18.04.2013 r. w GCK w Mszanowie odbył się VII Powiatowy Turniej Warcabowy Szkół Podstawowych. Sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie: Igor Petka, Dawid Szpanelewski, Mateusz Dziodko, Norbert Zaborowski, Radosław Wegner i Tomasz Wiśniewski zajęła IV miejsce w rozgrywkach drużynowych. W klasyfikacji indywidualnej I miejsce wśród klas trzecich zajął Mateusz Dziodko, natomiast Tomasz Wiśniewski z klasy VI i Norbert Zaborowski z klasy IV zajęli drugie miejsce. Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy do wzięcia udziału w następnym roku. (enb)
Nasi "warcabiści"
Witaj wiosno!
Przyjście wiosny wiąże się ze słońcem i oczekiwaniem na coraz cieplejsze dni. W tym roku pogoda nie przypominała nadejścia wiosny, ale entuzjazm dzieci i tak był wielki. Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały zaplanowany bardzo atrakcyjny dzień. Każda z grup przebrała się w określonym kolorze i tak: 01 wybrała kolor czerwony, 02 –kolor zielony, 03 – kolor żółty. Maluchy miały czas na przypomnienie zwiastunów wiosny, rozwiązywanie zagadek o wiośnie, recytację wierszy związanych z tematyką, obejrzenie filmu „Przyjście wiosny”. Dużą atrakcją było kolorowe śniadanie, gdzie każda z grup spożywała warzywa i owoce w wybranym kolorze. Aby godnie pożegnać zimę przygotowały Marzannę i ruszyły nad rzekę, by odpłynęła do morza. Po tej ceremonii ze śpiewem wróciły do szkoły. Ten dzień przyniósł im wiele radości, uśmiechu oraz nadziei, że wiosna naprawdę już zawita. (KZ)
Z wiosną po zdrowie
Uczniowie naszej szkoły przywitali wiosnę prozdrowotnie. Choć za oknem zima w pełni, jednak w sali gimnastycznej panowały gorące klimaty. Szeroko realizowane przedsięwzięcie pt. „Z wiosną po zdrowie” miało na celu zwiększenie wiedzy dotyczącej prawidłowego żywienia ze szczególnym uwzględnieniem ważności śniadań w diecie dziecka. Dzieci poprzez udział w różnych konkursach, zabawach uświadomione zostały, że regularne i zdrowe posiłki oraz ruch są ważnym elementem zdrowego stylu życia. Uczniowie klas I – III wzięli udział w potyczkach klasowych, które wywołały wiele radości i uśmiechu. Każda klasa prezentowała przebranie wybranego przez siebie owocu lub warzywa. Były truskawki, cytryny, banany, jabłka, śliwki, gruszki, ogórki, papryki i pomidory. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem rywalizowali ze sobą w wielu konkurencjach Można tu wymienić min.: tor przeszkód "Jestem dobrym przewodnikiem", rozpoznawanie owoców po smaku, quiz "Prawda czy fałsz", prezentacja haseł o tematyce zdrowotnej oraz gaików z grzechami żywieniowymi. Podczas spotkania w klasach pod kierunkiem wychowawców i rodziców maluchy zrobiły kolorowe kanapki z sezonowych warzyw, które wspólne zjedli podczas śniadania. Uczniowie klas IV-VI na godzinie wychowawczej opracowali jadłospisy, które wnikliwie analizowała komisja konkursowa pod przewodnictwem dyrektor Ewy Kijory, rodziców i pielęgniarki szkolnej. Ouiz owocowo-warzywny okazał się dość trudny, ponieważ żaden zespół nie otrzymał maksymalnej liczby punktów. Najwięcej problemów przysporzył owoc liczi, którego uczniowie nie znali. Wiele zespołów rozpoznało prezentowane zioła, określiło smaki soków owocowych. Przedstawiciele klas poradzili sobie z ułożeniem przysłów o zdrowiu. Pojawiły się błędy ortograficzne w dyktandzie promującym zdrowy styl życia. Pięknie prezentowały się Panie Wiosny z elementami owocowo- warzywnymi. Wiele emocji dostarczyły prezentacje taneczno-gimnastyczne. Klasa VIb przygotowała ciekawy występ pt. „Tańczyć każdy może”. Jury podkreśliło wysoki i wyrównany poziom prezentacji zespołów klasowych. Efektem tego była dogrywka miedzy klasą Va a IVb o III miejsce. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców w rywalizacji „Z wiosna po zdrowie”. I miejsce zajęła klasa Vb (wych. L. Ben Nasr), II miejsce VIa (wych. A. Lendzion), III miejsce Va (wych. W. Bączek-Samulewucz). Montaż słowno - muzyczny przygotowała p. Magdalena Lemanowska, a prezentację multimedialną p. Katarzyna Zapałowska. Nad przebiegiem imprezy czuwały panie: Lucyna Ben Nasr, Katarzyna Zapałowska, Justyna Wiśniewska i koordynator akcji, Irena Światkowska. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za profesjonalne prezentacje. Dziękują rodzicom za pracę w komisjach i wszelką pomoc. Fundatorem mleka smakowego dla uczniów klas I-VI była Spółdzielnia Mleczarska „Mlekowita”. (KZ)
Konkurs
W dniach od 4 do 8 marca trwał w szkole konkurs plastyczny pod hasłem "Jabłkowy plakat". Skierowany był do uczniów oddziałów przedszkolnych i klas I - III. Dzisiaj pani koordynator Gizela Moczadło ogłosiła wyniki.
