• Aktualności

     • Rok szkolny skończony, wakacyjne biją dzwony
      • Rok szkolny skończony, wakacyjne biją dzwony

      • W piątek 22 czerwca 2018 r. o godz.8.00 w nowomiejskiej „Jedynce” rozległ się ostatni dzwonek. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością następujący goście: Wiceburmistrz Miasta Krzysztofa Widźgowski, Wice Przewodnicząca Rady Miejskiej Lilia Karczyńska, radni: Adam Kłosowski, Mieczysław Kubacki oraz Adam Straus, Prezes Zarządu EXPOM w Kurzętniku Rafał Domżalski wraz z asystentką Martą Tchorzewską, Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Moczadło oraz goście z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej z Kaliningradu - Andrei Dzhabiev i Stanislaw Polatovskii.

       Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki, w kilku słowach skierowanych do zebranych na uroczystości, podziękował za wspólny rok, życzył uczniom i wszystkim pracownikom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji.

       Podczas uroczystego apelu wręczono nagrody przodownikom nauki, których w klasach IV-VII było 47. Najlepsi uczniowie z klas III również otrzymali nagrody. Fundatorem dyplomów i nagród książkowych  była Rada Rodziców.

       W tym roku po raz drugi w historii szkoły zakład patronacki EXPOM, w ramach Programu „Akademia EXPOM”, ufundował bardzo wartościowe nagrody rzeczowe dla uczniów szczególnie wyróżniających się wiedzą i wynikami w nauce z przedmiotów ścisłych i języków obcych. Ważnym kryterium były również szczególne osiągnięcia w konkursach z tych przedmiotów na podstawie regulaminu.

       Jest to program, w ramach którego cyklicznie są nagradzani najlepsi z najlepszych naszej szkoły – uczniowie klas VI i VII. W tym roku nagrody ufundowane przez EXPOM S.A. otrzymało 3 uczniów z klas VI oraz troje z VII. Dodatkowo uczeń – zdobywca nagrody LOLEK 2018- otrzymał nagrodę w postaci wartościowego sprzętu. Nagrody wręczył Prezes Zarządu Expom S.A. Rafał Domżalski.

       Wyróżnieni zostali również uczniowie ze 100% frekwencją. Troje z klas I-III oraz 12 z IV-VII.

       Zbigniew Gołębiewski przedstawił nazwiska dwojga uczniów, którzy otrzymali tytuły „Sportowiec roku”. Nagrody w postaci pucharów wręczył Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki.

       Po uroczystości oficjalnej uczniowie udali się na ostatnie w tym roku spotkania z wychowawcami do swoich klas.(enb)

        

        

        

     • Bezpieczne wakacje
      • Bezpieczne wakacje

      • 21 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się apel na temat bezpieczeństwa. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Sanepidu, PKP, KRUS oraz Nadleśnictwa. Na spotkaniu  dzieci z oddziału przedszkolnego i  uczniowie z wielką uwagą obejrzeli prezentację multimedialną i wysłuchali wszystkich rad i przestróg, które na pewno przydadzą się podczas wakacyjnego wypoczynku. Wiele uwagi poświęcono zasadom  poruszania się po drogach, przebywania  nad wodą, w lesie czy podczas spotkania z nieznajomymi osobami czy  zwierzętami. Na zakończenie spotkania organizatorzy rozdali uczniom plakaty,  ulotki i  broszury  na temat bezpiecznych zachowań. Młodszym dzieciom wielką radość sprawiło oglądanie wozów: strażackiego, straży miejskiej i policji, które zajechały na boisko szkolne. Wychowawcy mają nadzieję, że wszyscy obecni na spotkaniu  będą wspominać wakacje jako miły i przyjemny czas odpoczynku. Inicjatorem i organizatorem spotkania był Pan Ryszard Krzemieniewski  – animator licznych przedsięwzięć sportowych i dotyczących bezpieczeństwa na terenie naszego miasta. (KZ)

