29.04.2017 r. chór szkolny „Bemolki” uczestniczył w Festiwalu Pieśni Papieskiej w Starej Kiszewie k. Kościerzyny. Organizatorem festiwalu był ks. Andrzej Taliński proboszcz parafii św. Marcina w Starej Kiszewie- pochodzący z naszego miasta (absolwent naszej szkoły), Diecezjalne Radio „Głos” z Pelplina i Ogólnopolska Rodzina Szkół im. Jana Pawła II. W festiwalu udział wzięły chóry, schole i zespoły wokalne z diecezji toruńskiej, pelplińskiej i gdańskiej. Celem festiwalu było uczczenie, kultywowanie pamięci i popularyzacja osoby św. Jana Pawła II. Nasz chór szkolny „Bemolki” zaprezentował na festiwalu dwie pieśni: „ Pieśń o Janie Pawle II” oraz naszą pieśń szkolną „Jego imię”, do której słowa napisała pani Anna Lendzion, a muzykę skomponował absolwent naszej szkoły - pan Mateusz Deredas. Jesteśmy dumni, że spośród wielu uczestników festiwalu zajęliśmy III miejsce. Po zakończeniu festiwalu uczniowie chóru szkolnego pod opieką nauczycielek Hanny Szymańskiej i Zyty Sadowskiej oraz mamy najmłodszej chórzystki Zosi - p. Ewy Mączkowskiej zwiedzili skansen w Szymbarku. Wyjazd na festiwal odbył się dzięki ludziom o wielkim sercu. To dzięki nim uczniowie zaprezentowali swoje możliwości wokalne i dali wyraz przywiązania do wielkiego Polaka. Składamy serdeczne podziękowania naszym darczyńcom, do których należą: zakład EXPOM-z Kurzętnika, spółka Szlifmar ,firma DANN- TRANS, p. Arkadiusz Trzciński, p. Urszula Gierszyńska, zakład FOLIAM z Warszawy, p. Andrzej Grajek, p. Michał Ankowski, Firma SEDAN, SEDAN- stacja paliwowa oraz p. Waldemar Dąbrowski. (KZ)
Festiwal Pieśni Papieskiej
Niedługo nowe koszulki!
Już po weekendzie majowym można będzie zamówić koszulki z logo szkoły. Nowe, piękne i intensywne kolorki. Uszyte z wysokiej jakości bawełny - firma Fruit of The Loom. Wszyscy zainteresowani zakupem otrzymają od wychowawców szczegółowe informacje odnośnie rozmiarów. Możecie wybrać spośród kolorów przedstawionych poniżej. Zapraszamy!
Dnia 27.04.2017r. na terenie Góry Zamkowej w Kurzętniku odbyły się Wojewódzkie Drużynowe Biegi Przełajowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dużym sukcesem zakończył się udział dziewcząt naszej szkoły, które zajęły wysokie IV miejsce. W skład drużyny wchodziły uczennice klas V-VI ( Straus Oktawia, Dąbrowska Zuzanna, Pruchniewska Aleksandra, Wilk Sandra, Grochowalska Nadia i Abram Marika) oraz klas IV ( Ławicka Kamila, Dembińska Julia, Milewska Małgorzata, Bedra Amelia, Zielińska Julia, Kruszyńska Oliwia i rezerwowa Kowalska Alicja ). Ponadto bardzo dobrze pobiegły indywidualnie Ławicka Kamila zajmując IV miejsce oraz Milewska Małgorzata, która zajęła VII miejsce.
Swój udział zaznaczyli również chłopcy klas IV w składzie: Bartycha Konrad, Bartycha Jakub, Dąbkowski Bartosz, Hincman Kacper, Kempiński Wiktor, Kopiczyński Norbert oraz rezerwowy Banaszkiewicz Dawid. (KZ)
Międzynarodowy Dzień Książki
W ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzimy od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena w oddziałach przedszkolnych przeprowadzono szereg zajęć, zabaw i działań związanych z edukacją czytelniczą. Celem tych działań było rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz popularyzowanie czytania wśród najmłodszych. We wszystkich oddziałach przedszkolnych zorganizowano „Kącik czytelniczy” ulubionych bajek, które dzieci przyniosły z domu. Maluchy miały okazję do oglądania i zaprezentowania znanych utworów literackich. Odwiedziły również bibliotekę szkolną. W czasie zajęć przedszkolaki wykonały ilustracje ulubionych bajek i ilustrowaną książkę. Należy pamiętać, że książka wprowadza czytelnika w cudowny świat, rozwija myślenie i słownictwo, dostarcza wielu wspaniałych przeżyć. (KZ)
Akcja biało - czerwona w oddziałach przedszkolnych
W ostatnim dniu zajęć przed nadchodzącymi świętami majowymi, wychowawczynie oddziałów przedszkolnych: Anna Dembowska, Danuta Zdunkowska i Maria Orłowska przeprowadziły z dziećmi lekcję patriotyzmu. Omówiły narodowy charakter zbliżającego się Święta Pracy (1 maja), Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Dzieci utrwaliły symbole narodowe swojej ojczyzny: odsłuchały hymnu Polski pamiętając o zachowaniu odpowiedniej postawy i szczegółowo wypowiadały się na temat wyglądu godła i flagi. Przedszkolakom nie jest też obca symbolika barw narodowych. W ramach podsumowania tak ważnej lekcji, mali Polacy ułożyli z białych i czerwonych kartek flagę Polski. Dzieci obiecały również, że wspólnie z rodzicami zawieszą na czas świąt narodowych biało-czerwoną flagę na swoich domach. (KZ)
Apel z okazji Światowego Dnia Zdrowia
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku w kwietniu, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Dzisiaj klasy 0 - III uczestniczyły w apelu przygotowanym przez uczniów z 2 a i 2 d uczestników „Klubu Wiewiórki”. Były wierszyki, piosenki, a wszystko to po, by promować zdrowy styl życia. Poruszone zostały tematy prawidłowego odżywiania, dbania o formę fizyczną, a także higieny osobistej i higieny otoczenia. Była to okazja do złożenia podziękowań pielęgniarce Krystynie Kwiatkowskiej za troskliwą opiekę, jaką otacza wszystkich uczniów naszej szkoły. W dowód wdzięczności dzieci wręczyły podziękowania i kosz owoców.
Po apelu ogłoszono wyniki SZKOLNEGO KONKURSU CZYSTOŚCI. Zwycięskiej klasie I a puchar wręczyła vice-dyrektor Eleonora Lewalska. Oto wyniki konkursu:
I miejsce – klasa I a
II miejsce - klasa II a
III miejsce- klasa I b
IV miejsce -klasa II b
V miejsce – klasa II d
VI miejsce – klasa III c
VII miejsce – klasa III b
VIII miejsce – klasa II c
IX miejsce – klasa III a
X miejsce - klasa III d
Następnie wręczono uczniom klas II dyplomy za udział w szkolnym konkursie matematycznym i ortograficznym. (KZ)
Z wizytą w komendzie policji
Dnia 27.04.2017 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych: „Wesołe Nutki, „Skrzaty” oraz „Pszczółki” miały zaszczyt odwiedzić Komendę Powiatową Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Na miejscu przedszkolaki spotkały się z sierż. szt. Ludmiłą Mroczkowską, która oprowadziła je po budynku komisariatu i opowiedziała o swojej pracy. Dzieci miały okazję zobaczyć umundurowanie funkcjonariuszy i sprzęt wykorzystywany podczas codziennych obowiązków. Niemałą atrakcją było wykonanie odciski palców. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały cennych rad związanych z bezpieczeństwem. Po wizycie wielu przedszkolaków zadeklarowało, że w przyszłości z pewnością wstąpią w szeregi policyjne. (KZ)
Wiwat Konstytucja!
Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczysta akademia rozpoczęła się o godzinie 9.00. W sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas 0-VI wraz z nauczycielami. Na uroczystości gościliśmy zastępcę burmistrza Krzysztofa Widźgowskiego, radnych miejskich: Andrzeja Nadolskiego i Adama Kłosowskiego oraz Annę Moczadło – przewodniczącą Rady Rodziców. Uroczystość zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego. Montaż słowno – muzyczny pod tytułem „Wiwat Konstytucja” w wykonaniu uczniów klas V oraz pieśni patriotyczne w interpretacji chóru szkolnego „Bemolki”, pozwoliły wrócić do czasów minionych i przypomnieć wydarzenia związane z dniem 3 maja 1791 roku. Pan Krzysztof Widźgowski w słowach skierowanych do zebranych podkreślił znaczenie patriotyzmu, wskazał na rolę Ojczyzny i symboli narodowych w życiu młodych ludzi, na szacunek do barw narodowych. Dyrektor szkoły Jerzy Resicki zaakcentował, że w naszej szkole w sposób szczególny obchodzimy doniosłe wydarzenia, które na stałe zapisały się na kartach historii – 11 listopada i 3 maja. Przypomniał o obowiązku oflagowania budynków i aktywnym udziale w uroczystościach, które będą zorganizowane na Rynku Nowomiejskim z okazji Święta Flagi Państwowej. Akademię przygotowali uczniowie klas V wraz z wychowawczyniami Wiesławą Markowską i Eweliną Niścigorską-Bojarską. Oprawę muzyczną przygotowała pani Hanna Szymańska, a piękną dekorację – pani Wiesława Markowska.
Podczas jednej z przerw międzylekcyjnych cała społeczność szkolna udała się na dziedziniec szkoły. Dokonano uroczystego wciągnięcia flagi na maszt. (enb)
Uwaga uczniowie!
Przed nami długi weekend majowy, który w tym roku będzie trwał od 29 kwietnia do 3 maja. Zatem do szkoły wracamy 4 maja w czwartek. (KZ)
Aktorzy Grupy T z Torunia w naszej szkole
Dzisiaj w murach naszej szkoły gościliśmy aktorów z zespołu teatralnego Grupy T z Torunia. Zebrani uczniowie z klas I – IV obejrzeli profilaktyczny spektakl „Supełki – Zwierzakowo”. Celem przedstawienia było rozwijanie wśród dzieci szacunku i wrażliwości do zwierząt oraz kształtowanie postawy opiekuńczej wobec słabszych. Akcja opowiadania dzieje się w Supełkowie, gdzie za sprawą magicznych mocy Supełek Maniek za złe zachowanie zostaje zamieniony w pieska. Główny bohater trafia do zupełnie innego świata, w krórym nie potrafi się odnaleźć. Za przyczyną czarów zaczyna rozumieć i postanawia zmienić swoje niegodziwe postepowanie wobec zwierząt. Spektakl bardzo się podobal dzieciom, o czym świadczyły emocje i odczucia towarzyszące im podczas jego trwania. Ciekawa gra aktorów wciągnęła wszystkich do wspólnej zabawy. To profilaktyczne wydarzenie mogło być zrealizowane dzięki pozyskanym środkom z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Mieście Lubawskim. Inicjatorkami akcji były: Iwona Kołecka i Katarzyna Zapałowska. (KZ)
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi znany też jako Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest każdego roku 22 kwietnia. Celem akcji jest upowszechnianie problemów współczesnej ekologii, inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Jest to również swego rodzaju protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska. W naszej szkole już od wielu lat pamiętamy o tym dniu i staramy się dbać o planetę, nasze największe dobro. Z roku na rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Z tej okazji uczniowie klasy IIIb i IIIc przygotowali inscenizację o tematyce ekologicznej pod kierunkiem nauczycielek . M. Mączkowskiej i J. Kowalskiej. Mamy nadzieję, że przekazane przez młodszych kolegów i koleżanki informacje uświadomiły wszystkich uczestników apelu jak ważne jest dbanie o środowisko. (KZ)
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego EKO-PLANETA
W środę, tj. 1 marca 2017 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO-PLANETA w formie testowej. Uczestniczyło w nim dziewięcioro uczniów z klas piątych i szóstych. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 38. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się następująco:
a) Paweł Kowalczyk kl.VIa 29 punktów
b) Jakub Figurski kl.VIb 24 punkty
c) Zuzanna Dąbrowska kl. Vb 24 punktyd) Wiktor Grzywacz kl.Va 21 punktów
e) Oliwia Wiśniewska kl. Va 21 punktów
f) Miłosz Moczadło kl. Va 19 punktów
g) Oktawia Straus kl. Vb 16 punktów
h) Mirosław Grajek kl. VIb 16 punktów
i) Mikołaj Cieplak kl. VIb 14 punktów
Uczeń Paweł Kowalczyk z klasy VIa otrzymał dyplom wyróżnienia oraz nagrodę książkową.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (KZ)
Orlen Warsaw Games
W dniu 22.04.2017 r. na terenach Agrykoli w Warszawie odbył się piknik sportowy w ramach Narodowego Święta Sportu pod nazwą Orlen Warsaw Games.
Podczas pikniku każdy mógł znaleźć coś dla siebie i odkryć sportową pasję w jednej z wielu dedykowanych stref. Dla najmłodszych przygotowano animacje, dmuchańce i eurobangee. Nieco starsi mogli zaszaleć w parku linowym, strefie PlayStation oraz spróbować wielu odmian aktywności fizycznej takich jak: crossfit, streetball, longboard, skatepark czy freestyle football. To wszystko pod okiem najlepszych sportowców, członków Grupy Sportowej ORLEN takich jak: Tomasz Majewski, Sebastian Chmara, Monika Pyrek, Oktawia Nowacka Anna Jesień, Marek Plawgo, Maria Andrejczyk, Katarzyna Kowalska i Paweł Zagumny. Konkurencje lekkoatletyczne związane były z mającym nastąpić następnego dnia Maratonem Warszawskim. W zawodach startowało ponad 3 tysiące sportowców z całej Polski - uczestników programu „Lekkoatletyka dla Każdego”. Rywalizowali oni w biegach ulicznych, sztafetach i dyscyplinach stadionowych. W zawodach uczestniczyło 8 naszych uczniów pod opieką nauczyciela Zbigniewa Gołębiewskiego. Kamila Ławicka,, Julia Dembińska, Małgorzata Milewska, Oktawia Straus, Zuzanna Dąbrowska oraz Oliwier Zdanowski brali udział w biegach ulicznych na dystansie 500 m. Maja Antoszewska i Dawid Szpanelewski uczestniczyli w skoku wzwyż. Po zakończonych konkurencjach sportowcy mogli zwiedzić stadion Legii, gdzie zastali przygotowany dla nich posiłek. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal, a kilku z nich wróciło do domu z autografami znanych sportowców. (KZ)
Ekscytujące eksperymenty w Młynie Wiedzy
W okresie od 1 lutego 2017 do 31 stycznia 2019 w szkole realizowany jest projekt „WOW- Wiedza Otwarta dla Wszystkich” przez Stowarzyszenie Animatorów w partnerstwie z Gminą Miejską Nowe Miasto Lubawskie. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu wsparcie otrzymują uczniowie, nauczyciele i rodzice. W naszej szkole odbywają się zajęcia z języka angielskiego, matematyczno-przyrodnicze, prozdrowotne, logopedyczne i społeczno-interpersonalne. W ramach zajęć prozdrowotnych i matematyczno-przyrodniczych zaplanowano kilkanaście wyjazdów edukacyjnych miedzy innymi do Warszawy, Gdyni, Torunia czy Olsztyna. Mamy już za sobą integracyjny wyjazd do Kaczego Bagna,z którym trudno było się rozstać. Wczoraj 3 grupy prozdrowotne wróciły z Torunia z Młyna Wiedzy. Przeprowadziły ekscytujące eksperymenty podczas zajęć warsztatowych o tematyce „Co w brzuchu burczy” i „Przedziwne komórki”. Same przygotowywały preparaty i prowadziły obserwacje mikroskopowe. Dowiedziały się w jaki sposób odżywiać się, aby nasz organizm był zdrowy. Poznały wizualnie pracę układu pokarmowego. Poza tym obejrzały pięć wystaw stałych. Wystawa „O obrotach” promuje ruch obrotowy i jego zastosowanie praktyczne. „Rzeka” pokazuje środowisko rzeki i rożne ekosystemy. Motywem przewodnim wystawy „przeŻycie” jest przygoda, którą każdy może tu przeżyć. Na wystawie „…to takie proste!” dzieci miały szansę rozwinąć swoją kreatywność. 2 maja trzy grupy eksperymentalne pod opieką pani Ireny Światkowskiej i pana Jarosława Kamińskiego wyjeżdżają do Centrum Nauki Kopernik do Warszawy. (KZ)
Troje uczniów nominowanych do rejonowego konkursu recytatorskiego!
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach powiatowych XXXV Konkursu Recytatorskiego "Spotkania z poezją", które odbyły się w Miejskim Centrum Kultury w naszym mieście.
Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół powiatu nowomiejskiego. Rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz IV-VI. Naszą placówkę reprezentowało siedmioro uczniów. Aż troje z nich otrzymało nominacje do konkursu rejonowego, który odbędzie sie 8 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Lubawie.
Przepustkę do Lubawy otrzymali: Zuzanna Grześkiewicz z klasy III a, Amelia Józefowicz z klasy IV a oraz reprezentant klasy Vb Damian Dembiński.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy uczestnictwa, a zwycięzcy dodatkowo dyplomy oraz upominki w postaci wartościowych pozycji książkowych i cennych gadżetów. Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe.
Młodym recytatorom gratulujemy nominacji i życzymy sukcesów w Lubawie. (enb)
Ola na 5 miejscu w finale wojewódzkim Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK
We wrześniu ruszyła XXV edycja Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. W listopadzie odbył się etap rejonowy, natomiast 24 marca 2017 zakończyły się zmagania na etapie wojewódzkim. Nasza uczennica Aleksandra Zielińska z klasy VI c reprezentująca nasz powiat w kategorii szkół podstawowych w finale wojewódzkim zajęła 5 miejsce. Tylko jeden punkt dzielił ją od dogrywki o miejsce trzecie. Test obejmował zagadnienia z pierwszej pomocy, higieny, prawidłowego odżywiania się, biologii oraz ekologii. Celem olimpiady było zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia wśród społeczności szkolnej. Olimpiada odbyła się w Olsztynie pod patronatem Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty, który osobiście wręczył nagrody zwycięzcom. Oli gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do olimpiady przygotowała ją pani Irena Światkowska. (enb)
Serdeczne życzenia radości i siły płynącej
z istoty Świąt Wielkanocnych,
by uśmiech i wiosenny optymizm
towarzyszyły Wam każdego dnia.
Ruszyła rekrutacja do klas pierwszych 2017/2018
Informujemy, ze 6 kwietnia 2017 roku ruszyła rekrutacja do klas pierwszych w roku szkolnym 2017/2018.
Rodzice/opiekunowie dziecka składają stosowne dokumenty:
- Zgłoszenie dziecka (z obwodu szkoły)
- Wniosek o przyjęcie dziecka (spoza obwodu szkoły)
Granice obwodu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 zgodnie z Uchwałą Nr XXVIII/183/2017 Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim z dnia 28 marca 2017 r. (zał nr 1) określone są następująco:
Akacjowa, Broniewskiego, Brzozowa, Cicha, Długa, Elizy Orzeszkowej, Gdyńska, Głogowa, Grabowa, Groblica, Jagiellońska, Jana Brzechwy, Janusza Korczaka, Jarzębowa, Jesionowa, Jodłowa, Kasztanowa, Klonowa, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kornela Makuszyńskiego, Krótka, Krzywa, Ks. Alfonsa Mechlina, Kwiatowa, Lipowa, Modrzewiowa, Moniuszki, Piaskowa, Piastowska, Piękna, Podgórna, Polanki, Sosnowa, Szopena, Świerkowa, Wiązowa, Wojska Polskiego, Wyspiańskiego, Zdrojowa.
W Krainie Bajkolandii
Dzisiaj w sali gimnastycznej odbył się quiz „W Krainie Bajkolandii”. Wzięły w nim udział dzieci z oddziałów przedszkolnych: Wesołe Nutki, Skrzaty, Pszczółki oraz dzieci z Przedszkola Miejskiego: Motylki, Wiewiórki i Kotki. Na początku dzieci obejrzały bajkę „Kot w Butach”, którą przygotowały dzieci z klasy II b. Na spotkaniu został również podsumowany konkurs plastyczny „Ulubiony bohater mojej bajki”. Następnie maluchy z poszczególnych grup przystąpiły do quizu. Udzielając odpowiedzi na poszczególne pytania przedszkolacy wykazali się dużą znajomością bajek. Zespoły zostały nagrodzone brawami przez kibicującą im widownię, a Rada Rodziców ufundowała dzieciom gry edukacyjne. Maluchy rozeszły się w bajkowej atmosferze i długo będą wspominać mile spędzone chwile. (KZ)
Obchody Dnia Marchewki
Na początku tego tygodnia dzieci z oddziałów zerowych pod kierunkiem swoich pań: Anny Dembowskiej, Danuty Zdunkowskiej i Marii Orłowskiej zaczęły realizować program "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Nadrzędnym celem jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych: uprawiania ogródków, uczestniczenie w przyrodniczych oraz ekologicznych wycieczkach, a także obchody Dnia Marchewki. Do realizacji tych zadań zostały włączone wszystkie oddziały przedszkolne naszej szkoły, nawet najmłodsza grupa Misiów pod kierunkiem pani Marzeny Cieplak. Każda z grup podjęła dyskusję na temat tego, dlaczego warto jeść marchewkę. Przedszkolaki wypełniały również karty pracy, po których prowadził ich bohater programu- Kubuś. Dzieci z radością rozwiązywały zadania w formie zabaw dydaktycznych, a także samodzielnie projektowały i kolorowały swojego marchewkowego przyjaciela. Na koniec każda z grup stworzyła jedną wspólną marchewkę i złożyła ją w galerii na dolnym holu naszej szkoły. Dzieci były podekscytowane tym wyjątkowym dniem, a chętnych zapraszamy do obejrzenia jego efektów w galerii. (KZ)
Archiwum Aktualności