Aktualności
Wynik marcowej zbiórki surowców wtórnych
Po raz kolejny zbieraliśmy surowce wtórne. W zbiórce marcowej udało się zebrać 1841kg makulatury, 7 kg aluminium i 60kg nakrętek. Dziękujemy serdecznie . Segregacja odpadów przynosi wymierne korzyści tzn. ogranicza masę odpadów zanieczyszczających środowisko, wyrabia nawyk porządku, oszczędności i gospodarności, wpływa na niższe zużycie surowców naturalnych, zmniejsza koszty eksploatacji składowiska śmieci itp. Zestawienie_zbiórki_surowców wtórnych.pdf (KZ)
Wiosenna kąpiel
W dniu 27.03.2018, jak corocznie, odbyła się wycieczka uczniów z naszej szkoły na basen do m. Pluski. Wyjazd zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego. Dzieci miały zapewnione liczne atrakcje: zjeżdżalnie, brodziki, itp. włącznie z kąpielą w jakuzzi na świeżym, mroźnym powietrzu. . Zadowoleni oczekujemy na następny wyjazd.(KZ)
Antoś, który uczęszcza do naszego przedszkola, potrzebuje pomocy!
Powiatowy Turniej Języka Angielskiego dla uczniów klas II – III – Macmillan Primary School Tournament VI
26.03.2018 roku w naszej szkole odbył się już po raz czwarty Powiatowy Turniej Języka Angielskiego dla uczniów klas II – III – Macmillan Primary School Tournament VI. Konkurs współorganizowany był wraz z wydawnictwem Macmillan. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zajączkowie oraz reprezentanci szkoły gospodarzy. Pierwsze miejsce zdobył Jan Milewski, drugie Konrad Jabłoński, a trzecie Wojciech Cymer. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, zaś wszyscy uczestnicy nagrody w postaci gadżetów oraz dyplomy pamiątkowe. Wszystkim uczestnikom turnieju serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach językowych. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu był anglista Łukasz Leszczyński. (KZ)
Zapraszamy do szkoły
28 marca 2018 roku (środa) odbędzie sie Dzień Otwarty dla rodziców uczniów klas I-VII.
Zapraszamy w godzinach 17.00 - 17.45 (klasy I-III) oraz od 17.45 do 18.30 (klasy IV-VII). (enb)
Kolejny sukces plastyczny Alicji
Dzisiaj podczas Jarmarku Wielkanocnego, który odbywał się na nowomiejskim rynku, zostały rozstrzygnięte konkursy, w których brali udział uczniowie ze szkół powiatu nowomiejskiego.
W Powiatowym Konkursie Plastycznym pod nazwą "Baranek jak malowany" zwyciężyła Alicja Róża Bojarska - uczennica klasy III d z naszej szkoły. To kolejny sukces Alicji w konkursie plastycznym. Gratulujemy. (enb)
Zbiórka makulatury!
UWAGA! Zbiórka makulatury, aluminium i nakrętek odbędzie się 27 marca 2018 roku. (enb)
Rekolekcje wielkopostne
W dniach 19–21.03.2018 r. przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. W bazylice Eucharystie sprawował i homilie głosił o. Zbigniew Bruzi, redemptorysta, a w szkole nauki rekolekcyjne prowadził br. Tomasz Marcinek. Uczniowie pod opieką wychowawców i nauczycieli uczestniczyli w zajęciach w dwóch grupach wiekowych: kl. I – III oraz kl. IV – VII. Rekolekcjonista każdego dnia rozważał fragment Ewangelii, np. przypowieść o zagubionej owcy czy domu na skale, pobudzając słuchaczy do refleksji nad przesłaniem płynącym z danego tekstu. Dzieci były aktywne, wypowiadały się na zadany temat oraz z zainteresowaniem słuchały nauk, które były wzbogacone metodami poglądowymi. Brat Tomasz korzystał z nowoczesnych metod wizualnych oraz z ciekawych rekwizytów ułatwiających zrozumienie niełatwych treści, np. na jakich wartościach warto budować życie. Dziś na przykładzie życia św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, rekolekcjonista przypomniał powołanie człowieka do świętości. Wszyscy chętnie angażowali się również w śpiew pieśni.
