Przpominamy, że dn. 9.12.2014 r. odbędzie się kolejna zbiórka makulatury i aluminium. Wszystkich serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji, która w naszej szkole cieszy się dużym powodzeniem. (KZ)
Zbiórka makulatury i aluminium
Pasowanie na starszaka
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania dzieci z grup przedszkolnych na starszaków połączona z Mikołajkami. Podczas tej uroczystości zostały nadane nazwy poszczególnym grupom i tak grupa pierwsza otrzymała nazwę „Skrzaty”, druga „Nutki”, trzecia „Pszczółki”. W związku z tym każda z grup przygotowała część artystyczną, a wiersze i piosenki nawiązywały do nazw danej grupy. Po części artystycznej wychowawczyni odczytała przysięgę a dzieci uroczyście potwierdziły jej treść. Następnie pani dyrektor E. Kijora pasowała każdego przedszkolaka na starszaka, a wróżka opieczętowała dłonie dzieci symbolem mądrej sowy. Przewodnicząca Rady Rodziców złożyła dzieciom życzenia i wręczyła przygotowane upominki. Po czym nastąpiła druga część uroczystości, na którą przybył Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami. Na powitanie Mikołaja dzieci recytowały wiersz i zaśpiewały piosenkę. Mikołaj zaprosił wszystkie dzieci do wspólnej zabawy, która wywołała u dzieci i licznie zgromadzonych rodziców wiele uśmiechu i radości. Po skończonej zabawie dzieci otrzymały prezenty od Mikołaja i żegnając go prosiły aby przybył do nich za rok. Ten dzień sprawił iż każdy przedszkolak z uśmiechem i zadowoleniem będzie wspominał pasowanie na starszaka i spotkanie z Mikołajem. (KZ)
XVI Mikołajkowy Turniej Skoku Wzwyż
Już po raz XVI Uczniowski Klub Sportowy "Iskra" działający przy naszej szkole zorganizował Mikołajkowy Turniej Skoku Wzwyż. W tym roku uczestniczyło w nim 22 zawodników i zawodniczek z Nowego Miasta Lubawskiego. Turniej ten cieszy się on dużym uznaniem uczniów, gdyż oferuje on możliwość rywalizacji w danych rocznikach, bez możliwości ich łączenia. Jednocześnie corocznie bite są tutaj rekordy życiowe. W tym roku swoje wyniki poprawiło aż 8 zawodników. W klasach IV dziewcząt zwyciężyła Antoszewska Maja przed Michalską Julią (rekord życiowy) z SP nr 1 oraz przed Neumann Igą z SP nr 2. Wśród chłopców 1 miejsce zajął Szpanelewski Dawid (także rekord) z SP 1 przed Kopiczyńskim Wiktorem i Pawlickim Mikołajem. Wśród dziewcząt klas V zdecydowanie wygrała Agata Zielińska, która wynikiem 140 cm poprawiła swój rekord życiowy, a jednocześnie próbowała pobić rekord szkoły. II miejsce zajęła Dąbrowska Joanna także z swoim rekordem. Wśród chłopców I miejsce zajął Kacper Rochewicz, przed Sikorskim Krystianem i Jankiem Samulewicz. Spośród uczniów klas VI wygrała Leśniewska Adriana przed Marceliną Haską (obie poprawiły rekordy życiowe) oraz przed Kasią Kwiatkowską. W najstarszej grupie chłopców zwyciężył Jonasz Pawłowski przed Szymonem Czepkiem (obaj z wynikiem 138 cm poprawili swoje rekordy) oraz Wiktorem Rochewicz z SP nr 2. Na koniec każdy z uczestników zawodów otrzymał słodkie upominki. Zawodników życzymy dalszych sukcesów.(ZG)
Dzień Tolerancji i Życzliwości
W związku z Międzynarodowym Dniem Tolerancji i Dniem Życzliwości nasza szkola zrealizowała szereg zadań rozwijających empatię, niwelujących zachowania agresywne, kształtujących postawy tolerancji, szacunku, przyjaźni i koleżeństwa.
