• Aktualności

      • Spotkanie podsumowujące  V edycję  programu Edukacja Inspiracja

      •  

       13 czerwca 2022r. zespół w składzie Zuzanna Grześkiewicz, Olga Szpanowska i Irena Światkowska prezentował w Warszawie  projekt #sugarfree-Wolni od cukru. Spotkanie podsumowujące było w  formie  targów projektowych. 25 zespołów miało do dyspozycji własne stoisko, na którym prezentowało swoje działania. Dzielono się efektami pracy, dobrymi praktykami z poszczególnych etapów działań, ciekawostkami i odkryciami. Zuzanna i Olga prezentowały dokonania projektowe w I turze. Przygotowały pomysł na swoje stanowisko, które spotkało się z dużym aplauzem. Prezentowały plakaty o niszczycielskiej sile cukru, pokazały „Zdradliwy kuferek”, omówiły prezentację „Jak cukier niszczy ciało i umysł”, przedstawiały zdjęcia z kolejnych etapów swojej pracy.  Angażowały odwiedzające je osoby zadając krótkie pytania i proste ćwiczenia. Sprawiły to, że zainteresowanie ich  tematem okazało się bardzo duże. Większość osób przecierało oczy ze zdumienia, jeśli chodzi o cukier ukryty w produktach. Oceniono, że do tematu uczennice podeszły bardzo profesjonalnie. Opisały przebieg całego projektu. Działania rozpoczęto od diagnozy, później „detektywi w sklepie’, następnie przeliczanie cukru w produktach na kostki cukru.  Ułożono tekst piosenki „Cukier-nazywają go”, przygotowano koszulki z logo, konkurs na przepis bez cukru, wybrano treści na plakaty, przygotowano „Zdradliwy kufer”. Na korytarzu przygotowano wystawę „Zawartość cukru w produktach”, prezentację, przeprowadzono warsztaty kulinarne, przygotowano inscenizacje dla klas 0-V „Gorzka prawda o cukrze”.  Ukazała się również zakładkę do książki, wzięto udział w szkoleniu „Masz tę moc! Czyli ciekawa prezentacja projektów, zorganizowano występy artystyczne w innych placówkach. Inne projekty również były nadzwyczaj ciekawe np. „Młodzi Słowienie i wikingowie”, „Jak nie wpaść w sieć”, „Uczniowie uczą”, „Multimedialne ćwiczenia z fizyki na rok”, „Siódemka dla klimatu”, „Kapsuły czasu”, „Kierunek inżynieria”, „Mózg jak na dłoni”.

      • Warsztaty kulinarne „Wolni od cukru”

      • „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem.”  Konfucjusz

       Dzieci najlepiej uczą się poprzez udział i doświadczenie, poprzez emocje i pytania jakie temu doświadczeniu towarzyszą. W związku z tym realizując projekt edukacyjny „Wolni od cukru” zaangażowano przedstawicieli uczniów tj. grupę 24 osób w przygotowanie słodkich przekąsek bez cukru. Emocji i pytań było wiele- jak to możliwe? Grupa otrzymała informacje i przepisy od eksperta pani Marty Zdunkiewicz- dietetyka. Poznano źródła węglowodanów, inne nazwy cukru ukryte w żywności, a przede wszystkim zamienniki, które warto stosować. Spośród wielu przepisów zdecydowano się na przygotowanie bananowych placków, gofrów z kiwi, owsianych omletów z owocami, chlebka bananowego z orzechami, szyszek z karmelem z suszonych owoców, naleśników z musem owocowym, zbożowych batoników, orzechowych ciasteczek i koktajlu owocowo- warzywnego. Wszystko to przygotowano pod czujnym okiem pań Ireny Światkowskiej i Lucyny Ben Nasr. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na degustację przygotowanych potraw na którą zaproszono Dyrekcję  Szkoły. Potrawy smakowały prawie wszystkim, jednak były trzy  osoby, którym brakowało słodkości deserów. Odzwyczajanie się od cukru jest nadzwyczaj trudne, gdyż jak wiemy cukier uzależnia 8 razy bardziej niż narkotyki. Mamy nadzieję, że  warsztaty zdrowego odżywiania, które były zabawą – a nawet imprezką – nauczyły  praktycznych umiejętności i zmieniają postawy obecnych tam osób wobec odżywiania się – na zdrowsze!

      • Dzielimy się wiedzą o cukrze z innymi szkołami

      • Jednym z zdań projektu edukacyjnego #sugarfree- Wolni od cukru było dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi placówkami. W związku z tym  grupa projektowa w składzie:  Zuzanna Grześkiewicz, Olga Szpanowska, Adrianna Wydrachowska, Zofia Mączkowska, Lena Szpanelewska, Maja Cieplak, Zuzanna Lenckowska, Lena Gołębiowska, Nicola Kozłowska, Iga Grużlewska, Laura Zawadzka, Aleksander Grześkiewicz, Beniamin Mazur, Hubert Kijora, Oskar Miąskowski złożyła  wizyty w innych szkołach.  Przygotowano  plakaty, prezentacje w genially  i  inscenizację  pod tytułem „Gorzka prawda o cukrze”.  Widowisko spotkało się z uznaniem  w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej, Przedszkolu Miejskim w Nowym Mieście Lubawskim oraz Zespole Szkół w Bratianie.  Zespół otrzymywał  brawa i podziękowanie, że porusza temat tak ważny dla zdrowia każdego człowieka, a przede wszystkim dzieci. Widzowie z tych placówek z  klas 0-V wiedzą jak cukier niszczy ciało, zdrowie i umysł. Uczniowie zapewnili swoje koleżanki i kolegów , że ograniczą cukier w swojej diecie.