Uczniowie pod kierunkiem katechetki Elżbiety Lewandowskiej serdecznie podziękowali o. Zbigniewowi i br. Tomaszowi za trud włożony w przeprowadzenie tak wspaniałych rekolekcji. (KZ)
Kogiel i Mogiel ratują las
Dzisiaj uczniowie z klas I – III obejrzeli spektakl „Kogiel i Mogiel ratują las”. Główni bohaterowie to krasnale, które z dziadkiem Poziomką chronią Bukowy Bór przed niebezpieczeństwami. Jednak nie zawsze potrafią zapobiec złu. Pewnego razu w lesie wybucha pożar. Ogień rozprzestrzenia się szybko i niesie ze sobą wiele zniszczeń. Na szczęście Kogiel i Mogiel w gronie leśnych przyjaciół ruszają na ratunek. Widowisko ze względu na poruszany temat ekologii okazało się wyjątkowo ciekawe. Przypomina o konieczności segregowania odpadów, uczy szacunku do przyrody i uwrażliwia na jego piękno. (KZ)
Dla klas IV-VII
19-21 marca 2018 r.
10.00 – zbiórka w szkole
10.15 – msza św. (kościół)
powrót do szkoły z wychowawcami
obiad
11.30 – nauka rekolekcyjna w sali gimnastycznej
Dla klas I-III
19-21 marca 2018 r.
10.45 – zbiórka w szkole
11.15 – msza św. (kościół)
powrót do szkoły z wychowawcami
obiad
12.30 – nauka rekolekcyjna w sali gimnastycznej
ok.13.15 – odbiór dzieci ze szkoły (enb)
Informacja
Przedstawienie teatralne pt. „Zemsta” w kinie „Harmonia” dla uczniów klas V-VII odbędzie się we wtorek 20 marca 2018 roku o godzinie 8.10.
W tym samym dniu, o godzinie 9.50, odbędzie się przedstawienie dla uczniów klas I-III pt. ”Przygody Kogla i Mogla”. (enb)
Kangur Matematyczny za nami
Dzisiaj odbyła się kolejna edycja międzynarodowego konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY”.
Otwarcia konkursu dokonała Dyrektor Eleonora Lewalska, która powitała 44 uczestników kl. II – VII -pasjonatów królowej nauk. Uczniowie rozwiązali test zamknięty dostosowany do ich wieku, wymagający przede wszystkim logicznego myślenia, budowania własnych strategii rozwiązania zadań.
W tym roku uczniowie klas IV – VII naszej szkoły przystąpili do międzynarodowego konkursu „ PANGEA”. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test wyboru składający się z zadań praktycznych o podwyższonym stopniu trudności.
Cieszy fakt, że coraz większa grupa uczniów to sympatycy tej trudnej a zarazem przydatnej dziedziny nauki.
Czekamy na wyniki rywalizacji. Za organizację i przebieg konkursów odpowiedzialne były nauczycielki matematyki Wioletta Bączek-Samulewicz i Magdalena Ewertowska. (enb)
Jestem sprawny na 6
Dnia 15 marca 2018 r. na terenie naszej szkoły odbyły się zawody gminne „Jestem sprawny na 6”. W zawodach brali udział uczniowie z klas III, którzy reprezentowali dwie nowomiejskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 2 oraz gospodarzy Szkołę Podstawową nr 1. W skład każdej drużyny weszło osiem osób tj. cztery dziewczynki i czterech chłopców oraz po dwie osoby rezerwowe. Na początku opiekunowie wylosowali sześć konkurencji tj. bieg z piłką nożną, skoki kangura, unihokej, wożenie piłki, wyścig ze skakanką, bieg z woreczkami.
Po rozegranych konkurencjach okazało się, iż drużyny mają tyle samo punktów i potrzebna była dogrywka tj. dodatkowa konkurencja – tor przeszkód. Ostatecznie uczniowie naszej szkoły zajęli II miejsce ustępując o 1 s. zawodnikom z SP 2. W skład ekipy z SP 1 wchodzili: Kaczerzewska Karolina, Klepcewicz Agata, Lange Natalia, Artuszewska Alicja, Dąbrowski Tomasz, Lewandowski Wiktor, Tuszyński Paweł oraz Kulkowski Aleks. Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz pamiątki, a zwycięska ekipa będzie reprezentować gminę na zawodach wojewódzkich w Tereszewie. (KZ)
Warsztaty w Kaczym Bagnie
Od 7 do 14 marca uczniowie uczęszczający na zajęcia w ramach projektu WOW „Wiedza Otwarta dla Wszystkich” uczestniczyli w warsztatach integracyjnych w ośrodku edukacyjno – eksperymentalnym w Kaczym Bagnie. Podczas pobytu uczestnicy nabyli nowych umiejętności jak pieczenie chleba, gra na afrykańskich bębnach, wyrób ceramicznych naczyń, krzesanie ognia. Wielu emocji i wrażeń dostarczyła nauka chodzenia na szczudłach, pokaz tańca z ogniem. Warsztaty prowadzone były metodami aktywizującymi, które sprzyjały samodzielności myślenia i motywacji do działania. Każdy uczestnik miał szansę wykazania się, zrobienia czegoś, z czego był zadowolony i dumny. Mógł stać się odkrywcą i miał możliwość realizowania własnych pomysłów. Podczas eksperymentowania i doświadczania małym twórcom towarzyszyła naturalna ciekawość świata. Uczenie poprzez zabawę angażowało nie tylko ich umysł, ale i emocje. Czas spędzony w ośrodku na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Każdy z nich zadeklarował, że wróci tu ponownie. (KZ)
Warsztaty z psychologiem
13.03.2018 r. w klasie IV c psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pani Magdalena Sienkowska przeprowadziła warsztaty pod nazwą: „Jak rozwijać wśród uczniów konstruktywne relacje społeczne”. Uczniowie w kręgu ustalili zasady kontraktu, które będą obowiązywały na tych zajęciach, po czym kolejno przedstawiali koleżanki i kolegów, mówiąc coś miłego na ich temat. Starali się zdefiniować czym są relacje społeczne i czy są one ważne w relacjach z kolegami z klasy lub szkoły. Następnie grupa dyskutowała na temat rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, podawała przykłady ich rozwiązywania. W dalszej części zajęć pani psycholog przeczytała opowiadanie, którego bohaterem był nowy uczeń w szkole. Po wysłuchaniu uczniowie oceniali jego zachowanie. W grupach szukali rozwiązania, co można zrobić, aby zmienić sylwetkę ucznia. Warsztaty ukazały jakie zachowania są ważne w budowaniu pozytywnych relacji oraz jakie cechy powinny charakteryzować dobrego kolegę.(enb)
Wiosenne wierszowanie za nami
Tradycją w naszej szkole stał się konkurs recytatorski - "Wiosenne wierszowanie". Uczniowie klas IV-VII, którzy kochają poezję mają możliwość zaprezentować swoje umiejętności krasomówcze. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 20 uczniów. W tym roku młodzi krasomówcy recytowali te wiersze, które im "w duszy grają", tzn. tematyka i autor tekstu był kwestią indywidualnego doboru uczestników. Jury, w skład którego weszły polonistki z naszej szkoły - Anna Lendzion, Magdalena Lemanowska oraz Ewelina Niścigorska-Bojarska, miały ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, albowiem prezentowany przez uczniów poziom recytacji i doboru tekstu stał na bardzo wysokim poziomie. W wyniku obrad wyłoniono zwycięzców. Bezkonkurencyjna okazała się Zuzanna Grześkiewicz z klasy IV c, która recytowała wiersz Jana Brzechwy „Żuraw i czapla” i zajęła I miejsce. Jakub Cieplak, reprezentant tej samej klasy zajął miejsce II. Zachwycił jury recytacją wiersza pt. „Piłka nożna”. Oliwia Wiśniewska z klasy VII a zajęła III miejsce. Recytowała wiersz Jana Brzechwy „Czarodziejski pies”. Wyróżniono Magdalenę Grzywacz z klasy V a, Damiana Dembińskiego, reprezentanta klasy VI b oraz Aleksandrę Lendzinowską z klasy VII b. Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody niespodzianki oraz dyplomy. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom, za co słowa uznania należą się paniom polonistkom, które wspierały reprezentantów klas w przygotowaniach do rywalizacji. (enb)
Wycieczka z projektu unijnego WOW
