Nawigacja

Idea projektu Cele projektu Zespół Nadanie szkole Krajowego Certyfikatu "Szkoła Promująca Zdrowie" Projekt "Odżywiam się zdrowo" Tęczowy tydzień Konkursy Witaminowe rozmaitości Zasady prawidłowego żywienia Śniadanie w szkole Z wiosną po zdrowie Aktywność ruchowa Projekt "Jestem aktywny dla zdrowia" Ćwiczenia śródlekcyjne Prezentacja "Usuwanie blokad w uczeniu się" Programy prozdrowotne realizowane w szkole Szkoła w Ruchu Pierwsza pomoc Chemia na talerzu Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" Projekt "Ćwiczę i kalorie liczę" Szkolenia Wyjazd integracyjny na lodowisko Ulotka dla Rodziców Witaliśmy wiosnę zdrowo i kolorowo Festiwal zdrowia Jestem sprawny na szóstkę Dietetyk radzi Zdrowe przepisy Mały Mistrz Prezentacja wyników autoewaluacji Zdrowym być to zdrowo żyć Ulotka Projekt "Nie zamykaj się w sobie, bądź otwarty na innych" Projekt "Między Nami" Rodzinne gimnastykowanie Akademia Dobrych Manier Olimpiada Zdrowia Konferencje Wartości odżywcze owoców i warzyw Jemy kolorowo - regulamin konkursu Śniadanie Daje Moc Promujemy życzliwość, koleżeństwo, tolerancję Podsumowanie konkursu "Jesień z witaminami" Warsztaty kulinarne MEDITEST Szkolenia dla Rodziców Jem zdrowo, by pracować sprawnie z głową - warsztaty Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia Pogonić pryszcze - projekt

Szkoła Promująca Zdrowie

Śniadanie w szkole

 

Dlaczego każdy uczeń powinien jeść śniadanie i drugie śniadanie w szkole?

Każdy człowiek, a zwłaszcza dziecko, powinno odżywiać się regularnie i spożywać w ciągu dnia posiłek przeciętnie, co 3-4 godziny. Jest to podstawowy element zdrowego żywienia, warunkujący prawidłowy rozwój dziecka, jego dobre samopoczucie i dyspozycję do uczenia się.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.  Powinno zaspokajać 25% dziennego zapotrzebowania na energię ( u dzieci i młodzieży około 500-800kcal).  Należy pamiętać, że  dzienne zapotrzebowanie dziecka wynosi ok. 2100–2400 kcal, a w okresie dojrzewania stale wzrasta. Istotne jest zachowanie proporcji: właściwa dieta to 10–14% energii pochodzącej z białka, 30% z tłuszczu i około 60% z węglowodanów.

Zdrowe i smaczne śniadanie podnosi poziom cukru we krwi i sprawia, że komórki nerwowe działają efektywniej, co jest niezbędne  dzieciom w wieku szkolnym. Umysł  potrzebuje energii, aby móc wydajnie pracować i być przez cały czas w wysokiej formie.

We właściwie skomponowanym śniadaniu powinny znaleźć się cztery spośród pięciu podstawowych grup produktów tworzących Piramidę Zdrowego Żywienia tj.                       produkty zbożowe (np. pieczywo, kasze, makarony, płatki), warzywa i owoce, mleko i przetwory mleczne, mięso, ryby, jaja, woda                                                                                 

 Dla dziecka bardzo ważnym posiłkiem jest drugie śniadanie, które powinno dostarczyć około 15-20% kalorii przewidzianych na wszystkie posiłki w ciągu dnia.

Z czego powinno składać się drugie śniadanie?

- kanapka najlepiej z chleba razowego z masłem, wędliną, serem lub jajkiem

- warzywo np. sałata, pomidor, ogórek, rzodkiewka, papryka

- owoce np. jabłko, gruszka, owoce sezonowe

-napój: najlepiej mleko, kefir, jogurt, maślanka lub  herbata owocowa, woda mineralna, sok

Właściwie przygotowane drugie śniadanie bogate w węglowodany, wapń, żelazo, cynk, witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe (głównie omega- 3) daje dziecku siłę, zapał do nauki i aktywności fizycznej. Niedobór tych składników powoduje u dzieci w wieku szkolnym drażliwość, nerwowość oraz problemy z koncentracją.

Ważne jest, by od początku dnia dostarczać organizmowi odpowiednich ilości niesłodzonej wody, ewentualnie rozcieńczonej z sokiem owocowym. Świetnie nadaje się również herbata zielona lub czarna. W ciągu dnia powinno się średnio wypijać do 8 szklanek wody.

 

Pamiętajcie!!! Dbając o pożywne śniadanie dbamy również o nasz układ odpornościowy.

Dostarczajmy witaminy A, C oraz cynku, szczególnie potrzebnych w okresie wiosenno-jesiennym. Dlatego aby śniadanie było zdrową ucztą, włącz do niego owoce cytrusowe, jagody, jajka czy musli.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II Nowe Miasto Lubawskie
    13-300 Nowe Miasto Lubawskie
    ul.Jagiellońska 3
  • 56 4742184