Już niedługo wyjdę w świat
Od lutego bieżącego roku w naszej szkole jest realizowany projekt edukacyjny „Już niedługo wyjdę w świat”. Projekt obejmie swoim oddziaływaniem uczniów, nauczycieli i rodziców. W ramach projektu szkoła wzbogaci się o pomoce dydaktyczne do pracowni szkolnych i sprzęt do pracowni komputerowej. W placówce odbywają się zajęcia, na których uczniowie dokonują obserwacji, prowadzą doświadczenia i eksperymentują. Do odkrywania świata często wykorzystują technologii informacyjno-komunikacyjnej. Są tu prowadzone warsztaty psychoedukacyjne, zajęcia rozwijające z matematyki, przyrody i języka angielskiego oraz zajęcia wyrównawcze z matematyki i języka angielskiego. Dotychczas projektem objęto 75 uczniów i 8 nauczycieli. Ponadto zakłada się wzbogacenie oferty zajęć specjalistycznych i kółek zainteresowań. Projekt „Już niedługo wyjdę w świat” potrwa do 30.07.2018 r.
Zajęcia specjalistyczne - Terapia pedagogiczna dla uczniów z deficytami percepcji wzrokowo- słuchowej
Zajęcia terapii pedagogicznej dla uczniów z deficytami percepcji wzrokowo- słuchowej odbywają się w roku szkolnym 2017/2018 w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Od września 2017 do czerwca 2018 zaplanowano 30 spotkań terapeutycznych. Uczestniczy w nich 8 uczniów klas IV-VI pracujących w trzech grupach. Na zajęcia uczniowie zakwalifikowani zostali zgodnie z zaleceniami Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim, na podstawie opinii wychowawców oraz nauczycieli języka polskiego. Zajęcia prowadzone są zgodnie z opracowanym programem. Głównym celem zajęć jest stymulowanie i usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych tj. ćwiczenie analizatora słuchowego, wzrokowego i kinestetyczno- ruchowego oraz ich koordynowanie w czasie czytania i pisania. Uczniowie systematycznie uczęszczają na zajęcia. Z zaangażowaniem wykonują przygotowane przez nauczycieli różnorodne zadania i ćwiczenia. Zajęcia prowadzą nauczyciele: Marzenna Rykaczewska, Justyna Wiśniewska i Jagoda Kowalska.
Zajęcia specjalistyczne - terapia logopedyczna
Od września 2017/2018 roku odbywają się zajęcia logopedyczne w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Uczestniczy w nich troje dzieci z klasy I a. Uczniowie zostali zakwalifikowani na podstawie badań diagnostycznych i selekcyjnych. Zajęcia prowadzone są zgodnie z wcześniej opracowanym programem. Terapia logopedyczna obejmuje ćwiczenia korekcyjne w zależności od rodzaju i stopnia zaburzeń wymowy. Oprócz ćwiczeń wspomagających artykulację i ćwiczeń oddechowych prowadzone są ćwiczenia wywoływania zaburzonych głosek i utrwalania ich w wyrazach, zdaniach i mowie spontanicznej, ćwiczenia i zabawy stymulujące językowy rozwój dzieci, ułatwiający mówienie, czytanie i pisanie. Zajęcia mają na celu usunięcie zdiagnozowanych wad wymowy oraz przezwyciężenia trudności w czytaniu i pisaniu, szczególnie tych, które związane są z prezentowaną wadą wymowy. Uczniowie bardzo chętnie i systematycznie uczęszczają na zajęcia . Są aktywni i z zaangażowaniem wykonują przygotowane przez nauczyciela zadania i ćwiczenia. Zajęcia prowadzi p. Katarzyna Zapałowska.
Zajęcia z terapii logopedycznej realizowane w ramach projektu „Już niedługo wyjdę w świat” rozpoczęły się 18 września bieżącego roku szkolnego. Do projektu przystąpili uczniowie klas pierwszych tworząc dwie grupy terapeutyczne. Obserwacje wychowawców oraz diagnoza wstępna pozwoliła ukierunkować działania, które zostaną podjęte podczas zajęć.
Głównym celem terapii jest wspomaganie i stymulowanie prawidłowego rozwoju mowy dziecka oraz zapobieganie powstawaniu wad wymowy, a cele szczegółowe to:
- wykształcenie i utrwalenie umiejętności prawidłowego (dojrzałego) sposobu połykania.
- usprawnienie motoryki narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy.
- usprawnienie aparatu oddechowego: pogłębienie oddechu, zwiększenie pojemności płuc, wydłużenie fazy wydechowej, kształcenie ruchów przepony, różnicowanie faz wydechowych. Systematyczne stosowanie ćwiczeń zaproponowane w ramach terapii ma w rezultacie doprowadzić do usprawnienia motoryki i koordynacji narządów artykulacyjnych, utrwalenia prawidłowego oddychania i połykania. Terapia ma się także przyczynić do powstania prawidłowych wzorców artykulacyjnych głosek i zapobiec powstawa
Prowadząca zajęcia -p. Marzenna Rykaczewska
niu wad wymowy.
