• Aktualności

      • Przedszkolaki z wizytą w Toruniu!

      • Dnia 30 listopada przedszkolaki z grupy Żabki i Motylki pod opieką: p. M. Rucińskiej, p. P. Przybylskiej, p. M. Wiśniewskiej, p. J. Pałczyńskiej i p. K. Zielińskiej uczestniczyły w wycieczce krajoznawczo-edukacyjnej do Torunia. Toruń przywitał nas iście zimową aurą. Pierwszym celem wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Jedną z głównych misji Muzeum jest edukacja historyczna dzieci. Podczas wizyty na pierwszym piętrze, dzieci w magiczny sposób przeniosły się do średniowiecza, w którym - pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznały wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowały ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Natomiast na drugim piętrze Muzeum dzieci miały okazję zapoznać się z wyglądem manufaktury z początku XX wieku, którą zarządzało rodzeństwo Rabiańskich. Przedszkolaki zobaczyły tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Manufakturze Cukierków, gdzie dzieci uczestniczyły w warsztatach małego cukiernika i mogły samodzielnie ukręcić lizaka. Dzieci miały okazję dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy wszystkie etapy powstawania słodyczy: od wylania karmelu i jego barwienia aż po tworzenie wzorów. Po atrakcjach dnia, dzieci udały się na pyszny obiad oraz zakup pamiątek. Z nowymi wrażeniami i zakupami, zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy wyruszyli w drogę powrotną do domu.

      • Andrzejki  w oddziałach przedszkolnych

      • Tydzień rozpoczęliśmy głośno i radośnie od zabawy andrzejkowej. Dzieci z grup przedszkolnych, przebrane w piękne stroje bawiły się dziś przy muzyce, a także poznawały tajemnice swojej przyszłości poprzez wróżby. My już wiemy, kim będą dzieci w przyszłości, kto pierwszy wyjdzie za mąż oraz co przyniesie dzieciom najbliższa przyszłość. Zwieńczeniem tego pięknego dnia był pyszny poczęstunek oraz wspólne zdjęcie, jak na zabawę andrzejkową przystało!

      • Andrzejki klasy 4b

      • Uczniowie IVb spotkali się dziś w godzinach popołudniowych na klasowych andrzejkach. Były wróżby, lanie wosku, ciasteczka z wróżbą, zabawy i dyskoteka. Wszyscy świetnie się bawili.

      • Światowy Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych

      • 25 listopada na całym świecie obchodzimy wyjątkowe święto - Dzień Pluszowego Misia. Miś to nieodzowny przyjaciel każdego małego człowieka. Jest symbolem miłości, dobra, ciepła, łagodności i opiekuńczości. Skąd się wzięło to nietypowe święto i dlaczego akurat dziś swój dzień ma ta urocza zabawka?

       Data ta jak mogłoby się wydawać nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma długiej tradycji, obchodzone jest od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykła historią. W 1902 roku wszystko się zaczęło, od prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosvelta, który wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelony został mały niedźwiadek. Prezydent kazał go uwolnić, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie, przez jednego z uczestników polowania. Pewien producent zabawek, zainspirowany wydarzeniem stworzył nową zabawkę w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear na cześć imienia prezydenta USA. Dziś miś to kultowa zabawka na całym świecie.

       Nasi najmłodsi podopieczni z grup: Żabki, Motylki i Słoneczka także postanowili uczcić to święto. Przedszkole odwiedziły przeróżne pluszaki oraz maskotki. Dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia oraz z kultowymi misiowymi postaciami z bajek. Powstało wiele pięknych prac plastycznych: opaski misiowe, misie z papieru oraz misie z ręczników. Dzieci kodowały także drogę misia do miodku, ich ulubionego przysmaku. Nie zabrakło także misiowej fotobudki. To był niezwykle miły i przytulny dzień w naszej placówce. Zapraszamy do galerii zdjęć.

