• Aktualności

     • Międzyszkolna wymiana pocztówkowa
      • Międzyszkolna wymiana pocztówkowa

      • Uczniowie klasy III b włączyli się do projektu „Międzyszkolna wymiana pocztówkowa”.  Akcja prowadzona  jest w  naszym kraju i  ma  na celu zachęcić dzieci do pisania  listów  oraz wysyłania pocztówek. Polega na wymianie pocztówkowej  z różnymi szkołami  z  Polski. Po ogłoszeniu akcji  dzieci z radością wyraziły chęć swojego udziału. Najpierw zgromadziły widokówki i znaczki pocztowe.  Później  przyszedł czas na pisanie pozdrowień i adresowanie kartek do koleżanek i kolegów.  Wywołało to  wiele emocji, a to dopiero początek „ naszej podróży po Polsce”.   Dzisiaj uczniowie wybrali  się  na pocztę i wysłali  kilka kolejnych w różne regiony naszego kraju. Do tej pory  otrzymaliśmy 3 pocztówki:  z Włocławka, Żnina i  Nowego Dworu Mazowieckiego.  Mamy nadzieję, że akcja "nabierze rumieńców" i nasza kolekcja  powiększy się o kilkanaście następnych kolorowych pocztówek. (KZ)

     • Pasowanie Na Starszaka połączone z Dniem Pluszowego Misia
      • Pasowanie Na Starszaka połączone z Dniem Pluszowego Misia

      • Dnia 23 listopada 2018r. odbyło się uroczyste "Pasowanie Na Starszaka" oraz uczczony został "Dzień Pluszowego Misia". Odświętny strój, a także wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. Na początku uroczystości najstarsze przedszkolaki, z grupy „Krasnoludki”  zaprezentowały gościom wiersze i piosenki. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Dyrektor Jerzy Resicki  za pomocą dużego ołówka, dokonał pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili, każdy milusiński otrzymał dyplom oraz upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Po pasowaniu młodsze grupy przedstawiły program artystyczny związany z obchodami Dnia Pluszowego Misia. Dzieci śpiewały, recytowały wiersze oraz tańczyły. Na zakończenie wszystkie grupy wraz ze swoimi paniami oddały się wspólnej zabawie. Ten dzień w przedszkolu wywołał u dzieci wiele uśmiechu i radości. (AD)

     • Mikołajkowy Turniej Szachowy
      • Mikołajkowy Turniej Szachowy

      • Wczoraj w szkole odbył się 40 Mikołajkowy Turniej Szachowy, który zgromadził 130 uczestników z 4 województw. Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej byli podzieli na 4 kategorie. W dwóch z nich zwyciężyły uczennice naszej szkoly: Wiktoria Dziodko i Magdalena Grzywacz. Uczestnicy oprócz nagród otrzymali łakocie ufundowane przez Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego oraz firmy i instytucje. (enb)

     • Dzień otwarty dla Rodziców
      • Dzień otwarty dla Rodziców

      • Informujemy, iż w dniu 28 listopada 2018 roku odbędzie się Dzień Otwarty

       Klasy I-III - w godz.17.00 - 17.45

       Klasy IV-VIII - w godz. 17.45-18.30.

       Zapraszamy. (enb)

        

     • Test wiedzy na 100 lat Niepodległości
      • Test wiedzy na 100 lat Niepodległości

      • Dzisiaj w naszej szkole odbył się test wiedzy o Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Konkurs miał na celu kształtować podstawy patriotyczne uczniów, rozwijać ich zainteresowania oraz pogłębić i utrwalić wiedzę historyczną. Rywalizowali ze sobą reprezentanci klas szóstych, siódmej oraz ósmych. Uczniowie odpowiadali na pytania za pomocą pilotów interaktywnych. Po przeprowadzeniu testu oraz dogrywki wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z klasy 8 B, drugie miejsce wywalczyła klasa 8 A, a trzecie 6 A. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycielkę historii Kamilę Fabisiak. Wszystkim uczniom gratulujemy wiedzy oraz zaangażowania. (enb)

     • Odpowiedzialność karna nieletnich
      • Odpowiedzialność karna nieletnich

      • 22.11.2018 r. odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa i zachowań ryzykownych wśród uczniów.  Pogadankę połączoną z dyskusją poprowadził z uczniami klas VIII kurator z Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim. Główne zagadnienia, które zostały poruszone w czasie spotkania dotyczyły praw nieletnich, przywilejów i obowiązków oraz odpowiedzialności karnej obowiązującej osoby do 18 roku życia. Kurator zwrócił szczególną uwagę i przestrzegał przed eksperymentowaniem z używkami – papierosami, alkoholem, narkotykami i dopalaczami. W przystępny sposób omówił konsekwencje prawne wynikające z używania tego typu substancji psychoaktywnych. Wyjaśnił pojęcie stalkingu i bullyingu oraz zapoznał z odpowiedzialnością jakiej podlegają osoby, które dopuszczają się tego typu czynów. Uczniowie byli skupieni,  chętnie brali udział w dyskusji. (enb)

     • Wojewódzkie półfinały
      • Wojewódzkie półfinały

      • 22.11.2018 r. w naszej szkole odbyły się półfinały województwa warmińsko-mazurskiego w szachach. W zawodach organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy startowała reprezentacja naszej szkoły w składzie: Wiktoria Dziodko, Małgorzata Milewska, Magdalena Grzywacz oraz Igor Stasiuk.

       W kategorii uczniów klas VI i młodszych nasi zawodnicy wyprzedzili uczniów z SP z Tuszewa oraz SP 2 z Nowego Miasta Lubawskiego i zajęli pierwsze miejsce, awansując do finału wojewódzkiego. Gratulujemy i życzymy im dalszych sukcesów. (enb)

     • 100 - lecie uczczone biegami
      • 100 - lecie uczczone biegami

      • Tradycyjnie 11 Listopada w rocznicę Odzyskania Niepodległości odbył się w Nowym Mieście Lubawskim „Bieg Niepodległości”. Patronat nad biegami sprawował Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego Józef Blank, a organizacji w tym roku podjęli się wspólnie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. „Bieg Niepodległości” otworzył Burmistrz Nowego Miasta Józef Blank w towarzystwie radnych miejskich oraz Dyrektora MOSiR Marka Borkowskiego. W wydarzeniu uczestniczyło 150 zawodników i zawodniczek z powiatu nowomiejskiego. Rywalizowali na różnych dystansach dostosowanych do wieku uczestnika. Najmłodsi z roczników 2011 i młodsi uczestniczyli w biegu na 100 m, klasy I-III w biegu na 300 m, uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI) na 600 m, gimnazjaliści na 800 m, a starsi uczniowie uczestniczyli razem z seniorami w biegu na 2000 m. W rywalizacji nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy po wspaniałych biegach zwyciężyli w kategorii szkół podstawowych. Na 32 uczniów naszej placówki, aż 24 zdobyło punkty dla szkoły. Troje uczniów znalazło się na podium: I miejsce zajęła Małgorzata Milewska z klasy VI a.  III miejsca wywalczyli: Julia Dembińska z klasy VI a i Paweł Truszczyński z kl. IV a.

       Zwycięzcom gratulujemy! (enb)

     • Tematyczna noc w szkole
      • Tematyczna noc w szkole

      • Z piątku na sobotę (9.11.2018r. - 10.11.2018r.) odbyła się kolejna "Noc w szkole", podczas której uczniowie mogli doświadczyć, że szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką, ale również z dobrą zabawą i ciekawymi doświadczeniami. Pozwala również na nawiązywanie bliższych relacji z rówieśnikami i doskonali umiejętność współpracy w grupie. Motywem przewodnim tej nocy była 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Tym razem uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od meczu piłkarskiego, przeprowadzonego z nocującymi w szkole uczniami oraz zaproszonymi na mecz przez pana Andrzeja Czepka innymi uczniami naszej szkoły.

       Po meczu wszyscy ochoczo ruszyli do kuchni, by samodzielnie przygotować zdrową kolację złożoną z warzywnej sałatki oraz wielowarstwowych kanapek. Specjalnym daniem była przygotowana przez uczniów sałatka owocowa, która została skonsumowana ze smakiem o północy. Następnie przeprowadzono kilka konkursów, podczas których uczniowie wykazywali się bogatą wiedzą na temat swojej szkoły oraz wiedzy o odzyskiwaniu niepodległości przez Polskę. Oprócz wiedzy historycznej uczestnicy musieli wykazać się szybkością logicznego myślenia, ułożyć do znanej melodii tekst piosenki związany ze świętem narodowym i zaśpiewać ją. Układali również hasło niepodległościowe i flagę Polski. Ciekawym punktem był przygotowany przez uczniów pokaz mody. Tuż przed północą nadszedł czas na zabawę w chowanego w całkowitej ciemności. Zadaniem uczniów było odnalezienie opiekunów ukrytych na terenie budynku. W dalszej części wieczoru uczniowie wzięli udział w podchodach przygotowanych przez Olę Lendzinowską. Nie da się ukryć, że moc atrakcji zajęła większą część nocy i zakończyła się ciekawym seansem filmowym. Sen na materacach w sali gimnastycznej był dużą frajdą dla wszystkich uczestników. Tradycyjnie, jak zawsze przed rozpoczęciem szkolnej nocy, uczniowie złożyli swoje telefony komórkowe w pokoju nauczycielskim. Odebrali je dopiero rano przed pójściem do domu. Opiekę w czasie ,,Nocy w szkole” sprawowali: Lucyna Ben Nasr, Zyta Sadowska, Anna Dembowska oraz Zbigniew Gołębiewski. (AD)

     • Lekcja lekkiej atletyki
      • Lekcja lekkiej atletyki

      • 28 listopada  w naszej szkole odbyły się zajęcia pokazowe z lekkoatletyki dla najmłodszych przedstawicieli szkoły.  W zabawie, którą poprowadził trener OLA Zbigniew Gołębiewski wzięło udział 30 uczniów z klas II i III. Po rozgrzewce poprowadzonej przez zawodniczki trenujące lekkoatletykę przyszedł czas na zabawę. Przy głośnym dopingu uczniowie próbowali zmierzyć się z różnego rodzaju konkurencjami lekkoatletycznymi. 15 dziewcząt i 15 chłopców ambitnie pokonywało wszystkie przeszkody, przygotowane dla nich przez zawodników trenujących w grupie LDK. Wszystkie te konkurencje traktowane były jako zabawa i każdy uczestnik, który ukończył zadanie mógł poczuć się zwycięzcą. Za udział w sportowej rywalizacji dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. (enb)

     • Zawód - Kierowca
      • Zawód - Kierowca

      • W dzisiejszym dniu,  w ramach doradztwa zawodowego, odbyło się spotkanie uczniów klas 1-3 z Panią Agnieszką Wróblewską, która prowadzi firmę przewozową i codzienne zasiada za kierownicą autobusu. Dzieci dowiedziały się, jakie należy mieć uprawnienia i jakie warunki trzeba spełniać, by móc zostać kierowcą autobusu. Pani Agnieszka opowiedziała również o zasadach bezpieczeństwa, które warto znać jeżdżąc autobusem zarówno jako kierowca, jak i w roli pasażera. Dzieci miały czas na zadawanie nurtujących ich pytań dotyczących tego zawodu i uzyskały na nie odpowiedzi. Na koniec Pani wicedyrektor Eleonora Lewalska, wychowawcy klas oraz uczniowie, podziękowali za ciekawą lekcję oraz systematyczne wspieranie naszej szkoły. (AD)

     • Wycieczka do Torunia w ramach projektu WOW
      • Wycieczka do Torunia w ramach projektu WOW

      • 13 listopada 2018r. odbyła się ostatnia wycieczka w ramach realizowanego w szkole projektu WOW „Wiedza Otwarta dla Wszystkich”. Tym razem 30 uczniów uczęszczających na  zajęcia eksperymentalne i prozdrowotne z klas VI-VIII pojechało do Torunia do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wizytę w Centrum rozpoczęli warsztatami fizycznymi pt. „Z notatnika doświadczalnika”. Podczas 120-minutowych zajęć w pracowni fizycznej, uczniowie zmierzyli się z problemami i pojęciami omawianymi na szkolnych lekcjach fizyki.  Pracowali w grupach przeprowadzając doświadczenia, które pomogły im lepiej zrozumieć zagadnienia związane z fizyką dźwięku, optyką geometryczną, prądem elektrycznym i ruchem harmonicznym. Celem zajęć było przede wszystkim zapoznanie uczniów z metodologią procesu badawczego. Zwrócono też uwagę na rolę modelu fizycznego w naukach przyrodniczych. Potem był czas na zwiedzanie wystaw i samodzielne eksperymentowanie.  Zwiedzającym nie umknęło Wahadło Foucaulta, które dowodzi, że Ziemia kręci się wokół własnej osi. Na wystawie „O obrotach” obejrzano dwadzieścia sześć stanowisk interaktywnych, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Wiodącym eksponatem wystawy na II piętrze  był duży model rzeki od źródła po deltowe ujście do morza. Wędrując wzdłuż biegu rzeki uczniowie mieli  okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Wystawa czasowaKalejdoskop – przewrotne oko” składała się z 30 stanowisk, m.in. wielkiego kalejdoskopu, labiryntów świetlnych złożonych z elementów optycznych, takich jak zwierciadła, soczewki, pryzmaty, lustrzanych mozaik, miraży i zadań zręcznościowych, które angażowały wszystkich. Uczniowie zainteresowani ciałem człowieka, jego zmysłami  czy badaniami profilaktycznymi kierowali się  na III piętro. Po kreatywnych zajęciach umysłowych był czas na  zajęcia skoczne  w „Parku trampolin”.  Tutaj potrzebny był zapas sił  fizycznych  i  umiejętność  pracy zespołowej.  Bardzo zmęczeni i jednocześnie  szczęśliwi opuścili  to miejsce. Później udano się na  smaczny obiad i spacer przy świetle latarń  ulicą Szeroką. Uczniowie nie chcieli słyszeć, że to ostatni wyjazd w ramach projektu WOW. Program wycieczki przygotowali i opiekę sprawowali Irena Światkowska, Jagoda Kowalska i Łukasz Leszczyński. (KZ)

     • Uczciliśmy Święto Niepodległości
      • Uczciliśmy Święto Niepodległości

      • Nowomiejska „Jedynka” świętowała Dzień Niepodległości już w piątek 9 listopada. O godzinie 11:11 zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni szkoły oraz uczniowie zebrani w sali gimnastycznej odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, włączając się do akcji „Hymn dla Niepodległej”. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście – Zastępca Burmistrza Krzysztof Widźgowski, Radny Miejski Adam Kłosowski, przedstawiciel Organizacji Seniorskich działających w naszym mieście Jan Obuchowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik, Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski oraz pani Dominika Najdrowska – przedstawicielka Lokalnej Grupy Działania Ziemia Lubawska.

       Po okolicznościowych przemówieniach Dyrektora Szkoły Jerzego Resickiego, Wiceburmistrza Krzysztofa Widźgowskiego oraz Ksiedza Kanonika Zbigniew Markowskiego, przybyli na uroczystość obejrzeli i wysłuchali montaż słowno - muzyczny pod tytułem: „Pociąg do wolności” w wykonaniu uczniów klasy VIIa, szkolnych solistów oraz chóru „Bemolki”.

       Kolejnym punktem akademii było wręczenie nagród w konkursach plastycznych, które zostały zorganizowane w szkole w ramach obchodów Święta Niepodległości.

       Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani udali się na boisko szkolne, na którym został zasadzony Dąb Niepodległości podarowany placówce przez organizacje seniorskie działające w naszym mieście. Zakopano również kapsułę czasu. Odkopana za 100 lat ma pokazać przyszłym mieszkańcom Nowego Miasta Lubawskiego jak i czym żyło nasze miasto w dniu 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. (enb)

     • Wieczornica "Polska w wierszu i piosence"
      • Wieczornica "Polska w wierszu i piosence"

      • Dzisiaj w godzinach wieczornych w naszej szkole odbyła się wieczornica niepodległościowa  pod hasłem” Polska w wierszu i piosence” przygotowana przez uczniów klas I – VIII i dzieci z oddziału przedszkolnego.   Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta pan Józef  Blank, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Ewa Rudnik i  rodzice naszych uczniów.  Przy zapalonych światełkach uczestnicy wieczornicy wysłuchali wierszy  o tematyce historycznej i patriotycznej. Słowo mówione  było przeplatane melodiami chwytającymi za serce.  Klimat uroczystości był wyjątkowy, a występ naszych solistów i recytatorów wzruszający. Wieczornica to jedno z wielu zadań zrealizowanych w ramach projektu edukacyjnego „Biało – czerwony tydzień w klasach I – III i oddziałach przedszkolnych”. Celem podjętych działań było przybliżenie historii Polski, budzenie tradycji narodowych i poszanowania do symboli narodowych.  Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym „Polskie barwy narodowe”. Wszystkie prace wykonane zostały z dużą starannością i pomysłowością z wykorzystaniem różnych technik plastycznych, a  efekty pracy dzieci  można podziwiać na wystawie. Podczas zajęć edukacyjnych w klasach  uczniowie słuchali legend i  oglądali filmy nawiązujące do powstania państwa polskiego. Wspólnie wykonali  flagę Polski z białych i czerwonych serc, która została wyeksponowana na holu szkolnym.  Z chorągiewkami i ze śpiewem na ustach   piosenki „Co to jest niepodległość?”  dzieci wzięły  udział w biało – czerwonym pochodzie na Rynku Nowomiejskim.W klasach przygotowały Kąciki Polaka – Uczniaka, w których umieściły plakaty, zdjęcia, książki związane z historią Polski. Świętując 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości społeczność szkolna odbyła lekcję patriotyzmu i historii wyrażając wdzięczność dla tych, którzy walczyli i polegli  za wolność, jaką możemy się cieszyć dzisiaj. Nagrody książkowe i materiały potrzebne do realizacji projektu zostały sfinansowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Lubawska” za co serdecznie dziękują realizatorzy projektu.  Wszystkim, którzy realizowali projekt edukacyjny i włączyli się w przygotowanie  wieczornicy serdecznie dziękują organizatorzy: Katarzyna Zapałowska, Justyna Wiśniewska i Kamila Fabisiak. (KZ)

     • Konkurs na koszulkę rozstrzygnięty!
      • Konkurs na koszulkę rozstrzygnięty!

      • W czwartek 15 listopada w Starostwie Powiatowym w Nowym Mieście Lubawskim miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu na  Autorską Koszulkę pod nazwą "Rzuć palenie". Konkurs, organizowany w ramach "Światowego Dnia Rzucania Palenia", przeznaczony był dla uczniów szkoł podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych powiatu nowomiejskiego.

       Alicja Bojarska - uczennica klasy IVa zdobyła I miejsce w kategorii wiekowej uczniów klas IV-VI, Oliwia Florenc - I miejsce, a Zuzanna Anna Dąbrowska - II w kategorii wiekowej uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       Opiekunką uczennic była pani Wiesława Markowska. (enb)

     • Śniadanie Daje Moc
      • Śniadanie Daje Moc

      • Uczniowie klas I – III po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie Daje Moc”, która organizowana jest przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka.  Głównym celem podjętych działań było zwiększenie świadomości uczniów na temat roli zdrowego odżywiania. 8 listopada uczniowie  najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Na szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i inne zdrowe zachęcające przekąski. Oprócz tego przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki oraz zabawy, lepiej się koncentrują  na wykonywaniu zadań. Uczniowie uzupełnili swoje wiadomości o treści związane ze zdrową żywnością i prawidłowym odżywianiem. Akcja była nie tylko warsztatami kulinarnymi, ale również wspaniałą zabawą.  Koordynatorem szkolnej akcji „Śniadanie Daje Moc” była  nauczycielka Katarzyna Zapałowska. (KZ)

     • Podaruj Słodkie Serce
      • Podaruj Słodkie Serce

      • UWAGA! 

       Organizujemy w naszej szkole PRZEDŚWIĄTECZNĄ ZBIÓRKĘ SŁODYCZY. Akcja trwać będzie  od 28 XI 2018 r. do 12 XII 2018 r., a jej celem jest przygotowanie paczek świątecznych,  które trafią do najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!(zbiórka słodyczy w salach: 22, 23 i 30). (KZ)