• Aktualności

      • Wigilijne spotkanie przedszkolaków

      • Święta Bożego Narodzenia to piękny i wyjątkowy czas, dlatego też w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie opłatkowe. Zanim jednak wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, dzieci z grupy „Motylki” specjalnie dla swoich kolegów i koleżanek z grup „Żabki” oraz „Słoneczka” zaprezentowały przedstawienie jasełkowe. Po występie, który zebrał gromkie brawa, przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem i jednoczesne składanie sobie życzeń świątecznych. Po tej niezwykle ważnej i pięknej tradycji, dzieci zasiadły do wspólnego stołu wypełnionego smakołykami, przy którym nie zapomniały o zwyczaju śpiewania kolęd.

      • Świąteczna kartka dla seniora

      • "Kreatywny przedszkolak - kreatywne dziecko" - to jeden z wielu dodatkowych projektów edukacyjnych w jakich nasze przedszkolaki biorą udział. Tym razem jednak przyszło nam realizować wyjątkowe zadanie: "świąteczna kartka dla seniora". Postanowiliśmy zatem przygotować kartki świąteczne dla zaprzyjaźnionych już seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie, które zapewne sprawią im po raz kolejny wiele radości!

      • Podsumowanie zbiórki dla zwierząt

      • Podsumowanie zbiórki dla zwierząt pt. "Bliżej Pieska", będących pod opieką Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt "Przytul Psisko".

       Dziękuję naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom, którzy przyłączyli się do zbiórki, przynosząc karmę, koce oraz zabawki i przysmaki dla zwierzaków. Zbiórka, oprócz pomocy zwierzętom, miała także na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych oraz kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt.

       Dziękuję także dyrekcji oraz pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie, za przekazanie ponad 40 kocy na rzecz naszej zbiórki. 

       Koordynator zbiórki - Paulina Przybylska.

      • XI Jarmark Bożonarodzeniowy

      • Nasza szkoła aktywnie włączyła się do udziału w jedenastej edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego, który zroganizowało Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim. Frekwencja podczas Jarmarku była duża, dzięki czemu w miłej, przedświątecznej atmosferze sprzedaliśmy wszystkie ciasta upieczone przez rodziców uczniów klas 1-3 oraz oddziału przedszkolnego „Żabki”. Darowiznę ze sprzedaży ciast przekażemy na uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej dla dzieci z naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i upieczenie przepysznych ciast, a nauczycielom za obecność podczas Jarmarku i pomoc w sprzedaży słodkości.

      • Warsztaty bożonarodzeniowe u przedszkolaków

      • Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Aby ten czas był jeszcze przyjemniejszy, w miniony piątek zorganizowano warsztaty bożonarodzeniowe dla naszych najmłodszych podopiecznych. Podczas warsztatów oddziały przedszkolne zamieniły się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. W miłej, świątecznej atmosferze przedszkolaki z grup „Żabki”, „Motylki” oraz „Słoneczka” odkrywali swoje talenty plastyczne i zamienili się w prawdziwych artystów. Zadaniem było zrobienie ozdób świątecznych takich jak: wieńce adwentowe, bałwanki ze skarpetek, stroiki ze świeczką oraz lampiony. Świątecznie i nastrojowo zrobiło się w tym dniu w przedszkolu. Wszędzie pachniało świerkiem, dookoła było słychać nastrojową świąteczną muzykę. Przy jej dźwiękach praca szła bardzo szybko. Zapraszamy do galerii zdjęć.

      • Wojewódzkie Halowe Zawody w Skoku Wzwyż i Pchnięciu Kulą

      • W dniu 17.12.2021 r. w nowomiejskiej hali sportowej MOSiR odbyły się Wojewódzkie Halowe Zawody w Skoku Wzwyż i Pchnięciu Kulą, których organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy. W zawodach uczestniczyło 12 zawodników i zawodniczek  ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego pod opieką n-la wych. fiz. Zbigniewa Gołębiewskiego.
       Aż dwa I miejsca wywalczył Arek Koźmiński. W pchnięciu kulą uzyskał on odległość 8,36 m., a w skoku wzwyż 125 cm.  I miejsce w skoku wzwyż zdobyła także Laura Zawadzka z wynikiem 120 cm. Emilia Lewandowska  po dogrywce uzyskała 2 miejsce tuż za Laurą z wysokością 115 cm. Na podium znalazł się również Beniamin Mazur, który skokiem na wysokość 145 cm zapewnił sobie 3 lokatę. Niewiele zabrakło do szczęścia Michalinie Mówińskiej (105 cm) i Marysi Rudnik (115 cm) w skoku wzwyż oraz Bartkowi Przybyłowskiemy (9,32 m) w pchnięciu kulą, którzy ostatecznie zajęli 4 miejsca. W skoku wzwyż startowali również Igor Kotłowski (6 miejsce – 130 cm), Jan Kasprowicz (7 m. – 130 cm), Paweł Śmiech (8 m. – 125 cm), Jakub Grabowski (10 m. – 125 cm) oraz Hubert Kijora w pchnięciu kulą 9 miejsce z wynikiem 6,25 m. Brawa dla wszystkich zawodników.

