• Aktualności

      • Projekt Centrum Mistrzostwa Grantowego

      • Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu grantowego Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

       Od października zainteresowani uczniowie uczestniczą w zajęcia z informatyki, podczas których uczą się myślenia algorytmicznego oraz programowania.

      • Szkoła Promująca Zdrowie

      • Przyznanie SP1 Wojewódzkiego Certyfikatu  Szkoły Promującej Zdrowie

       Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim w dniu 27 października 2021r otrzymała z rąk Kuratora Oświaty Krzysztofa  Marka Nowackiego  Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, który odebrał dyrektor szkoły Jerzy Resicki ze swoją delegacją. Przyznanie Certyfikatu jest potwierdzeniem, że szkoła pracuje zgodnie z modelem szkoły promującej zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy.  W składzie Kapituły oceniającej  działania szkół i placówek zasiedli  przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej  oraz Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.  Ceremonia wręczenia certyfikatów odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie. W tym roku certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznano 18 placówkom, natomiast 8 szkół otrzymało Akt Przynależności do Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie. Posiadanie Krajowego               i Wojewódzkiego  Certyfikatu jest zaszczytem dla Szkoły Podstawowej nr1 , a jednocześnie zobowiązuje do tworzenia warunków, które sprzyjają dobremu samopoczuciu członków społeczności szkolnej, podejmowania działań na rzecz zdrowia własnego oraz innych ludzi oraz tworzenia zdrowego środowiska.  Posiadanie certyfikatu sprzyja rozwojowi szkoły i motywuje do pracy. Ceremonię nadania certyfikatów uświetnił występ profesora  Krzysztofa Ostaszewskiego z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pan Profesor  przybliżył temat „Strategie wspierania dzieci, które wychowują się w trudnych warunkach i w czasie pandemii”. Przedstawił m.in.  listę czynników chroniących  dzieci. Bardzo ważna jest wspierająca relacja, indywidualne cechy i zdolności, wysoka jakość szkoły (pozytywny klimat szkoły, wsparcie nauczycieli, więź ze szkołą, wysoka jakość  nauczania).  Jeśli chodzi o rodziców to ważne jest monitorowanie- stawianie granic, dyscyplinowanie, ale bez przemocy. Społeczność szkół promującej zdrowie została zachęcona do realizacji programów rozwijających indywidualne zasoby np. „Przyjaciele Zippiego”, „Program Epsilon”, „Spójrz inaczej”, „Apteka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”. Serdecznie dziękujemy wojewódzkiemu koordynatorowi pani Annie Zdaniukiewicz, która wspiera naszą szkołę w stałym rozwoju oraz doskonaleniu w obszarze promocji zdrowia. Droga do krajowego czy wojewódzkiego  certyfikatu nie jest prosta, warunki są rygorystyczne  kontrolowane przez Kapitułę , a ich spełnienie to wielkie wyzwanie zarówno dla uczniów szkoły jak i grona pedagogicznego.  Nad szeregiem działań związanych ze Szkołą Promującą Zdrowie czuwa jej szkolny koordynator  Irena Światkowska. 

      • I miejsce w Konkursie Pierwszej Pomocy oraz Wiedzy o PCK

      • Drużyna w składzie: Zofia Mączkowska, Lena Szpanelewska i Adrianna Wydrachowska z klasy VI a reprezentowały szkołę  na  Powiatowym Konkursie Pierwszej Pomocy i Wiedzy o PCK  w kategorii klas IV-VI. Konkurs odbył się 25 października w Zespole Szkół  Podstawowej i Muzycznej  w Nowym Mieście Lub. Zaangażowanie uczennic w proces przygotowawczy do konkursu zaowocowało tym, iż zajęły I miejsce w powiecie pokonując osiem innych drużyn. Celem zawodów było sprawdzenie praktycznych umiejętności  dotyczących pierwszej pomocy na stacjach pozorujących wypadki. Uczniowie musieli między innymi opatrzyć ranę głowy, złamany obojczyk, ranę ciętą na nodze, omdlenie czy atak padaczki oraz odpowiedzieć na kilkanaście pytań z historii PCK. Pozorowane wypadki przygotowywane były  przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizyty, dzięki czemu wszystko wyglądało bardzo realistycznie. Nasze drużyny udowodniły, że w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia potrafią pomóc. Pamiętajmy, że pomagając bezinteresownie czynimy świat lepszym miejscem. Drużyny do zawodów przygotowała Irena Światkowska- opiekun Szkolnego Koła PCK.

      • II miejsce w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy

      • Uczniowie w składzie: Zuzanna Grześkiewicz z kl. VIII b, Antoni Trzciński i Benjamin Mazur z kl. VII b reprezentowali szkołę na Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w kategorii klas VII-VIII. Zawody odbyły się 21 października w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tereszewie. Gratulujemy im bardzo, gdyż zajęli II miejsce na 12 szkół biorących udział w konkursie. Uczniowie mieli do pokonania trzy stacje oraz test, w których musieli wykazać się znajomością wiedzy teoretycznej jak również umiejętnościami praktycznymi z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zuzia, Antek i Benjamin udowodnili, że potrafią wykonać wszystkie czynności składające się na łańcuch życia. Umieją  działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie.  Poradzili sobie w  nagłych sytuacjach ratujących życie przy zachowaniu własnego bezpieczeństwa. Dla oceniających ważna była również praca zespołowa, z którą zespół spokojnie dał sobie radę.  

      • Wycieczka do kina klasy III a

      • Dnia 25.10.2021 roku klasa III a wraz z wychowawczynią Aleksandrą Mossakowską i Panią Julią Schramm wybrały się na pieszą wycieczkę do świeżo odnowionego nowomiejskiego kinoteatru "Harmonia". Dzieci obejrzały film animowany "Rodzinka rządzi". Wszyscy byli pod wrażeniem wyglądu nowej sali kinowej i z ogromną przyjemnością obejrzeli seans.

      • „Zemsta na deskach teatru klasowego”- projekt

      • Uczniowie klasy VIIb pod opieką pani Żanety Cherkowskiej realizowali projekt zatytułowany „Zemsta” na deskach teatru klasowego. Pracując indywidualnie lub w grupach, uczniowie mieli za zadanie przygotować inscenizację wybranego fragmentu komedii Aleksandra Fredry. Wspaniałe kostiumy, pomysłowo dobrane rekwizyty, charakteryzacje upodabniające do Klary, Wacława, Papkina, Cześnika, Rejenta, niezwykłe kreacje aktorskie i piękna scenografia złożyły się na wspaniały efekt projektowej pracy siódmoklasistów.

                   Gratulujemy zaangażowania, kreatywności i talentu. W teatrze na pewno zostalibyście nagrodzeni przez publiczność rzęsistymi brawami.

      • Zbiórka "Małe marzenia" - AKTUALIZACJA

      • Dziękuję wszystkim, którzy już włączyli się do zbiórki i niezmiennie nadal zachęcam pozostałych do dołączenia. Część życzeń mieszkańców DPS-u została już spełniona. Poniżej znajdą Państwo aktualną listę przedmiotów, których jeszcze brakuje.

       Brakujące przedmioty:

       - dwa budziki

       - puszki/pojemniki do kawy

       - piłeczki sensoryczne do ćwiczeń dłoni

       - kosmetyki - zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet (balsamy do golenia, po goleniu, perfumy, balsamy do ciała, kremy do rąk, twarzy, itp.)

       - trzy zestawy czapki i szalika dla pań

       - zegarek na rękę dla Panią Rysia

       - torebki (większa i mniejsza)

       - kosmetyczki

       - akcesoria do włosów

       - dwa małe termosy

       - portmonetka na klips

       - lusterko na stoliczek

       - broszka

       - krzyżówki, łamigłówki

       - gry planszowe, puzzle

       - słodkości

       Przypominam, że przedmioty mogą być także używane, jeśli są w dobrym stanie.

       Raz jeszcze dziękuję i zachęcam do udziału w zbiórce.

       Organizator - Paulina Przybylska.

      • Niespodzianka dla przedszkolaków

      • W tym tygodniu na dzieci z oddziałów przedszkolnych czekała miła niespodzianka. Dotrały do nas zabawki ufundowane przez Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1 na kwotę 900 zł. W imieniu naszych najmłodszych podopiecznych dziękujemy bardzo za otrzymane prezenty.

      • Wycieczka klasy 4a

      • 21 października uczniowie klasy 4a pod opieką wychowawczyni, pani Żanety Cherkowskiej oraz pani Wiesławy Markowskiej wybrali się do Rodzinnego Centrum Rozrywkowo-Sportowego w Fijewie. Ogromu przeżyć, wrażeń i radości dostarczyły liczne atrakcje: zajęcia w laboratorium  chemicznym, pokój laserowy, pokój VR, film pt. „Zmierzch dinozaurów” w kinie sferycznym 3D, pyszny posiłek oraz  zabawy w ogromnej sali- „Małpi gaj”. Na koniec uczniowie, używając kolorowych samoprzylepnych karteczek, podzielili się swoimi wrażeniami z wizyty w „Hullo”.

       Był to dzień uśmiechu, integracji, nauki, zabawy i aktywności.

      • Wycieczka do kina

      • Dnia 22.10.2021 roku klasa III b wraz z wychowawczynią Adrianną Kamińską oraz Panią Anną Spalik wybrały się na pieszą wycieczkę do nowomiejskiego kinoteatru "Harmonia". Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda odrestaurowany budynek kina oraz obejrzeć film animowany "Mała Wielka Stopa 2: W rodzinie siła". Wszyscy byli pod wrażeniem wyglądu nowej sali kinowej i z ogromną przyjemnością obejrzeli seans. 

      • Nowomiejskie przełaje

      • W dniu 20.10.2021 roku na stadionie MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się powiatowe indywidualne biegi przełajowe będące w kalendarzu imprez Szkolnego Związku Sportowego, a zorganizowane przez nowomiejski oddział tego związku. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 startowali we wszystkich swoich kategoriach wiekowych i mocno walczyli o medale. Najbliżej pozycji medalowej byli Paweł Truszczyński oraz Nikola Zabłocka którzy zajęli ostatecznie 4 miejsca. Piątą lokatę uzyskali Miłosz Preus i Weronika Pruchniewska (debiutantka na zawodach). Oliwier Leśniewski i Emilia Lewandowska musieli zadowolić się 6 miejscem. Startowali również: Laura Zawadzka (7), Michalina Mówińska (8), Magdalena Szulc (9), Flavio Ruciński (9), Kajetan Golder (9), Tobiasz Deredas (9), Karolina Klimek (10). Wśród startujących pod opieką Andrzeja Czepka i Zbigniewa Gołębiewskiego byli jeszcze: Joanna Napiórkowska, Tomasz Dąbrowski, Bartek Jakubowski, Michał Dudulski, Jakub Grabowski i Bartosz Tuszyński. Gratulujemy wszystkim i życzymy sukcesów na następnych zawodach.

      • WYMIEŃ PUSTE NA PEŁNE

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny serdecznie zaprasza do włączenia się w akcję ekologiczną „Wspólnie dla środowiska”, której celem jest zbieranie pustych tubek po klejach. Ważne jest, aby były to kleje w sztyfcie „Glue Stick” AMOS. Tylko oryginalne tubki biorą udział w akcji: szukaj tubek z PAJACYKIEM lub AKCJĄ ODNOWY SZPITALA. Za 120 pustych opakowań możemy otrzymać 30 sztuk nowych klejów. Pudełka znajdują się na holu głównym oraz przy wejściu do oddziałów przedszkolnych. Serdecznie zachęcamy do czynnego udziału w akcji.

      • Szkolny turniej piłki nożnej

      • Bardzo ciekawie rozegrał się szkolny turniej piłki nożnej, który odbył się dniu 19.10.2021 roku na boisku piłkarskim „Jagiellonki” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim.

       W zawodach uczestniczyło 5 drużyn, które grając systemem „każdy z każdym” rywalizowały o zwycięstwo. Ostatecznie I miejsce wywalczyła klasa VII a wygrywając z klasą VII b tylko ilością strzelonych bramek. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa VI b. Dalsze miejsca w kolejności zajęły klasy VII c oraz V a, w której to „gościnnie” zagrali uczniowie z kl. IV. Zwycięska drużyna otrzymała pamiątkowe medale. Medale otrzymali także wyróżniający się piłkarze z każdej drużyny. Nagrodami rzeczowymi zostali obdarowani najmłodsi uczestnicy oraz najlepszy bramkarz – Nikodem Karłowski, najlepszy zawodnik – Wiktor Lewandowski oraz strzelcy 6 bramek Kacper Schreiber i Paweł Truszczyński. Organizatorem turnieju oraz sędzią był nauczyciel wychowania fizycznego pan Artur Marcfeld, który prowadzi sekcję piłkarską przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Iskra”.

