• Aktualności

     • Wiwat Konstytucja
      • Wiwat Konstytucja

      • 27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Święta 3 Maja pt. „Sensacje XVIII wieku”. Gościem spotkania był Burmistrz Miasta Józef Blank, który zabierając głos podkreślił, jak ważna była i jest konstytucja w życiu społecznym. Z aranżacji telewizyjnej dowiedzieliśmy się o kulisach wprowadzenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Przeprowadzono wywiady z jej zwolennikami i przeciwnikami. Przedstawiono prognozę pogody i zaprezentowano modę końca XVIII wieku. Ekspertem „Sensacji XVIII wieku” był dyrektor Szkoły Jerzy Resicki.

       Uroczystość uatrakcyjniła muzyczna lista przebojów. Wystąpił chór szkolny pod dyrekcją Hanny Szymańskiej oraz soliści: Wiktoria Ankowska (wraz z akompaniującymi koleżankami) i Jakub Cieplak z kl. IV c z piosenką „Taki kraj”. Dekorację przygotowała Wiesława Markowska, obsługą sprzętu zajął się Wiesław Jankowski. Akademię przygotowali uczniowie klas VIIa i VIIb wraz wychowawczyniami Lucyną Ben Nasr i Wiolettą Bączek – Samulewicz. Uroczystość poprowadziła Ewelina Niścigorska – Bojarska.

       Tuż po akademii wszyscy uczniowie udali się na dziedziniec szkoły, gdzie miało miejsce uroczyste wciągnięcie flagi na maszt. (enb)

        

      • Z powodu świąt państwowych przypadających w najbliższym tygodniu, informujemy, iż w tych dniach nie ma zajeć dydaktyczno - wychowawczych.

        

       1 maja - Święto Pracy

       2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

       3 maja - Święto Konstytucji 3 maja

       30 IV oraz 4 V to dni wolne od zajeć dydaktyczno - wychowawczych. Dla uczniów, którzy zgłosili taką potrzebę, są zorganizowane zajęcia opiekuńcze w świetlicy szkolnej.(30 IV i 4 V) (enb) 

     • Przyjęci w poczet czytelników
      • Przyjęci w poczet czytelników

      • W czwartek 26 kwietnia uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli  inscenizację pt. „Zaczarowany świat bajek” przygotowaną przez uczniów klas starszych należących do Koła Miłośników Biblioteki. Po uroczystości każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom. Uroczystość przygotowały panie: Marzena Cieplak i Wiesława Markowska. (enb)

        

     • Zapraszamy Rodziców do szkoły
      • Zapraszamy Rodziców do szkoły

      • 25 kwietnia 2018 roku (środa) odbędzie sie Dzień Otwarty dla rodziców uczniów klas I-VII.

       Zapraszamy w godzinach 17.00 - 17.45 (klasy I-III) oraz od 17.45 do 18.30 (klasy IV-VII). Natomiast  27 kwietnia (piątek)   w godz. 17.45 - 18.30  klasa VI b. (KZ)

     • Sztafetowe zmagania
      • Sztafetowe zmagania

      • W dniu 23.04.2018 w lasach dookoła jeziora Hartowieckiego odbyły się Wojewódzkie Sztafetowe Biegi Przełajowe drużyn mieszanych. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z naszej szkoły.  Startowali oni w kategorii klas IV i V. Klasa IV uzyskała 10 lokatę, a V miejsce zajęła reprezentacja kl. V w składzie: Dembińska Julia, Ławicka Kamila,  Milewska Małgorzata, Balewska Klaudia, Cielecka Olga, Kacper Hincman, Bartycha Konrad i  Jakub,  Banaszkiewicz Dawid oraz  Dąbkowski Bartosz. (KZ)

     • Narodowe Święto Biegania
      • Narodowe Święto Biegania

      • W dniu 22.04.2018 r. na Stadionie Narodowym odbyło się Narodowe Święto Biegania przy ORLEN WARSAW MARATON. Uczestniczyło w nim 2500 uczestników ogólnopolskiego programu Lekkoatletyka dla każdego! Z 16 województw, które reprezentowały 53 miasta.To wszystko pod okiem najlepszych sportowców, takich jak: halowy mistrza świata w 7-boju – Sebastian Chmara oraz brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 800 m – Paweł Czapiewski. W zawodach uczestniczyło 8 naszych  uczniów  pod opieką nauczycieli w-f Zbigniewa Gołębiewskiego oraz Leona Prusakowskiego: Julia Dembińska, Ola Pruchniewska, Oktawia Straus, Igor Kotłowski, Bartek Dąbrowski, Oliwier Zdanowski, Maja Antoszewska oraz Dawid Szpanelewski, którzy uczestniczyli w biegach dookoła Stadionu Narodowego. Najlepiej pobiegł Dawid, który w stawce 101 zawodników zajął III miejsce. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal. (KZ)

     • Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
      • Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

      • Dnia 17.04.2018 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Muzycznej odbył się Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie naszej szkoły przygotowani przez  nauczycieli  Zytę Sadowską,  Andrzeja Czepka i pielęgniarkę Krystynę Kwiatkowską zajęli pierwsze miejsce wyprzedzając Szkołę Podstawową nr 3 i Szkołę Podstawową nr 2. W skład zwycięskiego zespołu weszli: Aleksandra Lendzinowska, Oktawia Straus, Kacper Bedra i Dawid Kozłowski. Kolejne emocje to powiatowy turniej dnia 24.04.2018 r. (KZ)

     • Sztafetowe zmagania
      • Sztafetowe zmagania

      • W dniu 16.04.2018 na stadionie MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe drużyn mieszanych. W zawodach uczestniczyli zawodnicy z naszej szkoły. Startowali oni w kategorii klas IV, V i VI, a w każdej drużynie było 5 dziewczynek i 5 chłopców. W kategorii kl. IV ekipa w składzie: Kornelia Seweryn, Amelia Chudzińska, Karolina Klimek, Amelia Bedra, Magdalena Kamińska, Igor Kotłowski, Bartek Dąbrowski, Paweł Śmiech, Jan Kasprowicz oraz Bartek Tuszyński uzyskała III lokatę na 10 startujących zespołów. I miejsce uzyskała reprezentacja kl. V, która rywalizowała tylko z jedną drużynę w składzie: Dembińska Julia, Domżalska Julia, Milewska Małgorzata, Balewska Klaudia, Cielecka Olga, Kacper Hincman, Bartycha Konrad, Grabowski Jakub, Banaszkiewicz Dawid oraz Kacper Siwy. Zawodnicy z rocznika 2005 i młodsi: Ola Pruchniewska, Sandra Wilk, Oktawia Straus, Dąbrowska Michalina, Dąbrowska Zuzanna, Zdanowski Oliwier, Pekowski Jakub, Lendzion Maciej, Bartycha Jakub oraz Mroczkowski Karol uplasowali się na IV miejscu. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowali się uczniowie z klasy V. Życzymy im tam dalszych sukcesów. (KZ)

     • Prelekcja dla rodziców
      • Prelekcja dla rodziców

      • We wtorek (tj. 10.04.2018 r.) odbyło się spotkanie dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych pt.: „Jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”. Prelekcję z prezentacją multimedialną na ten temat wygłosiła Pani Marta Wicha – pedagog z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim. Obecne na spotkaniu mamy mogły dowiedzieć się między innymi o tym, jak ważne dla funkcjonowania dziecka oraz całej rodziny są ustalone granice oraz w jaki sposób brak ustalonych zasad, bądź niekonsekwencja w wychowaniu może doprowadzić do utraty poczucia bezpieczeństwa u dzieci i nasilenia zachowań niepożądanych. Rozmawialiśmy również o tym jak zachęcić dzieci do współdziałania czyli o konstruktywnych metodach wychowania, które warto stosować na co dzień. Prelekcję zorganizowała pedagog szkolny Iwona Kołecka. (KZ)

     • Braliśmy udział w projekcie międzynarodowym
      • Braliśmy udział w projekcie międzynarodowym

      • W dniach 8-15 kwietnia 2018 roku grupa 12 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Projekcie Międzynarodowym pod nazwą „Spotkanie z polsko – niemiecko - rosyjską historią”. Uczestnikami wymiany była młodzież z Rosji, Niemiec i Polski. Odbywała się ona w Kaliningradzie i Gdańsku. Celem spotkania było przybliżenie historii II wojny światowej, integracja grup narodowych, poznanie miast – Kaliningradu i Gdańska, kultury, języka, obyczajów i tradycji trojga krajów. Podczas projektu uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach, podczas których przede wszystkim doskonalili swoje umiejętności językowe poprzez konwersacje tematyczne, animacje językowe, warsztaty historyczne. Brali udział w licznych wycieczkach, panelach dyskusyjnych, grach integracyjnych, przygotowywali prezentacje swoich szkół i miast w grupach polsko – niemiecko – rosyjskich. W ramach projektu zorganizowano wycieczki śladami II wojny światowej: zwiedzanie 5 Fortu i panoramy 3D w Kaliningradzie, wystaw muzeum II wojny światowej w Gdańsku, odkrywali zabytki gdańskiej starówki podczas gry miejskiej. Młodzież biorąca udział w projekcie miała możliwość poznania uczniów z Rosji i Niemiec. Była zachwycona szkołą rosyjską, w której odbywała się wymiana. Ogromne wrażenie wywarł na nich  stosunek obcokrajowców – ich serdeczność, otwartość i życzliwość, której doświadczyła każdego dnia w Kaliningradzie i Gdańsku. Zwieńczeniem projektu była wycieczka całej grupy do Sopotu. Na długo w pamięci pozostaną wspólnie spędzone chwile, podczas których młodzież uczyła się, wymieniała doświadczenia, wypoczywała, co sprzyjało integracji grupy i zaowocowało chęcią dalszych kontaktów z przyjaciółmi z sąsiednich krajów. Spotkanie wywarło pozytywny wpływ nie tylko na młodzież, ale i kadrę. Dało motywację do nauki języków obcych i dalszych działań w zakresie spotkań międzynarodowych.

       Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Marka Borkowskiego, bez którego nie doszłoby do realizacji tego projektu. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Katarzyna Zapałowska i Ewelina Niścigorska-Bojarska. (enb KZ)  

     • Chronimy ludzkie zdrowie i życie
      • Chronimy ludzkie zdrowie i życie

      • W dniach 28 marca i 6 kwietnia 2018 r. ponad 30 uczniów przeszkolonych zostało w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.   Sześciogodzinny  kurs „Ratowniczek” przeprowadziła p. Halina Kleinowska kierownik biura Rejonowego Oddziału PCK w Nowym Mieście Lub. W warsztatach wzięli  udział członkowie Szkolnego Koła PCK oraz klasa sportowa IVc, która ze względu na dużą ilość zajęć sportowych narażona jest  na wypadkowość.  Celem edukacyjnym kursu pierwszej pomocy było zapoznanie uczestników zajęć z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, a przede wszystkim zaszczepienie idei niesienia bezinteresownej pomocy. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą. Dowiedzieli się o odpowiedzialności prawnej nałożonej na każdego obywatela. Poznali ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku. Uczyli się oceniać zagrożenie, kiedy i jak wezwać pomoc oraz ocenić, czy osoba poszkodowana oddycha. Zapoznali się z tzw. „Łańcuchem przeżycia”, ćwiczyli na fantomie uciskanie klatki piersiowej i wdechy ratownicze, a także tzw. „pozycję boczną ustaloną”. Poznali zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej.  Omówiono rodzaje ran oraz pokazano sposoby ich opatrywania. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami udzielania pomocy w razie krwotoków oraz przy zakrztuszeniach. Uwagę uczestników skupiono też na oparzeniach, omdleniach, złamaniach kości i zwichnięciach stawów. W wyżej wymienionych sytuacjach uczniowie prawidłowo wykonywali praktyczne działania ratownicze.    W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem   już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Wiedzą jak zachować  się w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać podstawowe zabiegi ratujące ludzkie życie. Dużym wsparciem dla kursantów była pielęgniarka szkolna p. Krystyna Kwiatkowska. Spotkania  pomogła zorganizować p. I. Światkowska - opiekun Szkolnego Koła PCK. 

       SK PCK i Klub Wiewiórka od stycznia do marca 2018  włączyli się do  akcji PCK „Gorączka Złota”. Celem  konkursu jest pozyskanie funduszy na zakup materiałów do pozoracji na szkolenia  z pierwszej pomocy oraz promocja pracy wolontariackiej   wśród młodzieży.  W tym roku  społeczność szkolna zebrała 10 kg i 905g złotych monet. Opiekunowie  M. Lewalska, A. Falkowska i I. Światkowska  serdecznie dziękują ofiarodawcom- prosząc jednocześnie o odkładanie groszy na następną akcję w 2019 roku. (KZ)

     • Światowy Dzień Autyzmu w naszej szkole
      • Światowy Dzień Autyzmu w naszej szkole

      • W związku z przypadającym 2 kwietnia „Światowym Dniem Świadomości Autyzmu" w naszej szkole przeprowadzone zostały wśród uczniów z młodszych klas zajęcia edukacyjne  w oparciu o scenariusz  pt. „Poznaj Marię, dziewczynkę, która lubi mieć plan”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z problemem autyzmu oraz charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, które przejawiają się w relacjach społecznych, komunikowaniu się, zachowaniu.  Poprzez metody aktywizujące, różnorodne ćwiczenia, w oparciu o prezentację multimedialną, uczniowie pogłębili wiedzę nie tylko na temat samego siebie, ale także osób z taką niepełnosprawnością. W kolejnych dniach dzieci pod kierunkiem wychowawców przygotowały hasła poruszające omawianą tematykę. Na dolnym holu wykonano gazetkę informującą o tym problemie. 10 kwietnia nasi uczniowie z klasy I a, II a, III b, III c  wraz  z wychowawcami i pedagogiem szkolnym z niebieskimi balonikami i transparentami  przemaszerowali ulicami  miasta. Kulminacją obchodów był happening na boisku Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim. Wraz z uczniami z okolicznych szkół wspólnie świętowali to wydarzenie. Inicjatorem obchodów było Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim. Koordynatorami działań w naszej szkole były nauczycielki Justyna Wiśniewska i Iwona Kołecka. (enb)

