• Biblioteka i świetlica

• Regulamin biblioteki
            Szkoły Podstawowej nr 1im Jana Pawła II
            w Nowym Mieście Lubawskim

1. Biblioteka jest międzyprzedmiotową pracownią i szkolnym ośrodkiem informacji służącym uczniom, pracownikom szkoły oraz w zakresie wyznaczonym potrzebom pedagogizacji, rodzicom.
            2. Biblioteka udostępnia swe zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową) oraz na miejscu - w czytelni - kąciku czytelnianym ( wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego, czasopisma).
            3. Klasy, klasopracownie, kółka zainteresowań i inne organizacje szkolne mogą dokonywać wypożyczeń zbiorowych (wypożyczając komplety książek) za pośrednictwem wychowawców lub opiekunów poszczególnych organizacji. Nauczyciele ci ponoszą pełną odpowiedzialność za całość wypożyczonych zbiorów i rejestrowanie ich obiegu wśród uczniów.
            4. Biblioteka czynna jest w poniedziałek, wtorek, środa (dzień pracy wewnętrznej), czwartek, piątek, w godzinach od 8.00 do 15.00.
            5. W bibliotece obowiązuje wolny dostęp do półek.
            6. Czytelnik indywidualny może wypożyczyć jednorazowo 3 książki na okres 2 tygodni z możliwością przedłużenia wypożyczeń na kolejny taki sam okres. Lektury szkolne oraz szczególnie poczytne nowości wypożycza się na okres l tygodnia.
            7. Tryb korzystania z kompletów ( wypożyczeń zbiorowych) określają nauczyciele, których przyjęli za nie odpowiedzialność.
            8. Czytelnia czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki.
              1. Do czytelni uczniowie wchodzą bez okryć wierzchnich.
              2. Książki i czasopisma ze zbiorów podręcznych podaje nauczyciel bibliotekarz, dyżurny czytelni.
              3. Kopiowanie map i rysunków itp. książek dozwolone jest po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielem bibliotekarzem.
              4. Fakt korzystania z czytelni uczniowie dokumentują wpisem w zeszycie odwiedzin.
            9. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
            10. Czytelnik odpowiada za wypożyczone przez siebie książki. W przypadku ich zniszczenia lub zgubienia obowiązany jest zwrócić bibliotece książkę (książki) wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza odpowiadająca aktualnej wartości rynkowej zniszczonej (zgubionej) książki .
            11. Wszystkie wypożyczone materiały muszą być zwrócone do biblioteki na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego .
            12. Uczniowie i pracownicy szkoły, którzy z niej odchodzą, obowiązani są do wcześniejszego rozliczenia się z biblioteka.
            13. Nauczyciele bibliotekarze mają prawo stosowania kar w stosunku do uczniów, nie przestrzegających postanowień niniejszego regulaminu.