      • Jasełka

      • Jasełka są tradycją bożonarodzeniową nie tylko na całym świecie ale i w naszej szkole. Nazwa spektaklów wzięła się od staropolskiego słowa "jasło", oznaczającego żłób małego Jezusa. Jak mówi wiele źródeł, pierwsze przedstawienie związane z narodzinami Jezusa Chrystusa stworzył święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku we Włoszech. Widowiska jasełek w Polsce po raz pierwszy miały miejsce na przełomie XIV i XV wieku. Wówczas jasełka przedstawiane były z udziałem figur, które następnie zastąpiono marionetkami i kukiełkami. Z upływem czasu i wkroczeniem do Polski czasów średniowiecza, tradycję jasełek przedstawiano w formie teatralnej, z udziałem prawdziwych aktorów. Dziś w rolę aktorów wcieliły się nasze przedszkolaki z grupy "Motylki", które pod kierunkiem wychowawcy - Pauliny Przybylskiej, przedstawiły piękne i wzruszające przedstawienie jasełkowe. Niewątpliwie wprowadziło to wszystkich w radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Uroczystość odbyła się w obecności uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji. Pan Dyrektor - Jerzy Resicki życzył wszystkim zebranym dużo zdrowia oraz radości na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, a młodszym i starszym dzieciom cudownych prezentów.

      • Spotkanie klasy II b z pielęgniarką

      • W dniu dzisiejszym klasę 2b odwiedziła pielęgniarka szkolna pani Dorota Marchlewska. Głównym tematem spotkania było zdrowe odżywanie. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowania świadomości oraz rozwijania właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci i aktywności fizycznej. Racjonalne odżywianie jest dla młodego organizmu jedną z ważniejszych inwestycji zarówno teraz jak i na przyszłość. Rozwijającemu się organizmowi koniecznie trzeba dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych: białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych oraz zadbać o właściwy rozkład i liczbę posiłków. Pełnowartościowe śniadanie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania dziecka w szkole. Często wiemy, że coś jest zdrowe lub nie, jednak nie zawsze uświadamiamy sobie na co bezpośrednio wpływa i jakie są konsekwencje zaniedbań i złych nawyków żywieniowych. Dzieci wysłuchały przekazanych informacji oraz brały udział w dyskusji. Bardzo chętnie częstowały się przygotowaną przekąską warzywną.

      • Wycieczka klasy Ia i Ib

      • Dzisiejszego dnia klasy 1a i 1b wybrały się na wycieczkę do Hullo. W ramach atrakcji były w sali chemicznej, gdzie robiły ciekawe eksperymenty. Następnie korzystały z sali zabaw, gdzie zjeżdżały ze zjeżdżalni, kąpały się w basenach z kulkami, skakały na trampolinie i wspinały się na ściankę wspinaczkową. Kolejnym punktem było odwiedzenie sali sensorycznej oraz kina sferycznego. Niezwykle imponujący okazał się również laserowy tor przeszkód. Dzieci na miejscu spożyły posiłek i zmęczone ale zadowolone bezpiecznie wróciły do domów.

      • Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj

      • Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej "Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj". Celem tej kampanii jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Zadaniem przedszkolaków było przygotowanie oraz wysłanie kartek z pomocą wychowawców lub rodziców. Kartki zostały rozdane także dyrekcji oraz pracownikom szkoły, w celu rozpowszechniania informacji o kampanii.
       Koordynator akcji - Paulina Przybylska.

      • Podsumowanie akcji "Biała wstążka"

      • W dniach 25 listopada- 10 grudnia 2021 roku prowadziliśmy w naszej szkole  różne akcje w ramach antyprzemocowej kampanii  " Biała wstążka". Zakończeniem naszych działań był plebiscyt na najbardziej kulturalnego chłopaka w klasie, którego celem było  promowanie uprzejmości i życzliwości  wyrażanej w słowach i czynach, wdrażanie do poszanowania  godności drugiej osoby, uczenie troski o dobro i uczucia koleżanki/ kolegi. Zwycięzcom plebiscytu serdecznie gratulujemy!

