• Aktualności

      • Apel

      • Odbył się dziś w naszej szkole apel, w czasie którego pan Dyrektor Jerzy Resicki powitał oficjalnie nowych uczniów, którzy zawitali do nas niedawno. Są to dzieci z Ukrainy. Wręczono im koszulki z logo szkoły i gorąco przywitano w naszym gronie.

     • WYNIKI KONKURSU „ODKRYWCY BAKTERII”
      • WYNIKI KONKURSU „ODKRYWCY BAKTERII”

      • Dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w konkursie „Odkrywcy bakterii” zorganizowanego w ramach programu „Czyściochowa Akademia”. Przedszkolaki z grupy Żabki i Motylki otrzymały w ramach nagrody gry „Czyściochowe Memory”.

       Przypominamy również o głosowaniu w „Czyściochowych Mistrzostwach”. Na stronie http://www.rossmann.pl/czysciochowa-akademia moga Państwo oddać swój głos wyszukując w zakładce nasze przedszkole, bądź klikając w bezpośredni link, który znajduje się poniżej.

       Link do głosowania:

       https://www.rossmann.pl/czysciochowa-akademia/17804

       Głosować mogą uczestnicy programu Rossnę! od 15 marca do 15 kwietnia 2022 roku. Codziennie można oddać jeden głos na przedszkole i jeden na wybraną szkołę. 1 głos to 1 punkt!

       Każdy z nich jest na wagę złota, bo może wpłynąć na to, która placówka zwycięży. Liczymy na Waszą pomoc!

      • Spektakl "Pinokio"

      • Dziś oddziały przedszkolne i klasy I-III z naszej szkoły wybrały się do nowomiejskiego kinoteatru na przedstawienie teatralne pt. "Pinokio". Dzieci były pod wrażeniem świetnej gry aktorów oraz scenografii i efektów. Brały aktywny udział w przedstawieniu i podejmowały dialogi z aktorami. Na koniec podziękowały za świetną atrakcję gromkimi brawami.

        

      • Pierwszy Dzień Wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa w oddziałach przedszkolnych

      • O dwóch wyjątkowych świętach przypadających 21 marca, nie zapomniały także dzieci z oddziałów przedszkolnych.

       Pierwszy dzień wiosny, dzieci przywitały wychodząc na dwór w korowodzie z instrumentami, wiosennymi okrzykami, piosenkami oraz symbolicznymi marzannami. Była to również świetna okazja do wypatrywania zmian zachodzących w przyrodzie, a było co obserwować…
       Na ten dzień, wspanialszej pogody nie mogliśmy sobie wymarzyć!

       21 marca to również Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Przedszkolaki dowiedzieli się, dlaczego każdy z nich miał założyć dziś skarpetki nie do pary, a także mieli możliwość samodzielnego zaprojektowania kolorowych skarpetek.

      • Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki

      • Dziś klasy I-III obchodziły dwa wyjątkowe święta – Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki. Dzieci wspólnie pożegnały zimę i przywoływały wiosnę tworząc piękne prace plastyczne oraz szukając jej oznak. Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego tego dnia zakładamy skarpetki nie do pary, kim są osoby z Zespołem Downa i jak powinniśmy takie osoby traktować. Wszyscy mieli dziś założone skarpetki nie do pary i stworzyli skarpetkowy plakat zachęcający do wspierania osób z zespołem Downa.

      • Turniej o "Złotą Rakietkę"

      • W dniu 19.03.2022 r w Szkole podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim odbył się szkolny turniej tenisa stołowego „O złotą rakietkę”. Turniej zorganizowali n-le wychowania fizycznego pan Zbigniew Gołębiewski oraz Andrzej Czepek wraz z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą panem Ryszardem Krzemieniewskim. Uczestniczyło w nim 16 tenisistów z klas VII i VIII z podziałem na dziewczynki i chłopców. Swój udział zaznaczyły również dwie uczennice z Ukrainy Yevheniia i Mariana, które przebywają obecnie w naszej szkole. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Marta Cherkowska wyprzedzając drugą Magdę Kamińską oraz Julię Lewandowską. Wśród chłopców najlepszy był Paweł Truszczyński przed Igorem Kotłowskim i Wiktorem Lewandowskim. Medale, dyplomy i nagrody rzeczowe wręczała wicedyrektor naszej szkoły pani Marzena Cieplak. Na zakończenie był czas na wspólne zdjęcie. 

      • MIĘDZYNARODOWY KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY

      • 17 marca 2022r. nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym  „KANGUR 2022”. Wzięło w nim udział 44 UCZNIÓW.

       Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy popularyzatora matematyki Petera O’Hallorana.W 1990 roku został po raz pierwszy zorganizowany w Europie na terenie Francji i podobnie jak w Australii zyskał od razu dużą popularność. Z inicjatywy matematyków francuskich konkurs ogarniał stopniowo coraz więcej krajów europejskich i nie tylko. W 1994 roku zostało utworzone towarzystwo “Kangourou Sans Frontières”, skupiające organizatorów konkursu ze wszystkich krajów. Na corocznym walnym zgromadzeniu ustala ono szczegóły najbliższej edycji konkursu i między innymi wybiera ostateczne zestawy zadań konkursowych spośród propozycji wcześniej nadesłanych przez poszczególne kraje. Zadania rozwiązywane są jednocześnie  przez wszystkich uczestników.

       Międzynarodowy Konkurs “Kangur Matematyczny” jest w obecnej chwili najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie biorą w nim udział uczniowie z 60 krajów położonych na wszystkich kontynentach.

       Zadania w teście mają wysoki stopień trudności i wymagają od ucznia zdolności matematycznych, szerokiej wiedzy i dużej umiejętności logicznego myślenia.

      • Sportowe sukcesy!

      • 6 medali dla 5 medalistów wojewódzkich.

        

       W dniu 17.03.2022 r. w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Memoriał im. Zbigniewa Kuligowskiego, który na stałe wpisał się już do kalendarza zawodów lekkoatletycznych. W tym roku wzięło w nim udział ponad 200 zawodników z całego województwa. Imprezę zaszczycili swoją obecnością: starosta powiatu nowomiejskiego p. Andrzej Ochlak, burmistrz p. Józef Blank oraz rodzina św. pamięci  Z. Kuligowskiego. Szkołę Podstawową nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego reprezentowało 12 zawodników,  którzy swoimi wynikami udowodnili swoje zdolności lekkoatletyczne. Pierwsze miejsce w skoku wzwyż wywalczyła Michalina Mówińska ustanawiając rekord życiowy na wysokości 133 cm. W tej samej konkurencji 2. miejsce bijąc również swój rekord życiowy 125 cm zdobyła Emilia Lewandowska. Dwukrotnym srebrnym medalistą okazał się Arkadiusz Koźmiński, który w skoku wzwyż skoczył 135 cm, a w kulę (3 kg) pchnął na odległość 8,41 m.  3. miejsce w skoku wzwyż zajął Beniamin Mazur z wynikiem 145 cm. 6. miejscami mogli pochwalić się Bartek Przybyłowski w pchnięciu kulą 4 kg (9,90 m) oraz Miłosz Preus w biegu na 1000 m. Ponadto startowali również Joanna Napiórkowska (800 m), Lena Gołębiowska (600 m), w skoku wzwyż Igor Kotłowski (130 cm) i Bartosz Tuszyński (130 cm) oraz Nikola Zabłocka, która z powodu kontuzji nie ukończyła biegu. Gratulacje dla wszystkich uczestników!

      • Głosowanie w „Czyściochowych Mistrzostwach” rozpoczęte!

      • Drodzy Rodzice!
        

       Nasze przedszkolaki biorą udział w „Czyściochowych Mistrzostwach”. Dzieci wraz z nauczycielkami przez cały rok szkolny realizują zajęcia, biorą udział w konkursach i w świętach higienicznych. Za każdą z tych aktywności zdobywają punkty, które przybliżają ich do wygrania nagrody głównej – edukacyjnego pikniku dla całej placówki. Czy wiecie, że możecie nam w tym pomóc? Jak? Biorąc udział w głosowaniu na stronie http://www.rossmann.pl/czysciochowa-akademia wyszukując w zakładce nasze przedszkole, bądź klikając w bezpośredni link, który znajduje się poniżej.

       Link do głosowania:

       https://www.rossmann.pl/czysciochowa-akademia/17804

        

       Głosować mogą uczestnicy programu Rossnę! od 15 marca do 15 kwietnia 2022 roku. Codziennie można oddać jeden głos na przedszkole i jeden na wybraną szkołę. 1 głos to 1 punkt!

       Każdy z nich jest na wagę złota, bo może wpłynąć na to, która placówka zwycięży.

       Liczymy na Waszą pomoc!

        

      • Czyściochowe Przedszkole

      • W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z grupy "Motylki" obchodziły nietypowy dzień - Dzień Gluta. W związku z uczestnictwem grupy w programie edukacyjnym Czyściochowe Przedszkole i realizacją zadań w ramach programu, zorganizowaliśmy właśnie taki dzień. Miał on na celu uświadomienie dzieci w zakresie higieny nosa i konieczności dbania o tę sferę higieny. W tym dniu dużo rozmawialiśmy, czytaliśmy, bawiliśmy się, a także wymyśliliśmy rymowankę i robiliśmy własne gluty, co oczywiście sprawiło dzieciom najwięcej radości i śmiechu! 🙂

      • DZIEŃ KRÓLOWEJ NAUK

      • Dzień Królowej Nauk, czyli Międzynarodowy Dzień Matematyki, postanowiły uczcić oddziały przedszkolne. Przygotowano wyjątkowe zajęcia, których celem było wpłynięcie na intelektualny rozwój, dzięki czemu dzieci lepiej poznają i rozumieją otaczający świat. Poprzez liczne działania, kształtowano kompetencje matematyczne. Dzieci miały okazje zaobserwować  częstotliwość wykorzystywania matematyki w życiu codziennym. Oprócz tego, doświadczyły, że matematyką można się bawić i wcale nie jest taka straszna.

       Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszystkie grupy poradziły sobie wspaniale!

        

      • Pho3nix Kids

      • Od początku marca 2022 roku  nasza szkoła bierze udział w konkursie sportowym Pho3nix Kids organizowanym przez Fundację Pho3nix pod Patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Konkurs ma na celu świętowanie aktywności fizycznej oraz aktywizacje sportową wśród uczniów.
       „Im więcej uczniów tym weselej, im bardziej różnorodna aktywność, tym atrakcyjniej. Im większe zaangażowanie lokalnej społeczności tym lepiej!”
       Wszystkie zadania realizowane w tym okresie opublikowane będą na stronie Pho3nix Kids, a publiczność i jury będą mogli na te inicjatywy głosować. Na zwycięskie szkoły czekają ciekawe nagrody.
       Pierwszą inicjatywą realizowaną przez naszą szkołę był projekt plakatu pt. „Moje sportowe marzenie”. Im więcej uczniów, tym weselej. Im bardziej różnorodna aktywność, tym atrakcyjniej.

      • #SUGAR FREE - WOLNI OD CUKRU

      • OTRZYMALIŚMY GRANT NA PROJEKT EDUKACYJNY „WOLNI OD CUKRU”

       Szkoła Podstawowa nr1 w Nowym Mieście Lubawskim znalazła się w gronie 40 szkół z całej Polski, która otrzymała grant w konkursie na autorski projekt edukacyjny. Takich projektów złożono około trzystu. Projekty w wysokości 3500zł  finansowane są przez Fundację Edukacyjną im. Romana Czerneckiego i Fundację Szkoły z Klasą z siedzibą w Warszawie. Nasz projekt pt. „Wolni od cukru- #sugarfree” z powodzeniem przeszedł dwa etapy rekrutacji, a  dotyczy  nadmiernej ilości spożywania słodkich napojów i przekąsek. Tematyką wiodącą jest cukier i jego negatywny wpływ na zdrowie i procesy uczenia się. Problem  jakim jest „słodko- gorzki  smak cukru” zasługuje na  szersze rozpropagowanie, ponieważ zdecydowana większość osób nie zdaje sobie sprawy z niszczycielskiej siły cukru. Postaramy się zwiększyć świadomość dotyczącą zdrowych wyborów.  Nauczymy parę dietetycznych zabiegów tworząc m.in. menu restauracji #surarfree, które sprawi, że  jedzenie będzie zdrowsze.  Na uwagę zasługuje użycie nowatorskich sposobów i metod dotarcia do zainteresowanych. Uczniowie  stworzą  film animowany dla klas O-III, przygotują interaktywną prezentację w genially dla klas IV-VIII. Rozpropagują aplikacje Zdrowe Zakupy i Fitatu. Wykonają trójwymiarową gablotę z zawartością cukru w ulubionych produktach,  przygotują „Zdradliwy Kuferek”, opracują plakaty i  plansze  na temat słodkich pułapek. Wszystko to wykona zespół uczniowski w składzie: Zuzanna Grześkiewicz , Olga Szpanowska, Zofia Mączkowska , Lena Szpanelewska, Adrianna Wydrachowska, Zuzanna Lenckowska, Maja Cieplak, Oskar Miąskowski , Lena Gołębiewska, Aleksander Grześkiewicz, Hubert Kijora i  Beniamin Mazur.  To tylko niektóre sposoby, aby wygrać walkę ze słodką pokusą. Dzieci, ale również młode pokolenie rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego jak groźny jest cukier- cichy zabójca- niezmiernie uzależniający. Dlatego nasz projekt będzie skierowany do całej społeczności szkolnej, a jego efektem  będzie dokonywanie świadomych wyborów. Autorkami projektu są panie Irena Światkowska i Lucyna Ben Nasr. W realizacji i nowych pomysłach projekt wspierać będą panie Marzena Cieplak i Monika Chylińska.

      • PCK dla Ukrainy

      • PCK- POMOC UKRAINIE

       W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. W naszej szkole są puszki do których  można wkładać pieniądze.   Puszki  przekazał Oddział Rejonowy PCK w Nowym Mieście Lubawskim, a opiekować się nimi będą członkowie Szkolnego Koła PCK. Akcja rozpoczyna się  1 marca.

         Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb Ukrainy.             

       Polski Czerwony Krzyż na bieżąco monitoruje sytuację i dostosowuje swoje działania do panujących warunków. Wszystkie akcje są skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia.