• Aktualności

      • WYJĄTKOWA LEKCJA DEMOKRACJI Z PANEM POSŁEM Zbigniewem Ziejewskim

      •  

       Nowomiejskie szkoły skorzystały z zaproszenia Pana Posła Zbigniewa Ziejewskiego i wyruszyły na wycieczkę do Warszawy podczas, której miały okazję zwiedzać budynki Sejmu i Senatu. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda miejsce pracy posłów i senatorów oraz zrobić sobie zdjęcie na stanowiskach marszałków sejmu i senatu.

       Pod koniec zwiedzania przemowę skierowaną do uczniów wygłosił Pan Poseł Zbigniew Ziejewski, który podkreślił istotę pracy na rzecz społeczeństwa, nauki języków obcych oraz realizacji swoich planów.

       Pan Poseł, który swoim przykładem udowodnił, że nawet osoba z powiatu nowomiejskiego może zostać ważnym politykiem w Państwie był bardzo ciepło odbierany przez uczniów, którzy słuchali go z uwagą, a także prosili o pamiątkowe zdjęcia. Dodatkowo wyróżniające się wiedzą na temat samorządności osoby zostały nagrodzone książkami przez Pana Posła.

       Dziękujemy Panu Posłowi Zbigniewowi Ziejewskiemu za zaproszenie do Warszawy i serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej szkoły.

      • Wycieczka do Torunia

      • Klasa 1 b w ostatnich dniach uczestniczyła w wycieczce do Torunia zorganizowaną przez wychowawczynię Annę Dembowską. Najpierw uczniowie odwiedzili Młyn Wiedzy, w którym eksperymentowali i wielozmysłowo poznawali świat. Następnie uczestniczyli w warsztatach kręcenia lizaków w Manufakturze Cukierków. Kolejnym punktem, było własnoręczne wykonanie pierników, po wcześniejszym zapoznaniu się z ich tradycją w Żywym Muzeum Piernika. Nie zabrakło również spaceru nad Wisłą oraz ulicami toruńskiej starówki a także przyjrzenia się z bliska Krzywej Wieży. Na koniec dzieci zjadły posiłek w McDonaldzie i szczęśliwe wróciły do domu

      • Jesteśmy finalistami konkursu Pho3nix Kids

      • ​​​​​​​Kilka tygodni przygotowań, mnóstwo sportowych wyzwań, inspiracji i kreatywnej zabawy doprowadziło ponad 600 szkół do wielkiego finału konkursu, w którym zajęliśmy 7 miejsce.

       Nagrodą są warsztaty sportowe w dowolnej dyscyplinie oraz sprzęt sportowy o wartości 5000 zł. Gratulacje dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie.

      • Wycieczka do Płocka

      • 10 czerwca uczniowie klas piątych wybrały się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Płocka. Zwiedzili ogród zoologiczny, popłynęli w rejs statkiem po Wiśle oraz mieli okazję obejrzeć interesujący spektakl teatralny "Opowieści Droida" - opowieść o odwadze oparta na Star Wars.

      • Medalowe Mistrzostwa

      •  

       W dniu 14.06.2022 r. na stadionie MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się Mistrzostwa Województwa warmińsko – mazurskiego w lekkiej atletyce. Zawody zorganizowane zostały przez Nowomiejski Szkolny Związek Sportowy. Pomimo przeszkadzającego silnego wiatru zawodnikom ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego udało się uzyskać bardzo dobre wyniki i miejsca. Nasi młodzi sportowcy zdobyli trzy medale: złoty Michaliny Mówińskiej w skoku wzwyż (135 cm) oraz 2 srebrne Arkadiusza Koźmińskiego w skoku wzwyż oraz pchnięciu kulą 3kg z rekordem życiowym 9.41 cm. Bardzo blisko podium znalazł się Miłosz Preus, który biegnąc po raz pierwszy na dystansie 300 m uzyskał 5 miejsce. Rekord życiowy ustanowiła w biegu na 60 m Maja Mówka z czasem 9.14 s, biegając z rywalkami o 2 lata starszymi.  Beniamin Mazur skok wzwyż zakończył na wysokości 140 cm i uzyskał 6 miejsce. Gratulacje dla wszystkich.

      • THE BIG CHALLENGE

      •  

       Poznaliśmy wyniki  internetowego konkursu języka angielskiego The Big Challenge, który odbył się po raz kolejny 28 marca  2022r. W tym międzynarodowym konkursie wzięło udział prawie 20 tys. uczniów z Polski, w tym 37 uczniów z naszej szkoły. Konkurs obejmował znajomość słownictwa i gramatyki, wymowę, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, reagowanie językowe oraz kulturę państw anglojęzycznych. Można było maksymalnie zdobyć 350 punktów. Za błędną odpowiedź otrzymywało się punkty ujemne, natomiast za brak odpowiedzi 0 punktów. Uczniowie pisali test na 4 poziomach. Najwyższe miejsca w naszej szkole zdobyli:

       w klasach  piątych:

       1. Krystian Bielaszka z kl. V a -311 punktów, 4 miejsce w województwie
       2. Helena Zakrzewska z kl. V a- 282 punktów, 23 miejsce w województwie
       3. Igor Wierciński z kl. V a-257 punktów, 45   miejsce w województwie

       Konrad Przybyłowski z kl. V b-257 punktów, 45 miejsce w województwie

       w klasach szóstych:

       1. Aleksander Grześkiewicz z kl. VI b -315 punkty, 5 miejsce w województwie
       2. Adrianna Wydrachowska z kl. VI a -268 punktów, 23 miejsce w województwie
       3. Lena Kaczyńska z kl.VI b - 242 punkty, 36 miejsce w województwie

       w klasach siódmych:

       1. Jan Milewski z kl. VII b -323 punkty, 4 miejsce w województwie
       2. Kamil Groszewski z kl. VII b -306 punktów, 14 miejsce w województwie
       3. Anna Jonowska z kl. VII b-279 punktów, 39 miejsce w województwie

       w klasach ósmych:

       1. Kornelia Seweryn z kl. VIII b -311 punktów, 1 miejsce w województwie
       2. Zuzanna Grześkiewicz z kl. VIII b -280 punktów, 14 miejsce w województwie
       3. Jan Kasprowicz z kl. VIII b263 punkty, 32 miejsce w województwie, 

       Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy oraz drobne upominki. Wyróżnionych 12 uczniów otrzyma nagrody książkowe, natomiast Kornelia Seweryn dodatkowo odbierze medal, specjalny dyplom, puchar i koszulkę z logo konkursu za uzyskanie najwyższego wyniku w województwie.

       Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!

        

      • WIELKI TEST EDUKACYJNY "MORZA I LĄDY"

      •  

        

                We wtorek 26 kwietnia 2022 roku odbył się online na platformie testowej Ogólnopolski Wielki Test Edukacyjny "MORZA I LĄDY". Uczestniczyło w nim dwóch uczniów naszej szkoły, w tym jeden w kategorii 1 (klasa V i VI) i  jeden w kategorii 2 (klasa VII i VIII). Maksymalna ilość punktów to 29 w kat.2 i 30 w kat.1. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:

       1. Kategoria:

       a)  Igor Wierciński kl.Va 17 punktów - dyplom,

       2. Kategoria:

       a) Bartosz Jakubowski kl. VIIb 24 punkty - dyplom.

       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        

      • Apel o bezpieczeństwie

      • W piątek 10 czerwca dla oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3 odbył się apel dotyczący bezpieczeństwa w trakcie nadchodzących wakacji. Na wstępie Sekretarz Miasta Krzysztof Widźgowski przekazał zebranym zestaw książek i pomocy dydaktycznych z projektu dotyczącego bezpieczeństwa "Profilaktyka Smyka". Następnie przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim udzielili cennych wskazówek, jakich zasad należy przestrzegać, by w trakcie wakacji nie stało się nikomu nic złego. Uczniowie z uwagą wysłuchali cennych rad i podziękowali gościom za tak ważną lekcję.

      • X Noc w szkole

      • Z piątku na sobotę (10.06.2022 r.- 11.06.2022r.) odbyła się X "Noc w szkole", podczas której uczniowie klas IV-VII brali udział w licznych grach integracyjnych. W czasie zabaw okazało się, że nasi uczniowie dysponują ogromnymi zdolnościami tanecznymi, które zaprezentowali podczas karaoke tańca belgijki oraz macareny. Ponadto odbywały się liczne quizy i zabawy ruchowe min. wspólny mecz z nauczycielami w siatkę na szkolnym Orliku. Tuż po północy uczniowie mieli do wykonania trudne zadanie, gdyż na terenie szkoły ukryli się nauczyciele. Uczniowie musieli ich odszukać. Uczestnicy zabawy odnaleźli wszystkich opiekunów schowanych w wyciemnionym budynku. Po wyśmienitej zabawie wszyscy zasiedli do pysznej galaretki owocowej wykonanej wcześniej przez uczniów. Na koniec wytrwali, obejrzeli film rodzinny. Nad bezpiecznym przebiegiem nocy w szkole czuwali: Zyta Sadowska, Anna Dembowska, Justyna Małek-Kamińska. Wioletta Bączek-Samulewicz oraz Paweł Suszyński.

      • Projekty klasy pierwszej

      • Dzieci z klasy 1 b pod kierunkiem Pani Anny Dembowskiej, w ostatnich dniach pracowały metodą projektu. Zgłębiały wiedzę dotyczącą świata roślin i zwierząt. Wykonały doświadczenia przyrodnicze, w którym obserwowały jak roślina pije wodę a przy okazji zmienia kolor. Dzieci robiły również plakaty na temat różnych gatunków zwierząt, wyszukując liczne ciekawostki z albumów przyrodniczych, po czym prezentowały zdobyte informacje. Jednym z elementów ich działań były prace plastyczne dotyczące podwodnego świata. Zapraszamy do fotorelacji.

      • Konkurs Papieski

      • Jan Paweł II Wzorem Miłości - konkurs plastyczny rozstrzygnięty!

       Do konkursu zgłoszono aż 113 prac, więc komisja w składzie pani Monika Chylińska i Katarzyna Ornowska miały ogromną trudność w wyborze najlepszych prac. Konkurs organizowała pani Mariola Przyborowska.

       Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

       Kategoria uczniów klas I:

       I miejsce - Zofia Nigowska klasa Ia

       II miejsce - Miłosz Pokojski klasa Ib

       III miejsce - Nadia Mederska klasa Ib

       wyróżnienie - Zuzanna Bedra i Agata Lewsza z klasy Ib

       Kategoria uczniów klas II:

       I miejsce - Lena Szczawińska klasa IIa, Julia Kowalewicz klasa IIa

       II miejsce - Aleksandra Szmejtej klasa IIa

       III miejsce - Alicja Twarda-Ruda klasa IIb

       wyróżnienie - Nikola Rozwadowska klasa IIb

       Kategoria uczniów klas III:

       I miejsce - Julia Chełkowska klasa IIIa

       II miejsce - Noemi Negri klasa IIIa

       III miejsce - Maria Mielnik klasa IIIa

       Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

      • Gorzka prawda o cukrze

      •  

       W ramach organizacji projektu edukacyjnego „Wolni od cukru#sugarfree” zespół uczniowski zaangażowany  w jego realizację przedstawił inscenizację obrazującą negatywny wpływ cukru na organizm. Współcześnie, kiedy wybór produktów jest bardzo duży trudno go uniknąć. Uczniowie zobrazowali choroby i dolegliwości za które odpowiada cukier. Jest on przyczyną otyłości i nadwagi, prowadzi do chorób układu krążenia, powoduje próchnicę oraz przewlekłe stany zapalne. Uczniowie doszukali się również tego, iż jego nadmiar może prowadzić do chorób cywilizacyjnych tj. nowotwory, zawał serca, cukrzyca typu II oraz udar mózgu. Uczniowie przekonywali , że mimo przyjemności jaką czerpiemy ze spożycia cukru należy go sukcesywnie ograniczać. Wiemy, że bardzo uzależnia i trudno się od niego uwolnić, ale naprawdę warto. Podczas spotkania pokazano również dobre cukry, które pochodzą z owoców, warzyw, nabiału i zbóż. Zespół edukatorów dziecięcych pod kierunkiem Ireny Światkowskiej i Lucyny Ben Nasr ma nadzieję, że większość zastanowi się zanim kupi kolejnego batonika.

      • Teatralny piątek

      • Uczniowie z klasy 4a i 4b pod opieką pań: Żanety Cherkowskiej i Magdaleny Lemanowskiej wystąpili przed publicznością klas 0-3. Młodzi aktorzy wystawili spektakl pt. ,,Co z tą bajką?"

      • Wolni od cukru - #sugarfree

      • 2 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły z projektu „Wolni od cukru- #sugar free” wzięła udział w wydarzeniu ”Masz tę moc! Czyli ciekawa prezentacja projektów”- zdalne lekcje Edukacji Inspiracji. Był to cykl lekcji, którego tematem przewodnim  było przygotowanie się i wzmocnienie pewności siebie przed publiczną prezentacją. Pierwsze warsztaty zatytułowane „Jak ciekawie opowiadać?” zostały poprowadzone przez Agnieszkę Chomicką -Bory. Uczniowie przedstawiali się w ciekawy sposób wykorzystując stronę internetową www.menti.com, dowiedzieli się, po co uczymy się ciekawie opowiadać oraz co trzeba zrobić, aby to się udało. Drugą lekcję- „Z wizytą u Pana- Chcieć- to -Móc i ekipy „Nie-Uda-Ci-Się” poprowadziła Marta Florkiewicz- Borkowska. Uczniowie dowiedzieli się jak dbać o swoje „skrzydła mocy” i nie dać się przygnieść „kamyczkom zwątpienia”. Następnie wykonali swoje własne skrzydła, które mają im pomóc przezwyciężyć lęk przed wystąpieniem publicznym, wzmocnić ich samoocenę oraz nabrać pewności siebie. Udział w warsztatach był z pewnością dla uczniów odmianą od zwykłych lekcji i ciekawym doświadczeniem.

      • Konkurs Piosenki Angielskiej

      • W czwartek, 2 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskiej pod hasłem „Love is all around”. Głównym celem konkursu było zachęcenie uczniów z klas 4-8 do nauki języka angielskiego, zaprezentowanie swoich umiejętności wokalnych.

       Pani Dyrektor Ewelina Niścigorska-Bojarska, Barbara Milewska oraz Łukasz Leszczyński mieli niezwykle trudne zadanie jako członkowie jury, ponieważ młodzież zaprezentowała swoje zdolności na wysokim poziomie.

        Wicestarosta Jerzy Czapliński zaszczycił swoją obecnością zebranych.

       I miejsce w tym konkursie zdobył Jakub Cieplak, uczeń klasy 8a naszej szkoły – serdecznie gratulujemy!

       Nagrody zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim

       Uczniów do konkursu przygotowywali pani Lucyna Ben Nasr i pan Maciej Szymański.

      • Odlotowy dzień w przedszkolu

      • Kino samolotowe - to wydarzenie, w którym uczestniczyli przedszkolacy. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały samoloty, w których zasiadły podczas oglądania seansu w przedszkolu. 

       Zapraszamy do fotorelacji.

      • Wycieczka do Torunia

      • Klasy 4a i 4b pojechały dziś na wycieczkę do Torunia. Uczniowie byli w Młynie Wiedzy, w Teatrze Baj Pomorski na przedstawieniu pt.,, Śpiewające lalki", zwiedzili Fort IV, podziwiali urokliwe uliczki Starego Miasta i odbyli rejs statkiem po Wiśle. Wyjazd dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Opiekę nad dziećmi sprawowali: pani Żaneta Cherkowska, Magalena Lemanowska i pan Jarosław Kamiński.

      • Konkurs #sugarfree

      • Konkurs #sugarfree rozwiązany!

        

                 W 2017 r. SP nr 1 otrzymała prestiżowy, Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Natomiast w październiku 2021 r. po raz drugi zostaliśmy wyróżnieni Wojewódzkim Certyfikatem Szkoły Promującej Zdrowie. Podejmujemy więc wiele działań, aby nasza przedszkolno - szkolna społeczność inwestowała w swoje zdrowie, które jest bezcenne.
                 Bierzemy udział w autorskim projekcie edukacyjnym Wolni od cukru #sugarfree. Tematyką wiodąca jest cukier i jego negatywny wpływ na zdrowie i procesy uczenia się. Chcemy, aby nasze przedszkolaki i nasi uczniowie byli nie tylko biernymi odbiorcami działań nauczycieli, ale także ludźmi, którzy świadomie uczą się zdrowo żyć.
                 Wyobraziliśmy sobie więc, że otwieramy w szkole restaurację o nazwie: #sugarfree
       i stworzyliśmy wspólnie menu!
                 Oto wspaniałe i proste dania bez dodatku cukru zaproponowane przez dzieci:

        

       ŚNIADANIA

       Pancakes na maślance z malinami i granatem

       Pancakes na mleku orkiszowym z malinami i bananem

       Owsianka z ranka z syropem klonowym

       Pełen witamin koktajl ze szpinakiem

        

       PRZYSTAWKA oraz DANIA OBIADOWE

       Sałatka grecka

       Sałatka z makaronem, tuńczykiem i kaparami

       Domowa pizza

       Naleśniki z bananami

       Tagliatelle z brokułem w śmietanowym sosie

        

       DESERY

       Trójkolorowa sałatka owocowa

       Lody owocowe

       Fasolowe ciasto

       Wielosmakowe owsiane ciasteczka
       Ciasto daktylowe "Mniam – Mniam"

       Budyń z nasionami chia – to propozycja pani Gizeli Moczadło :)

        

       Jury w składzie: wicedyrektorka szkoły - Marzena Cieplak oraz panie: Lucyna Ben Nasr, Irena Światkowska i Monika Chylińska przyznały następujące miejsca:

        

        Kategoria Przedszkole

       1 miejsce:
       Tymon Jakielski ze Słoneczek za lody owocowe

        

       Kategoria 1 – 3

       1 miejsce ex aequo:

       Leon Jakielski z 2A za pancakes na mleku orkiszowym z malinami i bananem

       Lena Szczawińska z 2A za domową pizzę
       Zofia Tuszyńska z 2A za sałatkę grecką

       2 miejsce:

       Maria Mielnik z 3A za trójkolorową sałatkę owocową

       3 miejsce:

       Nell Mazur z 3A za pancakes na maślance z malinami i granatem

       Wyróżnienie:

       Lidia Grzybowska z 2B za ciasto daktylowe "Mniam – Mniam"

       Natalia Lenckowska z 2A za ciasto fasolowe

        

       Kategoria 4 – 8

       Wyróżnienie:

       Matylda Rulewska z 7A za  pełen witamin koktajl ze szpinakiem

        

       Kategoria Nauczyciele i Pracownicy Administracji i Obsługi

       1 miejsce:

       Pani Gizela Moczadło za budyń z ziarnami chia

        

                 Dyplomy i nagrody w postaci upominków, musu owocowego i batoników bez cukru wręczono po przedstawieniu "Wolni od cukru".

                 Menu można obejrzeć w bibliotece szkolnej.

       Gratulacje dla wszystkich uczestników!

       Pani bibliotekarka Monika