19 lutego w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Nauki Polskiej – święta poświęconego wybitnym polskim uczonym i ich osiągnięciom. Był to dzień pełen naukowych odkryć, eksperymentów i fascynujących pokazów, które przyciągnęły uwagę uczniów i nauczyli.
Od samego rana w naszej szkole panowała naukowa atmosfera. Na korytarzu można było obejrzeć plakaty z podobiznami wybitnych naukowców - Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marii Skłodowskiej – Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszefelda, Jana Czochralskiego, Stefana Banacha, które wykonali nasi uczniowie. 19 lutego przypada również rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego też dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedził niezwykły gość, a mianowicie sam Mikołaj Kopernik (w postać którego wcielił się Bartosz Dąbrowski), który opowiedział o swoim odkryciu dotyczącym tego, że Słońce znajduje się w centrum, a Ziemia i inne planety krążą wokół niego. Zaprezentował na modelu w jaki sposób to się odbywa. Dzieci słuchały jego opowieści
z niebywałą uwagą i zainteresowaniem.
Największą atrakcją tego dnia był pokaz doświadczeń, który przygotowali młodzi naukowcy koła eksperymentalnego (Veronika Bazhan, Oliwia Chełstowska, Michał Chełkowski, Ksawery Dias, Filip Ewertowski, Marcin Lemanowski, Hanna Lewandowska, Lena Wieczorek, Bartosz Jabłoński) pod kierunkiem pani Magdaleny Ewertowskiej i fizycznego (Kamil Pajewski, Kaja Pawłowska, Konrad Przybyłowski, Ksawery Bedra, Oliwier Chała) pod kierunkiem pani Justyny Małek - Kamińskiej. Jego celem było bliższe poznanie chemii i fizyki, jak również pokazanie, że w ciekawy sposób można zdobywać wiedzę. Uczniowie z zaciekawianiem obserwowali szereg doświadczeń min: wulkan, lampę lawę, samopompujące się balony, wywoływanie prądu, przemiany energii, elektryzowanie przez pocieranie, elektromagnes, gra na kieliszkach, pole magnetyczne. Występ młodych naukowców został nagrodzony gromkimi brawami.
Obchody Dnia Nauki Polskiej okazały się wielkim sukcesem. Uczniowie nie tylko zobaczyli naukę w praktyce, ale także sami mieli okazję wziąć udział w eksperymentach. Takie wydarzenia pokazują, że nauka nie musi być nudna – wręcz przeciwnie, może być pełna niespodzianek i emocji.
Ten naukowy dzień i pokaz przygotowały panie: Magdalena Ewertowska i Justyna Małek – Kamińska. W organizacji Dnia Nauki Polskiej pomógł pan Jarosław Kamiński. O plastyczną oprawę wystawy zadbała pani Wiesława Markowska. Zdjęcia z pokazu doświadczeń wykonała pani Monika Chylińska.