• Aktualności

      • Sejmik Ekologiczny

      • We wtorek, 31 maja, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich w Nowym Mieście Lubawskim odbył się XVIII Powiatowy Sejmik Ekologiczny pod patronatem Starosty Nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka oraz Burmistrza Miasta Nowego Miasta  Józefa Blanka. W zmaganiach wzięło udział 9 drużyn z terenu powiatu nowomiejskiego.

       W ramach sejmiku ocenie podlegały następujące konkurencje: prelekcja oraz konkursy fotograficzny i plastyczny.

       Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Grześkiewicz z kl. VIII b w kategorii prelekcja, Alicja Bojarska kl. VII a – praca plastyczna oraz Hubert Kijora kl. VII b – praca fotograficzna.

       Zuzanna otrzymała główną nagrodę zajmując pierwsze miejsce w swojej kategorii.

       W klasyfikacji ogólnej na podium stanęły trzy nowomiejskie szkoły podstawowe. Pierwszą lokatę zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3, za nią uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 2, w trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 1

       Zmagania oceniała niezależna komisja konkursowa w składzie: Krzysztof Puwalski, Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego, Dominika Witkowska z Wydziału Ochrony Środowiska, Ewa Kijora, Barbara Zielińska i Adam Olszewski, biolodzy i ekolodzy oraz Wiesława Markowska, plastyk, Alina Laskowska z Gazety Nowomiejskiej, a także Jerzy Grządzielewski, kierownik Referatu Promocji Miasta, Radosław Rzemiński, fotograf i Katarzyna Olęcka, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście.

      • Budząca się Szkoła

      • Weszliśmy miesiąc temu na drogę Budzących Się Szkół. Aby łatwiej było nam poruszać się, potrzebujemy drogowskazów. Według nas znakomitą rolę pełni Seria Piernikowa, której dwa komplety zakupiliśmy do naszej biblioteki. Te 4 książki: ,,Życie to nie wyścigi,, ,,A co za to dostanę?,, ,,Między kijem a marchewką,, ,,Szkoła na miarę szyta,, autorstwa dr Marzeny Żylińskiej są wspaniałą kwintesencją tego, o czym powinniśmy pamiętać w nowoczesnych szkołach, a także w domach.

      • Konkurs Ortograficzny o Pióro Burmistrza

      • W Szkole Podstawowej nr 2 odbył się dziś Miejski Konkurs Ortograficzny,, O Pióro Burmistrza". Naszą szkołę reprezentowali: Helena Zakrzewska, Zofia Mączkowska, Michalina Mówińska, Magdalena Kamińska, Lena Gołębiowska i Jan Milewski.

      • Koncert promocyjny

      • Uczniowie klas 1- 4 uczestniczyli dziś w kinoteatrze we wspaniałym koncercie promującym Szkołę Muzyczną I stopnia funkcjonującą w Nowym Mieście Lubawskim.

      • Dzień Mamy i Taty w grupie „Żabek”

      • W podziękowaniu za miłość, troskę i trud, jaki rodzice wkładają w wychowywanie swoich dzieci, przedszkolaki z grupy „Żabki” przygotowały dla nich uroczystość Dnia Mamy i Taty.
       Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne.
       Wierszykami przedstawiły w żartobliwy sposób mamusie i tatusiów, przy czym było wiele śmiechu.
       Później już poważnie, mówiły o tym, jak bardzo ważną rolę w życiu dziecka odgrywają rodzice.
       W piosence „Tik, tik-tak, bije moje serce” - podziękowały rodzicom za to, że są i dali im życie.
       Swój występ dzieci uatrakcyjniły tańcem do piosenki „You're the one that I want – Grease”.
       Następnie wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane prezenty oraz zaprosiły na konkurs.
       Uroczystość zakończono poczęstunkiem.

       Jeszcze raz dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i życzymy samych wspaniałych dni.

      • Finał Konkursu Pho3nix Kids

      •  

       Już 01.06.2022 r rozpocznie się głosowanie finałowe konkursu PHO3NIX ACTIVE SCHOOL, w którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. W konkursie weźmie udział wysłany  film pokazujący różnorodne inicjatywy sportowe zorganizowane ostatnio w szkole. W dniu 01.06 filmy biorące udział w konkursie zostaną pokazane na stronie Fundacji i wszyscy mogą na nie zagłosować. Dodatkowo Kapituła Konkursu wybiera najciekawsze filmy.
       Głównymi nagrodami w konkursie publiczności są zestawy sprzętu sportowego dla szkoły o łącznej wartości:

       1 miejsce – 12.500 zł.
       2 miejsce – 7,500 zł
       3 miejsce – 5.000 zł
       W wyniku głosowania Kapituły Konkursu przyznanych zostanie 7 nagród w sprzęcie o wartości:

       1 miejsce – 15.000 zł
       2 miejsce – 10.000 zł
       3 - 7 miejsce – 5.000 zł
       Dodatkowo w 100 najlepszych szkołach zostaną zorganizowane warsztaty sportowe w ustalonej ze szkołą dyscyplinie.
       Głosować będzie można do dnia 07.06.2022 na stronie:
       www.pho3nix-kids.com/polska/pho3nix-active-school/ 

        

       Każdy Państwa głos jest ważny. ZAPRASZAMY do wzięcia udziału w głosowaniu na film z naszej szkoły.
        

      • Wyniki zbiórki baterii

      • W tym roku szkolnym 2021/2022 zakończyliśmy zbiórkę baterii. Zebraliśmy około 570 kg. Dziękuję serdecznie uczniom i rodzicom za włączenie się w tę akcję, dzięki temu nasze środowisko naturalne będzie czystsze.

       Wyniki zbiórki baterii przedstawiają się następująco:

       I miejsce – klasa IIb (wych. M. Lewalska) - 3,54 kg na jednego ucznia,

       II miejsce – klasa Va (wych. J. Jonowska) - 3,37 kg na jednego ucznia,

       III miejsce- klasa VIb (wych. W. Bączek - Samulewicz) - 2,62 kg na jednego ucznia.

       Gratuluję zwycięzcom i zapraszam do ponownej akcji w nowym roku szkolnym 2022/2023 - Jarosław Kamiński.

      • Wyniki konkursu „Super zbieracz surowców wtórnych”

      •  

       W roku szkolnym 2021/2022 zakończyliśmy zbiórkę surowców wtórnych. Zbieraliśmy makulaturę, aluminium, nakrętki i baterie. Dziękujemy serdecznie uczniom i rodzicom za wyraz troski o lasy i całe środowisko naturalne. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się zebrać 8393kg makulatury, 193 kg nakrętek i 3kg aluminium.

       W konkursie zbiórki  makulatury zwyciężyły następujące klasy:

       I miejsce – klasa VIa /wych. L. Ben Nasr/ - 100,95kg/ na jednego ucznia

       II miejsce – klasa IVb / wych. M. Lemanowska/ - 71,35kg/ na jednego ucznia

       III miejsce- klasa VIIIb / wych. I. Światkowska/ - 69,95kg/na jednego ucznia

       Koordynatorki zbiórki I. Światkowska i Z. Sadowska dziękują serdecznie za włączenie się w akcję zbiórki surowców wtórnych. Gratulujemy nagrodzonym, życząc udanej wycieczki.

      • Zmagania w Czyściochowych Mistrzostwach zakończone!

      • Dzieci z oddziałów przedszkolnych po raz kolejny wzięły udział w programie „Czyściochowa Akademia” organizowanym przez Rossmann Supermarkety Drogeryjne sp. z o.o, właściciel drogerii Rossmann. Program miał na celu wsparcie nauczycieli przedszkolnych w kształtowaniu prawidłowych nawyków higienicznych wśród dzieci i był realizowany od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku.

       Organizatorzy programu przygotowali dla uczestników kompleksowe pomoce edukacyjne dotyczące 6 obszarów higienicznych: pielęgnacja skóry, higieny jamy ustnej, higiena nosa i ucha, kąpiel ciała i mycie włosów, korzystanie z toalety, higiena dłoni. Każdy z nich to gotowy scenariusz zajęć oraz materiały do dalszej nauki w domu. Poza nauką higieny, przekazano informacje na temat zdrowych nawyków budujących odporność organizmu. Na przedszkolaki czekały także edukacyjne bajki z bohaterami Czyściochowa. Materiały zostały opracowane z pomocą metodyków i są zgodne z obowiązującą podstawą programową.

       W ramach realizacji programu dla uczestników zostały zorganizowane „Czyściochowe Mistrzostwa”. W ogólnopolskich zmaganiach nasza placówka zajęła 7 miejsce. Dodatkowo dzieci wraz z nauczycielkami wzięły udział w 5 odsłonach konkursów, które przygotowali organizatorzy projektu. Przedszkolakom udało się wygrać nagrody rzeczowe takie jak: bony do sieci sklepów Rossmann o łącznej wartości 2000 złotych; 60 zestawów puzzli edukacyjnych, 60 zestawów gier typu „Memory” oraz 30 zestawów gier typu „Znajdź i dopasuj”.

       Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym najmłodszym podopiecznym!

       Działania projektowe w placówce koordynowała pani Monika Rucińska.

      • XVIII FESTYN SZKOLNY

      • XVIII Festyn Szkolny

       Niezmiernie miło było nam powitać tak wielu gości na jubileuszowym, bo 18-tym festynie szkolnym pod hasłem „Na festynie jak w rodzinie”, który odbywał się w ramach obchodów warmińsko-mazurskich dni rodziny.

       Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią mieliśmy przyjemność zaprosić mieszkańców Nowego Miasta Lubawskiego, uczniów naszej szkoły,  gości z Ukrainy do wspólnej zabawy, dzięki której również zbieramy fundusze na cele szkoły przy pomocy współorganizatorów dzisiejszych urodzin: Stowarzyszenie Przyjaciel Szkoły, Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z rodzicami.

       Pan Burmistrza Miasta Józefa Blanka, przewodniczący Rady Miasta pan Andrzeja Nadolskiego oraz pan Dyrektor Jerzy Resicki  oficjalnie otworzyli festyn, w trakcie którego można było się bawić, uczyć, degustować pyszne jedzenie – polskie i ukraińskie.

       Zaczęliśmy od występów naszych uczniów, a w międzyczasie można było korzystać z wielu atrakcji. Były to między innymi: Kawiarenka, kiermasz ciast, grill, punkt gastronomiczny (kluski, zapiekanki, frytki, dania ukraińskie).

       W czasie trwania występów odbywały się również licytacje atrakcyjnych przedmiotów, min. Robota gamingowego z aplikacją AR, pakietów wędkarskie, voucherów na lekcje języka angielskiego,  na łowienie ryb z łódki,  na zdjęcia dronem, na masaż stóp i twarzy, make up, książek, drewnianych skrzynek, i wielu innych gadżetów, również medycznych.

       Stoiska, które można było zwiedzić i skorzystać z oferty: balony, piniaty, wystawa prac pani Oleny, owocowe pianino, sztuczne rany, punkt medyczny, trampoliny, plac zabaw, lasy w słoiku, popcorn, loteria, stoisko z rękodziełem wykonanym przez naszych uczniów, warsztaty robotyki czy decoupage, pokaz filcowania, turnieje i atrakcje sportowe na Orliku. Dzisiejszą imprezę przygotowaliśmy dzięki pomocy rodziców, uczniów, nauczycieli oraz sponsorów:  

       - Gabinet Masażu Fizjomar Eliza Brzeska Iława Kopernika

       - informatyczny Expert Jan Bielaszka

       - Firma Expom i Expom Eco- Energy

       - Mini Market Sklep z odzieżą Ireneusz Mirosław

       - Perfect Clean – Kompleksowe Usługi Sprzątające Kamila Bielicka Gwiździny

       - Polski Związek Wędkarski koło nr 35 Nowe Miasto Lubawskie

       - Firma Dron Effect Usługi filmowania i zdjęć dronem Karol Chrapiński

       - Eko-Pasz  Agro państwo Rzemińscy

       - Studio Wizażu Make Up Edyta Raszkowska

       - Firma Brzozowa Wojciech Jędraszek

       - Enigma Opakowania Katarzyna Trzcińska

       - Studio Make up Julia Cieplak

       - Kalchem Brzozie Lubawskie

       - ABC Poż Teresa Langa

       - PUH Łukis Lukas Okołowski

       - MODE Distribution UK Ewelina Rykaczewska

       - PPHU “Uwaga Wędkarz” Karol Chrapiński Jajkowo

       - Tartak Jacek Pedynkowski Marzęcice

       - Państwo Szpanelewscy

       - Państwo Mączkowscy

       - Paweł Suszyński

       - Mateusz Deredas

        

       Festyn zakończyliśmy o godzinie 18 festiwalem kolorów na betonowym boisku.

       Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i tym, którzy przyczynili się do organizacji naszego wydarzenia – sponsorom, rodzicom, uczniom, nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym.

       Zapraszamy we wrześniu na kolejny festyn w naszej szkole!

        

      • Dzień kosmosu w przedszkolu

      • 21 maja obchodzony jest Dzień Kosmosu, który ma na celu zachęcanie do poznawania i odkrywania tajemnic Wszechświata.
       Tego dnia przedszkolaki dowiedziały się czym jest kosmos, jak wygląda i gdzie on tak właściwie jest. Podczas zajęć dzieci wzbogaciły wiedzę na temat Układu Słonecznego, a także dowiedziały się kim jest astronauta.
       Zapraszamy do fotorelacji.

      • Przeciąganie liny

      • Przy słonecznej pogodzie na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Szkolny turniej w przeciąganiu liny. Był on jednym z elementów obchodzonego w tym tygodniu święta patrona szkoły Papieża Jana Pawła II. W poprzednich latach organizowaliśmy biegi papieskie, w tym roku jednak zaproponowaliśmy uczniom inną atrakcję sportową. W rywalizacji uczestniczyły wszystkie klasy IV-VIII, i okazało się iż młodsi uczniowie wygrywali ze starszymi. Z zadowolenia młodzieży wynika, iż na stałe zagości ta konkurencja w naszej szkole.

       Wyniki zawodów zostaną ogłoszone podczas festynu szkolnego, który odbywał się będzie  w dniu 21.05.2022 od godz. 14.00, na który zapraszamy.

      • Szkolny turniej koszykówki

      • Dzisiaj 19 maja na sportowych obiektach Jagiellonki odbył się turniej koszykówki. Organizatorami byli pan Ryszard Krzemieniewski i Szkoła Podstawowa nr 1. System rozgrywek wyłonił najlepszą drużynę FC Araby NML, drugie miejsce zajęli Solidarni z Ukrainą, zaś trzecie miejsce JD Jest Dobrze. Zwycięska drużyna otrzymała puchar, każdy zawodnik otrzymał upominek. Dodatkową atrakcją był konkurs rzutów do kosza, który wygrali Bartosz Przybyłowski i Ksieniia Teleshenko z Ukrainy za co otrzymali oryginalne stroje koszykarskie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

       Prowadzącymi cały turniej byli Andrzej Czepek jako sędzia zaś Ryszard Krzemieniewski - fundator nagród. Poza tym szkoła otrzymała od pana Krzemieniewskiego piłki koszykowe do dalszego rozwoju tej dyscypliny sportu.

      • Warsztaty florystyczne

      • W minionym tygodniu przedszkolaki wzięły udział w warsztatach florystycznych, podczas których wspólnie z nauczycielami przygotowały lasy w słoiku. Wykonana praca przyniosła im wiele radości i satysfakcji, a oprócz tego, że powstały piękne lasy, to dzieci dowiedziały się także jak działa "mini ekosystem" stworzony w szklanym słoiku.
       Lasy wykonane przez dzieci będzie można zakupić podczas festynu szkolnego, który odbędzie się w najbliższą sobotę.

      • Wymiana pocztówkowa ze szkołami imienia Jana Pawła II

      • Na początku października 2021 r. uczniowie klas IV-VII przystąpili do akcji ,,Wymiany pocztówkowej’’ ze szkołami im. Jana Pawła II z okazji Dnia Papieskiego. Akcja polegała na wymianie pocztówkowej pomiędzy szkołami im. Jana Pawła II w całej Polsce, oraz stworzenie pocztówkowej mapy Polski. Ideą wiodącą przedsięwzięcia było nawiązanie relacji ze szkołami noszącymi imię naszego Ojca Świętego oraz propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji za pomocą pocztówek.

       Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa była również nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju miały możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie. Była to też świetna sposobność by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otworzyła dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewniła radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki. Akcję koordynowały panie Mariola Przyborowska i Jolanta Jonowska.

