• Aktualności

      • Zbiórka elektrośmieci

      • Zapraszamy wszystkich rodziców i dzieci do udziału w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym Moje miasto bez elektrośmieci. Jej celem jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży na temat zasad postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami oraz praktyczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniu Ziemi. Zebrane elektrośmieci przeliczane są na punkty Funduszu Oświatowego, a następnie wymieniane są przez placówki oświatowe na pomoce naukowe.Miejsce zbiórki to teren za szkołą, obok kuchni (wjazd od ulicy Wojska Polskiego).Akcja potrwa do 20 stycznia 2023 roku z przerwą świąteczną od 23 grudnia do 1 stycznia 2023 roku.

       Koordynator Jarosław Kamiński.

      • XXIII Mikołajkowy turniej skoku wzwyż

      • W dniu 9.12.2022 r. został zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „Iskra”  XXI Mikołajkowy turniej skoku wzwyż.  W turnieju brało udział 50 młodych zawodników i zawodniczek .
       Po powitaniu wszystkich obecnych  przez Prezesa UKS Zbigniew Gołębiewski  wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Pani Marzena Cieplak dokonała uroczystego otwarcia zawodów. Po krótkiej informacji organizacyjnej zawodnicy rozpoczęli swoje zmagania.
       Zwycięzcami w kategoriach dziewcząt  zostały: Julia Chełkowska – 115 cm (rekord życiowy), Zofia Zielińska – 115 cm , Michalina Mówińska – 146 cm (RŻ), Emilia Lewandowska - 125 cm
       W kategoriach chłopców: Viushyn Danilo - 110 cm (RŻ), Jakub Karbowski – 135 cm (RŻ), Aleksander Grześkiewicz- 120 cm (RŻ), Arkadiusz Koźmiński - 150 cm  (RŻ).
       Pozostałe wyniki znajdują się na stronie szkoły w zakładce UKS Iskra
       Tradycyjnie podczas tego turnieju  nie zabrakło rekordów życiowych. Na szczególną uwagę zasługują skoki Michaliny Mówińskiej, które kwalifikowałyby się do uzyskania klasy sportowej.
       Dla zwycięzców czekały medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a dla wszystkich czekały słodkie nagrody.

      • Projekt z języka angielskiego

      • Uczniowie klasy 3b pod kierunkiem pani Anny Michalewskiej - Jędrzejczak wykonali wspaniałe projekty w ramach lekcji języka angielskiego. Ich zadaniem było opracowanie plakatów o ochronie środowiska.

      • Konkurs języka niemieckiego

      • Dziś odbyło się podsumowanie XVI edycji konkursu j. niemieckiego Weltsprachen Kinder organizowanego przez Wydawnictwo Synapsa. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była Pani Małgorzata Jagusz, a w konkursie swoich sił spróbowało dziesięcioro uczniów z klas 8b: Bartosz Jakubowski, Hubert Kijora, Benjamin Mazur, Inez Pawłowska, Kacper Szreiber, Laura Zawadzka oraz 8c: Julia Formańska. Lena Kamińska, Daria Łukwińska i Julia Łukwińska. Dziękujemy Pani Dyrektor Marzenie Cieplak za wręczenie uczestnikom dyplomów i drobnych upominków i zachęcamy do nauki języków obcych!

      • Warsztaty sportowe

      • Nowa galeria Warsztaty sportowe została dodana do albumu fotograficznego

       W dniu 07.12. 2022 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się warsztaty sportowe, które szkoła „wywalczyła” wraz ze sprzętem sportowym w konkursie Fundacji „Pho3nix Kids” na aktywną szkołę. Wśród prowadzących warsztaty był
       dwukrotny olimpijczyk, brązowy medalista świata i Europy, 11-krotny mistrz Polski w kanadyjkach - Mateusz Kamiński. Olimpijczyk spotkał się najpierw na apelu z młodzieżą szkolną, na który koordynator szkolny konkursu Zbigniew Gołębiewski przygotował krótką prezentację o sportowcu. Następnie na ręce wicedyrektor szkoły Pani Marzeny Cieplak symbolicznie został przekazany  przez przedstawiciela Fundacji Pho3nix Jana Śmilkowskiego sprzęt sportowy. Po apelu 150 uczniów uczestniczyło w sześciu warsztatach, na których olimpijczyk demonstrował swoją łódkę – kanadyjkę i opowiadał o początkach swojej kariery sportowca. Dzieci mogły zająć miejsce zawodnika w łodzi. Wreszcie przyszedł czas na zajęcia ruchowe. Wśród konkurencji były: skok w dal z miejsca, skok dosiężny, zwis na drążku, pomiar siły dłoni oraz bieg orientacyjno- szybkościowy. Każdy uczestnik otrzymał kartę akredytacji, na której były notowane wyniki. Później będą oni mogli porównać swoje wyniki  z uczniami z całej Polski. Uczniowie pełni wrażeń żałowali, że trwało to tak krótko i czekają na więcej.

      • Eko zbiórka!

      • Chciałbym przypomnieć i poinformować, że od 1 grudnia 2022r. ruszył Miesiąc Finałowy konkursu „Planeta ma Znaczenie” organizowanego przez firmę T- Mobile.

       Szkoły, które do 31 grudnia 2022 roku zbiorą największa masę telefonów komórkowych, mogą liczyć na cenne nagrody o łącznej wartości ponad 80 000 zł. Natomiast na najmłodszych uczestników konkursu uczęszczających do przedszkoli czekają nagrody o łącznej wartości ponad 30 000 zł.

       Zużyte telefony przynosimy zapakowane i podpisane w folii do szkoły.

       Zapraszam do udziału w zabawie i zbiórce.

       Koordynator Jarosław Kamiński.

      • Mikołajki w przedszkolu

      • Mikołajki w przedszkolu przyniosły dzieciom wiele radości. Najpierw odwiedził nas Mikołaj, a nawet dwóch, którzy zostawili nam drobne upominki. Następnie w swoich grupach wykonywaliśmy pracę plastyczne, chodziliśmy ubrani w mikołajkowe czapy oraz braliśmy udział w różnych zabawach. Dzieci z zerówki miały dodatkową atrakcję - udział w biegach mikołajkowych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 3. Aż 4 osoby zajęły miejsca na podium:Kategoria dziewcząt I miejsce - Antonina ŚmiałekII miejsce - Helena BoberIII miejsce - Nadia NegriKategoria chłopców:III miejsce - Oliwier Kaczmarek.Zdecydowanie był to dzień pełen atrakcji! 🎁🧑‍🎄🏃

      • Sukcesy naszych uczniów

      • 3 grudnia odbyła się Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS, której organizatorami byli: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Mieście Lub., Oddział Rejonowy PCK oraz Starostwo Powiatowe. W kategorii szkół podstawowych spośród 18 uczestników z 9 szkół podstawowych konkurs wygrała  nasza uczennica Adrianna Wydrachowska z klasy VIIa. Gratulujemy jej serdecznie. Drugi uczeń reprezentujący nas w tym konkursie to  Aleksander Grześkiewicz z klasy VIIb, który zajął 5 miejsce. Celem w/w olimpiady było sprawdzenie wiedzy na temat zakażeń HIV i choroby AIDS oraz innych zakażeń krwiopochodnych, uświadomienie zagrożeń, promowanie odpowiedzialności za własne zdrowie i zdrowie innych oraz kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych.  Godzinę później odbyła się Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia w której wzięło udział  20 uczestników z 10 szkół. Do tej olimpiady przygotowywały się Zofia Mączkowska i Lena Szpanelewska z klasy VIIa. Ostatecznie Zosia zajęła IV miejsce natomiast Lena V miejsce. Gratulujemy im wysokich miejsc. Uczennice musiały wykazać się obszernym zakresem wiadomości z dziedziny biologii, zdrowia, ekologii i ochrony środowiska. Podczas spotkania odbyła się także Powiatowa Konferencja HIV/AIDS, którą poprowadziła Joanna Rumińska z nowomiejskiego Sanepidu. Uczniów do konkursów  przygotowała Irena Światkowska.

      • Nasze sukcesy w konkursach pierwszej pomocy PCK

      • W listopadzie odbyły dwa  konkursy pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowane przez Rejonowy Odział Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Mieście Lubawskim.

       Drużyna z klas VII-VIII w składzie:  Zofia Mączkowska, Lena Szpanelewska  oraz Beniamin Mazur wzięli udział w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy. Zaprezentowali się wspaniale zostając wicemistrzami powiatu. Pokazali, że potrafią skutecznie działać w różnych sytuacjach nagłego zagrożenia życia. Sprawnie przeprowadzili resuscytację krążeniowo- oddechową, opatrzyli rany otwarte, złamanie jak również zwichnięcie stawu i wiele innych.

        W Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy i Wiedzy o PCK  szkołę reprezentowali uczniowie:  Maja Mówińska, Aleksander Zagórski i Oliwier Leśniewski z klasy Vb. Drużyna zajęła również wysokie  II miejsce. Uczniowie potrafią wezwać pomoc, udzielić profesjonalnej pomocy osobom poszkodowanym oraz mają szeroką wiedzę o Polskim Czerwonym Krzyżu. Uczestnictwo w takich konkursach rozbudza zainteresowania uczniów problematyką udzielania pierwszej pomocy oraz rozwija poczucie odpowiedzialności za życie i zdrowie drugiego człowieka.

       Drużyny do zawodów przygotowała Irena Światkowska- opiekun Szkolnego Koła PCK.

      • Andrzejki w przedszkolu

      • Dziś, 30 listopada, dzieci wszystkich grup przedszkolnych świętowały Andrzejki. 

       Był to czas pełen atrakcji. Na początek każda grupa poznała tradycje i zwyczaje związane z tym szczególnym dniem. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o wróżbach, w których następnie z chęcią i zaciekawieniem uczestniczyły. Odbyło się, między innymi, losowanie imion przyszłych żon i mężów oraz znana wszystkim zabawa w ustawianie butów. To dziecko, którego but znalazł się przy drzwiach, według przepowiedni jako pierwsze wstąpi w związek małżeński. Było też lanie wosku i wróżenie z powstałych odlewów, losowanie przyszłego zawodu, tańce na gazetach i z balonami.

       Przedszkolaki uczestniczyły także w swoich grupach w balach andrzejkowych, na które każdy przebrał się za ulubioną postać.

       Podczas tego pełnego uśmiechów i zabawy dnia nie zabrakło też poczęstunku w postaci owoców i odrobiny słodkości.

       Dzieci zgodnie stwierdziły, że bawiły się wyśmienicie, a ten dzień zapamiętają na długo.

      • Świąteczna Zbiórka Żywności 

      • 25 i 26 listopada wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza brali udział w świątecznej zbiórce żywności, która w tym roku przebiegała pod hasłem ,, Święta godne, a nie głodne! ". Akcja została zorganizowana przez Bank Żywności w Olsztynie, a na terenie Nowego Miasta Lub. koordynowało ją Nowomiejskie Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci i Młodzieży,, Błękitna Mila". Zebrana żywność zostanie przekazana potrzebującym. 

      • Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych

      • Na dzisiejszym apelu poznaliście mediatorów rówieśniczych, którzy ukończyli dwudziestogodzinne szkolenie i będą w stanie pomóc Wam rozwiązywać konflikty czy sytuacje sporne. Są nimi: Zofia Dobrzyńska, Michalina Mówińska, Helena Zakrzewska, Zofia Mączkowska, Lena Szpanelewska, Maja Cieplak i Aleksander Grześkiewicz. Klub prowadzą panie Jolanta Jonowska, Irena Światkowska, Joanna Szajewska-Psiuk oraz Justyna Lewicka.

      • Apel podsumowujący listopad

      • Na dzisiejszym apelu przedstawieni zostali mediatorzy rówieśniczy. Przy okazji rozstrzygnięto konkurs plastyczny na logo Szkolnego Koła Mediatorów Rówieśniczych, który zwyciężyła Magdalena Szulc, a Sara Kińska uzyskała wyróżnienie.

       Poznaliśmy również najbardziej życzliwe osoby, które zostały wybrane w klasach w ramach Dnia Życzliwości.

       Wychowawcy wytypowali również uczniów, którzy otrzymali zieloną kartkę na grudzień.

       Pani Irena Światkowska przedstawiła nam dwie drużyny, które zostały wicemistrzami w udzielaniu pierwszej pomocy.

       sportowe sukcesy zaprezentował pan Zbigniew Gołębiewski. Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy mają motywację do brania udziału w dodatkowych aktywnościach proponowanych w szkole.

      • Dzień Pluszowego Misia

      • 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i najmilsza przytulanka przy zasypianiu - Pluszowy Miś. W naszym przedszkolu wszystkie grupy uczciły to święto śpiewem, różnymi zabawami  oraz pracami plastyczno - technicznymi związanymi z pluszowym misiem. 

       Po więcej zapraszamy do fotorelacji. 

      • Wymarzona szkoła oczami uczniów

      • W ramach lekcji geografii uczniowie klas piątych: Va i Vb wzięli udział w projekcie pt. „Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły”. Prace można było wykonać różnymi technikami i metodami – prezentacja, plakat, makieta. Prace uczniów zgromadzone są w sali 25.