     • Mini Mundial Nowomiejski
      • Mini Mundial Nowomiejski

      • Dnia 20.06.2018r. na obiektach sportowych "Jagiellonki" Zespołu Szkolno-Przedszkolnego spotkali się uczniowie klas IV szkół nowomiejskich, by rywalizować w turnieju piłki nożnej. Turniej "Mini Mundial Nowomiejski" był nawiązaniem do odbywających się Mistrzostw Świata Piłki Nożnej w Rosji. Udział zadeklarowało 5 zespołów, a system rozgrywek "każdy z każdym" wyłonił najlepszych. I miejsce - klasa sportowa SP1, II miejsce - drugi zespół SP1, III miejsce - SP3 drużyna Zachariasza, IV miejsce - SP2 Sokoły i V miejsce - drużyna SP3 drużyna Kucy. Zawody rozpoczął i zakończył dyrektor  Jerzy Resicki wręczając drużynom puchary i dyplomy. Organizatorzy bardzo dziękują za przybycie drużynom oraz za bezpieczną rywalizację. Zawody prowadził i sędziował Andrzej Czepek nauczyciel wychowania fizycznego naszej szkoły.(KZ)

     • Konkurs The Big Challenge
      • Konkurs The Big Challenge

      • Znamy wyniki  internetowego konkursu języka angielskiego The Big Challenge, który odbył się w naszej placówce  11 kwietnia 2018r. W tym międzynarodowym konkursie wzięło udział 33 uczniów z naszej szkoły w trzech różnych kategoriach. Konkurs obejmował znajomość słownictwa i gramatyki, wymowę, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, reagowanie językowe oraz kulturę państw anglojęzycznych. Można było maksymalnie zdobyć 350 punktów, za błędną odpowiedź otrzymywało się punkty ujemne, natomiast za brak odpowiedzi 0 punktów. Samuel Schramm z klasy VIb zdobył 302 punkty. Osiągnął najlepszy wynik nie tylko w szkole, ale również zajął 1 miejsce w województwie i 50 miejsce w kraju. Samuel otrzymał specjalne nagrody: puchar, koszulkę z logo konkursu, słuchawki oraz książkę. Kolejne świetne wyniki w naszej szkole to:

       1. Jakub Figurski z kl.VIIb – 260 punktów, 11 miejsce w województwie,

       513 w Polsce

       1. Katarzyna Polak z kl. VIIb- 253 punkty, 15 miejsce w województwie,

       594 w Polsce

       1. Bartosz Dąbkowski z kl.Vb- 243 punkty, 15 miejsce w województwie,

       425 w Polsce

       1. Magdalena Grzywacz z kl. Va – 212 punktów, 39 miejsce w województwie, 1020 w Polsce
       2. Dawid Szpanelewski z kl.VIIb – 211 punktów, 33 miejsce w województwie, 1281 w Polsce
       3. Dominik Wiśniewski z kl. Va- 210 punktów, 41 miejsce w województwie, 1092 w Polsce
       4. Igor Petka z kl.VIb-200 punktów, 24  miejsce w województwie, 1137  w Polsce

        

       Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy! (KZ)

     • Wiosenny "wypad" za miasto
      • Wiosenny "wypad" za miasto

      • Na zakończenie Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny uczniowie klasy VII b  z rodzicami i wychowawczynią zorganizowali integracyjną wycieczkę rowerową  do Nielbarka zakończoną spotkaniem przy ognisku .   Rodzice, dzieci i nauczyciele  w miłej atmosferze przy dźwiękach gitar śpiewali kultowe harcerskie przeboje. Był czas na wspomnienia oraz podsumowanie działań i osiągnięć uczniów w klasie VII przy suto i „zdrowo” zastawionym stole. Wychowawczyni Wioletta Bączek – Samulewicz dziękuje serdecznie rodzicom  za udział w wycieczce, za przygotowanie ogniska i podwieczorku oraz opiekunom Magdalenie Ewertowskiej, Andrzejowi Czepkowi i Jarosławowi Kamińskiemu. (enb)

        

     • Znamy wyniki Kangura Matematycznego
      • Znamy wyniki Kangura Matematycznego

      • WYNIKI KANGURA MATEMATYCZNEGO

       W tym roku w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY wzięło udział 44 uczniów naszej szkoły. Oto wyniki uzyskane przez uczestników:

       Jan Milewski kl. III – wynik bardzo dobry (opiekun Mirosława Mamińska)

       Jakub Nowak kl. III– wyróżnienie (opiekun Mirosława Mamińska)

       Julia Dreszler kl. IIII -  wyróżnienie (opiekun Anna Falkowska)

       Igor Kotłowski kl. IV – wyróżnienie ( opiekun Wioletta Bączek – Samulewicz)

       Bartosz Artuszewski kl. V – wyróżnienie (opiekun Magdalena Ewertowska)

       Wiktor Grzywacz kl. VI – wyróżnienie ( opiekun Wioletta Baczek – Samulewicz)

       Katarzyna Polak kl. VII – wyróżnienie ( opiekun Wioletta Bączek – Samulewicz). 

       Koordynatorem konkursu w szkole jest Wioletta Baczek – Samulewcz. (enb)

     •                                Przyjdź! Bądź z nami! Pomóż!
      • Przyjdź! Bądź z nami! Pomóż!

      • W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie na Festyn Charytatywny "Uśmiech Antosia", który odbędzie się 17 czerwca 2018 roku na obiektach Szkoły Podstawowej Nr 1 im.Jana Pawła II. Fundusze zebrane podczas festynu zostaną przekazane poprzez Fundację "Zdążyć z pomocą" na rehabilitację Antosia Gurzyńskiego, przedszkolaka naszej placówki. Wykryto u niego chorobę genetyczną Mukopolisacharydozę typu III. Program festynu jest bardzo bogaty i każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. 

       Gastronomia: Grill, specjalnośc naszej szkoły czyli kluski i spaghetti, swojski chleb ze smalcem, kawiarenka, napoje zimne i gorące, lody, wata cukrowa, popcorn. Atrakcje: licytacje, animacje i pokazy cyrku Heca, pokazy kickboxerów "Zamek Kurzętnik", koncert zespołu COVER, dyskoteka, dmuchane zjeżdżalnie, warkoczyki, malowanie twarzy, tatuaże, przejazdy bryczką, motorem z koszem, konno, zajecia z robotyki, mini runmagedon dla dzieci, mini zawody strazackie dla dzieci, plac zabaw, stoisko rękodzieła, stoisko ogrodnicze, stoisko z zabawkami, balony z helem, pokazy i starych samochodów i motocykli, punkt medyczny. 

       Nie może Cię zabraknąć.Szczególnie zapraszamy do licytacji, bowiem hojnośc ofiarodawców przeszła nasze najśmielsze marzenia. 

       Seredecznie zapraszamy:
       Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców, Stowarzyszenie Przyjaciel Szkoły, wolontariusze i ludzie dobrej woli oraz nade wszystko rodzice Antosia.

     • Podsumowano osiągnięcia naszych wychowanków
      • Podsumowano osiągnięcia naszych wychowanków

      • Tuż przed wakacjami  w Szkole  Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub. odbył się apel, na którym podsumowano konkursy o zasięgu szkolnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim oraz rozgrywane indywidualnie i drużynowo. Podano wyniki zbiórek  surowców wtórnych: makulatury, aluminium i baterii. Nauczyciele biblioteki szkolnej i świetlicy przygotowali nagrody i wyróżnienia dla najlepszych czytelników i wzorowych wychowanków. Rozdano wiele pucharów, nagród rzeczowych i dyplomów.  Podsumowanie konkursu czystości, w którym wzięli udział uczniowie klas I- III było okazją do podziękowania pielęgniarce szkolnej Krystynie Kwiatkowskiej. (KZ)

     • Prelekcja Kuratora Sądowego
      • Prelekcja Kuratora Sądowego

      • 14.06.2018r. odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa i zachowań ryzykownych wśród uczniów.  Pogadankę poprowadził z uczniami klas VI – tych kurator z Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Główne zagadnienia, które zostały poruszone w czasie spotkania dotyczyły praw nieletnich, przywilejów i nakazów oraz odpowiedzialności karnej obowiązującej osoby do 18 roku życia. Kurator zwrócił szczególną uwagę i przestrzegał przed eksperymentowaniem z używkami – papierosami, alkoholem, narkotykami
       i dopalaczami. W przystępny sposób objaśnił konsekwencje prawne wynikające z ich stosowania. Zwrócił ponadto uwagę na skutki zdrowotne. Wyjaśnił pojęcie stalkingu oraz zapoznał z odpowiedzialnością  jakiej podlegają osoby, które dopuszczają się tego czynu. Uczniowie byli skupieni na omawianej tematyce,  chętnie brali udział w dyskusji, zadawali pytania na nurtujące ich problemy. (enb)

     • Super zbieracz surowców wtórnych
      • Super zbieracz surowców wtórnych

      • Rozstrzygnięto międzyklasowy konkurs „Zbieracz surowców wtórnych”. Wyniki  przedstawiają się następująco:

       Makulatura

       I miejsce – IVc – 1974kg –  /103,9 kg na jednego ucznia/

       II miejsce- Vb – 2077kg  - / 94,4kg na jednego ucznia/

       III miejsce – IVb – 1160kg - / 64,4kg na jednego ucznia/

       Aluminium

       I miejsce – IVc- 11,5kg - /0,61kg na jednego ucznia/

       II miejsce- VIIb- 7kg - / 0,32kg na jednego ucznia/

       III miejsce – Va – 6,6kg -/ 0,20 kg na jednego ucznia/

       Końcowe wyniki zbiórki baterii

       KLASA

       BATERIE W KG

       NA 1 UCZNIA

       O1

       ---------

       O2

       0,05

       O3

       0,09

       1A

       1,99

       1B

       1,35

       2A

       1,51

       2B

       1,81

       3A

       0,87

       3B

       0,04

       3C

       0,08

       3D

       0,29

       4A

       0,24

       4B

       0,42

       4C

       0,61

       5A

       ---------

       5B

       2,63

       6A

       0,05

       6B

       0,38

       7A

       0,15

       7B

       2,12

                                                                                                                   Głównym założeniem konkursu było  uświadomienie dzieciom, że każdy człowiek swoim zachowaniem wpływa na środowisko. Ziemi w znaczącym stopniu może pomóc selektywna zbiórka odpadów, gdyż statystyczny Polak produkuje ich rocznie około 280kg. W szkole zbiera się makulaturę, aluminium, nakrętki i baterie. Makulatura to cenny surowiec wtórny. Włókna celulozowe mogą być wykorzystane siedmiokrotnie do produkcji papieru. Zbierając papier oszczędzamy drzewa, energię i wodę. W bieżącym roku szkolnym zebrano ponad 8 ton makulatury to znaczy, że oszczędzono około 140 dużych drzew. Aluminium to surowiec, który całkowicie podlega recyklingowi. Można wykorzystywać go w nieskończoność.  W ten sposób oszczędzamy wodę, energię, ropę naftową i złoża boksytów. Zebrano ponad 26kg aluminium. Produkując 1kg aluminium zużywamy tyle energii ile na wyprodukowanie  20 bochenków chleba. Dziękujemy uczniom, rodzicom za pomoc i zbiórki surowców.  Cieszymy się, że w ten sposób możemy pomóc naszej planecie Ziemi. W tym roku nagrodę główną tj wycieczkę wygrała klasa IVc. Gratulujemy im serdecznie. Zbiórkę surowców koordynują I. Światkowska, Z. Sadowska i J. Kamiński. (KZ)

     • Nasi uczniowie na Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej
      • Nasi uczniowie na Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej

      • 11 czerwca dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej w Szkole Podstawowej im. Mikolaja Kopernika w Biskupcu Pomorskim. Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów kl. 4-7 powiatu nowomiejskiego. Wiktoria Ankowska z kl. VIIb zaśpiewała piosenkę Katy Perry „Unconditionally”, natomiast Jakub Cieplak z klasy IVc wykonał utwór z repertuaru Bobbiego McFerrina pt. „Don’t worry, be happy”. Wśród 18 wykonawców z 8 szkół powiatu nowomiejskiego Wiktoria Ankowska wywalczyła pierwsze miejsce, natomiast Jakub Cieplak zajął trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemywykonawcom i życzymy dalszych sukcesów! (KZ)

     • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
      • CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

      • 11.06 odbyło się podsumowanie XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku przebiegał on pod hasłem Czytanie łączy. Najpierw maluchy z ogromnym zaciekawieniem oglądały przedstawienie pt. Bajkowy ambaras, które przygotowali uczniowie z klasy IIIb. Aktorzy w ślicznych strojach, starali się  zachęcić zgromadzonych do czytania baśni i bajek. Wróżka Fantazja prosiła: Droga dziewczynko, chłopczyku miły. Czytajcie baśnie, czytajcie i swoją fantazję rozwijajcie. Później nastąpiło rozstrzygnięcie dwóch konkursów, zorganizowanych w ramach XVII OTCD. W konkursie plastycznym Bohaterowie baśni Andersena, złożono 60 przepięknych prac.  Zwycięzcom wręczono nagrody za zdobycie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Rozdano także wyróżnienia. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę piłki. Wszyscy, którzy wykonali prace byli bardzo zadowoleni. Nagrodzono również uczniów w starannie i pomysłowo wykonanych bajkowych przebraniach. Bohaterom baśni Andersena uśmiech towarzyszył na twarzach, kiedy odbierali piękne nagrody. Wszystkie wspaniałe upominki ufundowały firmy: Mrówka – Mazur i Enigma. Sponsorom należą się ogromne podziękowania. W ciągu całego Tygodnia, wybrane utwory, najmłodszym czytali zaproszeni rodzice. Na zakończenie imprezy, ulicami miasta przeszedł korowód bajkowych postaci z transparentami, na których widniały hasła, zachęcające dorosłych do głośnego czytania dzieciom. Koordynatorem XVII OTCD była pani Mirosława Mamińska. (KZ)

     • "Małe Śpiewanie"
      • "Małe Śpiewanie"

      • Dnia 8 czerwca 2018 roku w kinie Harmonia odbył się konkurs piosenki Przedszkolnej "Małe Śpiewanie”, zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. W konkursie wzięły udział dzieci 5 – letnie z grupy przedszkolnej „Misie” z naszej szkoły.  Aleksandra Gruźlewska, Agata Lendzion oraz Jakub Wietecha, wychowankowie pani Małgorzaty Gołębiewskiej oraz Marzeny Cieplak, odniosły ogromny sukces i zajęły bardzo wysokie miejsca.  Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. (KZ)
        

     • „Rozśpiewane, roztańczone przedszkole”.
      • „Rozśpiewane, roztańczone przedszkole”.

      •   „Rozśpiewane, roztańczone przedszkole” pod takim hasłem przedszkolaczki uczciły  Dzień Mamy i Taty, uroczystość połączoną z obchodami XX Warmińskich Dni Rodziny.W dniu 8 czerwca w naszej szkole, grupy przedszkolne świętowały Dzień Mamy i Taty. Była to wyjątkowa uroczystość, ponieważ wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za mądrość i ojcowski autorytet. Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom przygotowane upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła, ale i bardzo radosna przebiegała w niezwykle rodzinnej i miłej atmosferze. Takie uroczystości w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności.

