami, a fioletowe wspomagają układ krążeniowy, trawienny oraz nerwowy.  Najwięcej wartości odżywczej mają świeże owoce i warzywa i to ze skórką, która zawiera błonnik. Miesiąc wcześniej pani dietetyk odbyła spotkanie z rodzicami pt. „Jedz zdrowo, by pracować sprawnie głową”.

      

Poza tym prawidłowe nawyki żywieniowe  szkoła rozwija poprzez:

1. Organizację zajęć, pokazów, warsztatów kulinarnych

2. Spożywanie wspólnie II śniadania przez uczniów i nauczycieli

3. Układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety

4. Organizowanie zajęć praktycznych, warsztatów z edukacji konsumenckiej

Ponadto należy nadmienić iż placówka od wielu  lat uczestniczy w programach „Owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”, a obecnie dla wszystkich dostępna jest na korytarzach woda źródlana.

      

Nad edukacją zdrowotną w szkole czuwa pielęgniarka szkolna Krystyna Kwiatkowska oraz pani I. Światkowska.

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II Nowe Miasto Lubawskie
    13-300 Nowe Miasto Lubawskie
    ul.Jagiellońska 3
  • 56 4742184