Zajęcia rozwijające z informatyki
Zajęcia prowadzi p. Katarzyna Ornowska
Zajęcia rozwijające z matematyki
Zajęcia prowadzi p. Wioletta Bączek - Samulewicz
Zajęcia rozwijające z przyrody
Zajęcia prowadzi p. Jarosław Kamiński
Zajęcia rozwijające z matematyki
Zajęcia prowadzi p. Magdalena Ewertowska
Zajęcia rozwijające z informatyki
Zajęcia rozwijające z informatyki odbywają się w roku szkolnym 2017/2018 w wymiarze 8 godzin tygodniowo. Uczestniczy w nich 31 uczniów klas IV-VI pracujących w czterech grupach. Zajęcia prowadzone są zgodnie z opracowanym programem. Głównym celem zajęć jest rozwijaniem umiejętności posługiwania się narzędziami technologii informacyjnej oraz zdobywanie przez uczniów umiejętności praktycznych. Uczniowie poznają różne narzędzia komputerowe i kształtują umiejętności posługiwania się nimi w toku realizacji konkretnych zadań. Uczą się praktycznego zastosowania w sytuacjach życiowych zdobytej wiedzy i umiejętności, a także współpracy w grupie, dobrego komunikowania się, wspólnego podejmowania decyzji. Dzięki zajęciom rozwijają swoje zainteresowania informatyczne. Zajęcia prowadzą: Jerzy Resicki, Zyta Sadowska, Katarzyna Ornowska
Zajęcia – kółko zainteresowań - szachy
Kółko zainteresowań – szachy odbywa się w roku szkolnym 2017/2018 w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Uczestniczy w nich 8 uczniów klas II a pracujących w jednej grupie. Zajęcia prowadzone są zgodnie z opracowanym programem. Głównym celem zajęć jest poznanie zasad gry w szachy poprzez rozwiązywanie zadań szachowych, stosowanie określonych gier i zabaw, wierszyków, programów komputerowych, oglądanie filmów edukacyjnych, rozgrywek między uczniami, kolorowanek, rysunków, opowiadań, przy zastosowaniu szachowych środków dydaktycznych, takich jak: bierki, szachownice, plansza demonstracyjna, program komputerowy, zegary, tablica interaktywna. Szachy to gra niezwykle wartościowa, ponieważ stanowi specyficzną kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Forma takiejintelektualnej aktywności wpływa pozytywnie nie tylko na rozwój umysłowy, ale także osobowościowy każdego grającego. Dzięki szachom uczniowie rozwijają umiejętności matematyczne (określanie położenia obiektów, orientacji, symetrii, wyobraźni przestrzennej), logiczne myślenie, określanie położenia obiektów względem obranego obiektu, używając określeń: góra, dół, przód, tył, w prawo, w lewo itp. Gra w szachy wspomaga uczniów w sytuacjach wymagających wysiłku, uczy wytrwałości przy wykonywaniu zadań, współpracy, stosowania zasady ,,fair play”. Szachy są świetną zabawą i mogą stać się dla naszych uczniów pasją i sposobem na życie. Uczniowie systematycznie uczęszczają na zajęcia. Zajęcia prowadzi Zyta Sadowska
Zajęcia z przyrody
Zajęcia z przyrody dla uczniów chcących poszerzyć swoją wiedzę lub ją uzupełnić prowadzi p. Irena Światkowska
Główne cele zajęć:
- Zaciekawienie światem przyrody oraz rozbudzenie pasji poznawczych
- Motywowanie uczniów do poznawania przyrody w sposób aktywny, twórczy, dociekliwy i wytrwały
- Budowanie naukowego podejścia do rozwiązywanych problemów.
Zadbano o to, aby proces nauczania był ciekawy dla uczniów i przyniósł pożądane efekty. Wiele zajęć ma charakter obserwacyjny i doświadczalny. Zawarte w programie treści dotyczą zagadnień z zakresu chemii, fizyki i biologii. Treści często są trudne, abstrakcyjne, „obciążone” dodatkowo specyficznym nazewnictwem substancji, zjawisk oraz przemian. Dlatego samodzielne wykonywanie prostych doświadczeń, stawianie hipotez, określanie ich wyników i formułowanie wniosków pozwolą na zainteresowanie uczniów przebiegiem zajęć, umożliwią angażowanie w proces poznawczy wszystkich zmysłów i ułatwiają zrozumienie i zapamiętanie omawianych zagadnień. Tematyka zajęć związana jest z materiałem programowym z przyrody klas IV-VI przedstawia go jednak w sposób szerszy, problemowy i nastawiona jest na działania praktyczne. Wykorzystywane są metody aktywne m.in.
- ćwiczeniowe- wykonywanie, analizowanie i interpretowanie rysunków, schematów, wykresów, tabel,
- obserwacyjne- obserwacja okazów naturalnych przyrody ożywionej i nieożywionej, obserwacje terenowe, obserwacje zjawisk fizycznych oraz środków dydaktycznych typu preparaty trwałe i nietrwałe
- słowne- pogadanka, gry dydaktyczne, film edukacyjny, praca na platformie e-learningowej