Uczniowie klas 0 – VI pracując w grupach , z pomocą nauczycieli i rodziców, przygotowali
przesłanie znaczenia tolerancji i życzliwości w dzisiejszym świecie w formie artystycznej według własnego pomysłu.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały prace plastyczne „ Ja i moi koledzy”. Utworzyły krąg przyjaźni z starszymi kolegami kl. VI ze Szkolnego Koła PCK oraz koordynatorami przedsięwzięcia.
Uczniowie klas I wykonali ordery radości – słoneczka, które przypięli sobie do ubrania
Uczniowie klas II wykonali z kolorowego papieru ogniwa do łańcucha. Na każdym ogniwie umieścili swoje imię i połączyli je ze sobą. W ten sposób powstał jeden łańcuch imion wszystkich uczniów w tych klasach.
Uczniowie klas III przygotowali jesienne liście, na których umieścili wyrazy związane z tolerancją i życzliwością, którymi należy kierować się w życiu.
Uczniowie klas IV opracowały klasowe Kodeksy Tolerancji i wyeksponowali je w salach lekcyjnych.
Uczniowie klas V wykonali „serce na dłoni” obrazujące empatię
Uczniowie klas VI wykonali drzewko życzliwości i serdeczności, na którym zawiesili listki z dobrymi radami dla siebie i innych.
Ogólnoszkolna Rada Uczniowska przygotowała hasła tematyczne związane z tolerancją
Pedagog szkolny przeprowadził warsztaty na temat stosowania empatii na co dzień.
Podsumowaniem akcji była ekspozycja wytworów uczniowskich na holu szkoły. (KZ)
Dzień otwarty
Dnia 26.11.2014 r. (środa) w godz. od 17.00 do 18.00 odbędzie się "Dzień otwarty" dla Rodziców. Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców, którzy chcą porozmawiać z nauczycielami na temat postępów swoich dzieci w szkole. (KZ).
U Andrzeja Czarodzieja
Dnia 24.11.2014 roku w naszej Szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla najmłodszych uczniów klas I - III. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii, bowiem odbywała się pod hasłem "U Andrzeja Czarodzieja". Wróżki z klasy szóstej przygotowały i przeprowadziły wróżby Każdy mógł się dowiedzieć, jak na imię będzie miał wybraniec losu, jaki zawód zdobędą w przyszłości i co czeka nas niebawem.
Całą imprezę uświetniała muzyka w rytmie disco, nad którą czuwali uczniowie klas szóstych. Zabawa wszystkim się podobała. Tańce urozmaicały zabawy o charakterze integracyjnym. Uczestników imprezy pożegnał Czarodziej Andrzej , który przygotował dla wszystkich słodką niespodziankę.