      • Spełniliśmy małe marzenia mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie

      • W dniu wczorajszym wraz z Panem Dyrektorem - Jerzym Resickim oraz Panią Dyrektor - Marzeną Cieplak, udało nam się spełnić małe marzenia mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie. Choć tak naprawdę spełniliśmy je już jakiś czas temu - w listopadzie - podczas zbiórki zorganizowanej z okazji "Ogólnopolskiego Dnia Seniora" pt. "Małe marzenia". Sytuacja związana z pandemią koronawirusa, dopiero dziś pozwoliła nam na wizytę w DPS-ie. Jednak na to wzruszenie, wdzięczność i radość warto było czekać. Mieszkańcy przywitali nas bardzo ciepło, przygotowali zabawną część artystyczną oraz wiele wzruszających słów. Dziękujemy za możliwość osobistego wręczenia upominków, zobaczenia uśmiechów i przeżycia wielu wzruszeń. Za udział w zbiórce i otwarte serca dziękujemy rodzicom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II oraz klasie I a z Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie. 

       Organizator zbiórki - Paulina Przybylska.

      • Mikołajkowe skoki

      • Już po raz XXII odbył się organizowany przez Uczniowski klub Sportowy „Iskra” Mikołajkowy Turniej Skoku Wzwyż. Po rocznej przerwie spowodowaną pandemią wreszcie można było przeprowadzić ten lubiany przez uczniów konkurs. W tym roku uczestniczyło w nim 30 zawodników w trzech kategoriach wiekowych kl. IV i młodsi, klasy V-VI oraz klasy VII – VIII z podziałem na dziewczynki i chłopcy we wszystkich rocznikach.  Wśród zaproszonych gości znajdowali się radny Nowego Miasta Lubawskiego pan Piotr Szpanowski oraz dyrektor naszej szkoły pan Jerzy Resicki. Tradycyjnie już konkurs rozpoczął dyrektor szkoły oddając pierwszy skok. W trakcie turnieju (nad którym czuwali nauczyciele wychowania fizycznego panowie Zbigniew Gołębiewski oraz Artur Marcfeld) zauważyć było można, iż zawodnicy bardzo dobrze przygotowali się do zawodów, co zaowocowało kilkoma rekordami życiowymi. W kategorii klas IV dziewcząt: 1 m. Maja Mówka – 110 cm i rekord życiowy, 2 m. Maja Wiercińska – 110 cm, 3 m. Lena Dombrowska – 100 cm (rż), 4 m. Julia Roszkowska - 100 cm (rż). Chłopcy kl. IV: 1 m. Bartosz Krzemiński – 110 cm (rż), 2 m. Bartosz Dąbrowski 100 cm, 3 m. Dominik Robaczewski 95 cm. Z dziewcząt kl V-VI bezkonkurencyjna okazała się Michalina Mówińska z wynikiem 130 cm (rż), 2 m. zajęła Emilia Lewandowska 120 cm, 3 m. Weronika Tucholska – 115 cm (rż), 4 m. Nadia Kural - 110 cm, 5 m. Zuzanna Zielińska – 110 cm (rż), 6 m. Marta Cherkowska – 105 cm, 7 m. Alicja Artuszewska - 105 cm. Wśród chłopców z tego rocznika najlepszym okazał się Arek Koźmiński z rekordem życiowym 135 cm, 2 m. zajął Paweł Truszczyński – 115 cm, 3 m. Aleksander Grześkiewicz – 115 cm, 4 m. Łukasz Falkowski – 115 cm. 5 m. Igor Wierciński 115 cm (rż), 6 m. Nikodem Gorzka 110 cm (rż). W najstarszej kategorii chłopców zwyciężył beniamin Mazur z wynikiem 155 cm (rż), 2 m. Paweł Śmiech – 135 cm, 3 m. Szymon Kamiński – 130 cm (rż), 4 m. Jan Kasprowicz – 130 cm, 5 m. Maksymilian Sendlewski – 130 cm (rż), 6 m. Konrad Jabłoński – 130 cm. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz Mikołajkowe słodkości, a najlepsi medale oraz nagrody rzeczowe.

      • IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu

      • Zuzanna i Olga wiedzą dlaczego warto zdrowo się odżywiać

       W Zespole Szkół  Zawodowych w Kurzętniku odbył się się IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem „Żywienie,  a zdrowie człowieka” dla uczniów szkół podstawowych i  ponadpodstawowych z terenu powiatu nowomiejskiego. Do rywalizacji przystąpiło 6 szkół- w tym 5 podstawowych i jedna drużyna ze szkoły ponadpodstawowej. Po uroczystym otwarciu konkursu przez Dyrektora Zespołu p. K. Trzaskalską uczestnicy przystąpili do części pisemnej konkursu. Test składał się z 40 pytań z zakresu edukacji zdrowotnej. Następnie uczestnicy samodzielnie wykonali i zaprezentowali zdrową potrawę wykorzystując zaproponowane produkty przez organizatora. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:  Zuzanna Grześkiewicz i Olga Szpanowska z klasy VIIIb.  Uczennice zaprezentowały wysoki poziom wiedzy żywieniowej i umiejętności praktycznych zajmując I miejsce w w/w konkursie. Gratulujemy im!!! Idea konkursu to nie tylko rywalizacja i prezentacja osiągnięć zdolnych uczniów, ale także propagowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród młodzieży oraz zachęcenie ich do podnoszenia swojej wiedzy i świadomości prozdrowotnej. Racjonalne żywienie to jeden z istotnych czynników determinujących stan zdrowia społeczeństwa.

       Od dawna wiadomo, że dbałość o właściwe, zdrowe odżywianie jest ważne dla prawidłowego wzrastania oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych. Do najczęściej występujących chorób tego typu należą: choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, otyłość, kamica żółciowa, niedokrwistość z niedoboru żelaza, osteoporoza oraz niektóre choroby nowotworowe (żołądka, jelita grubego, piersi). Niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić także do bardziej prozaicznych problemów, takich jak: ograniczenie możliwości przyswajania wiedzy, przewlekłe zmęczenie oraz osłabienie koncentracji uwagi.  Uczniów do konkursu przygotowała pani Irena Światkowska.

      • Mikołajki na sportowo

      • 6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki. W tym roku klasy I-III świętowały w wyjątkowy sposób - na sportowo. Z inicjatywy radnych Rady Miejskiej zorganizowany został "Mikołajkowy Turniej Sportowy". Podczas zawodów dzieciom kibicowali goście: Pan Andrzej Nadolski, Pan Piotr Szpanowski - przedstawiciele Rady Miejskiej oraz dyrekcja szkoły - Pan Jerzy Resicki i Pani Marzena Cieplak. Uczniowie klas pod czujnym okiem swoich wychowawców mierzyli się między sobą w kilku różnych konkurencjach. Uczestnicy sportowych zmagań mieli na głowach charakterystyczne mikołajkowe czapki, co tworzyło magiczną, świąteczną atmosferę. Dzieci chętnie brały udział w kolejnych konkurencjach i z uśmiechami na twarzach wykonywały kolejne ćwiczenia. Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki od gości z Rady Miasta. 

      • Konkurs plastyczny „Świąteczna Kartka Bożonarodzeniowa”

      • REGULAMIN KONKURSU

        

       CELE KONKURSU:

       - kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji;

       - rozwijanie aktywności twórczej oraz zdolności plastycznych dzieci;

       - promowanie talentów plastycznych wśród dzieci;

       - rozwijanie wrażliwości na sztukę.

       ZASADY UCZESTNICTWA:

       - konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku:

       • od 3 do 6 lat (oddziały przedszkolne);
       • klasy 1-3;
       • klasy 4-8.

       - technika wykonania pracy jest dowolna, forma -płaska, format A5 (A4 złożone na pół) lub A6 (A3 złożone na pół). Środek kartki pusty – bez życzeń,

       - pracę należy przekazać z metryczką wypełnioną komputerowo lub ręcznie, dopiętą spinaczem (PROSIMY NIE PRZYKLEJAĆ I NIE ZSZYWAĆ METRYCZEK!). Pracę należy zamieścić w koszulce.

       - Pracę należy dostarczyć indywidualnie w terminie do  17 grudnia  2021 r. :

       • dzieci  z oddziałów  przedszkolnych  do  wychowawców grup;
       • klasy 1-8 do p. Moniki Chylińskiej (biblioteka szkolna).

       - Rozstrzygnięcia konkursu dokona komisja 20 grudnia 2021r., oceni prace przyznając nagrody za pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii wiekowej. Możliwe jest przyznanie wyróżnień. O wynikach konkursu laureaci zostaną powiadomieni osobiście oraz za pośrednictwem szkolnej strony internetowej.
       Pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

       - Prace zostają własnością Zespołu Szkolno- Przedszkolnego. Wyróżnione prace zostaną rozesłane wraz ze świątecznymi życzeniami do zaprzyjaźnionych instytucji.

        

       ORGANIZATORKI KONKURSU:

       Monika Chylińska

       Monika Rucińska

        

       METRYCZKA PRACY KONKURSOWEJ:

       Imię i nazwisko dziecka:

       Klasa:

       Wychowawca: