• Aktualności

     • Z wizytą u nowomiejskich przedsiębiorców
      • Z wizytą u nowomiejskich przedsiębiorców

      • Uczniowie klasy IVb i Vb w ramach zajęć kształtowanie kompetencji kluczowych na rynku pracy, wraz z opiekunami panią Zytą Sadowską oraz Justyną Małek-Kamińską, odwiedziły firmę „102designe” oraz „Informatyczna Edukacja”. Właściciel firmy „102designe”, pan Sebastian Laskowski wprowadził uczniów w tajniki powstawania szyldu reklamowego. Pokazał działanie plotera oraz drukarki 3D.. Uczniowie z uwagą przyglądali się jak wygląda na co dzień praca grafika komputerowego. Gościliśmy również z wizytą u pana Jana Bielaszki, który opowiedział uczniom o nowinkach technologicznych. Zademonstrował działanie robota edukacyjnego „Photon”, który towarzyszy uczniom podczas zajęć informatycznych organizowanych przez firmę pana Jana. Uczniowie byli pod wrażeniem demonstracji lotu drona STAR WARS. Pan Bielaszka zachęcał do skorzystania z zajęć robotyki organizowanych w naszej szkole. Uczniowie podziękowali panom S. Laskowskiemu oraz J. Bielaszce za przybliżenie uczniom ich specyfiki pracy, która ściśle związana jest z technologią informatyczną.(JMK)

     • Wizyta w szpitalu
      • Wizyta w szpitalu

      • Uczniowie klasy VII a z nowomiejskiej „Jedynki” wraz z wychowawczynią Eweliną Niścigorską-Bojarską, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, odwiedzili dwie pracownie funkcjonujące w naszym szpitalu - rentgenowską oraz tomografii komputerowej. Pani Anna Moczadło - technik elektroradiologii, z ogromną pieczołowitością zapoznała uczniów z zawodem elektoradiologa – omówiła działanie aparatu rentgenowskiego oraz tomografu komputerowego, zdradziła tajniki swojej trudnej i niezwykle odpowiedzialnej pracy, wyjaśniła jak działa sprzęt, w który wyposażone są pracownie, pokazała miejsce, w którym lekarze opisują zdjęcia rentgenowskie. Wizyta w pracowniach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt diagnostyczny była dużym przeżyciem dla uczniów, którzy z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się w każde słowo pani elektroradiolog. 
       Dziękujemy Pani Annie Moczadło za ciekawą lekcję, za poświęcony czas, a przede wszystkim za serdeczne przyjęcie i uśmiech. (enb)

     • Program "Dziel się uśmiechem"
      • Program "Dziel się uśmiechem"

      • Dnia 11.02.2019r. dzieci z klas I a, I b i II b przystąpili do realizacji ogólnopolskiego programu „Dziel się uśmiechem”. Jego celem jest budowanie wśród uczniów szkół podstawowych świadomości, jak ważna jest właściwa pielęgnacja zębów oraz jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Uczniowie poznają także tajniki zdrowej diety, która pozytywnie wpływa na zdrowie zębów. W ramach realizacji programu dzieci otrzymały książeczki „Ja i moje zęby”, pastę do zębów, szczoteczki, gumę Orbit. Program prowadzony jest przez Polski Czerwony Krzyż oraz we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym i Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Poprzez realizację programu mamy możliwość realnego wpłynięcia  na zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą. (AD)

     • Obchodzimy Światowy Dzień Kota
      • Obchodzimy Światowy Dzień Kota

      • Dziś w przedszkolu obchodziliśmy nietypowe święto - Światowy Dzień Kota. Z tej okazji dzieci z grup „Pszczółki”, „Misie” oraz „Krasnoludki” upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół, dorysowując sobie kocie noski, uszka oraz wąsy. W tym dniu zajęcia zdominowała tematyka związana z tymi zwierzętami. Dzieci z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, rozwiązywały zagadki, recytowały wiersz  pt. ” Kotek”, wykonały prace plastyczne oraz aktywnie uczestniczyły w zabawie w formie opowieści ruchowej (miaucząc, robiąc koci grzbiet i mrucząc). Dla wszystkich przedszkolaków był to dzień pełen wrażeń, spędzony w miłej, radosnej atmosferze. (AD)

     • Zbiórka karmy dla kotów
      • Zbiórka karmy dla kotów

      • Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Kota w naszym przedszkolu została zorganizowana charytatywna zbiórka karmy oraz innych niezbędnych rzeczy dla kotów. Akcja miała na celu uwrażliwić dzieci na los pokrzywdzonych zwierząt, których wokół nas nie brakuje. Przedszkolaki  chętnie wzięły udział w zbiórce, przynosząc różne smakołyki. Do akcji dołączyli się również uczniowie z innych klas naszej szkoły. Cieszymy się, że tak wiele osób odpowiedziało na nasz apel i wzięło udział w tym przedsięwzięciu. Wszystkie zebrane dary zostały przekazane na rzecz kotów znajdujących się pod opieką Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Przytul Psisko”. Organizatorem i koordynatorem akcji była pani Angelika Gomuła. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w akcji i przyłączenie się do pomocy dla podopiecznych stowarzyszenia.(AD)

     • Zwiedzanie Nowomiejskiego MOSiRu
      • Zwiedzanie Nowomiejskiego MOSiRu

      • W ramach projektu unijnego, klasa 2a odwiedziła kolejne ciekawe miejsce, którym był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście Lubawskim. Uczniowie po raz pierwszy wkroczyli na nowo wyremontowany stadion, na którym poza murawą i bieżnią atrakcyjne były też stanowiska przygotowane do pchnięcia kulą, rzutu młotem, skoku w dal lub trójskoku. Dzieci obejrzały również przystań kajakową oraz boiska treningowe i kort tenisowy. Następną atrakcją była siłownia, umieszczona na hali sportowej. Na koniec zwiedzania całego obiektu, pan Jakub Klimpel przygotował dla uczniów zabawę, która polegała na odnalezieniu ukrytych w różnych miejscach hali sportowej wafelków. Po grupowej rywalizacji, wszyscy ze smakiem zjedli wspólnie znalezione słodkości. Dzieci podziękowały za ciekawą lekcję i miło spędzony czas drobnym upominkiem. (AD)

     • Owce w Sieci 2019
      • Owce w Sieci 2019

      • Coraz więcej dzieci korzysta z komputera, telefonu komórkowego, Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności nowoczesnych technologii  zwiększa się również skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny  wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie najmłodszych. Z tego względu edukacja dotycząca bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu staje się zadaniem priorytetowym. Ważne jest to, aby nasi podopieczni znali zagrożenia świata wirtualnego i wiedzieli jak sobie z nimi poradzić. 

       13 lutego, w naszej szkole, w klasie I i II oraz oddziale przedszkolnym, odbyły się zajęcia „Owce w Sieci”, których ideą jest propagowanie bezpiecznego korzystania z sieci przy użyciu popularnych i lubianych przez dzieci metod: kreskówek, łamigłówek i innych form edukacji poprzez zabawę. Zajęcia poprowadziła pani Monika Puchniarz – pedagog Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście lubawskim. W listopadzie warsztaty  o podobnej tematyce zostały zrealizowane w klasach czwartych pod nazwą„ 3..2..1 Internet”. (enb)

     • Znamy wyniki konkursu GEO-PLANETA
      • Znamy wyniki konkursu GEO-PLANETA

      • W środę 21 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole po raz czwarty Ogólnopolski Konkurs Geograficzny "GEO-PLANETA"  w formie testowej. Uczestniczyło w nim troje uczniów: Miłosz Moczadło z klasy VIIa, Jakub Figurski z klasy VIIIb oraz Maksymilian Rogalski z klasy VIb. Maksymalna ilość punktów to 38. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:

       a)  Jakub Figurski kl.VIIIb  22 punky - dyplom za bardzo dobry wynik

       b)  Miłosz Moczadło kl. VIIa 21 punktów - dyplom uznania

       c)  Maksymilian Rogalski kl. VIb 13 punktów - dyplom uznania.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (enb)

     • Niecodzienne spotkanie
      • Niecodzienne spotkanie

      • Nasza szkoła, otwarta na kontakty zagraniczne, gościła w swoich murach delegację pań bibliotekarek z Gurjewska na czele z Dyrektorką Centralnej Biblioteki, Natalią Bakiną. Goście zwiedzili naszą szkołę - podziwiali nową salę sensoryczną, pięknie wyremontowane sale lekcyjne i bibliotekę. Panie bibliotekarki były zachwycone kolorystyką naszej szkoły, w której, jak stwierdziły, czuć już wiosnę. Gościom towarzyszyła Dyrektorka Biblioteki Miejskiej w naszym mieście Daniela Kowalska oraz Kierownik Referatu Oświaty Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta Dorota Osińska. (enb)

     • Żywa lekcja historii
      • Żywa lekcja historii

      • 7 lutego 2019 r. gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego gościa - naocznego świadka wydarzeń z okresu II wojny światowej. Pani Bolesława, która w czasie wybuchu wojny miała zaledwie 9 lat, opowiedziała uczniom klas szóstych o swoich wspomnieniach. Uczniowie z przejęciem słuchali opowieści o wydarzeniach związanych z naszym regionem i trudach dnia codziennego w okresie wojny.
       Serdecznie dziękujemy Pani Bolesławie za poświęcony czas i powrócenie myślami do tych nieprzyjemnych i bolesnych czasów. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie będą w stanie lepiej zrozumieć ogrom cierpienia, jaki spotkał żyjących w tych czasach ludzi, jak również bardziej docenić Ich poświęcenie i bohaterstwo.

       Spotkanie zorganizowała Kamila Fibisiak - nauczycielka historii w naszej szkole. (enb)

     • Spotkanie z fotografem w oddziałach przedszkolnych
      • Spotkanie z fotografem w oddziałach przedszkolnych

      • 14 lutego 2019 r. naszych przedszkolaków odwiedził pan Marcin Mielnik, który jest fotografem. Gość opowiedział małym milusińskim o swojej pracy, zaprezentował  profesjonalny aparat fotograficzny oraz obiektywy, którymi wykonuje zdjęcia. Dzieci bardzo chętnie słuchały opowieści fotografa, odpowiadały na zadawane pytania, jak również same je zadawały. Na koniec dzieci serdecznie podziękowały panu Marcinowi oraz wręczyły drobny upominek. Nie mogło również zabraknąć wspólnego zdjęcia. To było bardzo interesujące spotkanie, za które jeszcze raz serdecznie dziękujemy. (AD).

     • IX Uczniowska Gala Talentów
      • IX Uczniowska Gala Talentów

      • Już  po  raz  dziewiąty odbyła  się  w  naszej  szkole  Uczniowska  Gala  Talentów, która  każdego  roku  przyciąga do sali gimnastycznej liczną  publiczność. Wśród przybyłych gości byli: burmistrz Pan Józef Blank, przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi, pani kierownik Referatu Oświaty, kultury i sportu przy Urzędzie Miasta oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowo – kulturalnych. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie z kabaretu „O! Kaszanka” którego opiekunem jest pani Magdalena Lemanowska.

        

       W dalszej części były występy młodych piosenkarzy, pokaz układów gimnastycznych, koncerty  gry  na  keyboardzie, gry na gitarze. Szkolny chór „Bemolki” pod kierunkiem pani Hanny Szymańskiej uświetnił Uczniowską Galę Talentów swoim wokalnym występem. Piękny układ taneczny z szarfami zaprezentowały nasze najmłodsze przedszkolaki z grupy „Pszczółki” przygotowane pod kierunkiem pań: Michaliny Mączkowskiej i Angeliki Gomuły. Uczniowie klasy 2a zatańczyli taniec do utworu „Polka Dziadek” przygotowani pod kierunkiem wychowawczyni Anny Dembowskiej.

        

       Wszystkie  występy  były bardzo ciekawe  i  zaprezentowane  na  wysokim  poziomie. Zgromadzeni w sali widzowie nagradzali małych artystów gromkimi  brawami, a organizatorzy Gali drobnymi upominkami.

       Na scenie zaprezentowali się: Kabaret „O! Kaszanka”, Szkolny chór „Bemolki”, Natalia Kwiatkowska, Maja Milz, Weronika Tatulińska, Wiktoria Ankowska, Zofia Mączkowska, Damian Dembiński, Maja Cieplak, Aleksandra Gruźlewska, Magdalena Grzywacz, Karolina Budzyńska, Julia Mróz, Adrianna Wydrachowska, Agata Lendzion, Aleksandra Lendzion, Kaja Pawłowska, Alicja Artuszewska, Patrycja Meller, Agnieszka Nehring, Julia Wiśniewska, Jakub Cieplak.

        

       Galę przygotowały i poprowadziły panie: Marzena Cieplak, Magdalena Ewertowska i Gizela Moczadło, dekoracje wykonała pani Marzena Cieplak, obsługą muzyczną zajęła się pani Magdalena Lemanowska. Zdjęcia wykonała pani Mariola Lewalska.

        

       Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na jubileuszową 10- tą Uczniowską Galę Talentów. (AD)

      • Wyniki zbiórki baterii

      •  

       Wyniki zbiórki od 10.09.2018 r. do 18.01.2019 r.

       (koordynator akcji - Jarosław Kamiński)

        

       KLASA

       BATERIE W KG

       NA 1 UCZNIA

       O1

       -----------

       O2

       -----------

       O3

       -----------

       1A

       ----------

       1B

       0,74

       2A

       1,49

       2B

       0,52

       3A

       0,05

       3B

       0,95

       4A

       0,21

       4B

       0,06

       4C

       0,01

       5A

       0,12

       5B

       0,10

       5C

       0,08

       6A

       0,02

       6B

       0,85

       7A

       0,16

       8A

       -----------

       8B

       1,66

     • Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych
      • Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych

      • W  tym tygodniu, 5 oraz 7 lutego, w oddziałach przedszkolnych odbyły się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowane przez grupę "Krasnoludki" oraz najmłodszą grupę przedszkolną "Pszczółki". Każda grupa przedszkolaków przedstawiła swój program artystyczny, w którym pokazała swoje umiejętności muzyczne, taneczne oraz recytatorskie. Następnie dzieci wręczyły upominki swoim babciom i dziadkom oraz zaprosiły ich na słodki poczęstunek. To były naprawdę wyjątkowe chwile, które pozwoliły w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie, a goszczący na twarzach babć i dziadków uśmiech dał wyraz tego, jak ważne są takie spotkania spędzone wspólnie z wnukami. (AD)

      • Trójstronne, międzynarodowe rozmowy

      • W nowomiejskiej Szkole Podstawowej nr 1 im.Jana Pawła II dzięki pomocy Marka Borkowskiego  - dyrektora MOSIRU gościły delegacje z Tarnopola i Kaliningradu. Ukraińską stronę reprezentowali Volodymyr Kashyckyy - dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Turystyki w Tarnopolu oraz Lilia Wawryniew - dyrektor Szkoły nr 28 wraz z dwiema nauczycielkami. Rosjanie delegowali do rozmów Andreia Dzhabiewa - nauczyciela w Gimnazjum nr 40 w Kaliningradzie. W nowomiejskiej szkoły odbyły się rozmowy dotyczącej wspólnych projektów edukacyjnych w roku 2019 oraz kalendarza wymian międzynarodowych uczniów i nauczycieli z trzech krajów. Gości podjął Józef Blank - burmistrz Nowego Miasta Lubaskiego. Zagraniczne delegacje zapoznały się z systemem edukacji w Polsce, wizytowały nowomiejską Bibliotekę Miejską oraz Miejskie Centrum, Kultury. Jerzy Resicki - dyrektor Zespołu Przedszkolnego zapoznał gości z historią miasta oraz oprowadził ich po nowomiejskich zabytkach. Duże zainteresowanie gości wzbudziła nowomiejska Bazylika oraz plany rewitalizacji Rynku i kina. W trakcie wizyty goście odbyli wizytę w Mortęgach oraz uczestniczyli w zakończeniu Ligi Halowej Piłki Nożnej. (JR)

     • Zwiedzanie Miejskiego Centrum Kultury
      • Zwiedzanie Miejskiego Centrum Kultury

      • Uczniowie klasy 2a wraz ze swoja wychowawczynią Anna Dembowską, odwiedzili niedawno pięknie wyremontowane Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim. Mieli okazję zobaczyć salę widowiskową, baletową, miejsca gdzie odbywają się próby chóru, orkiesty dętej lub tez indywidualne lekcje gry na instrumentach. Atrakcą dla dzieci było wejście za kurtyny do garderoby mieszczącej się za salą widowiskową. Zaciekawienie wzbudziła również galeria sztuki, w której była przygotowana wystawa wykonana z odpadów. Dzieci, zachwycone były pokazem brzmienia instrumentów muzycznych, które w formie mini koncertów zaprezentował pan Mateusz Deredas. Uczniowie mieli okazję poznać pracowników Miejskiego Centrum Kultury i zobaczyć na czym polega ich praca. Nieodłączną atrakcją pobytu w tym atrakcyjnym miejscu okazała się również przejażdżka windą. Serdecznie dziękujemy za ciekawa lekcję, doznania wizualne i dźwiękowe, których mogliśmy doświadczyć dzięki całemu zespołowi MCK. (AD)

     • Lekcja higieny jamy ustnej u przedszkolaków.
      • Lekcja higieny jamy ustnej u przedszkolaków.

      • W środę 6 lutego odbyło się spotkanie wszystkich przedszkolaków naszej szkoły z grup „Pszczółki , „Misie” i „Krasnale” z paniami higienistkami stomatologicznymi panią Agnieszką Gurzyńską – ambasadorką Colgate oraz Justyną Mazur. Wiek przedszkolny to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić pozytywne nawyki dbania o higienę jamy ustnej, które będą im towarzyszyły, przez całe życie. Podczas spotkania, panie zaangażowały dzieci w zajęcia, podczas których dzieci zdobyły niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. Dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o stan ząbków już od najmłodszych lat. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie  uczestniczyły w spotkaniu i obiecały, że będą dbały o swoje zęby mleczne jak i te stałe, które dopiero zaczynają im wyrastać. (AD)

     • "Klub Wiewiórka"
      • "Klub Wiewiórka"

      • W dniu 06.02.2019r. dzieci z klasy I b i II b uczęszczające na zajęcia „Klubu Wiewiórka” odwiedziła pani asystentka stomatologa. Uczniowie utrwalili sobie zasady związane z higieną jamy ustnej. Miały też okazję obserwować pokaz prawidłowego szczotkowania zębów. Pani zaprezentowała wiele akcesoriów, które pomagają w prawidłowym dbaniu o zęby. Zachęcała dzieci do profilaktycznego odwiedzania gabinetów stomatologicznych. Dzieci zadawały wiele pytań na, które otrzymywały wyczerpujące odpowiedzi. Na koniec zajęć uczniowie podziękowali pani za przybycie i poszerzenie ich wiadomości z zakresu higieny jamy ustnej. (AD)

     • Wielki bal karnawałowy
      • Wielki bal karnawałowy

      • Dzisiaj w naszej szkole odbył się wielki bal karnawałowy. Wzięli w nim udział uczniowie klas I – III i ich opiekunowie. Wszystkich przebierańców serdecznie powitała  wicedyrektor Eleonora Lewalska życząc wspaniałej zabawy.  Od rana w szkole panował nastrój karnawałowy.  Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, w której dominowały kolorowe balony i upięte  fantazyjnie tkaniny.  Wystrój sali  wprowadził radosny nastrój i zachęcał do zabawy . Dzieci przebrane były za postacie z bajek - wróżki, motylki, rycerze, królewny. Wspólnie z dziećmi przebrane były również wychowawczynie. Kiedy pojawiły się rytmy skocznej melodii, wszyscy z ochotą  rozpoczęli pląsy i tańce. Wielką atrakcją podczas balu były liczne konkursy z nagrodami, w których bardzo chętnie wzięli udział uczniowie.  Zabawy i  radości  było wiele, a bal umożliwił dzieciom i nauczycielkom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Nagrody dla zwycięzców konkursów  i słodką przekąskę dla każdego dziecka  ufundowała Rada Rodziców. (KZ)

     • Z wizytą w Koge
      • Z wizytą w Koge

      • Od 28 do 31 stycznia 2019 roku, uczeń naszej szkoły, Maksymilian Rogalski z klasy VI b, Członek Młodzieżowej Rady Miasta, wraz z opiekunem Lucyną Ben Nasr z naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w Koge, w Danii. Było to jedno z wielu spotkań w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin RP „Euroregion Bałtyk” SB YCGN oraz Fundację Civis Polonus we współpracy z Uniwerytetem Gdańskim oraz Uniwerytetem w Kłajpedzie. Głównymi celami projektu jest zwiększenie transgranicznej współpracy młodzieży w krajach partnerskich, kompetencji samorządów lokalnych do angażowania się w dialog obywateli z młodzieżą oraz zwiększenie rzeczywistego uczestnictwa młodych ludzi w procesach decyzyjnych. W spotkaniu, które miało miejsce w Koge wzięli udział przedstawiciele Młodzieżowych Rad Miasta i dorośli (opiekunowie i samorządowcy) z ośmiu formalnych partnerów i sześciu stowarzyszonych z czterech państw nadbałtyckich, a mianowicie Litwy, Danii, Szwecji i Polski. 

       W pierwszym dniu, który przebiegał w ośrodku młodzieżowym Tapperiet, młodzież z Koge podzieliła się doświadczeniami i opowiadała o swoim zaangażowaniu w życie miasteczka, możliwościach jakie im daje ośrodek oraz formach współpracy z lokalnymi władzami. Przedstawiciel Uniwersytetu w Kłajpedzie przedstawił wyniki ankiety dotyczącej udziału młodzieży w życie społeczne, z którego wynikało, że zaangażowanie  młodzieży w Polsce i na Litwie jest znacznie niższe niż w Danii i Szwecji.

       W drugim dniu wszyscy partnerzy przedstawili prezentacje na temat sytuacji młodzieży w ich miejscach zamieszkania, mocnych i słabych stronach, ich możliwościach i zagrożeniach. Zaprezentowała się również Fundacja Civis Polonus z Warszawy, przedstawiając swoje doświadczenia oraz formy współpracy z różnymi  szkołami. W czasie kiedy dorosłym prezentowano dalszy program projektu, który będzie miał miejsce w  2019 r., Maks miał okazję zwiedzić miasteczko i poznać najważniejsze zabytki Koge. Mogliśmy również skosztować duńskie przysmaki w lokalnych restauracjach, na przykład sushi. Wizyta była bardzo pouczająca, umożliwiła wymianę doświadczeń, nawiązanie kontaktów oraz  podpatrzenie dobrych praktyk dotyczących młodzieży i Mlodziezowych Rad Miasta. (enb)