Uczniowie klas IV - VI świętowali Andrzejki 27 listopada. Spotkali się, by dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości i potańczyć w rytmie ulubionej muzyki. Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00. Najpierw uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach, a następnie na głównym holu szkoły pod kierunkiem kierownika grupy wiekowej klas IV - VI oraz nauczycieli oddali się szaleństwu wrózb andrzejkowych. Impreza zakończyła się o godzinie 18.00. (KZ)
Warsztaty edukacyjne "3...2...1 INTERNET"
W ramach profilaktyki uzależnień w dniach 18.11. - 19.11. 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się w klasach IV-VI warsztaty edukacyjne p.n. "3...2...1 INTERNET" poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Zorganizowała je Pani Iwona Kołecka - pedagog szkolny. Zajęcia prowadziła Pani Iwona Krajewska - pedagog z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji. Celem zajęć była prezentacja efektywnego korzystania z Sieci, jako alternatywy do zachowań ryzykownych: cyberprzemocy, spotkań z osobami znanymi wyłącznie z Internetu, upubliczniania danych osobowych, piractwa w sieci, nadmiernego korzystania z Internetu. Dzieci w trakcie zajęć oglądały kreskówki, wykonywały ćwiczenia indywidualne i grupowe.(enb)
Wystawa z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dzień ten przypomina dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę upamiętniającą te wydarzenia. Wystawa okazała się świetną lekcją historii, przypominającą wydarzenia, jakie minęły od pierwszego rozbioru Polski do odzyskania przez nią niepodległości.(TG)
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Dnia 7 listopada 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii poświęconej odzyskaniu przez naszą Ojczyznę upragnionej niepodległości. Trudna historia naszych dziejów została opowiedziana w piękny sposób przez uczniów klasy VA, VIA i VIB. Pieśni patriotyczne w wykonaniu Wiktorii Sadowskiej i Kingi Wardowskiej sprawiły, że wszyscy poczuliśmy wielkie wzruszenie i ogromną więź z naszą Ojczyzną. Blask zapalonych zniczy i jesienne liście przywołały wspomnienia o naszych przodkach, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość naszego kraju. Uczniowie oraz nauczyciele i zaproszeni goście z wielką powagą i skupieniem wysłuchali montażu poetyckiego przygotowanego pod kierunkiem nauczycielek – Anny Lendzion, Wiesławy Markowskiej i Hanny Szymańskiej. Jesteśmy pewni, że tej lekcji historii długo nie zapomną. Uroczyste obchody Święta Niepodległości swoją obecnością zaszczycili: Pani Dorota Osińska – Kierownik Wydziału Oświaty przy Urzędzie Miasta, Radni Miejskiej Rady – Państwo: Lilia Karczyńska, Bogdan Cieplak, Zbigniew Ewertowski, Mieczysław Kubacki, Adam Kłosowski i Jerzy Szczepański, a także dyrektor szkoły Pani Ewa Kijora i vice dyrektor Pani Eleonora Lewalska. Po występie Pani Lilia Karczyńska w serdecznych słowach podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie tak pięknej i wzruszającej akademii, a uczniowie nagrodzili występujących gromkimi brawami.
Śniadanie Daje Moc
Dnia 7.11.2014 r. w naszej szkole uczniowie z klas I - III i dzieci z oddziałów przedszkolnych od samego rana znosiły same zdrowe i smaczne produkty. Była ku temu niecodzienna okazja, ponieważ w tym dniu przyłączyliśmy się do Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzonego w Polsce od kilku lat. Z roku na rok akcja ta cieszy się coraz większym powodzeniem. Pod hasłem "Śniadanie Daje Moc" wszyscy uczniowie, wychowawcy i chętni rodzice przygotowywali pyszne sałatki i kanapki z dodatkiem całej porcji witamin. Najwięcej radości sprawiło dzieciom własnoręcznie przygotowane śniadanie. Nareszcie nadeszła pora na wspólny posiłek. Przy pięknie udekorowanych stołach uczestnicy projektu z dużym apetytem zjedli pożywne kanapki, których uzupełnieniem były zdrowe owoce i soki owocowo - warzywne. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że w miłej i przyjaznej atmosferze mogą zjeść drugie śniadanie, a było ono wyjątkowo smaczne. Czy takie śniadanie daje moc? Zapewne tak. A oprócz tego dzieci dowiedziały się, jak ogromne znaczenie ma zjedzenie drugiego śniadania w szkole, jak urozmaicone powinno być nasze pożywienie i jakich witamin dostarczają nam owoce i warzywa. Koordynatorką szkolnej akcji była p. Katarzyna Zapałowska. (KZ)
Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
,,Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”- pod takim hasłem przebiegały październikowe działania w bibliotece szkolnej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub. Przy współudziale Koła Miłośników Książki, nauczyciele wykonali dekorację pomieszczenia oraz plakaty informujące o przebiegu obchodów. Przez cały miesiąc biblioteka szkolna była miejscem atrakcyjnych konkursów i imprez łączących zabawę z edukacją. Tradycyjnie jak co roku odbył się konkurs dla klas drugich ,,Zaczarowana Kraina Zdrowia”. Celem konkursu było kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów naszej szkoły. Dzieci z dwóch klas IIa wraz z wychowawczynią Justyną Wiśniewską i IIb z wychowawczynią Katarzyną Zapałowską zebrani w świetlicy wybrali po troje przedstawicieli do konkursu, natomiast pozostali uczniowie kibicowali swojej drużynie. Na wstępie imprezy osoba prowadząca zaprosiła wszystkich do Krainy Zdrowia. Poprosiła dzieci z klasy IIa i IIb aby pomogły wrócić bohaterce przedstawienia Agatce, która zagubiła się w drodze do domu. Trzeba było jednak wykonać następujące zadania:,, Czysty jak…”-układanie puzzli, " Powiedz co widzisz" – zabawa pantomimiczna, Co to jest?- określenie smaku, "Zaczarowane pudełko” -quiz wiadomości, Reklama zdrowego produktu.Uczniowie bezbłędnie pokonali wszystkie konkurencje i Agatka mogła wrócić do domu. Po podliczeniu punktów okazało się ze obie klasy zremisowały i uplasowały się na pierwszym miejscu. Panie Dyrektor Ewa Kijora i Wicedyrektor Eleonora Lewalska, wręczyły dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu.Przygotowano również owocową niespodziankę dla wszystkich uczniów biorących udział w tej niecodziennej imprezie. Konkurs przygotowały: Teresa Gierszyńska, Wiesława Markowska, Anna Falkowska i Agnieszka Katryńska. Kolejnym konkursem, który przygotowała biblioteka szkolna był konkurs plastyczny dla klas trzecich i czwartych ,,Moja ulubiona lektura szkolna”. Uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające ulubionych bohaterów swoich lektur szkolnych. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Dąbrowska kl. IIIb, drugie miejsce Oktawia Straus kl. IIIb i Julia Tuchalska IIIa, trzecie miejsce Oliwia Florenc kl.IIIb i Jan Domżalski IVa, wyróżnienia Wiktoria Opasik IIIa i Samanta Szałkowska kl.IIIa. W ramach obchodów przygotowano również wystawę książek ,,Magiczny świat baśni Pana Andersena” oraz wystawę prac konkursowych,, Moja ulubiona lektura szkolna”. Dla czytelników odwiedzających bibliotekę Koło Miłośników Książki przygotowało kolorowe zakładki, które były wręczane czytelnikom biblioteki. Świąteczny październik to praca biblioteki szkolnej w pigułce. Celem wszystkich działań było zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.(TG)
PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM OCHRONY PRZYRODY
Na dzisiejszej godzinie wychowawczej odbył się apel zwieńczający działania na rzecz środowiska pod nazwą "PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM OCHRONY PRZYRODY ". Uczniowie klasy VIb pod kierunkiem p. Jarosława Kamińskiego i p. Magdaleny Lemanowskiej przygotowali inscenizację pt. ,,EKO-KAPTUREK", która przekonywała człowieka, że nie należy dewastować przyrody. Dekorację przygotowała p. Wiesława Markowska. Natomiast o oprawę muzyczną zadbała p. Hanna Szymańska. Występującym podziękowano gromkimi brawami. Mimo iż październik jest uznawany miesiącem ochrony przyrody, to każdy powinien o nią dbać przez cały rok. Następnie odbyła się prezentacja przeprowadzona przez p. Martę Kowalską na temat polodowcowej rzeźby naszego powiatu nowomiejskiego (JK).
Nasza reprezentacja na obchodach 95 – lecia działalności PCK na Ziemi Nowomiejskiej
23.10.2014 grupa uczniów ze Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunem uczestniczyli w obchodach powiatowych 95 – lecia działalności PCK na Ziemi Nowomiejskiej. W spotkaniu wzięło udział siedem reprezentacji szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każda przygotowała prezentację, wiersz, piosenkę, film lub pokaz na temat działalności SK PCK w swojej placówce. Wysłuchała wspomnień byłych opiekunów kół PCK. O obecnej działalności mówiła Pani Prezes Ewa Pielak. Gośćmi spotkania byli Burmistrz Nowego Miasta Lub. Józef Blank, dr Andrzej Korecki przedstawiciel Starostwa Nowomiejskiego i autor książki o PCK w Nowym Mieście Lub. Organizatorem obchodów był Zarząd PCK w Nowym Mieście Lub. A miały one miejsce w SP 2 w Nowym Mieście Lub. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor Szkoły Zbigniew Domżalski. (enb)
Wyróżnienie dla Natalii Szczepańskiej
Uczennica naszej szkoły – Natalia Szczepańska z klasy VI A brała udział w konkursie literackim „Dlaczego rodzina …” w ramach XVI – tych Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Z wielką radością i satysfakcją przyjęliśmy wiadomość, że została laureatką tego konkursu i w kategorii „Listy” zdobyła wyróżnienie. W dniu 24 października 2014 roku w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie podczas uroczystego podsumowania obchodów Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny odebrała dyplom i nagrodę. Opiekunem i jednocześnie osobą towarzyszącą Natalii Szczepańskiej w tym bardzo znaczącym dla niej wydarzeniu była jej polonistka – pani Anna Lendzion.
Piotruś Pan i piraci
22 października uczniowie klas I - III i dzieci z oddziałów przedszkolnych obejrzały spektakl "Piotruś Pan i piraci". Była to adaptacja scenariusza słynnego dzieła Jamesa Matthewa Barriego, którą zaprezentował nam Zespół Katolickiego Teatru Edukacji. "Piotruś Pan i piraci" . To przedstawienie o tym, że wszystkie dzieci kiedyś dorastają z wyjątkiem jednego - Piotrusia Pana. .Komediowa i pełna humoru akcja przedstawienia oraz bogata aranżacja środków scenicznych wywołała wśród małych widzów wiele emocji. (KZ)
XIV Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
W dniach 8-9 października 2014 r. w Częstochowie odbył się XIV Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W spotkaniu tym uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z chętnymi uczniami (razem 8 osób) pod opieką p. Ł. Leszczyńskiego i ks. J. Maciejko. Wspólną pielgrzymkę z pocztami sztandarowymi szkół z Łąkorza i Jamielnika zorganizowała p. Elżbieta Lewandowska. Po przyjeździe cała grupa zwiedzała klasztor na Jasnej Górze. Wieczorem poczty sztandarowe uczestniczyły w modlitwie apelowej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Punktem centralnym pielgrzymki była uroczysta Eucharystia sprawowana przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliore. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 20 tys. uczniów szkół noszących imię świętego papieża Jana Pawła II. Po Mszy św. został poświęcony sztandar Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Myślą przewodnią pielgrzymki było hasło tegorocznego Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - świętymi bądźcie" oraz dziękczynienie za kanonizację Papieża Polaka.
Dzień otwarty
W dniu 29.10.2014 roku (środa) w godzinach 17.00 - 18.00 odbędzie się "Dzień otwarty" dla rodziców klas I-VI.
Przydział sal: Ia (M.Rykaczewska)- sala 18, Ib (A.Kasprowicz)- s.15, Ic (J.Kowalska) - s.20, Id (M.Gołębiewska)- s.17, IIa (J.Wiśniewska)- świetlica, IIb (K.Zapałowska)- s.21, IIIa (M.Lewalska)- s.19, IIIb (M.Mamińska)- świetlica, IVa (L.Ben Nasr)- s.27, IVb (W.Bączek- Samulewicz- s.22, IVc (J.Bielaszka)- s.29, Va (A.Lendzion)- s.24, Vb (Z.Sadowska)- 28, Vc (J.Resicki)- s.23, VIa (W.Markowska)- s.6, VIb (M.Lemanowska)- s.31, VIc (E.Niścigorska-Bojarska)- s.26.
Pozostali nauczyciele dyżurują w pokoju nauczycielskim (s.25. Zapraszamy. (enb)
Zdobyliśmy Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
W miniony czwartek cała nasza społeczność szkolna otrzymała z rąk Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty Grażyny Przasnyskiej Wojewódzki Certyfikat SZKOŁY PROMUJACEJ ZDROWIE.
Mając na uwadze, że szkoła to miejsce, które przygotowuje młodych ludzi nie tylko do następnego etapu edukacji, ale również do życia, w tym dokonywania „zdrowych wyborów” trzy lata wcześniej podjęto decyzję o tworzeniu Szkoły Promującej Zdrowie. Rada Pedagogiczna po zapoznaniu się z koncepcją i strategią Szkoły Promującej Zdrowie na posiedzeniu Rady Pedagogicznej podjęła uchwałę o przystąpieniu szkoły do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Pomysł ten zaakceptowało 95% społeczności szkolnej. Nad całością procesu tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie czuwał powołany w tym celu zespół do spraw promocji zdrowia oraz szkolny koordynator promocji zdrowia Irena Światkowska. Rok szkolny 2011/2012 był rokiem przygotowawczym, w którym zbierano informacje, przygotowano podstawy, starano się zaszczepić ideę SZPZ i uzyskać akceptację dla podejmowanych działań w tym zakresie. Przeprowadzono diagnozę stanu wyjściowego, a na jej podstawie dokonano wyboru priorytetów.
Były one następujące: w roku szkolnym 2012/2013 „Odżywiam się zdrowo-stawiam na śniadanie”, w roku szkolnym 2013/2014 „ Aktywność fizyczna warunkiem naszego zdrowia”. Dzięki przystąpieniu do programu wszystkie działania zintensyfikowano, nadano im charakter ciągły, dążono do tego, aby w szkole panowała dobra atmosfera, a cała społeczność podejmowała działania dla poprawy własnego samopoczucia i zdrowia, ucząc się jak lepiej i zdrowiej żyć. Udało się między innymi zorganizować ogromne przedsięwzięcie o zasięgu powiatowym tj „Festyn Zdrowia” dla ponad 600 osób. Zaangażowano do współpracy lokalnych producentów zdrowej żywności, restauratorów, sportowców, lekarza, radnych miejskich i powiatowych, ciekawe osobowości regionu i około 40% rodziców. Inne zdania wymagające współpracy to np. przygotowywanie „Witaminowych rozmaitości”. Wiele razy cała społeczność szkolna i lokalna miała możliwość degustacji zdrowych przekąsek. Uczniowie doświadczali wiele nowych niezapomnianych przeżyć w związku z wyjazdem na „Zieloną Szkołę” czy udział w zabawie terenowej „Podchody” zorganizowanej przy współpracy nowomiejskiej Komendy Hufca, Straży Pożarnej i Starostwa Powiatowego. U uczniów wzrosło poczucie bezpieczeństwa po zajęciach warsztatowych z Policją, Strażą Pożarną, Ratownikami Medycznymi i pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Realizowano około 10 programach zewnętrznych mających na celu kształtowanie właściwych nawyków prozdrowotnych np. „Szklanka mleka”, „Owoce w Szkole”, „Pięć porcji warzyw, owoców lub soku”, „Trzymaj formę”, „Ratowniczek”. Zespół monitorował na bieżąco realizację i ewaluację programów. Oprócz tego odbywała się intensywna edukacja prozdrowotna na lekcjach wychowawczych, lekcjach przyrody, prelekcjach, warsztatach, apelach szkolnych. We współpracy z nowomiejskim Sanepidem przeprowadzono wiele szkoleń dla rodziców, nauczycieli i uczniów np. „Zdrowy asortyment w sklepiku szkolnym”, „Szkoła sprzymierzeńcem w racjonalnym żywieniu”, „Czy wiemy co jemy?”. Współpraca z producentami zdrowej żywności zaowocowała prelekcją dla rodziców na temat „Jak zdrowo żywić dzieci?”- przeprowadziła ją pani Beata Kujawska, natomiast prekursor polskiej ekologii pan Mieczysław Babalski- odbył warsztaty z dziećmi pt. „Wiem co jem”. Społeczność szkolna dzięki uprzejmości pana Babalskiego mogła zobaczyć i kupić całą gamę zdrowych, ekologicznych produktów z hurtowni „Biohurt” w Pokrzydowie. Doktor Jolanta Szulc przeprowadziła szkolenie „Zdrowo jemy i aktywnie wypoczywamy”. Także koordynator projektu Irena Światkowska we współpracy z zespołem prowadziła edukację zdrowotną np. propagowano ćwiczenia śródlekcyjne wykorzystujące elementy kinezjologii edukacyjnej, prowadzono warsztaty z rodzicami z zakresu profilaktyki wad postawy, wprowadzono „Roztańczone przerwy”. Rozmawiano z rodzicami nas temat „Dokonywania zdrowych wyborów”. Szkolna pielęgniarka Krystyna Kwiatkowska na bieżąco szkoliła dzieci z zakresu pierwszej pomocy i zdrowego odżywiania. Rehabilitanci A. Milewska i Ł. Lewandowski przeprowadzili warsztaty z uczniami klas I-III i IV-VI na temat prawidłowej postawy ciała. Placówka podejmowała także wiele innych przedsięwzięć prozdrowotnych, których nie sposób wymienić.
SPnr1 to Szkoła Promująca Zdrowie ponieważ;
- społeczność podejmuje wspólne działania dla poprawy swojego zdrowia i samopoczucia
- wciąż uczy się jak zdrowiej i lepiej żyć
- zachęca innych w swoim otoczeniu, zwłaszcza rodziców do podobnych działań
BICIE REKORDU W RESUSCYTACJI KRĄŻENIOWO- ODDECHOWEJ
W czwartek 16.10.2014 roku, uczniowie klasy III b brali udział w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wydarzenie to odbywało się pod patronatem WOŚP z okazji „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”
Akcja rozpoczęła się o godz. 12.00 i trwała do godz.12.30. Do bicia rekordu w RKO przystąpiono jednocześnie w całej Polsce. W SP1 na pięciu fantomach wykonywało resuscytację krążeniowo – oddechową 22 uczniów i wychowawczyni klasy – pani Mirosława Mamińska. Wszyscy
z wielkim zaangażowaniem przystąpili do czynności ratujących życie i wspaniale wywiązali się z tego zadania.
Bardzo serdecznie dziękuję rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia –
mówi koordynator akcji Mirosława Mamińska
Ślubowanie pierwszaków
Dnia 13 października 2014 roku w odbyło się uroczyste ŚLUBOWANIE pierwszoklasistów. W uroczystości udział wzięli: Pani Dyrektor Ewa Kijora, zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Zbigniew Markowski, Kierownik Referatu Oświaty przy Urzędzie Miasta Dorota Osińska, przedstawiciel Rady Rodziców Ewa Teska, rodzice pierwszoklasistów oraz przedstawiciele klas I – III wraz z nauczycielami. Po powitaniu uczestników uroczystości i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Pani Dyrektor. Szczególne gorąco przywitała uczniów klas pierwszych oraz zaproszonych rodziców. Zwróciła uwagę na doniosły charakter wydarzenia, jakim jest ślubowanie. Ksiądz Zbigniew Markowski, który życzył pierwszoklasistom ciągłego zgłębiania wiedzy i wielu sukcesów, a także ich pobłogosławił. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali część artystyczną. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment ślubowania, a po nim pasowania na ucznia. Pani Dyrektor wielkim ołówkiem pasowała pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim, a wróżka odbijała na dłoni każdego z nich znak sowy – symbol mądrości. Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, kolorową czapkę, książkę i teczkę. Mamy nadzieję, że dzieci przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły będą ją godnie reprezentować. Wypełnianie swej roli przyniesie pierwszakom wiele radości oraz pozytywnie wpłynie na kształtowanie się ich osobowości.
Archiwum Aktualności