11 maja dzieci z klas 2b oraz 3a były na wycieczce w Olsztynku w Hucie Szkła Artystycznego gdzie miały okazję na żywo poznać proces powstawania wyrobów ze szkła. Następnie udaliśmy się do Olsztyńskiego Teatru Lalek na spektakl pt. "Żaba Nie Śmieszka" . Po spektaklu poszliśmy na spacer po olsztynskim Starym Mieście. Ostatnim punktem wycieczki były "Kosmolekcje" w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Wyjazd bardzo podobał się wszystkim uczestnikom. Dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do swoich domów.
Wycieczka do Olsztyna i Olsztynka
- 14
Sukcesy naszych najmłodszych uczniów
- 5
W dniu 5 maja 2023 roku troje uczennic z klas pierwszych, drugich i trzecich naszej szkoły wzięło udział w Miejskim Konkursie Ortograficznym dla klas 1-3 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich. Podczas konkursu uczennice pisały dyktando, rozwiązywały łamigłówki, rebusy oraz zagadki ortograficzne w formie testu. Naszą szkołę reprezentowały: Lea Wielgosińska- Remus (klasa 1b), Oliwia Malinowska (klasa 2b) oraz Agata Lendzion (klasa 3a). Lea Wielgosińska-Remus i Agata Lendzion zdobyły 1 miejsca w swoich kategoriach wiekowych i zakwalifikowały się do dalszego etapu konkursu na szczeblu powiatowym. Oliwia Malinowska zajęła 3 miejsce w kategorii klas drugich.
Dnia 8 maja w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej odbył się natomiast Miejski Konkurs Matematyczny dla klas 1-3. Podczas konkursu uczennice rozwiązywały niełatwe zadania matematyczne "z treścią", a było ich aż 34. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczennic, które wygrały eliminacje szkolne: Lea Wielgosińska- Remus (klasa 1b), Zuzanna Gruźlewska (klasa 1a), Agata Lewsza (klasa 2b), Oliwia Chełstowska (klasa 2a), Agata Lendzion (klasa 3a) oraz Aleksandra Szmejter (klasa 3a). 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobyła Lea Wielgosińska-Remus z klasy 1b i zakwalifikowała się do konkursu na szczeblu powiatowym.
Zarówno w jednym, jak i w drugim konkursie różnice w punktacji były niewielkie.
Bardzo serdecznie wszystkim naszym uczennicom gratulujemy wiedzy, umiejętności i odwagi oraz życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs Recytatorski wierszy Wisławy Szymborskiej
W naszej szkole odbył się dziś szkolny etap Konkursu Recytatorskiego wierszy Wisławy Szymborskiej. Wzięli w nim uczniowie klas 4-6 i 7-8. Wszyscy uczestnicy przygotowali piękne recytacje wybranych przez siebie utworów poetki i przeszli do kolejnego etapu konkursu. Gratulujemy!!!
3
Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych
- 4
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli dziś w zawodach sportowych organizowanych w ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych.
,,Są w nas możliwości, jest w nas moc. Jesteśmy silni nadzieją”
Ogólnopolski Turniej Wiedzy – GEOGRAFIA 2023
Uczniowie naszej szkoły brali udział po raz pierwszy w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy z geografii.
Turniej ten został zorganizowany w formie zdalnej na platformie testowej w dniach 03.04.2023r. dla kat. I. (uczniowie klas V - VI), 04.04.2023r. dla kategorii II (uczniowie klas VII-VIII ) oraz 05.04.2023r. dla kategorii III (uczniowie szkół ponadpodstawowych) w godzinach popołudniowych. Uczniowie mogli uczestniczyć w OTW na własnych urządzeniach w domu lub na komputerach w szkole.Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wyniki, które dotarły do nas przedstawiają się następująco:
a) Magdalena Szulc klasa Va – 10/30 pkt.,
b) Bartosz Dąbrowski klasa Va – 19/30 pkt.,
c) Mateusz Woldan klasa VIa – 19/30 pkt.,
d) Bartosz Jakubowski klasa VIIIb – 17/30 pkt.,
e) Tomasz Dąbrowski klasa VIIIb – 23/30 pkt.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów (JK).
Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa
30 marca 2023 roku odbyła się II edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej w wersji online na platformie konkursowej olimpiadaesa.nask.pl. Brali w niej udział uczniowie z klas VII i VIII.
Olimpiada znalazła się w 14 wykazach kuratoryjnych, w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.
Zmagania odbywały się w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.Naszą szkołę po raz pierwszy reprezentował uczeń klasy VIII c – Kornel Szczepański, który ukończył konkurs na etapie szkolnym i otrzymał dyplom za uczestnictwo. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów (JK).
Międzynarodowy Dzień Strażaka
Dziś w naszej szkole było nadzwyczaj bezpiecznie. A to za sprawą całej armii małych strażaków, którymi mogły poczuć się dziś przedszkolaki. Z okazji minionego 4 maja - Międzynarodowego Dnia Strażaka poraz kolejny przypomniałyśmy dzieciom jak ważny jest to zawód i czym zajmują się strażacy. Choć nasze dzieci o zawodzie strażaka wiedzą już bardzo wiele, dzięki wizycie w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej czy też odwiedzinach strażaków w naszej placówce, to dziś również chętnie wysłuchały opowiadań nauczycieli o tym niezwykle istotnym dla społeczeństwa zawodzie. Za możliwość skorzystania z profesjonalnych strojów małych strażaków dziękujemy OSP w Mrocznie.
12
Wywiadówka
Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Nasi uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsce w Miejskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, w dniu 25.04.2023 r. uczestniczyli Powiatowym Turnieju BRD zorganizowanym w Kurzętniku.
Tradycyjnie turniej składał się z trzech etapów oddzielnie punktowanych. Najpierw wszyscy uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego i testu dotyczącego skrzyżowań. Następnie każda drużyna miała do wykonania zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzecia część - była to praktyczna jazda rowerem po torze przeszkód.
Suma punktów uzyskanych w trzech etapach turnieju zdecydowała o końcowych rozstrzygnięciach.
W wyniku bardzo wyrównanej rywalizacji nasi uczniowie w składzie:
Laura Zawadzka, Hubert Kijora, Beniamin Mazur (starsza grupa) – zajęli III miejsce.
Celem konkursu było zwrócenie szczególnej uwagi na poprawę stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, propagowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz promowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Uczniów do konkursu przygotowali: Pani Zyta Sadowska, Pani Dorota Marchlewska oraz Pan Andrzej Czepek. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Gratulujemy!
4
Nowomiejski Konkurs Matematyczny
Dzisiaj w naszej szkole odbył się IV Nowomiejski Konkurs Matematyczny dla uczniów klas VIII szkół podstawowych naszego powiatu „ Moje Miasto i Ziemia Lubawska w liczbach”
Przybyłych uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi z opiekunami powitali Kierownik Referatu Oświaty Pani Agnieszka Muszyńska, Dyrektor Szkoły Pan Jerzy Resicki, Dyrektor Szkoły Pani Marzena Cieplak.
Nauczycielki matematyki Pani Justyna Małek - Kamińska i Pani Wioletta Bączek – Samulewicz opracowały autorski zestaw 14 zadań zawierających ciekawostki, dane liczbowe naszego miasta i okolic. Celem konkursu jest promocja Nowego Miasta Lubawskiego, rozwijanie logicznego myślenia i praktycznego zastosowania „królowej nauk”.
Oto wyniki
I miejsce Lena Otremba ze Szkoły Podstawowej w Marzęcicach
II miejsce Aleks Deja ze Szkoły Podstawowej w Marzęcicach
III miejsce Mikołaj Sowiński ze Szkoły Podstawowej w Tereszewie
III miejsce Robert Stachewicz ze Szkoły Podstawowej w Nowym Grodzicznie
III miejsce Wojciech Cymer ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lub.
III miejsce Jan Milewski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lub.
Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta . Wręczenia nagród dokonał Burmistrz Miasta Damian Artuszewski.
Konkurs cieszy się corocznie duż popularnością. Dziękujemy uczniom i ich nauczycielom. Życzymy młodym mieszkańcom naszego miasta i okolic rozwijania swoich pasji teraz i w przyszłej pracy zawodowej.
3
„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”
3 maja będziemy obchodzić 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia uczniowie klas siódmych z wychowawcami przygotowali przedstawienie teatralne. „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” O oprawę muzyczną zadbał zespół pod kierunkiem Pana M. Deredasa.
Akademię zaszczycili swą obecnością zaproszeni goście Burmistrz Miasta Pan Józef Blank, Pan Jerzy Grządzielewski z Referatu Promocji Urzędu Miasta oraz Pan Piotr Lewandowski - Przewodniczący Rady Rodziców.
Burmistrz Miasta i Dyrektor Szkoły, zabierając głos, podkreślili rolę konstytucji dawniej i obecnie. Zwrócili uwagę na konieczność Jej szanowania i traktowania Własnej Ojczyzny jak Matki.
Życzyli w najbliższych dniach zadumy i uroczystego świętowania.
22
Sukcesy naszych nauczycieli
W gali Sportowiec Roku 2023 pan Zbigniew Gołębiewski otrzymał wyróżnienie jako trener Szkolnego Klubu Sportowego Iskra - gratulujemy sukcesu!
Uwaga! Praca!
https://bip.zsp.umnowemiasto.pl/artykul/nabor-na-wolne-stanowisko-prac-glowny-ksiegowy-26-04-23
FINAŁ POWIATOWEGO TURNIEJU PIŁKARSKIEGO,, PUCHAR TYMBARKU"
26 kwietnia przedstawiciele klas pierwszych, drugich i trzecich brali udział w finale powiatowego piłkarskiego turnieju pod nazwą PUCHAR TYMBARKU. Nasi piłkarze zajęli I miejsca w kategoriach U-8 chłopcy i U-10 chłopcy, uzyskując tym samym awans do majowego finału wojewódzkiego. Gratulujemy naszym gwiazdom sportu i opiekunowi - trenerowi Arturowi Marcfeldowi oraz życzymy powodzenia w dalszych rozgrywkach.
Fot. Grzegorz Chełkowski
4
POWIATOWE OBCHODY KWIETNIA MIESIĄCA WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU
- 4
Dnia 26 kwietnia nasza szkoła brała udział w Powiatowych Obchodach Kwietnia Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu, gdzie uczniowie klasy 2b pod kierunkiem p. Aleksandry Mossakowskiej i p. Joanny Szajewskiej wykonały aranżacje instrumentalną do utworu Roberto Delgado pt. "Letkiss".
Podczas spotkania dzieci korzystały z wielu atrakcji: stoiska plastycznego, cyrkowego, manualnego, kreatywnego, dmuchanej zjeżdżalni, ścieżki sensorycznej oraz przygotowanego przez wolontariuszy z naszej szkoły - stoiska malowania twarzy.Celem imprezy było propagowanie wiedzy na temat autyzmu, budowanie wrażliwości, a przede wszystkim integracja spoleczna.
Nabór na Głównego Księgowego
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Mieście Lubawskim ponownie ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy - Główny Księgowyw Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowym Mieście Lubawskim
Z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej
- 19
Uczniowie klasy 1a w związku z obchodzonym w niedzielę Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich oraz omawianą tematyką zajęć w tym tygodniu, postanowili odwiedzić progi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim. Na miejscu bardzo serdecznie przyjęła nas Pani Aneta Rogowska, która odpowiedziała dzieciom na pytanie: Jak daleka jest droga od pomysłu do gotowej książki?. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi powstawania i wyglądu książek dawniej oraz jak to się robi współcześnie. Pani Aneta opowiedziała dzieciom także jak należy dbać o książki i zachowywać się w bibliotece. Podczas spotkania dzieci zapoznały się ze zbiorami bibliotecznymi oraz mogły wcielić się w rolę drukarza tworząc własne zakładki do książek. Nasi uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Niektórzy z nich już zapowiedzieli się z kolejnymi wizytami w bibliotece.
Pizza w szkole!
Młodzi kucharze z 5a przygotowali na ostatnich zajęciach kulinarnych domową pizzę według przepisu i wskazówek Tymka.
10
Projekt Szkolne Budżety Partycypacyjne rozstrzygnięty!
Przy udziale Burmistrza Miasta pana Józefa Blanka, pani Agnieszki Muszyńskiej Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta oraz całej społeczności szkolnej, ogłosiliśmy dziś oficjalne wyniki głosowania na budżet w ramach Projektu - Szkolne Budżety Partycypacyjne. Byli z nami również przedstawiciele mediów lokalnych – telewizji nowomiejskiej, Klik Nowe Miasto Lubawskie i Gazety Nowomiejskiej.
Krótko przypomnimy, że nasza szkoła przystąpiła do Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego za sprawą pani Jolanty Jonowskiej i pana Pawła Suszyńskiego – opiekunów naszego zespołu koordynującego. Inicjatywa ta finansowana jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię z funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Całym projektem zajmuje się Fundacja SocLab i Stowarzyszenie Wiatraki Mazur. Nasza szkoła jest jedną z ośmiu z województwa warmińsko-mazurskiego, które zakwalifikowały się do tego działania, z czego jesteśmy bardzo dumni.
W czasie trwania całego przedsięwzięcia uczestniczyliśmy w szkoleniach wyjazdowych w Ełku, szkoleniach u nas w szkole, lekcjach online, stworzyliśmy regulamin, przygotowywaliśmy apele, plakaty, prezentacje. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, poznaliśmy nowych przyjaciół, przełamaliśmy swoje lęki.
Głównym celem całego projektu było skłonienie całej społeczności szkolnej do stworzenia i opisania pomysłów, które za kwotę 3000 zł mogłyby być zrealizowane w naszej szkole. Zachęciło to wszystkich do prób planowania budżetu, tworzenia opisów swoich wizji oraz ich prezentacji, gdyż każdy z wnioskodawców musiał swój projekt zareklamować.
Frekwencja podczas głosowania była bardzo wysoka, bo aż 81%. Uprawnionych do głosowania było 525 osó, kart wydano 426, ważnych głosów 425, 1 głos nieważny.
Miejsce 6. - 15 głosów zdobył projekt pani Gizeli Moczadło "Stoły zewnętrzne do warcabów/szachów/kółko i krzyżyk".
Miejsce 5. - 31 głosów zdobył projekt Krystiana Bielaszki i Mateusza Woldana "Naprawa boiska do koszykówki, ławki, eko kosze".
Miejsce 4. - 47 głosów otrzymał projekt Huberta Kijory "Stolik relaksu - piłkarzyki, dart".
Miejsce 3. - 101 głosów dostał projekt pani Pauliny Przybylskiej "Aktywna strefa relaksu".
Miejsce 2. - 112 głosów zdobył projekt Zosi Ćwiklińskiej "Kolorowy odpoczynek".
Miejsce 1. - 119 głosów otrzymał projekt pani Moniki Chylińskiej "Funkcjonalny hol".
Dzięki Stowarzyszeniu "Przyjaciel Szkoły" zrealizowany zostanie również projekt, który zajął II miejsce.
Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy za wspaniałą przygodę i czekamy z niecierpliwością na realizacje tych projektów - dzięki nim będzie wygodnie i kolorowo na holu dolnym i górnym.
12
Konkurs „Żywienie a zdrowie człowieka”
W Zespole Szkół Zawodowych w Kurzętniku odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu „Żywienie a zdrowie człowieka”. Naszą szkołę prezentowała drużyna w składzie Adrianna Wydrachowska i Zofia Mączkowska z klasy VIIa. Tematyka VI edycji konkursu to : „Odporność a dieta. Jak wzmocnić układ odpornościowy”. Adrianna zajęła III miejsce, a Zofia otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy. Uczennice wiedzą, że jednym z najsilniejszych składników ważnych w naszej diecie odpowiadających za naszą odporność jest witamina D3. Najlepiej jeśli będzie w towarzystwie magnezu, witaminy K2 i przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych omega-3. Warto włączyć do diety takie warzywa jak: rośliny strączkowe, paprykę, jarmuż, brukselkę, brokuł i kalafior. Owoce to również doskonały sposób, aby wzmocnić organizm. Należą do nich przede wszystkim: maliny, banany, ananas, kiwi, porzeczka czarna, cytrusy. Na ostateczny wynik konkursu wpłynęło rozwiązanie testu składającego się z 40 pytań oraz samodzielne wykonanie i prezentacja wartości odżywczych muffin jajeczno-warzywnych. Uczennice przygotowywały się do konkursu pod czujnym okiem pani Ireny Światkowskiej.
Archiwum Aktualności