• Aktualności

      • Memoriał lekkoatletyczny

      • W dniu 29.09.2023 r. odbył się już po raz 8 Memoriał lekkoatletyczny im. Kazimierza Okołowskiego. Nie mogło w nim zabraknąć zawodników Szkoły Podstawowej nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego.

       Po ambitnej rywalizacji udało im się zdobyć 3 medale. Na II miejscu w skoku w dal uplasował się Bartosz Krzemiński, a na trzecie miejsca w swojej kategorii wiekowej w skoku wzwyż wskoczyły Julia Chełkowska oraz Michalina Mówińska.

       Uczniowie naszej szkoły wykazali się dobrym przygotowaniem sprawnościowym ponieważ na 12 startujących, aż 10 poprawiło swoje osiągnięcia życiowe w danej konkurencji. Brawo.

      • Wykopki - wycieczka przedszkolaków

      • Dziś 2 października, dzieci z grupy SÓWKI  oraz SŁONECZKA odwiedziły "Edukacyjną Zagrodę Pszczółka " w Lubstynku. Głównym celem wycieczki były "wykopki". Dzieci poznały historię ziemniaka oraz miały okazję z bliska przyjrzeć się sprzętowi rolniczemu. Po części teoretycznej przyszedł czas na wyczekiwane wykopki!!!. Następnie, zmęczone ciężką pracą dzieci przystąpiły do przygotowywania przysmaków z ogniska. Były pieczone kiełbaski, chleb i oczywiście ziemniaki.Kolejną atrakcją podczas wycieczki była zabawa bańkami mydlanymi oraz labirynt w kukurydzy. Oprócz tego, dzieci tworzyły "ziemiaczane stworki" z własnoręcznie zebranych ziemiaków. Atrakcji było co niemiara. Dzieci wróciły do domu z własnymi zbiorami ziemniaków w pięknych lnianych workach.

      • Bawimy się sztuką!

      • Uczniowie klas drugich ponownie jak i w ubiegłym roku szkolnym realizują Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką". Głównym celem projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. 

        

       We wrześniu wykonaliśmy dwa zadania. Pierwsze z nich to "Op-art". Jest to kierunek w sztuce, którego głównym celem jest oddziaływanie na wzrok. I tak dzieci stworzyły swoje abstrakcyjne dzieła. Kolejne zadanie to "Freblowska konstrukcja". Inspiracją do tego zadania był stworzony przez Buckminstera Fullera projekt kopuły geodezyjnej. Przy pomocy ciecierzycy i wykałaczek powstały nasze projekty przestrzenne.

      • 30 września - Dzień Chłopaka

      • Z racji tego, że Dzień Chłopaka w tym roku wypada w sobotę, wczoraj świętowało również przedszkole.W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopcom uroczyste „Sto lat”, złożyły życzenia i wręczyły upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczestunku, tańców i wspólnej zabawy.Był to dzień pełen uśmiechów i dobrych wrażeń.  

      • Kolorowy Tydzień- akcja prozdrowotna

      •  

       Tydzień od 25 do 29 września to czas, gdy spożywaliśmy owoce i warzywa w różnych kolorach. To bardzo ważne, aby produkty te znajdowały się w naszej codziennej diecie, gdyż dostarczają składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. WHO (światowa organizacja zdrowia) zaleca zjadanie przynajmniej 400g owoców i warzyw dziennie.

       Kolorowe owoce i warzywa to STREFA MOCY- PAMIETAJMY

       Białe – por, rzodkiewka biała, cebula, czosnek, chrzan, kalarepa, kapusta biała, rzepa, pieczarki, kalafior, ziemniaki. Posiadają właściwości antybakteryjne, wzmacniają układ odpornościowy i działają przeciwzapalnie. Zawierają allicyny o działaniu przeciwbakteryjnym.

       Zielone – sałata, szpinak, kapusta, brokuły, ogórek, kiwi, jarmuż, natka pietruszki, kiełki. Zielone warzywa zawierają składniki niezbędne do prawidłowej pracy organizmu: kwas foliowy, błonnik oraz przeciwutleniacze. Są bogate w witaminę C i zapobiegają starzeniu się skóry. Zadaniem tej grupy jest oczyszczanie organizmu z toksyn.

       Czerwone – pomidory, buraki, czerwona papryka, wiśnie, owoc granatu, rzodkiewki. Czerwone warzywa przede wszystkim działają na serce, a w szczególności te o intensywnej barwie. Dzieje się tak za sprawą zawartego w nich likopenu. Jest on przeciwutleniaczem usprawniającym pracę serca i obniżającym poziom złego cholesterolu. Wykazuje również działanie odmładzające i przeciwnowotworowe.

       Żółto-pomarańczowe – pomarańcze, banany, mandarynki, morele, marchew, cytrusy, brzoskwinie, dynia, papaja. Sięgaj po duże ilości owoców i warzyw w kolorze słońca, a to z uwagi na obecne w nich naturalne barwniki – karotenoidy. W organizmie mają zdolność wymiatania wolnych rodników powstających w otoczeniu, w którym coraz częściej jesteśmy zmuszeni przebywać.

       Fioletowe i granatowe – czarne jagody, ciemne winogrono, bakłażany, śliwki, czarna porzeczka, jeżyny, borówka amerykańska, owoce czarnego bzu, czerwona kapusta.

       Rośliny te posiadają polifenole i mnóstwo witaminy C, dzięki temu opóźniają proces starzenia się komórek oraz działają przeciwnowotworowo. Zawarte w nich przeciwutleniacze chronią serce oraz poprawiają widzenie.

       Dziękujemy uczniom i rodzicom za włączenie się w nasza akcję.

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

      • Dzień Chłopaka w klasach 1-3

      • Dzieci z klas 1-3 również postanowiły włączyć się w klasowe obchody Dnia Chłopaka. Były upominki, wspólne zabawy i poczęstunki 🙂 w imieniu chłopców dziękujemy koleżankom i rodzicom za upominki 🙂

      • W Dniu Piżamy pomagamy!

      • Społeczność SP1 jak zawsze stanęła na wysokości zadania i w zdecydowanej większości stawiła się w szkole w stroju nocnym. Oprócz radości z piżamowej rewii mody, wszyscy pamiętali, że w ten sposób solidaryzują się z dziećmi przebywającymi na oddziałach onkologicznych. Poza tym uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły pokazali swoje dobre serducha dokładając się do zbiórki dla walczącego z nowotworem Damiana. Wolontariusze zebrali 2000 zł, które zostaną przekazane starszemu koledze. Szkolny Klub Wolontariatu bardzo wszystkim dziękuje za zaangażowanie. 

      • Dzień Chłopaka w 7a

      • Dnia dzisiejszego uczniowie klasy VIIa świętowali Dzień Chłopaka. Z tej okazji dziewczęta przygotowały upominki dla swoich kolegów z klasy. Ciekawą atrakcją podczas tego dnia był quiz przygotowany przez koleżanki. Chłopcy mieli za zadanie rozpoznać koleżanki z klasy na zdjęciach z lat dziecięcych. Wzbudziło to wiele radości i pozytywnych emocji. Dzień chłopaka przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze był dobrą okazją do integracji klasy.

      • Dzień Chłopaka w 6a

      • Klasa VIa obchodziła dziś Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla kolegów niespodzianki:  pyszny poczęstunek oraz drobne upominki. Dzięki wspólnemu świętowaniu ten dzień był wyjątkowy. 

      • Dzień Głośnego Czytania

      • 29 WRZEŚNIA - OGÓLNOPOLSKI  DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

       Święto to powstało z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem, a głównym celem tego wydarzenia jest zachęcenie dzieci do obcowania z książkami.

       W tym dniu panią bibliotekarkę Monikę gościły Sówki, czyli 5-latki
       z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego.

       Z zainteresowaniem i uśmiechem na twarzy wysłuchały historii z książki pt. „Książka bez obrazków” napisanej przez reżysera i aktora B.J. Novaka.

       Kolejną pozycją była opowiastka pt. „Nawet potwory sprzątają!” Jessiki Martinello, po wysłuchaniu której wszystkie Sówki zadeklarowały, że po przyjściu z przedszkola posprzątają swoje zabawki J

      • KOŁO TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZE W TRASIE!

      • 27 września był niezwykle interesującym dniem dla uczniów należących do Koła Turystyczno – Krajoznawczego „Młodzi Wędrowcy” prowadzonym przez Panią Irenę Światkowską.

        Wybraliśmy się do Jura Parku w Solcu Kujawskim. To miejsce pełne przygód, które łączy w sobie dobrą zabawę, a także naukę o tym, jak wyglądała nasza planeta i jej historia. 

       Wizytę rozpoczęliśmy od klimatycznej ścieżki z dinozaurami, gdzie poznawaliśmy Erę Mezozoiczną. Następnie zdobywaliśmy informacje
       o tajemnicach Zakonu Krzyżackiego i podziwialiśmy perełki architektury polskiej w miniaturze. Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie skamieniałości

       w Muzeum Ziemi. Aż nadszedł czas na pełną radości zabawę w parku zabaw oraz seans w kinie 5D. Wycieczkę zakończyliśmy zajęciami artystycznymi pt. „Jesienne figury”.

       To był niezapomniany dzień!

                

      • Z wizytą w kinoteatrze

      • Uczniowie z klasy III a i III b w miniony piątek wraz z nauczycielami wybrali się do Kinoteatru ,,Harmonia" na seans filmowy pt. "O psie, który jeździł koleją". Uczniowie byli zachwyceni, a zarazem wzruszeni historią psa Lampo i jego przyjaciółki Zuzi.

      • Dzień Piżamy się zbliża!!!

      • Uwaga!Uwaga!29 września (w piątek) przychodzimy do szkoły w piżamach. Chcemy tym gestem jednoczyć się z dziećmi, które przebywają w szpitalu. Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów u dzieci i młodzieży. Co roku nasi wolontariusze w Dniu Piżamy chodzili po klasach z puszką, gdzie zbierane były datki na Fundację Gdy Liczy się Czas, w tym roku również liczymy na zasilenie naszej puszki, ale tym razem będziemy zbierać dla Damiana, który był kilka lat temu uczniem naszej szkoły, a który zmaga się z chorobą nowotworową. Liczymy na Wasze wsparcie. Pamiętajmy, że dobro wraca.

      • Występ taneczny

      • Grupa przedszkolna "Sówki" oraz dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne, prowadzone przez panią Karinę Angowską dały swój pierwszy występ na pikniku Jagiellońska3Fest - Szkoła swoim sąsiadom. Ogromne gratulacje!!!

      • Jagiellońska3Fest – Szkoła swoim sąsiadom

      • Kolejny jesienny piknik „Jagiellońska3Fest – Szkoła swoim sąsiadom” za nami.

       Jak zwykle było wesoło i kolorowo, smacznie i sportowo. Dzięki hojności naszych sponsorów, rodziców, nauczycieli udało nam się w czasie festynu zebrać fundusze na ponadstandardowe wyposażenie szkoły. Bardzo Państwu dziękujemy!

       Dziękujemy również Burmistrzowi Miasta panu Józefowi Blankowi, Radnym Miejskim oraz dyrektorom i kierownikom zaprzyjaźnionych szkół, instytucji miejskich i oświatowych za przybycie i uświetnienie swoją obecnością naszego wydarzenia.

       Ogromnym powodzeniem cieszyła się strefa kulinarna, plac zabaw dla dzieci - oprócz zabaw nasi nauczyciele przygotowali malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, zabawy z chustą animacyjną. Nasi uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne. Hitem były występy zespołu wokalnego pod kierunkiem pana Mateusza Deredasa oraz układy taneczne zaprezentowane przez nową grupę taneczną trenującą pod okiem pani Kariny Angowskiej.

       Jak co roku przeprowadziliśmy licytację gadżetów i różnych wspaniałych fantów. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy przekazali różne cenne przedmioty na ten cel. Szczególnie w tym miejscu dziękujemy sponsorom – państwu Frąckiewiczom „Rośliny ozdobne”, firmom: Enigma, Vending Warmia, IWMAR Marek i Iwona Kwiatkowscy, BHP Serwis Mariusz Mączkowski, Automobilowi Klub Nowomiejski, panu Dezyderiuszowi Kozłowskiemu, państwu Joannie i Wojciechowi Bober, państwu Kamili i Marcinowi Wietechom, państwu Marzenie i Markowi Musiałom, państwu Milenie i Tomaszowi Chała, państwu Joannie i Marcinowi Mielnikom, panu Mateuszowi Deredasowi, pani Izabeli Soboczyńskiej.

       Zapraszamy wszystkich na majowy festyn rodzinny, a za rok na piknik.

       Jeszcze raz dziękujemy, że byliście z nami!

      • Powitanie jesieni w przedszkolu

      • Przedszkolaki już dziś przywitały pierwszy dzień jesieni.

       Z tej okazji zorganizowaliśmy niezwykłe wydarzenie - jesienny pokaz mody. Tego dnia nie zabrakło w wyglądzie dzieci jesiennych akcentów, a niektóre stroje i nakrycia głowy przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Ponadto dzieci stworzyły także jesienne prace plastyczne.

       Bardzo dziękujemy rodzicom i dzieciom za zaangażowanie oraz kreatywność!

      • Dzień Chłopaka w 6b

      • Dziewczęta z 6b z okazji zbliżającego się Dnia Chłopaka zaprosiły dziś swoich kolegów do kina na film 

       pt.,, O psie, który jeździł koleją". Klasa, wraz z wychowawczynią Magdaleną Lemanowską, obejrzała współczesną historię psa Lampo, który jest gwiazdą Internetu i najlepszym przyjacielem czekającej na operację serca Zuzi. Film wywołał w widzach wiele pozytywnych emocji. 

      • Wybory do Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej

      • Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w głosowaniu na przewodniczącego ORU. Frekwencja podczas wyborów wynosiła 88%.

       Kandydaci otrzymali następującą ilość głosów:

       Zofia Mączkowska 58

       Monika Lewandowska 52

       Jakub Karbowski 36

       Lena Szpanelewska 31

       Julia Mróz 9

       Brian Lewicki 9

       Aleksander Grześkiewicz 6

       Fabian Żurawski - Blank 1

       Tym samym przewodniczącą ORU w roku szkolnym 2023/24 zostaje Zofia Mączkowska, zastępcą przewodniczącej Monika Lewandowska, a sekretarzem Jakub Karbowski.

       Nowym członkom ORU życzymy powodzenia w pracy na rzecz społeczności szkolnej.