• Aktualności

      • DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

      • W dniu 21.11.2021 obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego przesłaniem  było   wywołanie radości, uśmiechu, zachęcanie  do nawiązywania i podtrzymywania pozytywnych relacji z rówieśnikami oraz uczenie kreatywności i bezinteresownej życzliwości na co dzień, nie tylko od święta.

       Przed rozpoczęciem lekcji  uczniowie klasy VII b  obdarowywali  wchodzących do szkoły uczniów  i pracowników  uśmiechem oraz  "złotymi myślami" życząc miłego dnia. Podczas zajęć z wychowawcą przygotowali plakaty dotyczące szacunku, przyjażni, niesienia pomocy,  z których utworzono " Aleję życzliwości". Wybrali klasowego "Królową/Króla życzliwości". Uczniowie wykonali własnoręcznie kartki z serdeczymi życzeniami- pozdrowieniami, które były wręczane adresatom przez szkolnych listonoszy – członków ORU.

       Działaniom towarzyszyła  wystawa prac uczniowskich "Życzliwość na co dzień."

      • Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka

      • W dniu dzisiejszym w przedszkolu odbyła się ważna uroczystość - pasowanie na przedszkolaka oraz na starszaka.

       Grupa "Sówki" oficjalnie dziś została mianowana na przedszkolaków, a ten ważny moment uświetniła występem, podczas którego dzieci zaprezentowały swoje umiejętności. Maluszki pięknie śpiewały piosenki, recytowały wiersze, a także przyrzekały, że będą chętnie i z uśmiechem na ustach chodzić do przedszkola i przestrzegać zasad, które w nim obowiązują.

       Straszaki natomiast przedstawiły bajkę pt. "Brzydkie kaczątko", w której zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Odważnie i z powagą złożyły też przyrzeczenie. 

       Pani dyrektor - Marzena Cieplak, pasowała wszystkie dzieci na przedszkolaka oraz na starszaka, a także podziękowała dzieciom i wychowawcom za przygotowanie uroczystości. To był dzień pełen emocji zarówno dla dzieci jak i dla rodziców.

      • Z wizytą u pana Kleksa

      • Uczniowie klasy IVb, pod kierunkiem pani Magdaleny Lemanowskiej, na zakończenie cyklu lekcji poświęconych lekturze Jana Brzechwy pt.,, Akademia pana Kleksa" realizowali projekt, który polegał  na wykonaniu makiety szkoły prowadzonej przez tytułowego bohatera. Wystawę prac uczniów można oglądać w sali 22

      • Sukcesy na Powiatowym Turnieju Szachowym

      • 9.11.2022 r. w Szkole Podstawowej z Zwiniarzu odbył się Powiatowy Turniej Szachowy z okazji 11 Listopada. W zawodach wzięło udział 9 szkół z terenu powiatu nowomiejskiego: SP nr 1 w NML ZS w Kurzętniku SP w Marzęcicach ZS Podstawowej i Muzycznej w NML SP w Zwiniarzu SP w Zajączkowie SP w Nowym Grodzicznie SP w Brzoziu Lubawskim SP w Ostrowitem Łącznie w turnieju wzięło udział 46 zawodników. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach: rocznik 2013 - 2015, 2010 - 2012, 2008 - 2009. Sędzią głównym był Pan Feliks Stachowicz, zawody zostały przeprowadzone systemem szwajcarskim 6 rund po 10 minut na zawodnika. Nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze i zajęli drużynowo miejsce I w roczniku 2008-2009 w skladzie: Alicja Artuszewska Wiktoria Dziodko Igor Stasiuk Miejsce IX w rocznik 2010- 2012: Mateusz Wolan Miejsce III w roczniku 3013- 2015 Dawid Dziodko Natomiast indywidualnie: Pierwsze miejsce : Wiktoria Dziodko Drugie miejsce: Igor Stasiuk Trzecie miejsce: Dawid Dziodko Wszystkim uczestnikom Gratulujemy!

      • Biegi Niepodległościowe

      • Tradycyjnie 11 Listopada w rocznicę Odzyskania Niepodległości odbyły się w Nowym Mieście Lubawskim „Biegi Niepodległościowe”. Biegi swoją obecnością zaszczycił Senator RP pan Zbigniew Ziejewski, Starosta powiatu nowomiejskiego pan Andrzej Ochlak oraz nowomiejscy radni. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczęły się biegi. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 400 zawodników i zawodniczek z powiatu nowomiejskiego. Rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych od przedszkolaka do kategorii open. Prawie 60 osobowa ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Nowego Miasta Lubawskiego pod opieką p. Andrzeja Czepka i p. Zbigniewa Gołębiewskiego oraz rodziców uczestniczyła w tym wydarzeniu i po wspaniałych biegach mogła się poszczycić się kilkoma miejscami na podium. Wśród medalistów znaleźli się: 1 miejsce zajął Franciszek Strzelczak z klasy II, 2 miejsce zdobył Piotr Błędowski z klasy IV, a 3 miejsca wywalczyli Kacper Jarzębowski (kl. IV), Jakub Trzebniak (kl. IV), Nell Mazur (kl. IV). Blisko zdobycia medali byli i zdobyli pamiątkowe dyplomy: Michał Chełkowski kl. II (4 miejsce), Julia Chełkowska kl. IV (4), Kacper Świniarski kl. I (5) oraz 6  miejsca dla Dominika Robaczewskiego z kl. V i Borysa Haski z kl. I.  Zawodnicy po biegu mieli czas na słodki posiłek oraz gorącą herbatę, a następnie uczestniczyli w dekoracji najlepszych biegaczy.

      • Sztuka w bibliotece

      • Grupa dzieci pięcioletnich "Słoneczka" odwiedziła dzisiaj Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Bogusławskiej w Nowym Mieście Lubawskim. W ramach realizacji projektu "Zabawa sztuką", w którym bierzemy udział, Pani Aneta Rogowska, bardzo obszernie zapoznała dzieci z pojęciem sztuki, nie tylko w teorii, ale i praktyce. "Słoneczka" wysłuchały opowiadania "Portret taty" na podstawie, którego rozmawiały o tym, kim jest artysta. Oprócz tego miały możliwość malowania na sztalugach oraz obejrzenia przedmiotów związanych z różnymi rodzajami sztuki. Dzieciom tak podobało się w bibliotece, że jeszcze podczas pobytu w niej, pytały kiedy będą mogły przyjść kolejny raz.Na koniec "Słoneczka" podziękowały za dawkę wiedzy oraz serdeczne przyjęcie i udały się do przedszkola.

      • Haft komputerowy

      • W ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła zakupiła hafciarkę cyfrową, która pozwoli uczniom rozwinąć swoje pasje i zdobyć nowe umiejętności. Maszyna automatycznie wyszywa nicią na tkaninach wzory haftów, które można pobrać z pamięci wewnętrznej maszyny albo tworzyć samodzielnie w specjalistycznym oprogramowaniu hafciarskim. Posiada polskie menu, wbudowane 10 czcionek, 125 wzorów hafciarskich  - w tym 45 wzorów Disneya.

       Maszynę wykorzystujemy na zajęciach kółka hafciarskiego - ,,Twórcze wyszywanie – haft komputerowy”, w których uczestniczą chętni uczniowie z klas: IV B, V B, VIA i  VI B.  Poniżej prezentujemy prace uczniów.

       Zajęcia prowadzi  Zyta Sadowska.

        

      • Światowy Dzień Kanapki

      • 3 listopada to Światowy Dzień Kanapki. Z tej okazji przedszkolacy przygotowali samodzielne śniadanie. Dzieci miały za zadanie wykonać dla siebie kanapkę z  ulubionych składników, która jednocześnie będzie zdrowa i pożywna.Akcja ta, była świetną okazją do przypomnienia o konieczności wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych.Oprócz tego, dzieci rozwijały kreatywność, wyobraźnię, a także uczyły się samodzielności.

      • Soplicowo oczami uczniów

      • Chętni uczniowie klasy 8b pod kierunkiem pani Żanety Cherkowskiej wykonali ciekawe gry planszowe i prezentacje w Minecrafcie. Dotyczyły one lektury "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Gratulujemy kreatywności! Tak przedstawiona lektura na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.

