• Aktualności

      • Złoty Rower trafił do rąk Oliwera

      • Na uroczystości zakończenia roku szkolnego Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik wraz z zastępcą Moniką Szymańską wręczyły trzy nagrody w konkursie „Złoty Rower” uczniom, którzy w roku bieżącym zrobili największy progres w wynikach nauczania w stosunku do roku ubiegłego. Zwycięzca - Oliwer z klasy VI a poprawił swoją średnią ocen w stosunku do roku ubiegłego o 0,72. Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi na "Złotym Rowerze". (enb)

      • Pożegnanie absolwentów

      • 19 czerwca 2019 r. nowomiejska „Jedynka” pożegnała swoich absolwentów – 37 uczniów klas VIII. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wiceburmistrz Miasta Krzysztof Widźgowski, Radni Miejscy: Mieczysław Kubacki, Adam Kłosowski i Andrzej Jankowski, Dyrektor Zarządu EXPOM  w Kurzętniku Rafał Domżalski wraz z asystentką Joanną Pokojską, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik i jej zastępca Monika Szymańska. Na uroczystość przybyli licznie rodzice uczniów.

       Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jerzy Resicki w kilku słowach skierowanych do tegorocznych absolwentów podsumował lata spędzone w murach szkoły, życzył uczniom wszelkiej pomyślności i sukcesów w dalszym życiu.

       W tym roku Dyrekcja i Grono Pedagogiczne przyznało Złote Tarcze - nagrody dla uczniów, którzy przez ostatnie 3 lata nauki uzyskiwali średnie ocen minimum 5,2 oraz wzorowe zachowanie. Wśród tegorocznych absolwentów było dwoje takich uczniów. Te prestiżowe nagrody otrzymali: Kamil Gabiec z klasy VIIIa oraz Jakub Figurski z VIIIb.

       15 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.

       Zakład patronacki EXPOM w ramach programu „Akademia EXPOMU” ufundował wartościowe nagrody rzeczowe dla uczniów szczególnie wyróżniających się wiedzą z przedmiotów ścisłych, którzy mają szczególne osiągnięcia w konkursach matematycznych i językowych.

       W tym roku nagrody ufundowane przez EXPOM S.A. otrzymali uczniowie:

       Paweł Kowalczyk z klasy VIII a, Katarzyna Polak i Jakub Figurski z klasy VIII b.

       Dyrekcja szkoły oraz Rada Pedagogiczna postanowiła nagrodzić uczniów za wiedzę, umiejętności oraz rozsławianie szkoły w mieście, powiecie, województwie i kraju.

       W tym roku nagrody te otrzymali następujący uczniowie: Paweł Kowalczyk –finalista wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego i laureat wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki, Jakub Figurski – finalista wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka polskiego, języka angielskiego oraz biologii oraz Katarzyna Polak laureatka wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki.

       Podziękowania dla uczniów z pocztu sztandarowego –Mariki Abram i Moniki Kobylskiej – uczennic klasy VIII a, oraz Dawida Kozłowskiego z klasy VIII b wręczył opiekun Łukasz Leszczyński.

       Magdalena Lemanowska – opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu, wręczyła Statuetkę dla Wolontariusza Roku. Nagroda trafiła w ręce Agnieszki Swiątkowskiej z klasy VIII b.

       Opiekunowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej – Zyta Sadowska i Zbigniew Gołębiewski wręczyli podziękowanie uczennicy Aleksandrze Lendzinowskiej za aktywną pracę w ORU w minionym roku szkolnym.

       Na uroczystości pożegnano odchodzącą na emeryturę Panią Annę Lendzion, która przepracowała w placówce 33 lata.

       Po montażu słowno – muzycznym zaprezentowanym przez absolwentów zakończono uroczystość. (enb)

      • Pożegnaliśmy rok szkolny 2018/2019

      • 19 czerwca 2019 roku uczniowie nowomiejskiej „Jedynki” zakończyli rok szkolny 2018/2019. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wiceburmistrz Krzysztof Widźgowski, Radni Miejscy: Mieczysław Kubacki, Adam Kłosowski orazz Andrzej Jankowski, asystentka Dyrektora Zarządu EXPOM w Kurzętniku Rafała Domżalskiego Monika Gruźlewska, Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski, Przewodnicząca  Rady Rodziców Ewa Rudnik i jej zastępca Monika Szymańska.

       Dyrektor szkoły Jerzy Resicki w kilku słowach skierowanych do zebranych na uroczystości podziękował za wspólny rok, życzył uczniom i wszystkim pracownikom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji.

       Podczas uroczystego apelu wręczono nagrody przodownikom nauki, których w klasach IV-VII było 77. Najlepsi uczniowie z klas III również otrzymali nagrody. Fundatorem dyplomów i nagród książkowych  była Rada Rodziców.

       W tym roku po raz trzeci w historii szkoły zakład patronacki EXPOM, w ramach Programu „Akademia EXPOM”, ufundował bardzo wartościowe nagrody rzeczowe dla uczniów szczególnie wyróżniających się wiedzą i wynikami w nauce z przedmiotów ścisłych i języków obcych. Ważnym kryterium były również szczególne osiągnięcia w konkursach z tych przedmiotów na podstawie regulaminu.

       Jest to program, w ramach którego cyklicznie są nagradzani najlepsi z najlepszych naszej szkoły – uczniowie klas VII i VIII. W tym roku nagrody ufundowane przez EXPOM S.A. otrzymało 3 uczniów z klas VII oraz troje z VIII. Nagrody wręczył Prezes Zarządu Expom S.A. Rafał Domżalski.

       Wyróżnieni zostali również uczniowie ze 100% frekwencją.

       Zbigniew Gołębiewski przedstawił nazwiska uczniów, którzy otrzymali tytuły „Sportowiec roku”. Nagrody w postaci pucharów wręczył Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki.

       Wyróżniono również uczniów, którzy otrzymali tytuły laureata i finalisty w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego. Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik po raz pierwszy w tym roku szkolnym wręczyła trzy nagrody w konkursie „Złoty Rower” dla uczniów, którzy w roku bieżącym zrobili największy progres w wynikach nauczania w stosunku do roku ubiegłego.

       Z końcem roku szkolnego nauczycielka Justyna Wiśniewska zakończyła pracę w „Jedynce”. Od przyszłego roku szkolnego obejmie posadę nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 3.

       Polonistka Anna Lendzion po 33 latach  pracy w szkole, podjęła decyzję o przejściu na emeryturę.

       Obu Paniom podziękowano za trud i poświęcenie na rzecz uczniów i placówki.

       Po uroczystości uczniowie udali się na ostatnie w tym roku spotkania z wychowawcami do swoich klas. (enb)

      • Bezpieczne wakacje

      • 18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się apel na temat bezpieczeństwa. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Sanepidu, PKP, KRUS oraz Nadleśnictwa. Na spotkaniu uczniowie z wielką uwagą wysłuchali wszystkich rad i przestróg, które na pewno przydadzą się podczas wakacyjnego wypoczynku. Wiele uwagi poświęcono zasadom  poruszania się po drogach, przebywania  nad wodą, w lesie czy podczas spotkania z nieznajomymi osobami czy  zwierzętami. Na zakończenie spotkania organizatorzy rozdali uczniom plakaty,  ulotki i  broszury  na temat bezpiecznych zachowań. Młodszym dzieciom wielką radość sprawiło oglądanie wozów: strażackiego, straży miejskiej i policji, które zajechały na boisko szkolne. Wychowawcy mają nadzieję, że wszyscy obecni na spotkaniu  będą wspominać wakacje jako miły i przyjemny czas odpoczynku. Inicjatorem i organizatorem spotkania był Pan Ryszard Krzemieniewski  – animator licznych przedsięwzięć sportowych i dotyczących bezpieczeństwa na terenie naszego miasta. (enb)