Rozpoczął się cykl wyjazdów do Kaczego Bagna. Wczoraj uczniowie nowomiejskiej „Jedynki” - najmłodsi uczestnicy projektu WOW - Wiedza Otwarta dla Wszystkich, zawitali w miejscu inicjatyw pozytywnych czyli Kaczym Bagnie. Spędzili tam dobę, integrując się ze sobą i biorąc aktywny udział w warsztatach. Dzieci wzięły udział w treningu gry na bębnach, samodzielnie piekły bułki, lepiły z gliny, chodziły na szczudłach, robiły eksperymenty. Ciekawym doświadczeniem było również rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa, produkowanie prądu z ogórka, czy też rakiety odrzutowej. Ogromne wrażenie wywołał także pokaz tańca z ogniem przez profesjonalistów a także warsztat nauki tej niezwykłej i efektownej sztuki. Nie zabrakło także zabaw integracyjnych i ciekawych rozmów. Dzieci podczas aktywności, pomagały sobie wzajemnie i tworzyły jedna grupę. Na ich twarzach niemal bez przerwy widniał uśmiech i zadowolenie. Wszyscy uczestnicy byli niezwykle dzielni i zaciekawieni. Serdeczne podziękowania dla całej załogi ośrodka Kacze Bagno za owocnie spędzony czas, nowe doświadczenia i wspaniałą atmosferę. (enb)
Nasza drużyna na "Nowe Miasto Cup"
MOSiR Nowe Miasto Lubawskie zorganizował halowy turniej piłki nożnej dziewcząt pod hasłem „Nowe Miasto Cup”. Celem turnieju była popularyzacja sportu wśród dziewcząt oraz promocja zasad „fair play” w sporcie i wychowaniu, W turnieju startowało 9 drużyn z kilku województw, które grały w grupach „każdy z każdym”, a następnie odbyły się ćwierćfinały, półfinały i finały. Były puchary, medale, dyplomy i nagrody ufundowane przez Firmę „Geometr” Plęs Nowe Miasto Lub., Firmę „Lotos” Gdańsk, Firmę „Expom” Kurzętnik. Rozgrywki piłkarskie toczyły się w kulturalnej sportowej atmosferze przy gorącym dopingu rzeszy kibiców.
Nasza drużyna w składzie: Małgorzata Milewska, Karolina Budzyńska, Lena Zdunkowska, Zuzanna Baranowska, Oktawia Straus, Nadia Grochowalska, Julia Dembińska i Zuzanna Wesołowska uplasowała się na 6 pozycji. Opiekunem grupy z naszej szkoły był nauczyciel wychowania fizycznego Leon Pruskowski. Gratulujemy! (enb)
Stawiamy na nowe rozwiązania i jesteśmy gotowi na zmiany
W naszej placówce marzenia szybko się urzeczywistniają. Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki wraz z zespołem konsekwentnie realizuje przyjętą przez siebie wizję. Wraz z prężnie działającym Stowarzyszeniem „Przyjaciel Szkoły” oraz Radą Rodziców wychodzi naprzeciw potrzebom naszych wychowanków oraz ich rodziców.
W Mikołajkowym prezencie obdarowaliśmy wszystkich uczniów klas IV-VII kolorowymi szafkami, które przyczyniły się do rozwiązania problemu ciężkich plecaków! Uczniowie pozostałych klas mogą zostawiać przybory i pomoce w klasach.
Od niedawna w naszej placówce funkcjonuje szkolna telewizja! Na telebimie, który znajduje się na dolnym holu, regularnie zdajemy relację między innymi z bieżących imprez szkolnych , informujemy o zastępstwach, szkolnym menu, o znalezionych i zagubionych przedmiotach. Nasza telewizja pełni również funkcję informacyjną. Przekazujemy informacje dotyczące rekrutacji na nowy rok szkolny, które są sukcesywnie rozbudowywane. Można przeczytać również o nowych przedsięwzięciach podejmowanych przez szkołę,
Nie lada hitem stała się duża ścienna tablica umieszczona na dolnym holu, na której uczniowie mogą wyrażać swoje emocje i odkrywać talenty z kolorową kredą w ręku w myśl hasła „ Do artysty świat należy…”
Regularnie podnosimy poziom bezpieczeństwa naszych uczniów. Poszerzyliśmy monitoring, dzięki któremu zapobiegamy i interweniujemy zawsze wtedy gdy sytuacja tego wymaga.
Treści wychowawcze podajemy w nowoczesny, zrozumiały dla uczniów sposób. Na jednej z głównych ścian naszej placówki zebraliśmy wszystkie hasła – nasze motywy przewodnie. Podkreśliliśmy to co w naszej szkole liczy się najbardziej – m.in. szczerość, otwartość, tolerancja, a przede wszystkim radość i wiedza.
Przy drzwiach wejściowych do szkoły została umieszczona nowa czytelna tablica informacyjna, aby każdy kto odwiedza naszą placówkę szybko mógł załatwić sprawę, z którą do nas przychodzi.
Dzięki środkom pozabudżetowym oraz zaangażowaniu nauczycieli i pracowników niepedagogicznych nadal będziemy wspierać rozwój naszych uczniów. Pragniemy, by czuli się ważni, potrzebni i wyjątkowi w murach naszej szkoły. (enb)
Archiwum Aktualności