• Doradztwo zawodowe

          • Przeciwwskazania zdrowotne w planowaniu przyszłości zawodowej

          • Ważne informacje dla uczniów klas VIII

            Wybór zawodu to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji w życiu każdego młodego człowieka. Wybierając swoją ścieżkę edukacyjną i zawodową musi on bowiem brać pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest stan zdrowia. Jest to szczególnie istotny aspekt dla uczniów, którzy wybierają się po ukończeniu klasy ósmej do szkoły zawodowej, tudzież do technikum. W obu tych przypadkach przy rekrutacji wymagane jest zaświadczenie lekarskie (tzw. orzeczenie o przeciwwskazaniu do wyboru zawodu- druk ten dostępny jest u lekarza rodzinnego).

            Pomoc w wyborze zawodu z uwzględnieniem przeciwwskazań zdrowotnych:

             

            Jeżeli uczeń (sam bądź też przy pomocy rodzica) nie jest w stanie samodzielnie dokonać wyboru szkoły może skorzystać z pomocy powołanych do tego instytucji:

             

            • z doradcy zawodowego w szkole,

             

            - z poradni, która przy współpracy z lekarzem medycyny pracy pomoże dobrać odpowiedni kierunek kształcenia uwzględniający przeciwwskazania zdrowotne.

             

             

            Schorzenia ograniczające wybór niektórych zawodów i kierunków kształcenia:

             

            • niektóre wady wzroku i słuchu,

             

            • choroby układu nerwowego (szczególna uwagę należy zwrócić zwłaszcza na epilepsję

             

            • zespoły padaczkowe),

             

            • choroby narządu ruchu,

             

            • cukrzyca,

             

            • wady i choroby serca oraz układu krążenia,

             

            • niektóre schorzenia nerek.

             

             

            Wady wzroku: w przypadku niektórych zawodów już samo noszenie szkieł może stanowić przeciwwskazanie do ich wykonywania (np. praca na rusztowaniach, w dużym zapyleniu,

             

            • wysokiej temperaturze).

             

            Wady słuchu: przeciwwskazane są zawody wymagające pracy z klientem, przy obsłudze i kontroli maszyn o sygnalizacji dźwiękowej, czy też prace w ruchu ulicznym.

            Astma oskrzelowa: jej ciężka postać uniemożliwia prace wymagające jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, a także niosące stres lub napięcie. Jeżeli astma ma podłoże alergiczne, przeciwwskazane są zawody narażające na kontakt z określonym alergenem.

             

             

            Epilepsja i zespoły padaczkowe: przeciwwskazaniem są zawody wymagające obsługi maszyn i urządzeń, prowadzenia pojazdów, szybkiego tempa działań, praca na wysokościach, ponadto wszelkie prace, w których następuje ryzyko porażenia prądem, ekspozycji na promieniowanie, na czynniki toksyczne, na hałas oraz praca przy nagłych zmianach temperatury.

             

             

            Choroby narządu ruchu: przeciwwskazane są zawody wymagające prac stojących, chodzących i połączonych z dźwiganiem.

             

            Co istotne jeśli zostały zniwelowane za pomocą gimnastyki korekcyjnej, wówczas nie kolidują w sposób znaczący w wyborze zawodu.

             

             

            Cukrzyca: przeciwwskazane są zawody wymagające wysiłku fizycznego, pracy na wysokościach, pracy pod ziemią, w zanieczyszczonych i trudnych warunkach klimatycznych, a także w środowisku stresogennym.

             

             

            Choroby serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie: przeciwwskazane są zawody wymagające pracy fizycznej, ciągłego przemieszczania się, kontaktu z napięciem elektrycznym, a także praca w trudnych warunkach klimatycznych, w wysokiej temperaturze i w stresie.

             

             

            Choroby nerek: przeciwwskazaniem jest praca wymagająca dźwigania.

             

             

            Choroby o podłożu alergicznym: : przeciwwskazaniem są uzależnienia od alergenu. Uczeń powinien unikać zawodów, w których może być narażony na kontakt z danym alergenem.

             

             

            Choroby skóry: przeciwwskazane są zawody wymagające częstych kontaktów z innymi, reprezentacyjności oraz zawody wymagające kontaktu z czynnikami chemicznymi, olejami, smarami, substancjami toksycznymi.