Życzenia Wielkanocne
Oferta CKZiU dla klas ósmych
15 kwietnia uczniowie klas ósmych w ramach dni zawodoznawczych mieli okazję poznać ofertę edukacyjną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy. Bardzo ciekawą prezentację szkoły przedstawiła pani vice-dyrektor Violetta Sternicka- Twarogowska z uczniami klasy technikum logistyki o profilu mundurowym. To szkoła, która ma bardzo bogatą ofertę edukacyjną, gdyż można kształcić się w technikum w 11 zawodach np. Technik Logistyk, Technik Architektury Krajobrazu, Technik Mechatronik, Technik Hotelarstwa. W Szkole Branżowej I i II stopnia również można wybrać kilkanaście zawodów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej szkoły www.ckziubrodnica.pl. Poza tym można pobierać naukę na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych, które trwają znacznie krócej i kształcą w 15 zawodach np. technik usług kosmetycznych, ślusarz, betoniarz-zbrojarz.
Uruchom Serce Bliźniemu
Drużyna SPnr1 w ścisłym finale konkursu wojewódzkiego „Uruchom serce bliźniemu”
16 kwietnia drużyna w składzie: Zofia Dobrzyńska, Maja Mówińska i Aleksander Zagórski z kl VIIb wzięła udział w konkursie wojewódzkim „Uruchom serce bliźniemu” o puchar Wojewody Warmińsko- Mazurskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Konkurs ma na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Eliminowanie strachu i uczucia bezradności wśród uczniów, dając im kompetencje do działania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. W konkursie wzięło udział 126 szkół. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu uczestników przez pana Wojewodę Radosława Króla, panią Kurator Jolantę Skrzypczyńską i innych znamienitych gości 378 uczniów przystąpiło do części teoretycznej konkursu tj. pisania testu. Testy rozwiązywano indywidualnie, a następnie sumowano wyniki drużynowo. Drużyna SPnr1 znalazła się w ścisłym finale tzn. 10 najlepszych drużyn w województwie, którzy przystąpili do części praktycznej konkursu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatecznie uczniowie zajęli 10 miejsce. Uczniów do konkursu przygotowała pani Irena Światkowska.
8
Wizyta fotografa
- Dnia 10 kwietnia w klasie 2b miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – odwiedził nas tata uczennicy Anny Mielnik, który na co dzień pracuje jako fotograf. W trakcie swojej wizyty przybliżył dzieciom tajniki pracy fotografa, prezentując różnorodny sprzęt, którego używa w swojej codziennej pracy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć aparaty fotograficzne, obiektywy oraz inne akcesoria, co wzbudziło ich ogromne zainteresowanie.Gość zaprezentował także swoje fotografie, pokazując, jak różnorodne i piękne mogą być efekty pracy fotografa. Opowiadał o inspiracjach, wyzwaniach związanych z wykonywaniem tego zawodu oraz znaczeniu pasji i cierpliwości w tej profesji.Na zakończenie, w ramach podziękowania, dzieci wręczyły naszemu gościowi słodki upominek, wyrażając swoją wdzięczność za poświęcony czas i inspirujące opowieści. Było to spotkanie, które na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Mielnikowi za wspaniałą lekcję.17
Warsztaty świąteczne w klasie 1b
Ależ to była twórcza afera w klasie 1b!
Nasze pierwszaki, uzbrojone w klej, wstążki i całe pokłady wyobraźni, wspólnie z rodzicami wzięły udział w warsztatach wielkanocnych.
Powstały stroiki tak piękne, że zając wielkanocny sam by się nimi zachwycił!
Było trochę farbek na rączkach, odrobina kleju na nosie i mnóstwo śmiechu – czyli wszystko jak trzeba.
Dziękujemy wszystkim za obecność i życzymy kolorowych, radosnych Świąt!
6
Wizyta w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim
W dniu 4.04.2025 r. uczniowie klasy 3A naszej szkoły mieli wyjątkową okazję odwiedzić Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim. Wizyta była częścią działań edukacyjnych mających na celu przybliżenie dzieciom funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz pracy osób związanych z sądownictwem.
Po budynku sądu oprowadzał nas tata jednej z uczennic naszej klasy, Pan Marek Czapliński- sędzia Sądu Rejonowego, który z ogromnym zaangażowaniem opowiadał o jego działaniu i zadaniach poszczególnych wydziałów. Na początku spotkania uczniów serdecznie powitali: Pani Prezes Sądu- sędzia Anita Żuralska-Grochocka oraz Zastępca Przewodniczącego Wydziału Cywilnego- sędzia Marcin Perliński, którzy przybliżyli dzieciom rolę sądu w społeczeństwie oraz opowiedzieli o codziennej pracy sędziego.
Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z zawodem kuratora sądowego oraz prokuratora. Zastępca Prokuratora Rejonowego- prokurator Zbigniew Jasiński oraz Kierownik Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej- kurator Piotr Lewandowski, w przystępny dzieciom sposób przedstawili zakres swoich obowiązków.
Największą atrakcją była inscenizacja rozprawy sądowej, w której uczniowie wcielili się w różne role – sędziego, prokuratora, obrońcy, świadków oraz oskarżonego. Dzięki temu mogły w praktyce zrozumieć, jak wygląda przebieg rozprawy oraz jak ważna jest rola każdej osoby na sali sądowej.
Wizyta była niezwykle ciekawym i pouczającym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. Serdecznie dziękujemy pracownikom sądu za ciepłe przyjęcie i zaangażowanie w edukację prawną dzieci.
24
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
DOBRA WIADOMOŚĆ DLA SZKOLNYCH CZYTELNIKÓW!
Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3.
Cieszymy się ogromnie, bo to kolejne działanie wspierające rozwój czytelnictwa wśród naszych uczniów!
Kwota dofinansowania to 15 000 zł z budżetu państwa (w tym wkład własny organu prowadzącego Urząd Miejski w Nowym Mieście Lubawskim w wysokości 3 000 zł ).
Środki te zostaną przeznaczone na:
zakup nowości wydawniczych – w tym kontynuacje ulubionych serii książek przygodowych i historycznych, komiksów, biografii ciekawych ludzi, literatury fantasy, książeczek dla najmłodszych wspierających naukę czytania oraz aktualizację lektur;
realizację działań promujących czytelnictwo;
zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki;
Stan czytelnictwa w naszej szkole jest naprawdę wysoki – aż 78% uczniów to aktywni czytelnicy! Wiemy, że z niecierpliwością czekacie na nowe książki
Startujemy z pierwszą akcją – Ogólnoszkolne Wybory Książek!
Do 30 kwietnia każdy członek szkolnej społeczności może zgłosić tytuł i autora książki, którą chciałby zobaczyć w naszej bibliotece. Wystarczy przyjść do biblioteki i wrzucić swoją propozycję do specjalnego pudełka. Rodzice mogą także przesyłać swoje propozycje za pomocą Librusa.
Zachęcamy do udziału! Twórzmy razem bibliotekę, do której będziecie chcieli wracać!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
NPRCz 2.0 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Edukacji Narodowej
Dzień Zawodoznawczy
Uczniowie klas ósmych wzięli dziś udział w XIII Dniu Zawodoznawczym w Mrocznie. Mieli okazję zapoznać się z ofertami szkół ponadpodstawowych oraz przedstawicieli różnych zawodów. Wybór odpowiedniej szkoły to dla wielu młodych ludzi ogromne wyzwanie, a takie spotkania często pomagają w podjęciu ważnej decyzji.
8
Rekrutacja do Szkoły Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim
Szkoła Muzyczna I stopnia w Nowym Mieście Lubawskim zaprasza w mury swojej placówki.
Rekolekcje wielkopostne
Rekolekcje szkolne z Ojcami Pallotynami z Lublina
14
Wycieczka do Gdańska
Uczniowie klas siódmych i szóstych wybrali się dziś na wycieczkę do Gdyni i Gdańska. Zwiedzanie zaczęli od wejścia na Kamienną Górę - morenowe wzgórze, które wznosi się na wysokość 52,4 m. n. p.m. Następnie przewodnik zaprowadził grupę na Skwer Kościuszki, gdzie można było podziwiać ORP Błyskawicę i Dar Pomorza oraz upajać się morską bryzą. Kolejnym punktem było Muzeum II Wojny Światowej. Uczniowie przenieśli się do czasów wojennych, zobaczyli jak wyglądało życie w tamtych czasach i przyjęli ogromną dawkę wiadomości historycznych. Wycieczka zakończyła się spacerem po Gdańsku i zakupem pamiątek. Opiekę nad uczniami sprawowali: panie Żaneta Cherkowska, Magdalena Lemanowska i pan Zbigniew Gołębiewski.
18
Wycieczka do Torunia
- 11
Grupa 30 uczniów naszej szkoły 04.04.2025 r. wzięła udział w wycieczce do Torunia, której celem były warsztaty ekologiczne. Wyjazd był współfinansoway ze środków #WojewodzkiegoFunduszuOchronyŚrodowiskaiGospodarkiWodnejwOlsztynie w ramach Funduszu Ekologii na realizację projektu "Ekologię znamy i o środowisko dbamy".
Podczas zajęć ekologicznych w Centrum Chemii w Małej Skali uczniowie dowiedzieli sie, jak ważna jest ochrona środowiska oraz w jaki sposób chemia może wspierać działania ekologiczne. Następnie samodzielnie przeprowadzali proste eksperymenty. Dzięki temu mogli zobaczyć reakcje chemiczne na własne oczy i lepiej zrozumieć, jak działają procesy zachodzące w naturze.
Warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące. Pokazały nam, że nauka nie musi być nudna, a ekologia i chemia mogą iść ze sobą w parze.
Kolejnym punktem wycieczki było planetarium, gdzie uczniowie obejrzeli film, który w ciekawy sposób łączył legendy z dawnych kultur z wiedzą naukową o Ziemi, jej powstaniu, przyrodzie i roli człowieka w ochronie środowiska. Projekcja była bardzo efektowna – pełna barwnych obrazów, animacji i ciekawych faktów. Dzięki kopule planetarium mogliśmy poczuć się, jakbyśmy byli w samym środku wydarzeń.
Film dostarczył nam wielu nowych informacji i zmusił do refleksji nad odpowiedzialnością człowieka za los naszej planety. Było to bardzo ciekawe doświadczenie.Wycieczkę uważamy za udaną. Uczniowie z nową wiedzą i doświadczeniem oraz uśmiechem na twarzy wrócili do domu.
Opiekę nad uczniami sprawowali panowie: Jarosław Kamiński i Andrzej Czepek oraz pani Magdalena Ewertowska - koordynator projektu.
Świąteczna zbiórka żywności
Trwa Świąteczna Zbiórka Żywności. Naszych wolontariuszy można spotkać dziś i jutro w Netto przy ulicy 3go Maja. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji i wsparcia ubogich produktami spożywczymi
Sukces w Olimpiadzie Zdrowia
Z ogromną dumą informujemy, że Zofia Dobrzyńska została laureatką I miejsca etapu wojewódzkiego Olimpiady Zdrowia
3 kwietnia 2025r odbył się etap wojewódzki Olimpiady Zdrowia w Olsztynie. Powiat nowomiejski w kategorii szkół podstawowych reprezentowała Zofia Dobrzyńska z klasy VIIb z SP nr1. Zofia zajęła pierwsze miejsce i będzie prezentowała w maju województwo-warmińsko mazurskie na etapie centralnym w Łodzi. Warunkiem koniecznym udziału w Olimpiadzie było opracowanie autorskiego projektu prozdrowotnego i zaprezentowanie go szerszej społeczności regionu. Uczennica przygotowała projekt pt. „Graj w zielone- alternatywne wybory na talerzu”. Z tematyką diet alternatywnych zapoznała około 250 uczniów z Nowego Miasta Lubawskiego i innych szkół w powiecie. Przedstawiła osiem diet tj. Paleo, Ketogeniczną, Peskatariańską, Fleksitariańską, Wegańską, Wegetariańską, bezglutenową, DASH. Zwracała uwagę na składniki odżywcze oraz to, że nie zawsze są odpowiednio zbilansowane i dopasowane do indywidualnych potrzeb organizmu. Dla młodych osób takie diety mogą być niebezpieczne. Bardzo interesującym punktem prezentacji było połączenie diety z jej śladem węglowym, który ma negatywny wpływ na środowisko. Projekt Zosi okazał się bezkonkurencyjny, gdyż zdobył maksymalną liczbę punktów tzn. 35. Jej wiedza testowa również okazała się najwyższa. Zdobyła 43 punkty na 50 możliwych. Teraz przed Zosią i jej nauczycielką Ireną Światkowską doskonalenie wiedzy na etap centralny. Tam zmierzy się z testem składającym się ze 100 pytań oraz prezentacją swojego projektu prozdrowotnego. Gratulujemy Zosi oraz Pani Irenie Światkowskiej, która prowadzi uczennicę. Dziękujemy też wszystkim, którzy pomagali w realizacji projektu.