     • Bal Ósmoklasisty
      • Bal Ósmoklasisty

      • W piątek 14 czerwca odbył się Bal Ósmoklasisty, w którym wzięli udział uczniowie klasy 8a i 8b z wychowawcami oraz Dyrekcja Szkoły. Zabawa rozpoczęła się od przywitania przez rodziców, życzeń udanej zabawy i wspólnych zdjęć. Młodzież świetnie się bawiła przy muzyce serwowanej przez DJ, przerywanej od czasu do czasu zabawami prowadzonymi przez animatorkę zabawy. Był również czas na odpoczynek, rozmowy w miłej atmosferze oraz konsumpcję m. in. ciast upieczonych przez niezawodne mamy. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie wspaniałego balu, którego wspomnienia zostaną z nami na zawsze. (JMK)

      • Nowomiejscy kulomioci w Łodzi

      • W dniach 14-16.06.2019 na stadionie AZS w Łodzi odbył się Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Finał „Czwartków Lekkoatletycznych” na którym startowali reprezentanci Nowego Miasta Lubawskiego. Zostali oni wyłonieni spośród zawodników, którzy uczestniczyli w cyklu Miejskich „Czwartków La”. Spośród  jedenastu nowomiejskich zawodników 3 osoby zdobyły medale i to wszystkie w pchnięciu kulą. Złoto przypadł w udziale: Miłoszowi Moczadło z SP nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego z kulą 5 kg – 9,63 m oraz Klaudii Kucińskiej z SSP Tylice, która kulę 2 kg posłała na odległość 13,18 m. Wicemistrzem został Dawid Rykaczewski z SP 1 z NML z wynikiem 9,01 m. O włos od medalu był Jakub Cegielski z SP nr 1 w skoku wzwyż. Przez większą ilość zrzutek poprzeczki uplasował się on na 4 miejscu z wynikiem 150 cm. Wśród startujących byli uczniowie z SP nr 1 z NML: Magda Kamińska kl. V – bieg na 600 m (2,15,57 min) RŻ, Dembińska Julia kl. VI – bieg 600 m (2.05,87 min), Paweł Śmiech kl. V - 1000 m (4,11 min), Konrad Bartycha kl. VI – 60 m (8,44 s), Gorzka Julia kl. VI – kula (6,65 m), Marysia Rudnik kl. IV – 60 m (10.01 s) oraz Norbert Kopiczyński kl. VI – rzut p. palantową (48,5 m). Brawa dla wszystkich zawodników i życzymy im dalszych sukcesów. (enb)

      • Spektakle profilaktyczne pt. „Zaplątani w sieci oraz „ Kabaret na jednej nodze”

      • 14. 06.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się przedstawienia profilaktyczne - „Zaplątani w sieci” dla uczniów klas IV-VII oraz „ Kabaret na jednej nodze” dla grupy wiekowej I-III w interpretacji aktorów „Grupa T” z Torunia. Uczestniczyło w nim około320 uczniów, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele.  „Zaplątani w sieci” to widowisko, które ukazuje w jaki sposób młodzi ludzie mogą korzystać ze smartfonów, tabletów, żeby nie wpaść w uzależnienie. Aktorzy ciekawie i niebanalnie oprowadzali po zasadach internetowego sawoir-vivreu, poruszali problem nikotyny, alkoholu, uzależnień. Najmłodsi widzowie uczestniczyli w spektaklu „ Kabaret na jednej nodze”. Tu dzieci miały okazję na żywo wziąć udział bezpośredniej zabawie z aktorami, rozmawiać z nimi, wyciągać wnioski. Poruszona została bardzo ważna kwestia jakim jest zachowanie bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi, dbanie o zdrowy tryb życia, atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego. Obydwa spektakle to znakomita porcja walorów edukacyjnych, niezapomnianych wrażeń. Treści przedstawione  młodym widzom   okazały się  uniwersalne, a  kabaretowa forma przekazu  łatwa w odbiorze dla całej grupy wiekowej. Duża różnorodność postaci, połączenie gry żywych aktorów i lalek – pacynek zagwarantowała niesamowite widowisko, niecodzienne wrażenia estetyczne. Zawarta tematyka miała zarazem oddziaływanie profilaktyczne, co ma duże znaczenie szczególnie przed zbliżającymi się wakacjami.                                                           .