      • XXI Dzień Papieski

      • Coroczną tradycją, związaną z imieniem naszej szkoły, stało się uczczenie kolejnego Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiega pod hasłem "Nie lękajcie się". Z tej okazji uczniowie klas 6a i 6b, pod kierunkiem pani katechetki Marioli Przyborowskiej oraz przy oprawie muzycznej, przygotowanej przez pana Mateusza Deredasa i jego utalentowanych podopiecznych, odbyła się dziś uroczysta akademia. Uczniowie przedstawili krótką historię Jana Pawła II we wspomnieniach ludzi, którzy się z nim zetknęli w swoim życiu.

      • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z darami natury świat nie jest ponury!"

      • W roku szkolnym 2021/2022 nasza placówka bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Z darami natury świat nie jest ponury!", którego autorkami i koordynatorkami są nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego: Adrianna Kamińska i Monika Rucińska. Głównym celem ekologiczno-plastycznego projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz zapoznanie z ideą zero waste. W ramach projektu każda ze zgłoszonych grup będzie wykonywała zadania określone w regulaminie, dzięki którym zwiększy się świadomość ekologiczna wśród dzieci.

      • Myję ręce, bo wiem więcej!

      • Dzisiejszego dnia w klasach pierwszych i drugich zawitała Pani Joanna Rumińska, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się dlaczego i kiedy należy myć ręce. Każda grupa mówiła wierszyk podczas treningu mycia rąk, by zapamiętać o szorowaniu wszystkich części dłoni. Niezwykle ważne były informacje o tym, by myć ręce w ciepłej wodzie przez 30 sekund używając mydła i osuszać je czystym ręcznikiem. Uczniowie podziękowali Pani prowadzącej za interesującą lekcję.

      • Zbiórka „Małe marzenia”

      • Drodzy Uczniowie oraz Rodzice!

       Dnia 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Osób Starszych. W związku z tym zachęcam, a jednocześnie bardzo proszę o przyłączenie się do zbiórki na rzecz osób starszych mieszkających w Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie.

       Chciałabym abyśmy wspólnie spełnili ich małe marzenia, a tym samym sprawili seniorom wiele radości!

       A co sprawi radość mieszkańcom DPS-u?

       • Panią Reginę, Henrykę, Melanię oraz Krysię uszczęśliwiłby nowa CZAPKA I SZALIK;
       • Pana Józefa oraz Pana Jana nowy BUDZIK;
       • Pani Stasia oraz Pani Daniela byłyby szczęśliwe, gdyby otrzymały BROSZKĘ;
       • marzeniem Pana Rysia jest ZEGAREK NA RĘKĘ;
       • kilku Panów ucieszy się z nowych SKARPET w rozmiarach 38, 43, 45; a Pani Gertruda z GRUBYCH SKARPET za kolana;
       • Pani Basia oraz Pani Janinka chciałyby dostać PIŁECZKĘ SENSORYCZNĄ do ćw. dłoni;
       • Pan Zbyszek będzie zadowolony z nowego PORTFELA, a Pani Stasia z PORTMONETKI na klips;
       • Pani Krystyna chciałaby dostać w prezencie TOREBKĘ, a Pani Władzia mniejszą TOREBKĘ;
       • Dwie panie Jadwigi oraz Pani Marta poprosiły o KOSMETYCZKI, a kilkoro innych mieszkańców o KOSMETYKI (np. balsamy do golenia, po goleniu, perfumy, balsamy do ciała, kremy do rąk i twarzy, itp.);
       • Pani Seweryna chciałby otrzymać KSIĄŻKĘ o tematyce religijnej;
       • Pani Gertruda ucieszyłaby się z LUSTERKA stojącego (na stoliczek), a pani Felicja z LUSTERKA KIESZONKOWEGO;
       • kika z pań poprosiło o AKCESORIA DO WŁOSÓW (np. spinki, gumki, opaski, klamry, itp.) oraz SZCZOTKĘ;
       • jest także prośba o KUBEK TERMICZNY oraz małe TERMOSY;
       • wśród innych próśb znalazły się także: puszki do przechowywania kawy, saszetka męska, wazonik do kwiatów, kilka cienkich koców oraz puszka do przechowywania ciastek.

