Nawigacja

Idea projektu Cele projektu Zespół Nadanie szkole Krajowego Certyfikatu "Szkoła Promująca Zdrowie" Projekt "Odżywiam się zdrowo" Tęczowy tydzień Konkursy Witaminowe rozmaitości Zasady prawidłowego żywienia Śniadanie w szkole Z wiosną po zdrowie Aktywność ruchowa Projekt "Jestem aktywny dla zdrowia" Ćwiczenia śródlekcyjne Prezentacja "Usuwanie blokad w uczeniu się" Programy prozdrowotne realizowane w szkole Szkoła w Ruchu Pierwsza pomoc Chemia na talerzu Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" Projekt "Ćwiczę i kalorie liczę" Szkolenia Wyjazd integracyjny na lodowisko Ulotka dla Rodziców Witaliśmy wiosnę zdrowo i kolorowo Festiwal zdrowia Jestem sprawny na szóstkę Dietetyk radzi Zdrowe przepisy Mały Mistrz Prezentacja wyników autoewaluacji Zdrowym być to zdrowo żyć Ulotka Projekt "Nie zamykaj się w sobie, bądź otwarty na innych" Projekt "Między Nami" Rodzinne gimnastykowanie Akademia Dobrych Manier Olimpiada Zdrowia Konferencje Wartości odżywcze owoców i warzyw Jemy kolorowo - regulamin konkursu Śniadanie Daje Moc Promujemy życzliwość, koleżeństwo, tolerancję Podsumowanie konkursu "Jesień z witaminami" Warsztaty kulinarne MEDITEST Szkolenia dla Rodziców Jem zdrowo, by pracować sprawnie z głową - warsztaty Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia Pogonić pryszcze - projekt

Szkoła Promująca Zdrowie

Chemia na talerzu

 

Z badań wynika, że przeciętny Polak spożywa co roku 2 kg środków chemicznych.  Taka ilość może powodować dolegliwości przewodu pokarmowego, od prostej zgagi po nowotwory żołądka i jelita grubego. Dodatkowo, chemia na talerzu negatywnie wpływa na wątrobę, nerki, układ moczowy, a także układ odpornościowy, który w odpowiedzi na zagrożenie może zareagować alergią. U dzieci odżywianych nieprawidłowo może dodatkowo pojawić się nadpobudliwość czy zaburzenia koncentracji uniemożliwiające uczenie się. Dlatego wybór żywności jest bardzo waży dla każdego z nas.

Pięć rad jak ustrzec się przed chemią na talerzu tj.

1. Pomyśl co jesz i pijesz. Bądź świadomym konsumentem!

2. Czytaj etykiety produktów i unikaj tych zawierających więcej niż 5 składników.

3. Unikaj wysoko przetworzonej żywności, fast foodów i wypełnionych sztucznymi składnikami przekąsek, jak słodycze, chipsy czy napoje gazowane.

4. Kupuj produkty o krótkim okresie ważności. Im dłuższy okres przydatności do spożycia tym więcej w nim „extra składników”.

5. Nie żałuj czasu na przygotowanie posiłków w domu. Kupuj nieprzetworzone składniki i sam przygotowuj jedzenie dla siebie i  rodziny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dekalog ucznia aktywnego

 

 1. Rozpoczynaj dzień gimnastyką
 2. Idź pieszo do szkoły
 3. Ćwicz na lekcjach wychowania fizycznego
 4. Codziennie znajdź czas na spacer
 5. Wypoczywaj w ruchu co najmniej 2 godziny dziennie
 6. Hartuj swoje ciało
 7. Ćwicz na świeżym powietrzu
 8. Wszystkie ćwiczenia rozpoczynaj od rozgrzewki. Nie ćwicz po jedzeniu
 9. Wykonuj ćwiczenia oddechowe po każdym intensywnym wysiłku
 10.  Rozwijaj sportowe zainteresowania

 

Ogólnoszkolna Rada Uczniowska

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II Nowe Miasto Lubawskie
  13-300 Nowe Miasto Lubawskie
  ul.Jagiellońska 3
 • 56 4742184