     • Jakub pierwszy w województwie
      • Jakub pierwszy w województwie

      • Dzisiaj w Olsztynie odbył się finał wojewódzki Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego". W finale XXII edycji tego prestiżowego konkursu wzięło udział dwóch uczniów naszej szkoły. Jakub Figurski wygral finał wojewódzki, a Kamil Gabiec uplasował się na wysokim piątym miejscu. Jakub będzie reprezentował nasze województwo w finale ogólnokrajowym, który zostanie rozegrany w Warszawie w dniach 7 - 9 czerwca 2018 roku. Gratulujemy Jakubowi i jego opiekunowi - Jerzemu Resickiemu - nauczycielowi historii. Życzymy sukcesu w Warszawie. (enb) 

     • Przedstawienie profilaktyczne „Magiczny kapelusz”
      • Przedstawienie profilaktyczne „Magiczny kapelusz”

      • Dzisiaj uczniowie  klas I - VI  obejrzeli przedstawienie  profilaktyczne pt  „Magiczny kapelusz” w  interpretacji aktorów  z „ Fundacji Grupy  T” z Torunia.

       Występujący poruszyli problem tolerancji dla ludzkiej inności, poszanowania poglądów, empatii i zrozumienia, w tym uszanowania niemodnego stroju koleżanki lub kolegi. Artyści posługując się zabawnymi dialogami oraz wcielając się w różnorodne postacie, przekazali widzom znaczenie takich wartości jak koleżeństwo, przyjaźń i poświęcenie. Przedstawienie pokazało jak niebezpieczne jest osamotnienie i odrzucenie przez grupę, które często jest przyczyną uzależnień wśród dzieci. Uzupełnieniem wspaniałej gry aktorów były kostiumy, efekty dźwiękowe i muzyka,  które powodowały skupienie uczniów od początku do końca trwania spektaklu. Widowisko dało dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych, a przy okazji było dla nich niepowtarzalną okazją do wspólnej zabawy z aktorami.

       To profilaktyczne widowisko mogli obejrzeć nasi uczniowie dzięki pozyskanym środkom z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Mieście Lubawskim. Inicjatorkami  akcji były nauczycielki Iwona Kołecka i Katarzyna Zapałowska. (enb)

     • Szkolny turniej tenisa stołowego
      • Szkolny turniej tenisa stołowego

      • Dnia 30.03.2018r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się szkolny turniej tenisa stołowego. Mimo przerwy świątecznej zebrało się kilku pasjonatów ping-ponga. Uczestnicy grali systemem każdy z każdym. Wśród uczniów klas IV - VII zwyciężył Bartosz Dąbkowski z klasy V b zaś najmłodszym uczestnikiem był Bartosz Krauzewicz z oddziału 0. Turniej nadzorował Andrzej Czepek. (KZ)

     • Ogólnopolski konkurs języka angielskiego – OLIMPUS 2018 – SESJA ZIMOWA
      • Ogólnopolski konkurs języka angielskiego – OLIMPUS 2018 – SESJA ZIMOWA

      •  

       Uczniowie klas IV-VII już po raz kolejny wzięli udział w sesji zimowej ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego  - OLIMPUS. Ich zadanie polegało na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z zagadnień gramatycznych, pracy z tekstem czytanym, słownictwa i struktur leksykalnych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, gdyż wzięło w nim udział 36 osób. Po otrzymaniu wyników okazało się, że  najwięcej punktów zdobyli:

       •  w kategorii klas IV : Julian Kozłowski, Damian Meler
       • w kategorii klas V : Karol Mroczkowski, Dominik Wiśniewski
       •  w kategorii klas VI :  Samuel Schramm , Igor Petka
       • w kategorii klas VII : Paweł Kowalczyk, Dawid Szpanelewski

       Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy  - dyplomy uznania. Wszystkim uczniom gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy dalszych sukcesów .  Koordynatorem konkursu był anglista Łukasz Leszczyński. (KZ)