Za nami pewne nietypowe święto - dzień bałwana. Dzieci z najmłodszej grupy "Motylki" postanowiły z tej okazji świętować. Były gry i zabawy muzyczno-ruchowe, a także grupowa praca plastyczna - wielki bałwan, który zdobi nasz korytarz. Korzystając z zimowej aury, nie mogło zabraknąć też ulepienia prawdziwych bałwanów. Na koniec każde dziecko paluszkami pomalowało swojego bałwanka, a z tych prac stworzyliśmy piękną galerię. (AG)
Dzień bałwana u "Motylków"
✶✶✶
WIGILIA W PRZEDSZKOLU
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończył się wspólną wigilią, która odbyła się 22 grudnia 2020 roku. W tym dniu dzieci zasiadły do wigilijnego stołu, wspólnie kolędowały oraz składały sobie życzenia. Nie zabrakło także prezentów pod lśniącą choinką, które przedszkolaki rozpakowały z wielką radością. Ten piękny dzień nie tylko wprowadził nas w świąteczny nastrój, ale także wzmocnił relacje miedzy dziećmi. Wierzymy, że wspólne świętowanie przyczyniło się do kultywowania typowo polskich tradycji i było miłym wstępem do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego.(AG)
„Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”
Dzieci z naszego przedszkola realizują po raz drugi ogólnopolską kampanię społeczną pt. „Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, na to, jak bardzo ważne są bezpośrednie relacje osobiste, wspólne spędzanie czasu wolnego, a także kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Niestety w dobie poczty elektronicznej i telefonów komórkowych zwyczaj wysyłania kartek świątecznych powoli zanika. Aby podtrzymać tradycję dzieci z grup przedszkolnych przepięknie ozdobiły kartki, które zostały wysłane do ich rodzin. Dodatkowo przedszkolaki wraz z Paniami wysłały kartki do lokalnych instytucji. Mamy nadzieję, że życzenia płynące prosto z małych serduszek sprawią adresatom radość.
Koordynator: Pani Angelika Gomuła (AG)
Jasełka
Święta to czas niezwykły, magiczny... To także czas dobroci oraz refleksji nad tym co ważne i istotne... Chcąc odczuć radosną atmosferę Świat Bożego Narodzenia dzieci z grupy Żabki w dniu dzisiejszym przedstawiły Jasełka- "Radosna to nowina". To przedstawienie opowiadające o drodze Maryi i Józefa do Betlejem oraz perypetiach aniołów i pasterzy, którzy w grudniową noc również tam podążali. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Dzieci przebrane w kostiumy postaci z Jasełek recytowały teksty i interpretowały w sposób aktorski swoje role. Nasi artyści śpiewali pastorałki i kolędy, wykonywali układy taneczno- ruchowe. Uroczystość ze względu na obostrzenia związane z pandemią odbyła się tylko w obecności nauczycieli danej grupy, Pana Dyrektora Jerzego Resickiego, Pani Wicedyrektor Eleonory Lewalskiej oraz Pana Marcina Sarnowskiego, który zgodził się uwiecznić nasze przedstawienie.(AG)
„Książka (dla) Przedszkolaka”-projekt czytelniczy
Dzieci z grup „Pszczółki”, „Żabki” i „Motylki” biorą udział w projekcie „Książka (dla) Przedszkolaka”, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W ramach realizacji tego projektu aranżowane były zajęcia mające na celu przybliżenie wartości książki i uczenie szacunku do niej. Przedszkolaki wysłuchiwały różnych bajek czytanych przez Panie oraz wybrały się do szkolnej biblioteki, gdzie Pani Marzena Cieplak w przystępny sposób opowiadała o bibliotece oraz o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci miały możliwość zapoznania się z wyglądem kart czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Podczas wizyty w bibliotece przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, spodobały się im kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Dzieci serdecznie podziękowały Pani Marzenie za oprowadzenie po świecie książki.
Koordynator projektu w placówce: Pani Angelika Gomuła (AG)
Dzieci dziękują medykom
Poświęcenie oraz zaangażowanie medyków w walkę z pandemią koronawirusa budzą powszechny szacunek i wdzięczność. To Oni mimo strachu codziennie stawiają czoła w walce o życie i zdrowie zakażonych. Dzieci z grupy „Pszczółki” , chcąc okazać wsparcie pracownikom służby zdrowia i podziękować za pracę, jaką wykonują, włączyły się do akcji „Dzieci dziękują medykom”, w ramach której specjalnie dla personelu nowomiejskiego szpitala wykonały piękne laurki. Poprzez swoje prace przedszkolaki chciały podziękować lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, laborantom, kierowcom karetek oraz całemu personelowi szpitala za ich trud, poświęcenie i wytrwałość w walce z pandemią COVID-19. Mamy nadzieję, że szczere życzenia, dobre słowa oraz podziw dzieci podniosą na duchu wszystkich pracowników służby zdrowia, aby mieli siłę do dalszej walki. (AG)
Montesoriańska lekcja ciszy
W listopadzie dzieci z oddziałów przedszkolnych realizowały kolejne zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu "W świecie Montessori". Motywem przewodnim listopada była montesoriańska lekcja ciszy. Zarówno dzieciom starszym jak i młodszym, bardzo podobało się wykonywanie zadania, dzięki któremu trenowały swoją cierpliwość, skupienie uwagi, koncentrację a także umiejętność zachowania zupełnej ciszy.(AG)
Warsztaty bożonarodzeniowe u przedszkolaków
Dnia 10.12.2020r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, niestety ze względów epidemiologicznych nie mogliśmy, tak jak w ubiegłym roku, gościć na nich rodziców naszych małych milusińskich. W tym dniu dzieci pod kierunkiem swoich Pań wykonały różnorodne ozdoby świąteczne. W repertuarze rękodzieła znalazły się choinki, bałwanki, świeczniki i inne cuda, pomysłów było naprawdę wiele. Dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem tworzyły przepiękne ozdoby, wykazując się przy tym dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Warsztaty były niezwykle radosnym przeżyciem, wszystkim towarzyszył dobry humor, a wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.(AG)
Dobre wieści! Nie tylko dla moli książkowych ;-)
Szkoła Podstawowa nr 1 w Nowym Mieście Lub., w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, którego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w zakresie rozwijania zainteresowań czytelniczych przez zakup nowości wydawniczych, wzbogaciła swój księgozbiór o 734 woluminy.
CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł. Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12.000 zł Wkład własny: 3.000 zł
Zakup książek był konsultowany z uczniami, nauczycielami i rodzicami.
Zakupiono lektury szkolne, nowości wydawnicze, książki dla nauczycieli i rodziców, poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym.
Uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych, takie jak książki z dużą czcionką, obrazkowe, książki ułatwiające czytanie.
Mamy nadzieję, że po powrocie uczniów do szkoły ilość wypożyczeń w naszej bibliotece, w związku z wzbogaceniem naszego księgozbioru, wzrośnie.
„Bliżej pieska”- projekt edukacyjny
W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole przystąpiło do projektu „Bliżej pieska”, którego celem jest podejmowanie działań uwrażliwiających dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukacja przedszkolaków z zakresu właściwego zachowania wobec zwierząt. W ramach realizacji projektu w naszej placówce została zorganizowana zbiórka karmy oraz innych potrzebnych rzeczy dla piesków, które znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Przytul Psisko”. Cieszymy się, że tak wielu przedszkolaków i ich rodziców przyłączyło się do naszej zbiórki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc.
Koordynator projektu : Pani Angelika Gomuła (AG)
Mikołajki u Przedszkolaków
7 grudnia 2020 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Mikołajki. Z pewnością jest to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Już od samego rana podekscytowane przedszkolaki czekały na Świętego Mikołaja. W oczekiwaniu na wyjątkowego gościa dzieci wysłuchały świątecznych opowiadań oraz wykonały kolorowe prace plastyczne. Kiedy za oknem przedszkolaki zauważyły Świętego Mikołaja oraz towarzyszące mu Śnieżynki od razu zaczęły podskakiwać z radości. Dzieci przygotowały dla wyjątkowego Gościa wierszyki i piosenki. Miło spędzony czas uświetniły prezenty wręczane każdemu przedszkolakowi przez Mikołaja oraz zdjęcia z Gościem. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok! (AG)
Ogólnopolski Program Edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
W listopadzie 2020 r. dzieci z grupy „Pszczółki” oraz Żabki" realizowały nowy program edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. "Skąd się biorą produkty ekologiczne?" Celem tego programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. W ramach w/w programu przedszkolaki poznały produkty ekologiczne, dowiedziały się gdzie można je kupić oraz jak je rozpoznawać. W trakcie zajęć dzieci wyszukiwały znaku EKO na opakowaniach produktów spożywczych, z zaciekawieniem oglądały książeczki przygotowane przez organizatorów oraz zapoznały się z filmem edukacyjnym, w którym bohaterowie: Helenka oraz Krzyś wprowadzają dzieci w zagadnienia dotyczące zdrowego odżywiania i rolnictwa ekologicznego. Dodatkowo przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat piramidy zdrowego żywienia i dowiedziały się, że oprócz zdrowego odżywiania bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie motywować dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia.
