• Aktualności

      • Olimpiada Zdrowia PCK

      • 21 kwietnia odbył się rejonowy etap Olimpiady Zdrowia. Nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni, gdyż Aleksander Grześkiewicz z klasy VIIb zajął I miejsce, a Lena Szpanelewska z klasy VIIa II miejsce. W maju Aleksander  będzie reprezentował powiat nowomiejski na etapie wojewódzkim. Osiemnastu uczestników rozwiązywało test wiedzy, obejmujący zagadnienia związane z promocją zdrowia, zdrowym stylem życia, zdrowym żywieniem, promowaniem aktywności fizycznej, ekologii, w tym przeciwdziałaniu marnowania żywności i surowców. Tematyka olimpiady daleko wykracza poza podstawę programową dlatego uczestnicy dużo czasu musieli poświęcić na naukę nowych treści prozdrowotnych i proekologicznych. Przed Aleksandrem kolejne wezwanie, gdyż musi przeprowadzić szkolną i lokalną akcję prozdrowotną- promującą zdrowy styl życia, która będzie prezentowana i oceniana podczas etapu wojewódzkiego. Do olimpiady przygotowała uczniów Irena Światkowska- opiekun SK PCK.

      • WIOSENNE SPRZĄTANIE WARMII I MAZUR 2023

      •  

                     Dnia 21 kwietnia 2023 roku uczniowie klas trzecich (IIIa i IIIb)  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wzięli udział w akcji pn. „Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur” w ramach ogólnoświatowej akcji „Dzień Ziemi”.  Uczniowie klas trzecich porządkowali teren wokół naszej szkoły, a także parking obok boiska szkolnego Orlik. Akcja ta to doskonały sposób na uświadomienie ludziom, że to jak wygląda okolica w której mieszkamy w dużej mierze zależy od nas samych. Serdecznie dziękujemy Paniom wychowawczyniom (Pani Marioli Lewalskiej i Pani Gizeli Moczadło) i samym uczniom. (JK)

      • Tydzień Poezji

      • W dobie komputeryzacji warto pamiętać o tym, jak wielką rolę w kształtowaniu młodego pokolenia odgrywa kontakt z literaturą. W tym tygodniu dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły "Tydzień Poezji". Zapoznawały się z twórczością Doroty Gellner oraz Juliana Tuwima. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i koncentracją słuchały czytanych utworów, a także aktywnie uczestniczyły w rozmowach dotyczących ich treści. Wykonywały również prace plastyczno-techniczne nawiązujące do czytanych wierszy. 

       Mamy nadzieje, iż były to chwile pełne przeżyć estetycznych, wpływające na rozwój zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. 

      • Dzień Książki

      • Z okazji obchodzonego dziś "Dnia książki" dzieci z zerówki oraz nasze najmłodsze "Sówki" wybrały się na spotkanie do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dowiedziały się tam kiedy powstały najstarsze książki, jak one wyglądy, jak wygląda obecnie proces powstawania  książek, a także wykonali dla siebie zakładki do książek. Poznali wiele ciekawych tytułów książek, które mieli okazję obejrzeć. "Słoneczka" także odwiedziły bibliotekę - naszą szkolną, w której poznały ciekawe propozycje literackie dla dzieci. Po powrocie do klasy stworzyły własną autorską "mini książeczkę".

       Zapraszamy do fotorelacji.

      • Mini Olimpiada w szkole

      • Korzystając z pięknej pogody w dniu 20.04.2023 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się zorganizowana przez nauczycieli wf „Mini Olimpiada lekkoatletyczna”. Startowało w niej 243 uczniów. Zawodnicy z klas IV- VII rywalizowali w biegu na 60 m oraz skoku w dal, a uczniowie klas młodszych bez rywalizacji stawiali pierwsze kroki w biegu krótkim, biegu z płotkami, skoku w dal oraz rzucie oszczepem. W sędziowaniu i prowadzeniu Olimpiady pomagali uczniowie z klas VIII, którzy pomagali młodszym adeptom lekkoatletycznym w trudniejszych dyscyplinach. Wszystkim udzieliła się atmosfera rywalizacji i każdy starał się uzyskać jak najlepszy wynik.

      • Konkurs recytatorski i plastyczno-logopedyczny

      • W naszej szkole odbył się dziś konkurs recytatorski dla uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III. Wszyscy uczestnicy wykazali się dobrym przygotowaniem oraz piękną recytacją. Jury w składzie, którego była Pani Dyrektor -  Marzena Cieplak, Pani Jolanta Jonowska - polonistka oraz Pani Daniela Kowalska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.Oddziały przedszkolne:I miejsce - Hanna ZielińskaII miejsce - Zofia BłażejewskaIII miejsce - Kornelia Kwiatkowska

       Klasy I-IIII miejsce - Aleksandra GruźlewskaII miejsce - Zuzanna WrońskaIII miejsce - Janina Czaplińska

       Podczas spotkania odbyło się także wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastyczno-logopedycznego.

       Gratulujemy wszystkim uczestnikom zarówno konkursu recytatorskiego jak i plastyczno-logopedycznego!

      • SZKOLNE NIEBIESKIE IGRZYSKA

      • Dnia 18 kwietnia w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu w naszej szkole odbyły się NIEBIESKIE IGRZYSKA. Celem ich było pokazanie, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. W igrzyskach brały udział oddziały przedszkolne, klasy Ib, IIb i IIIb oraz dzieci ze świetlicy szkolnej. Dzieci otrzymały dyplomy oraz pamiątkowe niebieskie medale.

       Koordynatorzy Szkolnych Niebieskich Igrzysk: Justyna Lewicka i Anna Spalik

      • SZKOLNY BUDŻET PARTYCYPACYJNY

      • Podczas ostatniego apelu członkowie zespołu koordynującego Szkolny Budżet Partycypacyjny podsumowali kolejne etapy projektu i przedstawili plany na najbliższe dni.

       Autorzy projektów, które zostały pozytywnie zweryfikowane zaprezentowali społeczności szkolnej swoje pomysły na wykorzystanie 3000zł. W ten sposób uczniowie i pracownicy szkoły poznali szczegóły „inwestycji” i mieli możliwość zadawania pytań do pomysłodawców.

       Podczas apelu gościliśmy członków Stowarzyszenie Wiatraki Mazur – jednego z głównych organizatorów Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego na Warmii i Mazurach. Dziękujemy Wam za obecność, wsparcie i dobre rady!

       Przez najbliższe dni autorzy projektów wciąż będą prowadzić promocję i zachęcać społeczność szkolną do wyboru ich projektu. W piątek 21.04 odbędzie się wyczekiwane przez wiele osób głosowanie na projekty, a już 24.04 podczas uroczystego apelu ogłosimy zwycięzcę.

       BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!

       Pozdrawiamy!

       Zespół Koordynujący Szkolny Budżet Partycypacyjny.

      • Konkurs recytatorski dla klas 4-6 i 7-8

      • Zapraszamy miłośników poezji naszej noblistki Wisławy Szymborskiej do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim. Wszelkie szczegóły u pań polonistek - pani Żanety Cherkowskiej, pani Jolanty Jonowskiej i pani Magdaleny Lemanowskiej.

      • MAMY LAUREATÓW!!!

      •  

       11 stycznia 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego. Była to sesja zimowa. Każdy uczeń pisał test w swojej kategorii wiekowej. Test składał się z kilku części: czytanie ze zrozumieniem, słownictwo, gramatyka oraz kultura. Maksymalnie można było zdobyć 60 punktów. Najlepsze wyniki osiągnęli:

       wśród klas czwartych:

             Maria Mielnik 48/60  (13 miejsce)

       wśród klas piątych:

             Jakub Karbowski z kl. V b – 56/60  (5 miejsce, tytuł laureata)

             Aleksander Zagórski – 49/60  (12 miejsce)

       wśród klas szóstych:

       Miłosz Kozłowski z kl. VI b 54/60  (7 miejsce, tytuł laureata)

             Karolina Wojdon z kl. VI a -50/60  (11 miejsce)

       Krystian Bielaszka z kl. VI a -  -50/60  (11 miejsce)

       wśród klas siódmych:

             Aleksander Grześkiewicz z kl. VII b -60/60  (1 miejsce, tytuł laureata)

             Adrianna Wydrachowska z kl. VII a – 48/60 (13 miejsce)

       wśród klas ósmych:

             Kamil Groszewski z kl. VIII b – 56/60  (5 miejsce, tytuł laureata)

             Konrad Jabłoński z kl. VIII c- 52/60  (9 miejsce, tytuł laureata)

             Anna Jonowska z kl. VIII b- 52/60  (9 miejsce, tytuł laureata)

       Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy. Wyróżnionych 6 uczniów otrzyma nagrody rzeczowe, natomiast Aleksander Grześkiewicz dodatkowo odbierze nagrodę za uzyskanie najwyższego wyniku w Polsce.

       Wszystkim uczniom oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy!

        

        

      • Nie żyje Ś.P Regina Błędowska

      • Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Ś.P. Reginy Błędowskiej. Pani Regina była nauczycielem historii i sprawowała fukcje kierownicze w naszej Szkoły w latach 1964-1984, w roku 1973 objęła stanowisko wicedyrektora i sprawowała tę funkcję do 1984 roku. Od marca do sierpnia 1984 pełniła obowiązki dyrektora.

       Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy wtorek 18 kwietnia. O godz. 11.30 nastąpi wyprowadzenie zwłok do Bazyliki pw. Św Tomasza Apostoła. Rożaniec w intencji zmarłej odbędzie się w niedzielę i poniedziałek o godz 18.00, zaś w dniu pogrzebu o godz 11.00 w kaplicy Requiem przy ul.3 Maja.

       Rodzinie Zmarłej składam w imieniu Społeczności Szkoły wyrazy współczucia.

       Jerzy Resicki

       Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

      • Sprawny maluch

      • Dzieci z zerówki wzięły dziś udział w imprezie rekreacyjnej "Sprawny maluch", która odbyła się na hali sportowej. Sześcioro reprezentantów naszej Szkoły zadbało o świetną sportową zabawę. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach, w których wykazały się szybkością, zwinnością i sprytem. Świetny doping zapewniła im reszta grupy, która dzielnie wspierała swoich kolegów na trybunach.

      • Piłkarskie potyczki

      • W dniu 05.04.2023 odbyły się gminne elimanacje turnieju piłki nożnej Tymbarka. Zawodnicy naszej szkoły wygrywając ten turniej awansowali do fazy powiatowej. W składzie drużyny grali: Dominik Robaczewski, Jakub Karbowski, Wiktor Turek, Filip Zatorski, Oliwier Leśniewski, Kacper Jarzębowski, Piotr Błędowski, Szymon Grześ, Kamil Trzebniak pod opieką p. Artura Marcfelda 

      • SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM

      • Dziś dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z wykwalifikowanym ratownikiem medycznym- Panem Karolem Haską. Spotkanie to miało na celu przygotowanie do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, czy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Na wstępie Pan Karol pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień. Wyjaśnił również na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolacy oraz uczniowie mieli okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. Ponadto w trakcie prowadzonych zajęć obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny i zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci mogły poczuć się "małymi ratownikami". Taka lekcja dała im możliowść nauki wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Mamy również nadzieję, że spotkanie to pomogło zaszczepić wśród uczniów i przedszkolaków ideę konieczności pomocy osobom, które jej potrzebują. Naszemu Gościowi jeszcze raz bardzo dziękujemy za przybycie do szkoły oraz mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.

      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      • 2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu.

       Autyzm zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów. Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się. Autystyków drażni hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

                      Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w niedzielę, wydarzenie obchodziliśmy 3 kwietnia. Tego dnia w szkole uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko. Przeprowadzono zajęcia i  pogadanki poświęcone tematyce autyzmu.

       Na dolnym korytarzu odbyła się projekcja filmików ,,Autystycznie utalentowani”.

       W trakcie przerw zorganizowano akcję ,,AKTYWNA NIEBIESKA PRZERWA”.

       Głównym celem było integrowanie społeczności szkolnej oraz rozwijanie aktywności fizycznej na przerwach. Nie od dziś wiadomo, że ruch to doskonały sposób, aby lepiej się czuć, a co za tym idzie uzyskać korzyści zdrowotne, świetnie się bawiąc.

                      Dziękujemy naszym uczniom i nauczycielom za to, że zawsze chętnie włączają się w akcję „Razem dla autyzmu” i poprzez kolorystykę stroju pokazują swoją solidarność, a poprzez własną postawę, życzliwość i empatię sprawiają, że uczniowie dotknięci autyzmem czują się dobrze w naszej szkole.

      • Pho3nix Kids

      • Inicjatywa towarzysząca Pho3nix Active School - Sportowy plakat czas start!

       Uczniowie naszej szkoły przedstawiają swoje najmocniejsze sportowe cechy na wspaniałych plakatach.

       Siła!!! Wytrzymałość!!! Skoczność!!! Zwinność!!!

      • Światowy Dzień Muffinka

      • 30 marca to dla koneserów deserów bardzo ważny dzień, bowiem dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Muffinka. Ten popularny na całym świecie wypiek możemy jeść zarówno na słodko jak i słono, ale większość woli jednak tę pierwszą wersję. Dzisiejsze święto to idealna okazja do przygotowania i upieczenia przez przedszkolaków własnych muffinek. Zatem dziś u nas było pracowicie i bardzo smacznie, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanych wypieków była ogromna.

      • MIEJSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

      • Kolejnym sukcesem uczniów naszej szkoły zakończył się Miejski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Rozgrywki odbyły się dnia 29.03.2023r. w Szkole Podstawowej nr2 w Nowym Mieście Lubawskim. W grupie młodszej (klasy IV – VI) drużynowo zajęliśmy 2 miejsce (niewiele tylko przegrywając). Indywidualnie w tej grupie to był już popis: Maja Mówińskiej 1 miejsce, Adrian Cherkowski 2 miejsce, Sebastian Opasik 8 miejsce i Lena Szpanelewska 11 miejsce. W starszej grupie(klasy VII – VIII) nasi zawodnicy „rozbili bank”: 1 miejsce drużynowo oraz indywidualnie 1 miejsce Hubert Kijora, 2 miejsce Baniamin Mazur oraz 4 miejsce Laura Zawadzka ( awans do etapu powiatowego).Wielomiesięczne przygotowania pod kierunkiem Pani Zyty Sadowskiej, Pani Doroty Marchlewskiej i Pana Andrzeja Czepka przyniosły zamierzone efekty. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie.