• Aktualności

      • Europejski Dzień Języków Obcych

      • Po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Jest to międzynarodowe święto ustanowione w 2001 roku z inicjatywy  Rady Europy. Celem tego dnia jest podkreślenie, że wielojęzyczność ułatwia uczenie się kolejnych języków, wpływa korzystnie na proces myślenia i sprzyja kontaktom z innymi ludźmi i kulturami. Młodsze dzieci z klas I-III uczestniczyły w różnych grach i zabawach językowych. Lekcje uczniów klas 4-8  również odbywały się w formie zabaw. Uczniowie obejrzeli prezentację na temat języków na świecie, wzięli udział w quizie na temat wiedzy o krajach Europy i krajach niemieckojęzycznych, oraz obejrzeli filmik, o znajomości języków obcych w naszej szkole (przygotowany przez uczniów 8a). Uczniowie mieli również możliwość sprawdzenia swojego poziomu znajomości języka angielskiego wykonując test online. Ponadto został przeprowadzony konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii, który wygrał Aleksander Grześkiewicz z 6b, drugie miejsce zajęła Adrianna Wydrachowska z klasy 6a, zaś trzecie miejsce zdobyła Lena Kaczyńska z 6b.  Na przerwach uczniowie mieli możliwość obejrzenia plakatów w języku niemieckim oraz odszyfrowania kodów QR w języku angielskim. Wielkim powodzeniem cieszył się Escape room, w którym uczniowie rozwiązywali zagadki po angielsku. Najszybciej udało się to uczniom z klasy  7c z wynikiem 4 minut 7 sekund,  na drugim miejscu klasa 7a  (5,46),  a trzecie miejsce zdobyła klasa  8a (7,17). Zajęcia przygotowali i poprowadzili nauczyciele języków obcych. Dziękujemy za wspólną zabawę!

        

      • Wycieczka na basen

      • Uczniowie klasy VIIIb i VIa postanowili aktywnie spędzić czas na basenie w Iławie, ponieważ znają zdrowotne aspekty pływania. Wiedzą, że pływanie wzmacnia układ krwionośny jak również wszystkie grupy mięśniowe. Poprawia się wydolność oraz pojemność płuc oraz odciąża kręgosłup, stawy i ścięgna. Bardzo ważna okazała się redukcja stresu. Równomierne ruchy ciała i spokojna tafla wody podziałały na uczniów uspakajająco. Płynąc mogli zostawić za sobą balast codziennych problemów i skoncentrować się tylko na sobie. Po porcji relaksu uczniowie udali się do escape room. Mieli możliwość poćwiczyć w praktyce komunikację w grupie, zaangażować się w tematykę wybranych pokoi, zrozumieć ją i mieć realny wpływ na przebieg zdarzeń poprzez rozwiązanie różnych zagadek. Po wysiłku intelektualnym był czas na obejrzenie filmu w kinoteatrze „ Czarny Młyn”. To opowieść o przyjaźni, rodzącej się miłości i lekcja tolerancji. Czas szybko minął i nieubłagalny był powrót do domu. Uczniami opiekowali się I. Światkowska, L. Ben Nasr i A. Marcfeld.

      • Robotyka i programowanie w oddziałach przedszkolnych

      • Dzisiejszego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w pokazowych zajęciach z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA. Każdy miał możliwość sterowania robotem Photon oraz przetestowania niektórych możliwości, jakie on posiada.

       Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę wtedy, gdy zupełnie nie wiedzą o tym, że się uczą - tak było i tym razem.

       Większą ilość tajników programowania i robotyki można poznać zapisując dziecko na zajęcia.

      • Zbiórka elektrośmieci

      • Szkole pomagamy i Świat oczyszczamy!

       Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci!!!

        

       Zapraszamy wszystkich rodziców i dzieci do udziału w ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży na temat zasad postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami oraz praktyczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniu Ziemi. Za każdą tonę zebranego zużytego sprzętu szkoła otrzyma bon o wartości 100 zł., który przez organizatorów zostanie przeznaczony na nagrody rzeczowe np. materiały edukacyjne, sprzęt sportowy, sprzęt RTV czy sprzęt i akcesoria biurowe.

        

       Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tej akcji.

      • Kolorowy Tydzień

      • Po raz kolejny uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Szkolny Zespół Promocji Zdrowia. Dzieci w ciągu pięciu dni przynosiły zdrowe przekąski w konkretnym kolorze. W poniedziałek był to kolor żółty, we wtorek-czerwony, w środę-niebieski, w czwartek-zielony, a w piątek pomarańczowy. Akcja miała na celu kształtowanie wśród uczniów zdrowych nawyków żywieniowych, promowanie codziennego spożywania darów natury, jakimi są pyszne owoce i warzywa, uświadomienie uczniom roli warzyw i owoców w codziennym jadłospisie. Dzieci wspólnie dyskutowały nad tym, jaką przekąskę przyniosły oraz zastanawiały się, co mogą przynieść kolejnego dnia. Owoce i warzywa były spożywane podczas wspólnych przerw śniadaniowych, więc posiłki przebiegały w spokojnej, przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczniowie chętnie wzięli udział w Kolorowym Tygodniu.

        

      • Dzień Piżamy

      • 24  września  w  Szkole  Podstawowej  nr 1 był  Dniem  Piżamy. W  nocnym  stroju  pojawili  się  zarówno  uczniowie  jak  i  nauczyciele. Zakładając  piżamy, pokazali, że  solidaryzują  się  z  dziećmi, które  spędzają  w  tym  stroju  tygodnie, a  nawet  miesiące  na  oddziałach  onkologicznych. Wrzesień  jest  miesiącem  świadomości  chorób  nowotworowych  u  dzieci  i  w  związku  z  tym  Szkolny  Klub  Wolontariatu  chciał  zwrócić  uwagę  na  empatię  wobec  drugiego człowieka. Społeczność  szkolna  bardzo  zaangażowała  się  w  to  wydarzenie, bo  nie  tylko  stawiła  się  w  nocnych  strojach, ale  też  zapełniła  puszki. Uczniowie, rodzice  i  pracownicy  szkoły  okazali  się  bardzo  hojni, bo  wolontariusze  zebrali  aż  1677 zł. Pieniądze  te  zasilą  konto  Fundacji  Gdy  Liczy  się  Czas, która  jest  inicjatorem  akcji, a  przede  wszystkim  spełnia  marzenia  i  swoją  działalnością  rozjaśnia  szpitalne  dzieciństwo. 

      • Niecodzienna wizyta

      • Odwiedził dziś naszą szkołę niecodzienny gość. Był nim pan Artur Backiel, który od niedawna pełni funkcję organisty kościelnego w naszej nowomiejskiej bazylice. Celem wizyty pana Artura było zaproszenie chłopców i ich ojców czy braci do wstąpienia w szeregi chóru chłopięcego. Przypominamy, że wszyscy chętni mogą przyjść na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 1 października o godzinie 19.00 w przykościelnej Wincentówce.

      • Wybory do Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej

      • Wyniki wyborów do Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej. Najwięcej głosów otrzymali:

       1. Maria Rudnik 71 głosów

       2. Zofia Mączkowska 37 głosów

       3. Igor Stasiuk 27 głosów

       Tym samym Ci uczniowie stanowić będą „Trójkę ORU”, na czele, której jako przewodnicząca stać będzie Maria Rudnik z klasy VIIIb.

       Pozostali kandydaci otrzymali mniejszą liczbę głosów.

       Gratulujemy wszystkim kandydatom, a zwłaszcza tym, którzy wygrali wybory i liczymy na owocną współpracę.

      • Alarm przeciwpożarowy

      • Dziś w naszej szkole odbyły się próbne alarmy: przeciwpożarowy oraz na wypadek ataku terrorystycznego. Celem akcji było sprawdzenie czy wszyscy pamiętają procedury zachowania w takich sytuacjach. 

      • Dzień Piżamy

      • 24 września przychodzimy do szkoły w piżamie, szlafroku i solidaryzujemy się z dziećmi, które w tym stroju spędzają na onkologii tygodnie, a nawet miesiące. Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dzieci. Rak nie daje specyficznych objawów. Podstawowe, okresowe badania krwi i USG ratują życie. Zwracajmy uwagę na zdrowie! Inicjatorem akcji jest Fundacja Gdy Liczy się Czas, która próbuje rozjaśniać szpitalne dzieciństwo, wesprzyjmy ją i dorzućmy tego dnia nasz grosik do puszki.

      • II Memoriał im. Marka Kowalskiego

      • W dniu 17.09.2021 r. na nowomiejskim stadionie MOSiR odbył się II Memoriał im. Marka Kowalskiego w lekkiej atletyce. Był on Prezesem Klubu lekkoatletycznego NKS. Przy światłach jupiterów startowało ponad 300 zawodniczek i zawodników ze szkół podstawowych i średnich. W zawodach uczestniczyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Nowego Miasta Lubawskiego pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego z tej placówki. Uczniowie nasi zajęli miejsca: w pchnięciu kulą 3 kg - I miejsce wywalczył Arkadiusz Koźmiński, a Beniamin Mazur w swojej kategorii osiągnął III miejsce. II miejsce zajęła niespodziewanie Lena Gołębiowska w biegu na 300 m oraz na tym samym dystansie III miejsce zajął Miłosz Preus. Blisko medalu był Jan Kasprowicz w pchnięciu kulą, który ostatecznie zajął IV miejsce. Wszystkim startującym gratulujemy udanych startów i życzymy im sukcesów na sportowych arenach.

      • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

      • Dzisiejszego dnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Jest to święto, które zostało ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci przyczyniając się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Wszystkie grupy spotkały się w sali gimnastycznej i rozpoczęły świętowanie od prezentacji występów artystycznych. Na scenie królowały wierszyki, piosenki oraz układy taneczne. Nie zabrakło również wspólnych zabaw muzyczno-ruchowych, które wywołały mnóstwo radości i uśmiechu na twarzach najmłodszych. Z całą pewnością można stwierdzić, iż był to dzień pełen wrażeń i cudownej zabawy. Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom, aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

      • Apel informacyjno-organizacyjny

      • Poznaliśmy dziś w czasie porannego apelu dla klas 4-8 kandydatów do Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej. Przedstawił ich pan Paweł Suszyński - opiekun ORU.

       W tym roku szkolnym naszą szkołę chcieliby reprezentować:

       Zofia Mączkowska- klasa 6a

       Aleksander Grześkiewicz - klasa 6b

       Igor Stasiuk - klasa 7a

       Konrad Jabłoński - klasa 7c

       Dominika Kruszewska - klasa 8a

       Maria Rudnik - klasa 8b.

       Uczniowie ci w przyszłym tygodniu mają czas, by zachęcić społeczność szkolną do głosowania na nich, czyli rozpoczęła się oficjalna kampania wyborcza. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia. Mamy nadzieję, że kandydaci zaprezentują ciekawe pomysły i zachęcą wielu uczniów do oddania na nich głosów. Wybory odbędą się w najbliższy czwartek.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH
      • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

      • Dnia 15 września dzieci z oddziałów przedszkolnych po raz kolejny obchodziły nietypowe święto, mianowicie Międzynarodowy Dzień Kropki. To święto, którego celem jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości oraz zachęcenie ich do tworzenia i działania. W tym dniu nasze ubrania wzbogaciły kropkowe elementy. Przedszkolacy zapoznali się z historią małej Vashti, która dzięki kropce oraz nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Historia ta uświadomiła dzieciom, że w każdym z nas drzemie talent, tylko trzeba go odkryć. Podczas obchodów Dnia Kropki nasi najmłodsi podopieczni uczestniczyli w wielu zabawach, ruchowych jak i plastycznych. To był dzień twórczej zabawy!

      • Zajęcia z programowania w klasach I-III

      • Dnia 14 września 2021 roku naszą szkołę odwiedził Pan Jan Bielaszka, który w ciągu całego dnia odwiedził wszystkie klasy I-III. Przeprowadził z dziećmi pokazowe zajęcia z robotyki i programowania. Uczniowie mieli okazję zbudować interaktywne roboty z klocków LEGO oraz zaprogramować je według własnego pomysłu. Wszyscy uczestnicy zajęć chętnie i aktywnie włączali się w zabawę, czego efektem były ciekawe projekty zrealizowane przez dzieci. Na koniec prowadzący zachęcił wszystkich do udziału w kursie robotyki i programowania. 

      • Kolorowy tydzień

      • W dniach 20-24.09.2021 r. w naszej szkole rozpoczynamy akcję "Kolorowy Tydzień - jemy zdrowo!". Akcja trwać będzie cały tydzień. Będzie polegała na spożywaniu codziennie porcji warzyw i owoców. Owoce i warzywa przynosimy z domu i jemy wspólnie z nauczycielami w klasie  po drugiej lekcji. Kolejnym dniom tygodnia przyporządkowane są wybrane kolory warzyw i owoców:

       PONIEDZIAŁEK  – KOLOR ŻÓŁTY

       W tym dniu spożywamy żółte owoce i warzywa np.  cytryny, banany, pomarańcze, żółtą paprykę, kukurydzę.

       WTOREK – KOLOR CZERWONY

       W tym dniu spożywamy warzywa i owoce czerwone,  np. maliny, truskawki, pomidor, czerwoną paprykę.

       ŚRODA – KOLOR NIEBIESKI

       W tym dniu spożywamy przede wszystkim winogrona, jagody, borówki, śliwki.

       CZWARTEK  KOLOR ZIELONY 

       W tym dniu spożywamy warzywa i owoce o kolorze zielonym np. sałatę, brokuł, ogórek, awokado.

       PIĄTEK – KOLOR POMARAŃCZOWY

       W tym dniu królują produkty o kolorze pomarańczowym np. bataty, marchew, pomarańcze, dynia.

       Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w akcji!


      • Wycieczka na ściankę wspinaczkową

      • W dniu 13 września 2021r. uczniowie klasy sportowej VIII b wybrali się na wycieczkę na ściankę wspinaczkową do szkoły w Bratianie. Wielu uczniów obawiało się zajęć na wysokości, gdyż wcześniej nie doświadczyło wspinaczki. Nie było jednak czego się bać, gdyż zajęcia prowadził bardzo sympatyczny instruktor pan Maciej Dąbrowski. Po krótkim szkoleniu i rozgrzewce wszyscy uczestnicy mogli rozpocząć wspinaczkę . Droga na szczyt okazała się niełatwa, gdyż wymagało to dużej siły rąk i ogólnej sprawności fizycznej. Część grupy radziła sobie wspaniale nawet na trudniejszych torach, a inni wybierali tory na miarę swoich możliwości. Każdy miał szansę pokonać swoje różne słabości. Takie zajęcia to szkoła charakteru, szacunku i odpowiedzialności. Dziękujemy serdecznie Pani Dyrektor Ewie Przybylskiej za udostępnienie ścianki wspinaczkowej i możliwość przeżycia wspaniałej przygody. Uczniami opiekowali się I. Światkowska, A. Czepek i rodzic D. Cieplak.