Dzień tęczy
🌈 Dzień Tęczy w Przedszkolu! 🌈
Dziś w naszym przedszkolu było wyjątkowo kolorowo! 🎨✨
Obchodziliśmy Dzień Tęczy, pełen radości, zabawy i kreatywności.
Każda grupa stworzyła własne tęczowe dzieła sztuki, które zdobią ich sale 🌈
Dzieci brały udział w różnych tęczowych aktywnościach – eksperymentowały z kolorami, układały tęczowe kompozycje i oczywiście świetnie się bawiły. ☀️🌈
💛💚💙💜❤️
Dzień Tęczy to nie tylko okazja do świetnej zabawy, ale także doskonały moment na rozmowę o różnorodności, akceptacji i pięknie otaczającego nas świata. 🌍 Każdy z nas jest inny, ale razem tworzymy piękną, barwną całość – zupełnie jak kolory tęczy! 🌈
15
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu 🩵💚💛🧡🩷💜 Celem wydarzenia było zwiększenie wiedzy i zrozumienia na temat autyzmu oraz okazanie wsparcia osobom w spektrum autyzmu.
Na szkolnym holu przygotowano specjalną gazetkę informacyjną. Dzięki niej uczniowie mogli dowiedzieć się, czym jest autyzm, jakie są jego objawy oraz jak można wspierać osoby w spektrum.
W centralnym miejscu znajdowała się ścianka z balonów, przy której można było zrobić zdjęcie na znak solidarności z osobami autystycznymi. Było to symboliczne wsparcie oraz wyraz akceptacji dla różnorodności.
Dodatkowo, w ramach akcji, zorganizowano sprzedaż kolorowych galaretek i babeczek. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na inicjatywy związane ze wsparciem osób z autyzmem.
Obchody tego dnia były świetną okazją do refleksji i rozmów na temat tolerancji oraz zrozumienia dla osób ze spektrum autyzmu. Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w tę inicjatywę i wspólnie budować bardziej otwartą oraz świadomą społeczność szkolną.
27
Z wizytą w Miejskim Centrum Kultury
- 16
Dnia 25 marca mieliśmy okazję gościć w Miejskie Centrum Kultury , w galerii Przestrzeń Gruzownia, gdzie Pani Natalia fachowo opowiedziała uczniom klas II b i III b o aktualnej wystawie prac lokalnych artystów
pt. " Świeże , bo wiosennie". Dodatkowo pani Natalia poprowadziła mini warsztat plastyczny i zdradziła uczniom tajniki wykonania obrazu z rodzaju "Martwa natura ". Uczniowie mieli przez chwilę okazję poczuć się, jak prawdziwi artyści. Jesteśmy bardzo wdzięczni za systematyczną współpracę, otwartość oraz kolejną żywą lekcję plastyki w MCK- uczniowie klas IIb i IIIb SP 1 z wychowawczyniami🌹
Wizyty klas ósmych w szkołach średnich
Marzec to miesiąc w którym uczniowie klas ósmych mieli możliwość zapoznania się z różnymi typami szkół średnich w naszym regionie takimi jak liceum ogólnokształcące, technikum czy szkoła branżowa I stopnia. Na początku odwiedzili Liceum Ogólnokształcące w Nowym Mieście Lubawskim. Szkoła oferuje różne profile, w tym biologiczno-chemiczny, matematyczno- informatyczny czy język polski- wos. Nauczyciele opowiadali o wymaganiach rekrutacyjnych, a także o bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych. Jeśli chodzi o technika to złożono wizytę w Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Można się tak kształcić w 8 zawodach np. Technik Rachunkowości, Technik Informatyk, Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technik Rolnik, Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej. Szkoła Branżowa I Stopnia kształci mechaników pojazdów samochodowych, sprzedawców jak również można pobierać naukę w klasie wielozawodowej.
Ośmioklasiści pojechali również na dni otwarte do Iławy do dwóch szkół średnich. Byli w Zespole Szkół im. Konstytucji 3 Maja. Tam mieli możliwość poznania np. Technika Reklamy, Technika Hotelarstwa, Technika Pojazdów Samochodowych. Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939r. w Iławie przedstawił jeszcze inne możliwości kształcenia. Szkoła oferuje kształcenie między innymi w takich zawodach jak: Technik Ekonomista, Technik Budownictwa, Technik Przemysłu Mody, Technik Fotografii I Multimediów.
Uczniowie zapoznali się z nowoczesnymi pracowniami, które umożliwiają zdobycie praktycznych umiejętności w wybranych zawodach. Wizyty w szkołach stanowią ważny element przygotowań do wyboru dalszej drogi edukacyjnej. Wizyty koordynowała pani Irena Światkowska- doradca zawodowy.
9
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w ramach Funduszu Ekologii na realizację projektu „Ekologię znamy i o środowisko dbamy” w wysokości 8.000 zł. Przyznane środki pozwolą nam na wdrożenie inicjatyw, które zwiększą świadomość ekologiczną społeczeństwa oraz wpłyną na poprawę stanu środowiska naturalnego. Pierwszym etapem tego przedsięwzięcia był obchodzony w naszej placówce Dzień Wody, który odbył się w dniu 24.03.2025 r. Jego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów oraz propagowanie odpowiedzialnego gospodarowania zasobami wodnymi. Najmłodsi uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I-III wykazali się ogromną pomysłowością, tworząc plakaty plastyczne przedstawiające znaczenie wody w naszym życiu, sposoby jej oszczędzania. Podczas pracy nad plakatami dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak ważna jest woda dla ludzi, zwierząt i roślin oraz co każdy z nas może zrobić, by jej nie marnować. Nauczyciele przeprowadzili krótkie pogadanki na temat oszczędzania wody i jej roli w ekosystemie, dzięki czemu mali artyści tworzyli swoje prace z jeszcze większą świadomością. Kolorowe i pełne wartościowych przekazów plakaty można podziwiać na szkolnym korytarzu. Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do obejrzenia wystawy i refleksji nad tym, jak możemy dbać o wodę na co dzień. Uczniów klas starszych odwiedził Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego pan Krzysztof Puwalski, który opowiedział uczniom o rzece Drwęcy, jej dopływach oraz bogatym ekosystemie wodnym. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o gatunkach ryb zamieszkujących te wody oraz o tym, jakie działania są podejmowane w celu ochrony ich naturalnego środowiska. Wydarzenie okazało się nie tylko cenną lekcją ekologii, ale również doskonałą okazją do integracji społeczności szkolnej wokół ważnych kwestii związanych ze środowiskiem naturalnym. Ten niezwykły dzień przygotowali: pani Magdalena Ewertowska i pan Jarosław Kamiński. Koordynatorem projektu „Ekologię znamy i o środowisko dbamy jest pani Magdalena Ewertowska
28
Z wizytą w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej
- W dniu 24.03.2025 r. wychowawczyni, pani Małgorzata Glinska, zorganizowała dla uczniów klasy 2b wyjście do Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas spotkania strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt pożarniczy będący na wyposażeniu jednostki, a także omówili zasady jego wykorzystania. Dzieci oglądały wozy strażackie oraz zapoznały się z wyposażeniem używanym zarówno w akcjach ratowniczych podczas pożarów, jak i w wypadkach drogowych oraz innych trudnych sytuacjach.Dużą atrakcją dla uczniów było usłyszenie sygnałów alarmowych wykorzystywanych w trakcie akcji gaśniczych. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka, a także utrwaliły numery alarmowe: 998 – Straż Pożarna i 112 – numer ogólny.Wiele radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu i odzieży ochronnej używanej w akcjach ratowniczo-gaśniczych.Z wycieczki uczniowie wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień.Serdeczne podziękowania kierujemy do strażaków za możliwość bliższego poznania ich pracy. Życzymy, aby ich służba na rzecz drugiego człowieka była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.
Archiwum Aktualności