       Rodzicom życzymy Wszystkiego Najlepszego w dniu Waszego Święta! (KZ)

     • "Jem zdrowo, by pracować sprawnie głową"
      • "Jem zdrowo, by pracować sprawnie głową"

      • W dniu 8 czerwca 2018r. w szkole  miało miejsce  spotkanie z ekspertem z zakresu żywienia.  Uczniowie kilku klas odbyli warsztaty pt. „Jestem tym co jem” z dietetyczką panią Justyną Dobrzańską-Migdał.  Łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała dzieci do bardziej świadomego dbania o własne zdrowie. Omawiając piramidę zdrowego odżywiania zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji oraz o najważniejszym posiłku dnia – jakim jest śniadanie.  Powinno być spożywane każdego poranka i to  „królewskie”.  Uczniowie dowiedzieli się, jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać tj. około 2 litrów dziennie. Pani dietetyk zaprezentowała wachlarz witamin niezbędnych dla naszego organizmu, a także w ciekawy sposób pokazała, w jakich produktach występują.  W części praktycznej uczniowie  rozpoznawali i degustowali mało znane owoce.  Wykonali  sałatkę owocową i dowiedzieli się jak dobroczynny wpływ  mają owoce  i warzywa na organizm dziecka.  Ważne jest, aby spożywać owoce  i warzywa w różnych kolorach, gdyż np. czerwone chronią  przed chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami, a fioletowe wspomagają układ krążeniowy, trawienny oraz nerwowy.  Najwięcej wartości odżywczej mają świeże owoce i warzywa i to ze skórką, która zawiera błonnik. Miesiąc wcześniej pani dietetyk odbyła spotkanie z rodzicami pt. „Jedz zdrowo by pracować sprawnie głową”.

       Poza tym prawidłowe nawyki żywieniowe  szkoła rozwija poprzez:

       1. Organizację zajęć, pokazów, warsztatów kulinarnych

       2. Spożywanie wspólnie II śniadania przez uczniów i nauczycieli

       3. Układanie jadłospisów zgodnie z zasadami zbilansowanej diety

       4. Organizowanie zajęć praktycznych, warsztatów z edukacji konsumenckiej

       Ponadto należy nadmienić, iż placówka od wielu  lat uczestniczy w programach „Owoce w szkole” oraz „Szklanka mleka”, a obecnie dla wszystkich dostępna jest na korytarzach woda źródlana.

       Nad edukacją zdrowotną w szkole czuwa pielęgniarka szkolna Krystyna Kwiatkowska oraz pani I. Światkowska. (KZ)

     • Brawo Wojtek!
      • Brawo Wojtek!

      • W piątek, 8 czerwca uczeń klasy II a, Wojciech Jarzębowski uczestniczył w niecodziennej uroczystości- gali ogłoszenia laureatów VIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Dbam o swoje bezpieczeństwo”. Uroczystość odbyła się w siedzibie Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W tym roku w konkursie wzięły udział 144 szkoły. Prace narysowało ponad 3,5 tys. uczniów klas I-III. Konkurs odbywał się w trzech etapach: szkolnym, powiatowym i wojewódzkim.   Praca Wojtka została wyróżniona i chłopiec jako jeden z 12 laureatów województwa warmińsko- mazurskiego otrzymał Nagrodę Laureata. W drugiej części uroczystości dzieci i ich opiekunowie zostali zaproszeni na seans do olsztyńskiego planetarium. Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem. Wojtkowi oraz jego Rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (KZ)