      • Bierzemy udział w „Czyściochowej Akademii”!

      • Po raz trzeci nasi najmłodsi podopieczni z oddziałów przedszkolnych biorą udział w projekcie edukacyjnym „Czyściochowa Akademia” organizowanym przez firmę Rossmann. Projekt skierowany jest do żłobków, przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych i będzie realizowany od 5.10.2021 r. do 30.04.2022 r. Celem „Czyściochowej Akademii” jest nauka prawidłowych nawyków higienicznych w obszarach takich jak: higiena jamy ustnej, nosa i ucha, czystość dłoni, mycie ciała i włosów, zasady korzystania z toalety oraz pielęgnacja i ochrona skóry. Pretekstem do poruszania planowanych tematów są comiesięczne święta higieniczne. Projekt oferuje bogate materiały edukacyjne dla nauczycieli oraz dzieci. W ramach programu dla przedszkoli i szkół jest organizowana dodatkowa akcja- „Czyściochowe Mistrzostwa”. Każda chętna placówka zdobywa punkty za swoje działania.

       Warto przypomnieć, że w poprzednim roku szkolnym udało nam się wygrać (dzięki Państwa głosom) bony o wartości 1500 zł do sklepów sieci Rossmann na zakup środków higienicznych dla dzieci, biorąc udział w konkursach organizowanych dla uczestników w ramach realizacji projektu.

        

       Koordynator projektu w placówce: Pani Monika Rucińska

      • Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka

      • W piątek 19.11.2021r. dzieci z grup: „Słoneczka” i „Żabki” obchodziły wyjątkowo ważne wydarzenie, jakim było: pasowanie na Przedszkolaka – w grupie dzieci 4-letnich oraz pasowanie na Starszaka – w grupie dzieci 6-letnich. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem wszystkich przybyłych gości. Następnie dzieci z wielkim zaangażowaniem przedstawiły program artystyczny, w którego skład wchodziły: wierszyki, piosenki oraz tańce. Swoimi pięknymi występami dzieci pokazały, że zasługują na miano PRZEDSZKOLAKA i STARSZAKA. Po przyjęciu ślubowania Pan Dyrektor dużym drewnianym ołówkiem dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każdy otrzymał dyplom, przypinkę oraz biret, a wszystko to zostało ufundowane przez Radę Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.

       Z pewnością ten dzień pozostanie na długo w pamięci nie tylko dzieci, ale i rodziców, którzy z uśmiechem i wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy.

      • Dzień Życzliwości

      • Nowa galeria Dzień Życzliwości została dodana do albumu fotograficznego

       DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

       19.11.2021 społeczność szkolna obchodziła Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypadający 21 listopada każdego roku. Przeprowadzono szereg działań mających na celu wywołanie radości, uśmiechu, zachęcających do nawiązywania i podtrzymywania pozytywnych relacji z rówieśnikami oraz uczenie kreatywności i życzliwości na co dzień.

       Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie kl. VI b i VII c wręczali wchodzącym do szkoły uczniom i pracownikom „znaczki życzliwości” i mile przy tym witali. Podczas zajęć z wychowawcą na kolorowych paskach papieru zapisywali przykłady  dobrego zachowania oraz skojarzenia związane z życzliwością, koleżeństwem, przyjaźnią, które następnie połączyli w „łańcuchy życzliwości”.

       Łańcuchy te wkrótce przyozdobią świąteczne drzewka.

       Uczniowie wszystkich klas losowali karteczki z imieniem koleżanki lub kolegi, dla których w dyskretny, kreatywny sposób mają być  nieznajomymi życzliwymi  pomocnikami, czyniącymi miłe uczynki. Po upływie tygodnia uczniowie będą odgadywać, kto był ich  nieznajomym opiekunem.

       Na lekcjach języka polskiego dzieci układały własne hasła o życzliwości, które zostały zamieszczone na szkolnym holu.

       Wiele radości sprawiła zabawa „Wykonaj zadanie”. Podczas przerw uczniowie (po uprzedniej dezynfekcji rąk) losowali karteczki z „zadaniami do wykonania”( np. przywitaj się z osobą stającą obok ciebie łokciami, zadzwoń dzisiaj do babci lub dziadka itp.) mającymi na celu niesienie dobra, obdarowaniu uśmiechem.

       Na lekcjach języków obcych uczniowie tłumaczyli i analizowali cytaty  związane z uprzejmością, rozwiązywali quizy i oglądali filmiki tematyczne.

       Podczas przerw można było zakupić gofry przygotowane przez członków SK PCK i ORU z opiekunami -paniami Zytą Sadowską i Ireną Światkowską oraz panem Pawłem Suszyńskim.

       Dzień życzliwości stał się  okazją, by okazać wielkie serce Antosiowi, obciążonemu chorobą genetyczną, dla którego kilka lat temu w naszej szkole organizowaliśmy festyn charytatywny. Tym razem nie mogliśmy zorganizować festynu, ale sprzedawaliśmy kalendarze, w których Antoś wciela się w różne zawody np. mechanika czy strażaka. Inicjatorem tej akcji charytatywnej jest pani Anna  Dembowska

       Organizatorami Szkolnego Dnia Życzliwości i Pozdrowień byli uczniowie klasy VI b i VII c wraz z wychowawczyniami panią Hanną Szymańską i  panią Wiolettą Bączek – Samulewicz oraz panem Maciejem Szymańskim.

        

        

      • Szkolny Konkurs na najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową

      • REGULAMIN KONKURSU

       Postanowienia ogólne

       1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim.

       2. Celem konkursu jest:

       • Zachowanie tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych;

       • Prezentacja szopki bożonarodzeniowej jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej;

       • Poznanie i zapamiętanie wydarzeń związanych z narodzeniem Jezusa,

       • Rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz uzdolnień plastycznych;

       • Integracja wspólnoty rodzinnej (szopka wykonana z pomocą członków rodziny).

       • Stworzenie warunków korzystania z różnorodnych form spędzania czasu wolnego.

       3. Tematyka konkursu

       Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – szopki bożonarodzeniowej statycznej . Koniecznie należy uwzględnić wyraźne elementy tradycji Bożego Narodzenia. Oceniane będą: nawiązanie do tradycji, architektura, figurki, kolorystyka, nowatorstwo, dekoracyjność i ogólne wrażenie estetyczne.

       4. Warunki konkursu

           1. W konkursie mogą wziąć udział zespoły mieszane dzieci

               przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w

               Nowym Mieści Lubawskim.

           2. Prace oceniane będą w 3 kategoriach wiekowych:

               a. kategoria mieszane (dziecko 4-letnie + rodzice lub

                   dziadkowie),

               b. kategoria mieszana (dziecko 5-letnie + rodzice lub

                   dziadkowie),

               c. kategoria mieszana (dziecko 6-letnie+ rodzice lub

                 dziadkowie).

           3. W konkursie nie może być zgłoszona szopka biorąca udział

               w innych konkursach.

           4. Każdy zespół uczestników powinien przesłać dwa zdjęcia

               jednej pracy przestrzennej na podstawie nie mniejszej niż

               20cm x 30cm i nie większej niż 30cm x 40cm wykonaną z

               dowolnego tworzywa, przy czym zaleca się wykonywanie

               szopek z materiałów trwałych i naturalnych. Zaleca się

               zachowanie proporcji między wielkością szopki a wielkością

               osób znajdujących się w niej. Technika wykonania pracy

              dowolna. Wszystkie elementy szopki powinny być wykonane

              własnoręcznie.

           5. Konstrukcja szopki powinna być stabilna. Wszelkie elementy

               powinny być przymocowane w taki sposób, by nie

               przesuwały się. Pracę należy opatrzyć metryczką zawierającą

               dane: imię i nazwisko autorów, kategorię wiekową.