       Te artystyczne widowiska zostały zaprezentowane uczniom dzięki pozyskaniu funduszy            z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Nowym Mieście Lubawskim. (enb)

      • Konkurs The Big Challenge

      •  

       Znamy wyniki  internetowego konkursu języka angielskiego The Big Challenge, który odbył się w naszej placówce po raz trzeci 3 kwietnia 2019r. W tym międzynarodowym konkursie wzięło udział ponad 24 tys. uczniów z Polski, w tym 43 uczniów z naszej szkoły. Konkurs obejmował znajomość słownictwa i gramatyki, wymowę, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, reagowanie językowe oraz kulturę państw anglojęzycznych. Można było maksymalnie zdobyć 350 punktów, za błędną odpowiedź otrzymywało się punkty ujemne, natomiast za brak odpowiedzi 0 punktów. Uczniowie pisali test na 4 poziomach. Najwyższe miejsca w naszej szkole zdobyli:

       w klasach czwartych i piątych:

       1. Zuzanna Grześkiewicz z kl. Vc -308 punktów, 7 miejsce w województwie
       2. Neli Babut z kl. Vc- 281 punktów, 30 miejsce w województwie
       3. Jan Milewski z kl.IVb -261 punktów, 54 miejsce w województwie

       w klasach szóstych:

       1. Bartosz Dąbkowski z kl. VIb -278 punktów, 16 miejsce w województwie
       2. Magdalena Grzywacz z kl. VIb -251 punktów, 37 miejsce w województwie
       3. Karol Mroczkowski z kl.VIa - 237 punktów, 51 miejsce w województwie

       w klasach siódmych:

       1. David Rykaczewski z kl. VIIa - 325 punktów, 1 miejsce w województwie, 13 miejsce  w Polsce
       2. Samuel Schramm z kl.VIIa -312 punktów, 2 miejsce w województwie,  25 miejsce  w Polsce
       3. Igor Petka z kl.VIIa -216 punktów, 27 miejsce w województwie

       w klasach ósmych:

       1. Jakub Figurski z kl.VIIIb - 267 punktów, 18 miejsce w województwie
       2. Paweł Kowalczyk z kl.VIIIa -266 punktów, 19  miejsce w województwie
       3. Ksawery Kuczkowski z kl. VIIIa - 252 punkty, 25 miejsce w województwie

        

       Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wyróżnionych 12 uczniów otrzymało nagrody książkowe, natomiast David Rykaczewski dodatkowo odebrał  medal, specjalny dyplom, puchar i koszulkę z logo konkursu za uzyskanie najwyższego wyniku w województwie.

       Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy! (KZ)

      • Sukcesy młodych matematyków

      • Wiosną rozkwita matematyka. Po roku owocnej pracy, udziału w konkursach, doczekaliśmy się wyników. Oto one:

        

       Warmińsko – Mazurskie Zawody Matematyczne organizowane przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie pod patronatem Kuratorium Oświaty w Olsztynie

        

       Wiktor Grzywacz kl. VII a LAUREAT (4 miejsce w województwie na ponad 80 uczestników)

       W konkursie reprezentowali nas również uczniowie klas ósmych : Katarzyna Polak, Paweł Kowalczyk, Dawid Szpanelewski i Konrad Pawłowski. (Kasia i Paweł to nasi Laureaci Konkursu Wojewódzkiego z Matematyki, uzyskali wynik 100% na Egzaminie Ósmoklasisty). Opiekunem uczniów jest Wioletta Bączek - Samulewicz

        

       Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas VIII w Tereszewie

        

       Katarzyna Polak III miejsce w powiecie (Opiekun W. Bączek – Samulewicz)

        

       Międzynarodowy Konkurs  KANGUR MATEMATYCZNY

        

       Jan Milewski z klasy IV  uzyskał wynik BARDZO DOBRY)  (nauczyciel Justyna Małek - Kamińska)

       Lena  Szpanelewska  z kl. III  otrzymała WYRÓŻNIENIE (nauczyciel Justyna Wiśniewska)

       Wiktor Lewandowski z kl. IV   otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Jakub Nowak z kl. IV otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel Justyna Małek – Kamińska)

       Igor Kotłowski z kl V otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Wiktor Grzywacz z kl. VII otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Katarzyna Polak z kl. VIII otrzymała WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

        

       W konkursie wzięło udział 39 uczniów klas II – VIII.

        

       Szkolny Konkurs MISTRZ MYŚLENIA I LICZENIA

       Corocznie nauczyciele matematyki naszej szkoły organizowali konkurs matematyczny w poszczególnych grupach wiekowych. W tym roku, aby nakłonić do systematycznej pracy, rozwijającej logiczne myślenie; budowania własnych strategii rozwiązań; dokładnego wykonywania obliczeń, konkurs odbywał się co kwartał. I etap miał miejsce w listopadzie, II – w lutym, a trzeci w maju. Uczniowie rozwiązywali testy z zadaniami otwartymi i zamkniętymi o podwyższonym stopniu trudności nawiązujące tematyką do sytuacji z życia codziennego. W konkursie wzięło udział 40 uczniów. Nad organizacją i przebiegiem czuwały nauczycielki matematyki.

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA  w kategorii klas IV została Emilia Lewandowska (nauczyciel W. Bączek – Samulwicz )

       II miejsce Igor Stasiuk i Matylda Rulewska (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz),

       III miejsce Jakub Nowak (nauczyciel J. Małek – Kamińska)

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas V została Kornelia Seweryn (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       II miejsce Filip Orłowski (J. Małek – Kamińka)

       III miejsce Wiktoria Leszko (M. Ewertowska)

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas VI został Bartosz Atruszewski (nauczyciel M. Ewertowska)

       II miejsce Bartosz Dąbkowski (nauczyciel M. Ewertowska)

       III miejsce Anna Lendzinowska (nauczyciel M. Ewertowska)

        

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas VII został Wiktor Grzywacz (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       II miejsce Oliwia Wiśniewska (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       III miejsce Zuzanna Anna Dąbrowska (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas VIII została Katarzyna Polak (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       II miejsce Paweł Kowalczyk (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       III miejsce Dawid Szpanelewski (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Gratulujemy.

        

       Rok 2019 jest rokiem matematyki.

       Dziękujemy rodzicom uczniów za wsparcie oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród. (JMK)

        

      • Podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

      •     11 czerwca miało miejsce podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez czytanie.” Dzieci w przepięknych bajkowych strojach, spotkały się w sali gimnastycznej, żeby obejrzeć przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”, w wykonaniu aktorów z grupy „Krasnoludki”. Nastepnie wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali baśniowierszy Jana Kazimierza Siwka: „Brzydkie kaczątko” i „Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Przeczytali je nowomiejscy sportowcy Kacper Rudnik i Miłosz Tessmer. Kacper to wicemistrz Polski w trójskoku i finalista Mistrzostw Europy. Natomiast Miłosz jest mistrzem Polski w kickboxingu do lat 19. Sportowcy również zaprezentowali najmłodszym zdobyte medale, puchary i stroje oraz opowiedzieli o dyscyplinach sportowych, które uprawiają. Na zakończenie korowód baśniowych postaci, z plakatami nawołującymi do głośnego czytania dzieciom, przeszedł ulicami miasta. Koordynatorem XVIII OTCD  była Pani Mirosława Mamińska.(AG)

      • Jakub Mistrzem

      • W dniu 07.06.2018 na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się Finały ogólnopolskie Nestle Cup w lekkiej atletyce. W zawodach uczestniczyły reprezentacje województw z całej polski trenujący lekkoatletykę w klubach sportowych. Wśród 32 sportowców z województwa warmińsko – mazurskiego znalazła się 4 uczniów z naszej szkoły. Najlepiej zaprezentował się Jakub Cegielski, który zdobył złoty medal (jak się później okazało - jedyny dla województwa) w skoku wzwyż z wynikiem 155 cm, jednocześnie poprawiając swój rekord życiowy, aż o 10 cm. Niewiele gorzej,bo na drugim miejscu uplasował się Dawid Szpanelewski w biegu na 200 m przez płotki, 4 miejsce zajęła Maja Antoszewska w pchnięciu kulą, a 6 lokatę zajął Konrad Bartycha w sztafecie 8x200 m oraz 9 miejsce w biegu na 60 m. Gratulujemy sukcesu. (enb)

      • Spotkania w Grunwaldzie

      • W dniu 07.06. 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wojewódzkich Przełajowych Biegach Grunwaldzkich Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Pod skwarnym niebem młodzi sportowcy rywalizowali w biegach, które odbywały się na polach bitwy Grunwaldzkiej. W zawodach uczestniczyło ponad 500 zawodników z całego województwa warmińsko – mazurskiego. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowało 13 uczniów pod opieką n-la w-f p. Zbigniewa Gołębiewskiego. Najlepszy rezultat uzyskała Kamila Ławicka, która uplasowała się na 6 miejscu. Wśród startujących byli jeszcze Artur Grzonkowski–9 miejsce, Kotłowski Igor, Dąbrowski Bartek, Beniamin Mazur, Arek Koźminski, Lena Gołębiowska, Emilia Lewandowska, Zawadzka Laura, Domżalska Maria, Kamińska Magdalena, Rogowska Klaudia, Trendowicz  Julia. (enb)

      • Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej

      • 7 czerwca 2019 roku już po raz piąty, tym razem w Bratianie, odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej. Uczniowie powiatu nowomiejskiego podjęli wyzwanie śpiewu piosenek w języku angielskim. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów - duet wokalno-instrumantalny Jakub Cieplak i Nikodem Golder z klasy V a oraz solistka Wiktoria Ankowska - uczennica klasy VIII b.

       Jury podczas oceny uczestników brało  po uwagę dwa aspekty: poprawną wymowę słów oraz umiejętności wokalne. Jakub Cieplak i Nikodem Golder zdobyli ex aequo miejsce pierwsze, natomiast Wiktoria Ankowska wywalczyła miejsce drugie. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych i muzycznych. (enb)

        

        

     • III Nowomiejski Konkurs Matematyczny "Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach"
      • III Nowomiejski Konkurs Matematyczny "Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach"

      • W czwartek 06.06.2018 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy III Nowomiejski Konkurs Matematyczny „Moje miasto i Ziemia Lubawska w liczbach”  dla uczniów klas VI powiatu nowomiejskiego. W rywalizacji wzięło udział 10 uczestników (po 1 uczniu ze szkół) z: Gwiździn, Zajączkowa, Brzozia Lubawskiego, Mroczna, Łąkorza, Marzęcic, Nowego Miasta Lubawskiego, Biskupca, Skarlina. Otwarcia konkursu, dokonali: Przedstawiciel Urzędu Miasta pani Paulina Rolka oraz Wicedyrektor Szkoły Eleonora Lewalska, którzy podkreślili, że matematyka jest królową nauk, a liczby w prosty sposób obrazują rzeczywistość. 
       Zadaniem uczniów w  konkursie było rozwiązanie  testu  składającego się  zadań matematycznych otwartych  i zamkniętych o podwyższonym stopniu trudności zawierających dane liczbowe o naszym mieście i Ziemi Lubawskiej, na podstawie których uczniowie musieli obliczyć np. ile lat minęło od założenia Nowego Miasta Lubawskiego do dziś. Zadania opracowały według własnego pomysłu nauczycielki matematyki naszej szkoły. Uczestnicy zmagań, rozwiązując test konkursowy, wykorzystując logiczne myślenie, odbyli  wędrówkę po naszej pięknej okolicy.
       I miejsce w konkursie zajęli Szymon Perszke ze Szkoły Podstawowej w Zajączkowie oraz Krystian Kobylski ze Szkoły Podstawowej w Mrocznie,  II miejsce – Maciej Jeda ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim, III miejsce Milena Rowicka z Łąkorza oraz Bartosz Artuszewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego. Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta. Konkurs przygotowały i koordynowały panie: Magdalena Ewertowska i Wioletta Bączek – Samulewicz, Justyna Małek-Kamińska (JMK)

      • Lekkoatletyka górą

      •  

       4. 06.2019 r. na stadionie OSiR w Lubawie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Warmińsko – Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Lekkoatletyce. W zawodach uczestniczyło 11 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego pod opieką n-la wych. fiz. Zbigniewa Gołębiewskiego. Przy słonecznej pogodzie udało im się zdobyć aż 7 medali – w tym złote. Na pierwszym miejscu podium stanął Jakub Cegielski, który wywalczył sobie to miejsce skokiem na wysokość 145 cm. II miejsca zdobyli: Konrad Bartycha w biegu na 60 m z czasem 8,6 s, Kamila Ławicka z wynikiem 8,88 s, oraz Maja Antoszewska w pchnięciu kulą – 10,45 m.  Na trzecim miejscu stanęli: Artur  Grzonkowski po rewelacyjnym biegu na 1000 m – 3:04,27 min, Miłosz Moczadło w pchnięciu kulą – 9,94 m oraz Norbert Kopiczyński w rzucie piłeczką palantową na odległość 46 m. O włos od podium była Kamila w skoku w dal – 4, 04 m. Bardzo dobre wyniki (szkoda, że nie na medalowe miejsca) osiągnęli: w biegu na 100 m Kacper Bedra – 12,64 oraz Kamil Gabiec – 13,49, w pchnięciu kulą: Julia Gorzka – 6,60 m oraz Dawid Rykaczewski – 8,73 m, a w swojej drugiej konkurencji rzucie p. palantową  Konrad rzucił 38 metrów. Gratulujemy. (enb)

      • Czwartkowe zmagania

      • 05.06.2019 r. boisku Szkoły Podstawowej nr 1 odbył się Finał Nowomiejskich Czwartków Lekkoatletycznych. Podczas tych zawodów młodzi sportowcy rywalizowali ze sobą w następujących konkurencjach sportowych: biegi na 60, skok wzwyż, skok w dal i rzut piłeczką palantową. Wśród tych konkurencji, które się odbyły zanotowano kilka ciekawych wyników. Wszyscy zawodnicy rywalizowali o awans do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w Łodzi w dniach 15-16.06.2019. Wszystkie wyniki znajdują się na stronie szkoły w zakładce UKS. (enb)

     • Uroczyste wręczenie karty rowerowej
      • Uroczyste wręczenie karty rowerowej

      •  Tradycją w naszej szkole jest to, że zawsze w Dzień Dziecka uczniowie klas IV otrzymują swoje pierwsze w życiu ,,prawo jazdy”. Uroczystego wręczenia kart rowerowych dokonał  przedstawiciel KPP asp. szt. Paweł Cherkowski w dniu 03.06.2019r.

       Aby otrzymać kartę rowerową uczniowie wcześniej muszą wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością jazdy na rowerze. Sprawdzenie kwalifikacji osób ubiegających się o kartę rowerową dokonuje się w szkole. Zajmuje się tym nauczyciel techniki oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Sprawdzana jest wiedza teoretyczna w formie testu. Dotyczy ona przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków i sygnałów drogowych, obowiązkowego wyposażenia roweru oraz  podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

       Umiejętności praktyczne sprawdzane są  na placu manewrowym i dotyczą ruszania z miejsca na płaskim terenie, jazdy do przodu po prostej i łukach w kształcie ósemki,  jazdy po wyznaczonym torze,  prawidłowego hamowania, zatrzymania pojazdu w wyznaczonych miejscach, jak i właściwe reagowanie na znaki oraz sygnały drogowe.

       Po pomyślnie zdanych egzaminach uczniowie stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, a otrzymane karty rowerowe są tego potwierdzeniem. Gratulujemy i życzymy wszystkim uczniom szerokiej drogi. (JMK)

      • Nauczyciele - dzieciom z okazji ich święta

      • Z okazji Dnia Dziecka nauczyciele nowomiejskiej jedynki już po raz trzeci zrobili swoim wychowankom nie lada niespodziankę. Wystawili „Calineczkę”. W bohaterów baśni wcielili się pracownicy szkoły. Tytułową bohaterkę zagrała Joanna Szałkowska-Psiuk. Ponadto w przedstawieniu udział wzięli: Król Kwiatów – Jerzy Resicki, Kobieta – Anna Dembowska, Ropucha – Anna Lendzion, Syn Ropuchy – ks. Krzysztof Rozynkowski, Jaskółka – Marzena Cieplak, Motyl – Magdalena Ewertowska, Polna Mysz – Wioletta Bączek-Samulewicz, Czarownica – Kamila Fabisiak, Kretem był Wojciech Wardowski, a narratorem Ewelina Niścigorska-Bojarska. Uczniowie bardzo entuzjastycznie przyjęli swoich nauczycieli w roli aktorów. Wszystkim bardzo podobała się „nauczycielska” wersja znanej i lubianej baśni. (enb)

     • Noc w szkole
      • Noc w szkole

      • Z piątku na sobotę (31.05.2019r. – 01.06.2019r.) odbyła się po raz siódmy "Noc w szkole", w czasie której uczniowie mogli doświadczyć, że szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką, ale również z dobrą zabawą i ciekawymi doświadczeniami. Pozwala także na nawiązywanie bliższych relacji z rówieśnikami i doskonali umiejętność współpracy w grupie. Motywem przewodnim tej nocy był Dzień Dziecka. Uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od gry w piłkę siatkową oraz grillowanych bananów z czekoladą - niespodzianki przygotowanej przez Ogólnoszkolną Radę Uczniowską.

                   Następnie wszyscy ochoczo ruszyli do kuchni, by samodzielnie przygotować zdrową kolację, złożoną z warzywnej sałatki oraz wielowarstwowych kanapek. Specjalnym daniem była przygotowana przez uczniów galaretka z owocami, która została skonsumowana ze smakiem o północy. Później przeprowadzono kilka konkursów( m.in. zakazane słowa, zgadnij kim jestem, wymień cztery rzeczy…), podczas których uczniowie wykazywali się wiedzą na temat swojej szkoły oraz wiedzą z życia codziennego Oprócz tego uczestnicy musieli wykazać się szybkością w odgadnięciu piosenki nuconej przez wybraną osobę. Oprócz śpiewania piosenek karaoke, uczniowie także świetnie bawili się w czasie integracyjnego tańca zwanego ,,belgijką”.

       Tuż przed północą nadszedł czas na zabawę w chowanego w całkowitej ciemności. Zadaniem uczniów było odnalezienie opiekunów ukrytych na terenie budynku. W dalszej części wieczoru uczniowie wzięli udział w zabawach przygotowanych przez Olę Lendzinowską oraz konkursie wiedzy w aplikacji Kahoot, przygotowanym przez Zuzannę Szczepańską. Nie da się ukryć, że moc atrakcji zajęła większą część nocy i zakończyła się ciekawym seansem filmowym. Sen na materacach w sali gimnastycznej był dużą frajdą dla wszystkich uczestników.

       Tradycyjnie, jak zawsze przed rozpoczęciem szkolnej nocy, uczniowie złożyli swoje telefony komórkowe w pokoju nauczycielskim. Odebrali je dopiero rano, po śniadaniu, przed pójściem do domu. Opiekę w czasie ,,Nocy w szkole” sprawowali: Lucyna Ben Nasr, Zyta Sadowska, Anna Dembowska, Zbigniew Gołębiewski oraz Artur Marcfeld. (JMK)