     • Jakub Figurski siódmy w kraju
      • Jakub Figurski siódmy w kraju

      • Nasz młody, uzdolniony historyk odniósł kolejny sukces. Jakub Figurski uczeń naszej szkoły startował w XXIII edycji Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej". Finał centralny odbył się w Warszawie w dniach 7-9 czerwca 2018 r. W miniony czwartek i piątek młodzi historycy zmagali się w 5 konkurencjach: eksponat muzealny, geografia militarna, broń i barwa, historia oręża polskiego w sztuce (malarstwo, literatura, muzyka, film) oraz zabytki i obiekty historyczne. W czwartek w ogrodach belwederskich odbyło się spotkanie nauczycieli - opiekunów z organizatorami Konkursu, w tym roku przebiegającego pod patronatem Prezydenta RP. Po konkurencjach uczestnicy finału wspólnie z opiekunami zwiedzili Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej oraz 23 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, a także Muzeum Wojska Polskiego. Uczestnicy Konkursu złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W sobotę w Galerii Porczyńskich odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań w obecności wielu znamienitych gości, w tym Macieja Kopcia - Wiceministra Edukacji Narodowej. Po zsumowaniu punktów okazało się, że Jakub Figurski zajął 7 miejsce w kraju (na 38 uczestników finału centralnego). Podczas tej uroczystości Klub Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari za 10 letnią współpracę podziękował organizatorom. Wyróżnił też czworo nauczycieli z kraju. W tym gronie znalazł się dyrektor Jerzy Resicki - opiekun Jakuba. Pan Jerzy Resicki w ośmiu ostatnich edycjach Konkursu doprowadził do finału centralnego 6 uczestników. W tym czasie miał też 3 laureatów i 3 finalistów szczebla wojewódzkiego. Gratulujemy! (enb)

     • Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach
      • Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach

      • W piątek 08.06.2018 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy II Nowomiejski Konkurs Matematyczny „Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach”  dla uczniów klas VI powiatu nowomiejskiego. W rywalizacji wzięło udział 8 uczestników (po 1 uczniu ze szkół) z: Gwiździn, Zajączkowa, Brzozia Lubawskiego, Mroczna, Łąkorza, Marzęcic i Nowego Miasta Lubawskiego. Otwarcia konkursu, dokonali: Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski oraz Wicedyrektor Szkoły Eleonora Lewalska, którzy podkreślili, że matematyka jest królową nauk, a liczby w prosty sposób obrazują rzeczywistość. Uczestników przywitała również maskotka miasta – Lew Nowomiejski. 
       Zadaniem uczniów w  konkursie było rozwiązanie  testu  składającego się 11 zadań matematycznych otwartych  i zamkniętych o podwyższonym stopniu trudności zawierających dane liczbowe o naszym mieście i Ziemi Lubawskiej, na podstawie których uczniowie musieli obliczyć np. ile lat minęło od założenia Nowego Miasta Lubawskiego do dziś, powierzchnię Parku Róż, czas przejścia trasy do Lubawy i z powrotem. Zadania opracowały według własnego pomysłu nauczycielki matematyki naszej szkoły.
       Uczestnicy zmagań, rozwiązując test konkursowy, wykorzystując logiczne myślenie, odbyli  wędrówkę po naszej pięknej okolicy.
       Rywalizację uświetniła prezentacja na temat historii naszego miasta przygotowana przez Referat Promocji i Współpracy Zagranicznej przy Urzędzie Miasta. 
       I miejsce w konkursie zajął Paweł Wajc ze Szkoły Podstawowej w Mrocznie,  II miejsce – Oliwia Ruczyńska z Łąkarza, III miejsce Arkadiusz Urbański z Brzozia Lubawskiego i Wiktor Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego. Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta. Konkurs przygotowały i koordynowały panie: Magdalena Ewertowska i Wioletta Bączek – Samulewicz. (enb)
        

        

     • Noc w szkole
      • Noc w szkole

      • Z piątku na sobotę (8.06.2018 r. - 9.06.2018 r.) uczniowie spędzili "Noc w szkole". Podczas spędzonego czasu przekonali się, że szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką, ale również z dobrą zabawą i ciekawymi doświadczeniami. Pozwala również na nawiązywanie bliższych relacji z rówieśnikami i doskonali umiejętność współpracy w grupie, tym bardziej, iż uczniowie złożyli swoje telefony komórkowe w pokoju nauczycielskim. Noc rozpoczęła się podchodami przygotowanymi przez harcerzy. Uczniowie mieli do pokonania trasę z zadaniami związanymi z hasłem przewodnim „Dom -  Rodzina - Ojczyzna”. Do najciekawszych zadań należało ułożenie piosenki zawierającej 5 podanych wyrazów. Następnie uczestnicy samodzielnie przygotowali zdrową kolację składającą się  z sałatki owocowej i  jarzynowej oraz wielowarstwowych kanapek. Po kolacji uczniowie uczestniczyli w zabawie w chowanego, która odbywała się po zmroku na terenie boisk szkolnych. Później odbyły się konkursy i quizy związane z wiedzą na temat swojej szkoły i Ojczyzny. Uczestnicy mieli okazję wykazać się swoimi umiejętnościami porozumiewania się, logicznego myślenia oraz sprawnością.  Zgodnie z tradycją po północy szukali ukrytych nauczycieli w ciemnych zakamarkach szkoły. Wszystkie te atrakcje przeplatane były wspólnym śpiewaniem karaoke. Nie da się ukryć, że moc atrakcji zajęła większą część nocy, jednak sen na materacach w sali gimnastycznej był także dużą frajdą dla wszystkich uczestników tym bardziej, iż zasypiali oglądając film. Opiekę w czasie ,,Nocy w szkole” sprawowali: Lucyna Ben Nasr, Anna Dembowska, Zyta Sadowska oraz Zbigniew Gołębiewski. (KZ)

     • "Razem przebywamy, dobre humory mamy"
      • "Razem przebywamy, dobre humory mamy"

      • Po raz  szósty  odbył   się w naszej szkole Miejski Piknik Integracyjny od hasłem „ Razem przebywamy, dobre humory mamy”. Uczestniczyli w nim zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr  3  oraz  nasi wychowankowie z opiekunami .  Celem   spotkania  było kształtowanie zachowań prozdrowotnych, kompetencji społecznych, uświadomienie wartości rodziny w życiu młodego człowieka. Przybyłych powitała pedagog szkolny Iwona Kołecka, która przedstawiła  harmonogram  imprezy. Wicedyrektor szkoły Eleonora Lewalska krótko nakreśliła tradycję spotkań piknikowych, które od wielu lat cieszą się ogromnym powodzeniem  Na początku dzieci integrowały się w różnych zabawach takich jak ‘’Podaj swoje imię”, ‘’Tworzymy formę,” Uściśnij dłoń’’. Następnie w warsztatach plastycznych przedstawiały swoje pomysły,  co można zrobić,  by poprawić swoje samopoczucie i czuć się dobrze. Każda grupa omówiła swoje prace, podzieliła się z wszystkimi swoimi spostrzeżeniami. Część rekreacyjno – sportowa pikniku odbyła się  na  boisku sportowym „Jagiellonka”. Wszyscy chętnie uczestniczyli w  zabawach z chustą animacyjną. W obwodach stacyjnych dzieci  rywalizowały w konkurencjach: piłka dmucha,  podaj jak najszybciej, piłka stojąca, liniowe przerzutki i inne. Wolontariuszki z klas siódmych pomagały w przeprowadzeniu zajęć  ruchowych. Po powrocie z obiektu sportowego dzieci wzięły udział w drugiej części warsztatów pod hasłem „Jadalne, szkodliwe”. Na szarych arkuszach papieru przedstawiły w sposób graficzny produkty, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie oraz te, które powodują choroby. Podsumowując temat zadania, dzieci motywowały swój wybór uświadamiając sobie jednocześnie, jakie zagrożenia niosą ze sobą używki. W części kulinarnej wszyscy zebrani przygotowali stoły, naczynia, produkty żywnościowe i przystąpili do przyrządzenia zdrowych przekąsek. Nie zabrakło warzyw, owoców i soków oraz  wody mineralnej. Podczas degustacji dzielono się wrażeniami z wspólnie spędzonego czasu w miłym i wesołym towarzystwie rówieśników. Na pożegnanie wykonano wspólną fotografię uczestników pikniku. Organizatorzy przygotowali dla każdego ucznia pamiątkowy kubek. Piknik został zorganizowany  dzięki dofinansowaniu przez Gminę Miejską Nowe Miasto Lubawskie, a  przygotowany przez  nauczycielki:  Iwonę Kołecką, Hannę  Szymańską,  Katarzynę Zapałowską, Justynę Wiśniewską i Jagodę Kowalską. (KZ)