      • Święto Szkoły

      • Dzień 18 maja – dzień urodzin Karola Wojtyły – został uznany jako Święto Szkoły, które obchodzimy od 2011r., kiedy to po raz pierwszy kapituła przyznała nagrodę Lolka. Nasza droga z Janem Pawłem II jako patronem rozpoczęła się w roku 2005 od nadania imienia, poprzez rok 2007, gdy poświęcony został sztandar szkoły i uczestniczyliśmy po raz pierwszy w pielgrzymce szkół Jana Pawła do Częstochowy oraz przystąpiliśmy do Rodziny Szkół Jana Pawła II. Święto szkoły to nie jedyne wydarzenie dotyczące naszego czcigodnego patrona. Organizowaliśmy biegi papieskie, zasadziliśmy przy szkole dąb Jana Pawła w 2010 roku, spotykaliśmy się też z okolicznymi szkołami noszącymi imię papieża Polaka. Organizujemy z okazji Dnia Papieskiego w październiku konkursy plastyczne czy recytatorskie, wymieniamy się pocztówkami ze szkołami Jana Pawła II. Bierzemy udział w wielu akcjach charytatywnych.

        

       Pamiętamy o naszym Patronie nie tylko okazjonalnie, ale i w codziennej pracy. Na godzinach wychowawczych oraz lekcjach języka polskiego realizujemy myśli Jana Pawła II, co pozwala nam w pełni zrozumieć Jego przesłanie, które jest dewizą naszej szkoły: „Najważniejszy jest drugi człowiek, w którym można tworzyć to, co dobre i piękne”.

        

       Z tej okazji zaszczycili dziś nas swoją obecnością w Bazylice oraz w szkole zacni goście - Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego pan Józef Blank, Przewodniczący Rady Miasta pan Andrzej Nadolski oraz Radni Miejscy – pan Mirosław Urbanowski - przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, pan Adam Kłosowski, pan Jan Obuchowski, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta pani Agnieszka Muszyńska, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego oddziału w Nowym Mieście Lubawskim pani Agnieszka Bochenek, Prezes Zarządu EXPOM SA - naszego zakładu patronackiego pan Rafał Domżalski, przedstawiciele Rady Rodziców. Powitaliśmy również byłych dyrektorów szkoły – pana Romualda Koszewskiego – wiceprzewodniczącego Rady Powiatu oraz panią Ewę Kijorę i byłych wicedyrektorów – panią Eleonorę Lewalską i panią Reginę Błędowską oraz emerytowanych nauczycieli, jak również emerytowanych niepedagogicznych pracowników szkoły. Na uroczystości nie zabrakło również nauczycieli, uczniów, pracowników niepedagogicznych oraz rodziców, a także kilkoro wcześniejszych laureatów nagrody Lolek. Gościliśmy również przedstawicieli lokalnych mediów – telewizji kablowej ELTRONIK oraz Gazety Nowomiejskiej oraz przedstawicieli służb mundurowych. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za obecność, życzenia i kwiaty.

       Niezwykle ważnym akcentem całego spotkania było wręczenie wyróżnienia Lolek 2022, za wzorową postawę uczniowską, zarówno w zakresie nauki, jak i zachowania. Tegoroczną laureatką nagrody została Zuzanna Grześkiewicz z klasy 8b. Serdecznie gratulujemy!

       Święto Szkoły to również okazja do wspomnień o Janie Pawle II. Uczniowie klas I oraz Va pod kierunkiem pań Marzeny Rykaczewskiej i Anny Dembowskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Jeśli pamięć o Tobie, to na zawsze”. Oprawę muzyczną przygotował pan Mateusz Deredas z zespołem. Dekoracjami zajęła się pani Wiesława Markowska, nagłośnieniem pan Wiesław Jankowski. Uroczystość sfotografowała pani Mariola Lewalska, a poprowadziły ją panie Żaneta Cherkowska i Jolanta Jonowska.

       Na zakończenie uczniowie delektowali się pysznymi kremówkami papieskimi, które przygotowały panie z naszej kuchni, za co bardzo dziękujemy.

        

        

        

      • Święto Szkoły

      • Dzień 18 maja to rocznica urodzin Jana Pawła II, patrona naszej szkoły.

       Zapraszamy Rodziców oraz Uczniów na Mszę Świętą, która odbędzie się 18 maja o godz. 9.00 w Kościele św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.