Koordynator projektu : Pani Angelika Gomuła (AG)
Przypnij czerwoną kokardkę - Rock Red Ribbon
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
Co roku 1 grudnia świat jednoczy się, aby okazać wsparcie osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.Symbolem tego dnia jest Czerwona Kokardka, obecna w przestrzeni publicznej, prasie, w Internecie. Każdy, kto solidaryzuje się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS tego dnia przypina Czerwoną Kokardkę. W tym roku hasło RockRedRibbon(w wolnym przekładzieprzypnij,noś Czerwoną Kokardkę) wzmacnia przekaz, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, mają prawo do normalnego życia, mogą uczyć się, pracować, żyć w rodzinach, być naszymi sąsiadami, przyjaciółmi. Popularyzując symbol Czerwonej Kokardki podkreślamy jej znaczenie i symbolikę.
Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Jest jedną z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego prowadzonych przez tę organizację.
W 2020 roku hasło Światowego Dnia AIDS, promowane przez UNAIDS, Program Narodów Zjednoczonych ds. Walki z AIDS na świecie, brzmi: Globalna solidarność, wspólna odpowiedzialność(Global solidarity, sharedresponsibility).
Podczas, gdy uwaga całego świata skupiła się na pokonaniu pandemii COVID-19, hasło to nabrało szczególnego znaczenia. Globalna solidarność i wspólna odpowiedzialność skłaniają nas do spojrzenia na działania podjęte w celu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na nowo. Inwestycje zmierzające dozapewnienia leczenia i opieki osobom zakażonym HIV i chorym na AIDS, poczynione w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, wzmocniły systemy opieki zdrowotnej w tej dziedzinie i wspierają reakcję na COVID-19.
Zakażenie HIV nie jest wyrokiem. Dzięki leczeniu antyretrowirusowemu (ARV) i szybkiemu wykryciu wirusa w organizmie można przeżyć długie lata. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego spowodowało spadek zakaźności, spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych.
W Polsce po trzydziestu pięciu latach od wykrycia pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 30-35 tys. osób żyje z wirusem HIV.Duża część z tych osób nie wie o fakcie swojego zakażenia (nie zna swojego statusu serologicznego) i możenieświadomie zakażać innych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r.do 31 grudnia 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób.
Niepokojącym faktem jest wykrywanie w Polsce coraz większej liczbyzakażeń HIV, podczas gdy w innych krajach naszego regionu (oprócz Europy Wschodniej), liczby te sukcesywnie maleją. Również zaniepokojeniebudzi fakt, że około 50% zakażeń jest wykrywanych w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS.
Na koniec października 2020 r. leczeniem ARV w Polsce objętych było około 13 351 pacjentów, w tym 96 dzieci i 48 kobiet w ciąży. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021”.
Zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia, poprzez przypięcie do ubrania lub/i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (social media, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV,chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.
Przyłączamy się również do zaproszenia, jakie wystosowała Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXVII Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie w dniach 30 listopada – 2 grudnia br., wyłącznie w trybie online. Rejestracja uczestnictwa dostępna jest na stroniehttp://aids2020.pl (enb)
Andrzejki w przedszkolu
27 listopada 2020 r. w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa, jednakże ze względów epidemiologicznych wyglądała nieco inaczej niż w latach ubiegłych, gdyż każda grupa świętowała indywidualnie. W tym dniu dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Oczywiście nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, losowania przyszłych zawodów, a także ustawiania butów. Dzień ten był przepełniony radosnymi zabawami przy skocznej muzyce. Andrzejkową atmosferę dopełniały kolorowe stroje, w które byliśmy przebrani- nie zabrakło wśród przedszkolaków księżniczek, wróżek, piratów, strażaków i innych bajkowych postaci. Na zakończenie na dzieci czekał słodki poczęstunek. Dzień ten przyniósł naszym małym milusińskim wiele radości i kolejny raz był okazją do wspólnej, wesołej zabawy.(AG)
Dzień Pluszowego Misia u Przedszkolaków
W dniu 25.11.2020r. oddziały przedszkolne uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z okazji tego nietypowego święta, dzieci poznały historię misia, który od ponad 100 lat jest ulubieńcem i towarzyszem nie tylko najmłodszych. Jest to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel i niezastąpiona przytulanka. W tym dniu Pani Marzena Cieplak, która na co dzień pracuje w naszej bibliotece, przeczytała dzieciom bajkę pt. "Miś Koala", której mali milusińscy wysłuchali z uwagą i zaciekawieniem. Przedszkolaki dodatkowo wykonywały prace plastyczno - techniczne, śpiewały piosenki, uczestniczyły w zabawach muzyczno – ruchowych oraz obejrzały bajkę pt. "Miś Uszatek". Oczywiście nie zabrakło degustacji miodu, który jest przysmakiem misiów. Na koniec dzieci otrzymały medale i dyplomy najlepszego przyjaciela Misia. Dzień ten był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas, a moda na misie nigdy nie przeminie, gdyż "Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" (AG)
Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka
19 listopada 2020r. odbyło się w naszej placówce uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka dzieci z grup przedszkolnych – Motylki i Pszczółki. Uroczystość ze względu na obostrzenia związane z pandemią odbyła się tylko w obecności nauczycieli danej grupy, Pana Dyrektora Jerzego Resickiego oraz Pani Wicedyrektor Eleonory Lewalskiej. Zanim jednak dzieci zostały pasowane na przedszkolaków i starszaków, zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Po części artystycznej Pan Dyrektor Jerzy Resicki dokonał pasowania dotykając ramienia każdego dziecka magiczną różdżką. Dla wszystkich dzieci zarówno maluchów, jak i starszaków był to bardzo wyjątkowy dzień, pełen emocji i niezapomnianych wrażeń. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Gratulujemy wszystkim dzieciom i życzymy dużo radości.(AG)
„Świąteczna paczka dla psiaczka”
Na terenie naszego oddziału przedszkolnego organizujemy zbiórkę karmy oraz innych potrzebnych rzeczy dla piesków, które znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt „Przytul Psisko”. Zbiórka prowadzona będzie od 16 listopada do 3 grudnia 2020r. Z góry dziękujemy za przyłączenie się do akcji.(AG)
„Montessoriańska samodzielność” w przedszkolu
Przedszkolaki z naszej placówki biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "W świecie Montessori”. Z pewnością najbardziej znanym i najczęściej powtarzanym cytatem Marii Montessori jest „Pomóż mi zrobić to samemu”, nic więc dziwnego, iż pierwszym tematem do zrealizowania w ramach projektu była montessoriańska samodzielność. Na pewno każdy z rodziców pragnie, aby jego dziecko było samodzielne, a jak się okazuje one również uwielbiają i potrzebują samodzielności. W związku z tym przedszkolaki same nakrywały do posiłków, nakładały sobie jedzenie na talerze, przygotowywały smaczne kanapki na śniadanka, sprzątały po skończonej zabawie i pracy. Młodsze dzieci doskonaliły czynności samoobsługowe w szatni oraz łazience, a starszaki uczyły się również wiązać buciki. Dodatkowo w każdej sali powstał „kącik montessoriańskiej samodzielności”, który bardzo spodobał się naszym małym milusińskim. Zgodnie możemy stwierdzić, iż przedszkolaki poradziły sobie z zadaniem znakomicie.(AG)
„W starym kinie”- projekcja bajek z dawnych lat
W dniu dzisiejszym (12.11.2020 r.) w naszym przedszkolu, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", zorganizowaliśmy swoje prywatne kino. Dzieci miały okazję obejrzeć bajki, które kiedyś bawiły ich rodziców, a czasem i dziadków. Zanim jednak do tego doszło panie przygotowały salę tak, aby dzieci poczuły się jak w prawdziwym kinie. Zasłoniły okna opuszczając rolety, rozstawiły ekran i uruchomiły projektor. Przed wejściem do kina należało "zakupić" bilet wstępu. Nie zabrakło także popcornu. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć bajki takie jak: „Reksio”, „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, „Koziołek Matołek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Reksio”, ,,Bolek i Lolek”. Projekcja bajek z dawnych lat bardzo się wszystkim spodobała, więc z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do naszego „STAREGO KINA".(AG)
Archiwum Aktualności