       Ponadto przydadzą się: krzyżówki, książki, czasopisma, łamigłówki, gry planszowe, słodkości, puzzle, a także np. radio, które mogłoby umilić czas mieszkańcom.

       Podarowane rzeczy nie muszą być nowe, mogą być używane w bardzo dobrym stanie. Zbiórka trwa do 12 listopada, a rzeczy można zostawiać w pojemnikach przy wejściach.

        

       Z góry dziękuję za okazaną pomoc i serce!

       Organizator zbiórki: Paulina Przybylska.

      • Jak widzą niewidomi?

      • Dnia 18.10.2021 roku klasę III b odwiedziła Pani Lucyna Lewon pracująca w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim. Pani Lucyna przeprowadziła warsztaty pt. "Jak widzą niewidomi?". Zajęcia odbyły się w związku z obchodzonym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski (Światowy Dzień Osób Niewidomych). Dzieci na początku rozmawiały na temat funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie. Miały też okazję dowiedzieć się jak osoby niewidome rozróżniają kolory. Uczniowie z zawiązanymi oczami musieli rozpoznać różne przedmioty użytku codziennego oraz produkty spożywcze. Prowadząca warsztaty zapoznała dzieci z literami alfabetu dla osób niewidomych. Pokazała im także książkę w całości napisaną alfabetem Braille'a. Każde z dzieci spróbowało zapisać w ten sposób swoje imię. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach i byli wdzięczni Pani Lucynie za pokazanie innego sposobu postrzegania świata.

      • Dzień Drzewa w oddziałach przedszkolnych oraz wizyta myśliwego

      • Dnia 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. W związku z tym, podczas całego tygodnia dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję dowiedzieć się, jak niezwykłą rolę w przyrodzie odgrywają drzewa. Dzieci zapoznały się z gatunkami oraz nazwami drzew występujących w Polsce, tworzyły wiele aktywności plastycznych takich jak: zielniki, dzieła niemalowane z użyciem darów jesieni, zapoznały się z techniką frottage. Nie obyło się także bez spacerów, podczas których podziwialiśmy drzewa występujące wokół nas.

       Dzień Drzewa jest świętem promującym ochronę środowiska naturalnego. W tym dniu na całym świecie odbywają się akcje sadzenia drzew, czego nie mogło zabraknąć i w naszym przedszkolu. Kolejny rok z rzędu przedszkolaki z naszych oddziałów wsadziły na terenie przyszkolnego ogrodu drzewka ozdobne, które zostały ufundowane przez Państwa Monikę i Wiktora Frąckiewiczów, właścicieli firmy „Rośliny ozdobne Frąckiewicz”. W sadzeniu drzewek pomógł nam niezwykły gość, który odwiedził progi naszego przedszkola dnia 14 października - Pan Tomasz Gurzyński, Mistrz w wabieniu jeleni. Pan Tomasz podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy w Kole łowieckim „Szarak”. Dzieci miały okazję usłyszeć odgłosy zwierząt żyjących w lasach oraz poznały wiele ciekawostek na ich temat. Córki Pana Tomasza umiliły nam czas grą na gitarze oraz wspólnymi śpiewami. To był tydzień pełen emocji i wrażeń dla naszych najmłodszych podopiecznych.

      • Wycieczka klasowa III b

      • Dnia 15.10.2021 r. klasa III b wybrała się na wycieczkę klasową do Centrum Integracyjnego "hullo". Pierwszą atrakcją były warsztaty w sali doświadczalnej pt. "Chemia na wesoło", gdzie dzieci przygotowały slime oraz pomogły stworzyć prawdziwy wybuch. Następnie spędziły czas w sali zabaw. Dzieci chętnie wypróbowały każdą z dostępnych atrakcji, doskonale się przy tym bawiąc. Uczniowie otrzymali ciepły posiłek, aby nabrać sił, po czym podzielili się na grupy i rozpoczęli dalszą zabawę. Obejrzeli seans w kinie sferycznym, grali w gry z okularami VR oraz sprawdzili swoją zwinność w pokoju laserowym. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i chętnie odwiedziliby "hullo" ponownie.