           6. Zgłoszenie udziału w konkursie oznacza również pełną i

              nieodwołalną akceptację warunków niniejszego regulaminu.

        

       5. Ocena i nagrody

           1. Prace oceniać będzie Komisja Konkursowa powołana przez

               organizatorów specjalnie do tego celu.

           2. Szopki będą oceniane według następujących kryteriów:

               • ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu;

               • opracowanie ogólne, dobór i wykorzystanie materiałów (w

                 szczególności naturalnych);

               • wkład pracy;

               • estetyka pracy oraz trwałość konstrukcji;

               • walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka, dodatki).

           3. Komisja Konkursowa oceni szopki w trzech ww. kategoriach

               wiekowych. W każdej z nich zostaną nagrodzeni trzej

               wykonawcy najpiękniejszych szopek. Laureaci konkursu

               otrzymają nagrody .

           4. Organizator zastrzega prawo do innego podziału nagród, w

               tym do nie przyznawania nagród w danej kategorii lub

               przyznania nagród/wyróżnień dodatkowych.

           5. Szopki należy dostarczyć do szkoły do 09.12.2021 roku

           6. Wyniki konkursu zwierające imiona i nazwiska autorów

               nagrodzonych prac zostaną podane do publicznej wiadomości

               do dnia 17.12.2021 roku.

           7. Prace zostaną wykorzystane w celu promocji konkursu.

           8. Prace zgłoszone zaprezentujemy w naszej stronie

               internetowej.

           9. O terminie wręczenia nagród poinformujemy w osobnym

               piśmie po rozstrzygnięciu konkursu.

        

       Informacja RODO

       Uczestnicy Konkursu wyrażają zgodę na wykorzystanie swoich danych osobowych na potrzeby postępowania konkursowego (organizacji i promocji Konkursu).

       Administratorem Danych osobowych jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 2016 r., str. 1-88).

       Zgłoszenie uczestnictwa w Konkursie jest równoznaczne z zaakceptowaniem regulaminu oraz zgodą na publikację prac zgłoszonych do konkursu na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych .

       Życząc miłej zabawy, zapraszamy do udziału w konkursie!

      • Akcja charytatywna

      • Jutro (19.11.2021r.) obchodzimy w naszej szkole dzień życzliwości. To doskonała okazja, by okazać wielkie serce Antosiowi, obciążonemu chorobą genetyczną, dla którego kilka lat temu w naszej szkole organizowaliśmy festyn charytatywny. Tym razem nie możemy zorganizować festynu, ale sprzedajemy kalendarze, w których Antoś wciela się w różne zawody np. mechanika czy strażaka. Kalendarz można zakupić w cenie 30zl. Jutro uczniowie będą chodzili z kalendarzami i puszką po klasach. Jeśli ktoś, nie chce kalendarza, może dorzucić chociaż symboliczny grosik.Do końca przyszłego tygodnia, kalendarze będzie można zakupić w bibliotece szkolnej.Z góry dziękujemy za okazane dobro ❤️

      • PCK i ORU zapraszają na gofry

      • Szkolne Koło PCK oraz Ogólnoszkolna Rada Uczniowska zapraszają w dniach 18 i 19 listopada na pyszne gofry. Cena 3 zł - dochód ze sprzedaży zasili konto PCK i ORU. Serdecznie zachęcamy do udziału w akcji!

      • Escape room na lekcji języka polskiego

      • Uczniowie klasy 7c pod kierunkiem pani Jolanty Jonowskiej wzięli dziś udział w nietypowej lekcji. Siódmoklasiści zmierzyli się z zagadkami dotyczącymi lektury "Dziady" cz.II Adama Mickiewicza. Escape room to popularna ostatnio zabawa, która posłużyła jako metoda aktywizująca uczniów, którzy podzieleni na trzy grupy, rozwiązywali szereg zadań. Oprócz tego, że utrwalili treść lektury, to świetnie się bawili i integrowali. Wszyscy dali radę wykonać zaplanowane zadania.