      • Jesienne biegi

      • FINAŁ POWIATOWYCH INDYWIDUALNO – DRUŻYNOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH

       26.10 2022 roku  na stadionie MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się Finały Powiatowe Indywidualno-drużynowych biegów przełajowych.
       W zawodach zorganizowanych przez Warmińsko - Mazurski Szkolny Związek Sportowy we współpracy z Starostwem Powiatu Nowomiejskiego uczestniczyło ponad 500 zawodników i zawodniczek z naszego powiatu w tym 37 uczniów z naszej szkoły pod opieką nauczyciela wf p. Artura Marcfeld
        Rywalizację rozpoczęły dziewczęta klas IV biegiem na 400 m. II miejsce w tej konkurencji uzyskała reprezentacja naszej szkoły: Wiktoria Poniewska (5 miejsce), Julia Chełkowska (6), Nell Mazur (7), Michalina Jakubowska (10), Anastasia Staronianska (20), Noemi Negri (24), Julia Dekarska (30).
       Chwilę później jeszcze lepiej pobiegli chłopcy kl. IV,którzy drużynowo zwyciężyli. 3 miejsce uzyskał Piotr Błędowski, Kacper Jarzębowski (5), Antoni Koniszewski (7), Filip Zatorski (20), Wojtek Wrzesiński (23) i Kamil Trzebniak (24).
       II lokatę uzyskały drużyny dziewcząt i chłopców klas V-VI.  Dziewczęta: Michalina Mówińska (4), Maja Mówka (10), Lena Szpanelewska (20), Zofia Mączkowska (21), Magda Szulc (30)  oraz chłopcy: Dominik Robaczewski (7), Miłosz Szreiber (10), Szymon Grześ (12), Ksawery Przybylski (26), Oliwier Leśniewski (27), Jakub Karbowski (29) oraz Alan Czarnomski (30).  
       3 miejsce uzyskały dziewczęta kl. VII-VIII: Emilia Lewandowska (5), Nadia Kural (9), Aleksandra Lendzion (17), Julia Ossowska (22), Laura Zawadzka (24), Lena Kamińska (35).
       Chłopcy w tej kategorii wiekowej indywidualnie zajęli miejsca: Kacper Raciborski (4), Tomasz Dąbrowski (19), Bartosz Jakubowski (20), Krzysztof Śmiech (25), Wiktor Lewandowski (28) oraz Paweł Truszczyński (30). Brawa dla wszystkich.

      • Plan Dystrybucji Jodku Potasu

      • CO POWINIENEM WIEDZIEĆ O TABLETKACH JODOWYCH

       Na terenie miasta zostały wyznaczone punkty dystrybucji tabletek jodku potasu dla osób przebywających na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. W chwili ogłoszenia komunikatu o uruchomieniu wydawania tabletek jodowych mieszkańcom, punkty te rozpoczną proces redystrybucji tabletek jodowych.

       Na terenie miasta wyznaczono 6 punktów dystrybucji tabletek jodowych:   

       1. Szkoła Podstawowa nr 1 - ul. Jagiellońska 3,
       2. Szkoła Podstawowa nr 2 - ul. Tysiąclecia 33,
       3. Szkoła Podstawowa nr 3 - ul. Działyńskich 14,
       4. Przedszkole Miejskie - ul. Tysiąclecia 3,
       5. Miejskie Centrum Kultury - ul. 19 Stycznia 17A,
       6. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - ul. Korczaka 4

       Tabletki jodku potasu wydawane będą dopiero w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Specjaliści podkreślają, że nie ma potrzeby przyjmowania tabletek wcześniej „na zapas” / „na wszelki wypadek”. Nie przyniesie do spodziewanego efektu, a może być niebezpieczne dla zdrowia.

       Celem zapewnienia skutecznej ochrony przed radioaktywnym jodem, lek należy przyjąć dopiero po ogłoszeniu zagrożenia radiacyjnego – najlepiej w ciągu 2-8 godzin. Dawkowanie leku ściśle zależy od wieku. Tabela dawkowania znajduje się poniżej w linku.

       Po opublikowaniu komunikatu należy:

       • dokładnie zapoznać się z treścią komunikatu,
       • ustalić liczbę osób przebywających w gospodarstwie domowym,
       • powiadomić współmieszkańców o wyjściu z domu i udaniu się po tabletki jodowe (pozostali współmieszkańcy powinni pozostać w domu),
       • udać się do najbliższego punktu dystrybucji tabletek jodowych,
       • przygotować wcześniej informację o ilości potrzebnych tabletek jodowych (na podstawie liczby współmieszkańców i ich wieku – tabela dawkowania znajduje się poniżej w linku.
       • pobrać odpowiednią ilość tabletek jodowych,
       • wrócić do domu i podać preparat mieszkańcom.

       Więcej informacji na temat dawkowania, przeciwwskazań i zalecanych środków ostrożności można znaleźć w ulotkach zamieszczonych poniżej w linku.

       Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie na terenie Polski nie występuje zagrożenie radiacyjne. Dokładne dane z poszczególnych stacji pomiarowych można znaleźć na stronie www.gov.pl.

      • Punkt wymiany książek 📚📖 📕

      • W naszym przedszkolu zakładamy punkt wymiany książek. Zachęcamy dzieci do przynoszenia z domu przeczytanych książeczek, które należy składać na regale w wejściu do przedszkola. W zamian można wybrać sobie dowolną książkę i zabrać do poczytania w domu. Stare książki staną się nowe. Jest to sposób rozwijania czytelniczych zainteresowań naszych przedszkolaków. Uczymy je szanowania książek oraz dzielenia się nimi z innymi dziećmi. W akcji biorą udział również nauczyciele przedszkola, dokładając do kącika książki ze swojej domowej biblioteczki.

       Zachęcamy wszystkich do udziału ☺️

      • Różni, ale równi

      • Pod tym hasłem 1 b obchodziła ,,Światowy Dzień Godności’’ , który  jest organizowany na całym świecie w trzecią środę października. Dzień ten ustanowiony został po to, abyśmy wszyscy pamiętali o tym, że godność jest rzeczą niezbywalną bez względu na stan zdrowia, status materialny czy indywidualne cechy człowieka, ale także po to, aby osoby z niepełnosprawnością intelektualną miały okazję pokazać całemu światu, że są zdolne do rzeczy wielkich !

        

       Na zajęciach dzieci z zaciekawieniem oglądały  filmy pt. ,,Czym jest godność?’’ oraz ,,Autyzm’’. W trakcie zajęć  dyskutowaliśmy o szeroko pojętej odmienności wynikającej z różnych czynników. Dzieci mogły wcielić się w rolę osób niewidomych oraz głuchoniemych.

       Zajęcia zakończyły się pracą plastyczną w grupach, gdzie uczniowie malowali stopami i ustami. Zadania te pomogły lepiej zrozumieć osoby niepełnosprawne. 🙂

      • BIBLIOTEKA SZKOLNA RÓWNIEŻ DLA DOROSŁYCH!

      •  

       Biblioteka szkolna przede wszystkim służy uczennicom, uczniom i przedszkolakom. Dzieci chętnie przychodzą wypożyczać książki, grać w gry planszowe, pouczyć się lub po prostu odpocząć na bibliotecznych pufkach.

       Jednak nasza biblioteka przeznaczona jest również dla dorosłych członków społeczności szkolnej – nauczycieli, rodziców, pracowników administracji i obsługi. Zapraszam więc do korzystania ze szkolnego księgozbioru. Dysponujemy literaturą z zakresu psychologii i szeroko pojętej pedagogiki. Posiadamy też pozycje, dzięki którym można pomóc dzieciom radzić sobie z trudnymi emocjami np. zazdrość, gniew, przerażenie oraz z traumatycznymi sytuacjami życiowymi – śmierć, choroba, rozwód, adopcja.

       Serdecznie zapraszam!

       Monika Chylińska

      • Kampania Walki z Głodem

      •  

                       WARTO BYĆ DOBRYM

       Dnia 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. W związku z tym, Szkolne Koło PCK działające w naszej szkole, organizuje akcję profilaktyczną ,,Podziel się drugim śniadaniem”.  W dniach 18- 20 października  przygotujemy specjalny kosz, do którego każdy uczeń będzie mógł włożyć ,,drugie śniadanie ”. Zebrane produkty przekażemy potrzebującym  koleżankom  i kolegom ze szkoły-  będą mogli się częstować jak będą głodni.  Ze względu na covid i potrzebę dłuższego przechowania  prosimy o produkty hermetycznie zamknięte. Będziemy wdzięczni gdy otrzymamy  zdrowe produkty  np. woda, jogurt, kefir, soczek, ciasteczka owsiane, paluszki serowe, musli owocowe, świeże owoce, bakalie-orzechy, migdały, suszone owoce, naturalne batoniki owocowe, musy owocowo- warzywne w tubkach, chlebki chrupkie, wafelki, krążki itp. Do kosza nie wkładamy  słodyczy.

        

       Będziemy szczęśliwi, jeśli włączycie się w naszą akcję.

        

       Serdecznie zapraszamy                                                                                          Zarząd i członkowie Szkolnego Koła PCK

        

       Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Dzieci oraz młodzież są szczególnie narażeni na negatywne skutki niedożywienia. 

        

        

      • Konkurs  BRIO WORLD  dla przedszkoli

      • Dzieci z grup: „Słoneczka” oraz „Motylki zostały zgłoszone do konkursu, w którym można wygrać zabawki. Konkurs  polega na głosowaniu. Głosować na daną grupę może każdy, najlepiej codziennie. 10 grup przedszkolnych z największą liczbą głosów, wygra zestawy nagród od Brio World oraz upominki dla całej grupy.

       Ważne jest to, że po kliknięciu przycisku „GŁOSUJ”, trzeba wejść na podanego maila i potwierdzić głos, inaczej nie będzie ważny.

       Głosować można do 30.10.2022r.

       Bardzo prosimy o wsparcie!

        

       Poniżej linki do głosowania na poszczególne grupy przedszkolne:

       • GRUPA SŁONECZKA 5-latki

       https://briokonkurs.pl/#/?entry=63447a67066e1d23a9cf8631

       • GRUPA MOTYLKI 6-latki

       https://briokonkurs.pl/#/?entry=6349ad9e5ef03a28856abf7d

      • Dzień Edukacji Narodowej

      • 13 października 2022 roku cała społeczność szkolna nowomiejskiej „Jedynki” obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrza Miasta Józef Blank, którego reprezentowała pani Agnieszka Muszyńska Kierownik Referatu Oświaty , Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Nadolski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Romuald Koszewski oraz Ewa Kijora - byli wieloletni dyrektorzy placówki,  Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Lewandowski, Prezes Zarządu EXPOM w Kurzętniku Rafał Domżalski, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły, którzy przebywają na emeryturze, a także liczne grono uczniów, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Pani Żaneta Cherkowska przypomniała historię świętowania Dnia Edukacji Narodowej. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy.

       Dyrektor szkoły Jerzy Resicki podziękował nauczycielom za trud, który każdego dnia wkładają w nauczanie i wychowanie młodych pokoleń. Życzył wytrwałości i siły do dalszej pracy. Ciepłe słowa do pracowników szkoły skierowała również pani Agnieszka Muszyńska. Na ręce dyrektora złożył wiązankę kwiatów i serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników oświaty w dniu ich święta. Przewodniczący Rady Rodziców  życzył nauczycielom i wszystkim, związanym z oświatą zdrowia i pomyślności w dniu ich święta.

       Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wyróżnień, podziękowań i życzeń.

       W tym roku pani Magdalena Lemanowska została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody Dyrektora Szkoły oraz nagrody za jubileusze. Otrzymali je nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły.

        W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej  pamiętali o zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły. Wraz z opiekunami ORU zapalili na ich grobach znicze. Minutą ciszy uczczono ich pamięć.

       Na końcu spotkania wystąpili uczniowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej pod kierunkiem swoich opiekunów. Przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym w humorystyczny sposób przedstawili swoich belfrów w pokoju nauczycielskim. Zespół muzyczny pod kierunkiem pana Mateusza Deredasa zaśpiewał specjalnie na tę okazję skomponowaną piosenkę.