• Aktualności

     • Spotkanie z policjantem
      • Spotkanie z policjantem

      • Dzisiaj  uczniowie z klas I – III  spotkali się z policjantem. Głównym celem spotkania było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpieczeństwa  w szkole i w domu oraz podczas spotkania z nieznajomym. W sposób szczególny  podkreślono   znaczenie znaczków odblaskowych, które są nieodłącznym elementem  każdego pieszego uczestnika ruchu drogowego.  Dzieci miały możliwość utrwalić znaczenie kolorów świateł w sygnalizacji świetlnej.  W trakcie rozmowy z policjantem uczniowie zapoznali się z innymi ważnymi zadaniami,  jakie musi realizować w swej pracy na co dzień. Dzieci  z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie   podziękowały policjantowi za przybycie. (KZ)

     • Warsztaty w mydlarni i wiosce tematycznej
      • Warsztaty w mydlarni i wiosce tematycznej

      • 18 września w piekną i  słoneczną pogodę grupa uczniów z klas drugich oraz  trzecich  wybrała się  na wycieczkę. Trasa wiodła przez  atrakcyjny  teren położony w powiecie brodnickim. Najpierw uczestnicy udali się do Fiałek, gdzie położona jest  mydlarska   wioska „Teodoryk”. Tam, pod okiem gospodyni zgłębiali tajemnice wyrobu mydła, poznali historię produkcji, jego rodzaje i właściwości.   Przed warsztatami dzieci wysłuchały krótkiej informacji na temat właściwości zdrowotnych soli. Warsztaty rozpoczęły się od wyboru  zapachów, które zostały wykorzystane do wyrobu mydeł.  Moment ten wywołał wśród wszystkich ogromne emocje. Trudno było wybrać ten najładniejszy, bowiem  wszystkie  się podobały. Kolejnym etapem był wybór  foremek,  do których dzieci wlały  zapach,  barwnik i dosypały ziół zebranych z pobliskich pól. Następnie zawartość foremek została zalana gliceryną i odstawiona w chłodne miejsce, a dzieci  zajęły się solą do kąpieli. Do soli morskiej wlały olejek zapachowy i dokładnie wymieszały całą zawartość. Dodały ziół  i przesypały do woreczków. Niezapomnianą pamiątką, którą zabrały ze sobą było własnoręcznie wykonane mydełko glicerynowe z dodatkiem aromatycznego suszu i woreczki z solą.   Po przerwie śniadaniowej wszyscy udali się do starej  pralni na pokaz prania. Przy użyciu mydła i wody dzieci prały w baliach za pomocą tary. Obejrzały też mające 100 lat  zabytkowe maglownice, różne rodzaje tar, zestaw żelazek  na duszę i węgiel. Kolejnym punktem wyprawy była wioska tematyczna w Jajkowie. Gospodarze przywitali  wszystkich  bardzo serdecznie częstując   zupą jajeczną z jajkami. W małym drewnianym domku dzieci odkrywały  nie tylko tajemnice jajek. Wysłuchały ciekawej pogadanki połączonej z pokazem ptasich jaj: wróbla, kaczki, kury, gołębia, strusia czy indyczki. Podczas warsztatów wykonywały pisanki. Na przygotowane wcześniej wydmuszki nakładały gorący wosk. Spod rąk dzieci wyszły piękne i pomysłowe ozdoby, które zabrały ze sobą. Pobyt w mydlarskiej wiosce i wiosce tematycznej na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.  Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu unijnego WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkicha, a  uczniowie byli pod opieką nauczycielek: Katarzyny  Zapałowskiej, Anny Dembowskiej i Justyny Wiśniewskiej.  (KZ)

     • Bądź widoczny - bądź bezpieczny!
      • Bądź widoczny - bądź bezpieczny!

      • Dnia 11.09.2018 r. uczniowie pierwszych klas z wychowawcami uczestniczyli w prelekcji na temat bezpieczeństwa pod hasłem "Bądź widoczny - bądź bezpieczny", która odbyła się na terenie  Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim. W spotkaniu uczestniczyły  również dzieci z pierwszych klas wszystkich nowomiejskich szkół podstawowych. Gośćmi spotkania byli: Burmistrz Nowego Miasta, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie, którzy mówili o  zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza szkołą. Policjantka omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem.  Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Koordynatorem spotkania był pan Ryszard Krzemieniewski, który pozyskał od sponsorów  upominki i gadżety odblaskowe dla dzieci. Uczniowie otrzymali kamizelki i chusty odblaskowe, odblaski na rękaw i zawieszki do plecaków, plany lekcji, zakładki kolorowanki. Burmistrz przekazał upominki dla szkół  - grę i materiały edukacyjne. Nauczyciele z każdej szkoły otrzymali materiały edukacyjne do wychowania komunikacyjnego. Spotkanie uatrakcyjnił pokaz samochodów służb policyjnych i straży miejskiej. Dzieci w odblaskowych strojach bezpiecznie powróciły do szkoły. (KZ)

     • Tęczowy Tydzień
      • Tęczowy Tydzień

      • Zapraszamy społeczność szkolną do wzięcia udziału w szkolnej akcji prozdrowotnej pod nazwą "Tęczowy Tydzień". Celem akcji jest zmiana nawyków żywieniowych poprzez wprowadzenie do jadłospisu  warzyw i owoców, które są bardzo ważne w codziennej diecie. Warto zatem, aby znalazły stałe miejsce  wśród innych produktów każdego dnia. Akcja trwa  od 17.09.2018 r. do 21.09.2018 r.  i polega na spożywaniu codziennie porcji warzyw, owoców i soków  podczas przerwy śniadaniowej w szkole. Kolejnym dniom tygodnia przyporządkowane są wybrane kolory tj.:
       poniedziałek – zielony
       wtorek – żółty
       środa – czerwony
       czwartek – fioletowy
       piątek - pomarańczowy

       Mamy nadzieję, że  nie zabraknie kolorowych owoców, warzyw i soków podczas szkolnych śniadań.(KZ)

        

     • Zapraszamy na zebranie!
      • Zapraszamy na zebranie!

      • 12 września 2018 roku odbędzie się zebranie z rodzicami w następującym porządku:

       16.00 - Zebranie Prezydium Rady Rodziców oraz przewodniczacych Rad Oddziałowych działających w roku szkolnym 2017/2018. (sala nr 31)

       16.30-17.30 - zebranie dla rodziców dzieci oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III

       17.15 - wystąpienie Dyrektora Szkoły Jerzego Resickiego

       17.15-18.15 - zebranie dla rodziców klas IV-VIII

       18.15 - zebranie przedstawicieli z oddziałów przedszkolnych i klas I-VIII (po 1 rodzicu), którzy uzyskali największą liczbę głosów.(sala nr 31) enb

        

     • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019
      • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

      • 3 września 2018 roku o godzinie 10.00 w nowomiejskiej „Jedynce” rozległ się dzwonek inaugurujący nowy rok szkolny 2018/2019. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: gospodarz miasta - Burmistrz Józef Blank, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Deja, Radni Miejscy: Adam Kłosowski, Wojciech Kłosowski, Adam Straus i Mieczysław Kubacki, Ksiądz Proboszcz Zbigniew Markowski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Moczadło.

       Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jerzy Resicki skierował do wszystkich ciepłe słowa – życzył dużo wytrwałości w dążeniu do celów i samych wspaniałych ocen. Poinformował przybyłych o zmianach w szkole, do których doszło w czasie wakacji. Przeprowadzono prace, które zdecydowanie zmieniły wizerunek sali gimnastycznej, w pomieszczeniach piwnicznych powstały dwie nowe sale – choreograficzna oraz projekcyjna.

       Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy z ust zaproszonych gości. Burmistrz Józef Blank życzył uczniom sukcesów, zachęcał do udziału w dodatkowych zajęciach, które będą organizowane w nowym roku szkolnym oraz do intensywnej pracy, dzięki której sukcesy wychowanków rozsławią szkołę i miasto poza jego granicami. Ksiądz Proboszcz przestrzegał uczniów przed nadmiernym korzystaniem z internetu, który może mieć zgubny wpływ na dzieci. Wspólną modlitwą wprowadził całą społeczność szkolną w nowy rok szkolny.

       Podczas oficjalnej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego Burmistrz Miasta Józef Blank i Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Deja uroczyście przekazali kluczyki i dokumenty do nowego samochodu. Inwestycja, na którą środki w tegorocznym budżecie zabezpieczyła Rada Miasta, zastąpiła wysłużone auto. Nowym nabytkiem „Jedynki” będą dowożone obiady do wszystkich  nowomiejskich szkół podstawowych i przedszkoli, ponieważ dwie kuchnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zabezpieczają  catering dla pozostałych placówek oświatowych mieszczących się na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. 

       W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole naukę rozpoczyna czterysta czterdzieścioro dwoje uczniów, którzy będą się uczyć w dwudziestu oddziałach. Pracę rozpoczęli nowi nauczyciele.  Panie: Dorota Kasprowicz, Kamila Fabisiak, Dominika Dembieńska, Justyna Małek-Kamińska i Sylwia Zielińska oraz panowie: Andrzej Wądołowski i Artur Marcfeld.

       Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami.(enb)

        

     • Sportowe Wakacje
      • Sportowe Wakacje

      • W dniach 25.08-01.09.2018 r. na terenach ośrodka "Hartek" w Hartowcu odbył się obóz sportowo - rekreacyjny zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy "Iskra". Uczestniczyło w nim 14 uczniów z naszej szkoły. Obóz był jednocześnie nagrodą za ich całoroczną pracę, a dzięki dofinansowaniu z nowomiejskiego urzędu miasta  możliwe było jego zorganizowanie. Zawodnicy oprócz zajęć typowo sportowych, uczestniczyli w spotkaniu z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim na temat bezpieczeństwa oraz ewakuacji obozu podczas różnego typu zagrożeń. Przeprowadzili krótką scenkę zakończoną pogadanką związaną ze szkodliwością różnego typu używek  oraz ich  negatywnego  wpływu na kondycję sportowca. Uczniowie mieli także czas na zabawę, ognisko, podchody, pływanie na desce, kąpiele w jeziorze oraz zwiedzanie okolic jeziora Hartowieckiego. Jednocześnie uczniowie byli przygotowywani do następnego sezonu startowego. Uczestniczyli oni w treningach sportowych poprawiając swoją motoryczność i gibkość, które oprócz ćwiczeń w okolicznych lasach odbywały się także w wodzie. Na obozie opiekunami byli p. Adam Kaczmarek oraz jego organizator p. Zbigniew Gołębiewski. (enb)