      • Zbiórka surowców wtórnych

      • Dziękujemy serdecznie za listopadową zbiórkę surowców wtórnych. Wyniki przedstawiają się następująco: nakrętki 76kg, makulatura: 2744kg, aluminium 3,2kg.

      • OGÓLNOPOLSKA AKCJA EKOLOGICZNA

      • W dniach 11-15 października 2021 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. 

                 W wyniku przeprowadzonej zbiórki zebraliśmy 1362 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i otrzymaliśmy bon w wysokości 136 zł do wykorzystania na nagrody rzeczowe.

                 Chciałbym serdecznie podziękować uczniom, rodzicom, firmom i instytucjom za włączenie się w tę akcję. Koordynator J. Kamiński.

      • Biegi niepodległościowe

      •  

       Tradycyjnie 11 Listopada w rocznicę Odzyskania Niepodległości odbyły się w Nowym Mieście Lubawskim „Biegi Niepodległościowe”. Patronat nad biegami sprawował Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank, który w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miasta pana Andrzeja Nadolskiego oraz radnych miejskich uroczyście dokonał otwarcia. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęły się biegi. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 200 zawodników i zawodniczek z powiatu nowomiejskiego. Rywalizowali na różnych dystansach dostosowanych do wieku uczestnika. Najmłodsi - klasy V i młodsi uczestniczyli w biegu na 300 m dziewcząt i 400 m chłopców, klasy VI na 400/600 m, kl. VII/VIII na 600/800 m oraz starsi w biegu open. W rywalizacji nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, którzy po wspaniałych biegach mogli się poszczycić kilkoma miejscami na podium. Wśród medalistów znaleźli się: I miejsce zajął Miłosz Preus z klasy VIII a, a III miejsca wywalczyli Julia Ossowska z klasy VII b oraz Nikola Zabłocka z kl. VIII b. Blisko zdobycia medali byli i zdobyli pamiątkowe dyplomy: Joanna Napiórkowska (4 miejsce), Julia Wiśniewska (4), Julia Mróz (5), Zuzanna Grześkiewicz (5), Hubert Giziewski (5), Olga Szpanowska (6), Krzysztof Śmiech (6) oraz Dominik Robaczewski (6). W biegu Open wystartowali nauczyciele wychowania fizycznego, którzy biegnąc z flagą Polski zaakcentowali Święto Odzyskania Niepodległości. W tym biegu wystartowali chcąc wypróbować swoich sił z nauczycielami Paweł i Krzysztof Śmiech oraz Dominik Robaczewski za co otrzymali pamiątkowe medale. Startowali również: Bednarczyk B. (7), Grabowski J. (7), Kasprowicz J. (8), Mówka M. (8), Grześkiewicz A. (9), Śmiech P. (9), Staronianskyi Y. (10), Jakubowski B. (10), Śmiech M. (11), Miąskowski O. (12), Pruchniewska W.(12), Topolewski M. (13), Szulc M. (17) oraz Leśniewski O. (23). Z grupą dziewcząt kl. V dzielnie biegły i dobiegły do mety 2 dziewczynki z klas III: Chełkowska Julia i Jakubowska Michalina, które pomimo zajęcia dalszych miejsc były zadowolone z ukończenia biegu. Zawodnicy po biegu mieli czas na słodki posiłek oraz gorącą herbatę, a następnie uczestniczyli we dekoracji najlepszych biegaczy.

      • Zapraszamy do kontaktu

      • Już w najbliższą środę 17 listopada 2021 roku zapraszamy rodziców uczniów klas I-VIII na Dzień Otwarty. Dyżury nauczycieli klas IV-VIII odbywać będą się w godzinach 16.30-17.30 poprzez dziennik elektroniczny.