W kategorii oddziałów przedszkolnych:
Kacper Ponieważ - I miejsce
Miłosz Preus - II miejsce
Anna Sanulewicz - II miejsce
Maciej Lange - III miejsce
W kategorii klas I:
Julia Tuszyńska - I miejsce
Nadia Zaborowska - II miejsce
Iga Bober - III miejsce
W kategorii klas II:
Maja Nadwodna - I miejsce
Julia Michalska - II miejsce
Marika Abram - III miejsce
W kategorii klas III:
Aleksandra Piekło - I miejsce
Aleksandra Milz - II miejsce
Julia Kurzyńska - III miejsce
Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. (KZ)
Najlepsi z klas drugich i trzecich
W ramach eliminacji do konkursów powiatowych odbyły się w szkole konkursy: matematyczny i ortograficzny. Brali w nich udział uczniowie klas drugich i trzecich. W konkursie ortograficznym najlepiej spisali się: Joanna Dąbrowska (III a), Karolina Badalian (IIIb) i Aleksandra Milz (III c) oraz Dawid Szpanelewski (IIb), Katarzyna Polak (kl. IIa), Ksawery Kuczkowski ( II a) i Jakub Szych (kl. II c). Zaś w konkursie matematycznym: Joanna Dąbrowska (IIIa), Dawid Balewski ( III a) i Julia Jonowska (III c) oraz Katarzyna Polak (IIa), Jakub Figurski ( II b) i Kamil Gabiec (kl.II a). W konkursie cichego czytania ze zrozumieniem najlepiej wypadli: Katarzyna Polak (kl. II a), Jakub Figurski (kl. II b), Kamil Gabiec (kl. II a) i Ksawery Kuczkowski (kl. IIa) oraz Klaudia Badalian (kl. III b), Zuzanna Rzemińska (kl. III a) i Adrian Klepcewicz (kl.III a). Nagrodzonym i wszystkim pozostałym uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy. (KZ)
Otwieramy drzwi dla rodziców
Zapraszamy rodziców na dzień otwarty, który odbędzie się w naszej szkole już w najbliższą środę 20 marca od godziny 17.00 do 18.30. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną porozmawiać z nauczycielami o osiągnięciach edukacyjnych swoich pociech. (enb)
Ziemia wciąż na pomoc czeka
Ziemia to nasz wspólny dom. Wszyscy muszą o niego dbać. 22 kwietnia to ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI. Po raz pierwszy ten dzień obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. Do tej pory minęło ponad czterdzieści lat, a nasza planeta coraz bardziej niszczeje. To właśnie człowiek dokonał największych spustoszeń i to właśnie ON musi pomyśleć , co zrobić aby Ziemia stała się piękna i przyjazna. Z okazji zbliżającego się DNIA ZIEMI uczniowie kl. IV b pod kierunkiem M.Domańskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny pt.”RATUJMY NASZĄ PLANETĘ „ (enb)
Zebranie rodziców
Dzisiaj odbyło się zebranie informacyjne dla rodziców dzieci, które podejmą naukę w przyszłym roku szkolnym w klasach pierwszych.Spotkanie przeprowadziły: panie dyrektorki i nauczycielki nauczania zintegrowanego Zebranych powitała dyrektor szkoły, pani Ewa Kijora, która przekazała rodzicom ogólne zasady przyjęcia dzieci do szkoły podstawowej. Zaprezentowano podręczniki, które obowiązywać będą w przyszłym roku szkolnym ze wskazaniem różnic między pakietami dla uczniów siedmioletnich i sześcioletnich. Pani Mirosława Mamińska zademonstrowała elektroniczną wersję podręcznika „Multibook” – zasadę działania, budowę oraz jego możliwości. (KZ)
Bezpieczna jazda
Dzisiaj w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się gmine eliminacje turnieju "Bezpieczeństwa w ruchu drogowym". Z naszej szkoły startowało 6 zawodników (dwie drużyny). Zawodnicy mieli za zadanie napisać test o ruchu drogowym, zademonstrować pierwszą pomoc oraz przejechać tor przeszkód na rowerze. Bezkonkurencyjna okazała się ekipa z naszej szkoły w składzie:Marek Zabłocki, Hubert Żurawski oraz Michał Rutecki, którzy zwyciężyli w każdym zadaniu. Zwycięska drużyna reprezentować będzie miejskie szkoły podstawowe na zawodach powiatowych w Bielicach.(ZG)
MIEJSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY
W naszej szkole odbył się dziś Miejski Konkurs Ortograficzny, w którym udział wzięło szesnaścioro uczniów z obydwu szkół podstawowych w Nowym Mieście Lubawskim. Wcześniej musieli oni przejść przez szkolny etap konkursu. Uczniowie pisali dyktando, które obfitowało w ortograficzne pułapki. Następnie, w oczekiwaniu na wyniki, udali się na słodki poczęstunek. Natomiast jury - w składzie pani Żaneta Cherkowska, Mirosława Nowakowska i Magdalena Lemanowska - zabrało się do sprawdzania dyktand i wyłonienia zwycięzców. Możemy czuć się dumni, bo wszystkie trzy miejsca trafiły do uczennic naszej szkoły. Trzecie miejsce zajęła Marta Domżalska (kl.VIb), drugie - Monika Duszak (kl. VIa), a pierwsze - Wiktoria Pawłowska (VIb). Miejski Konkurs Ortograficzny zakończył się wręczeniem zwycięzcom ze szkół podstawowych i gimnazjum nagród. Uczynił to Burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego - pan Józef Blank. Na podsumowaniu ortograficznych zmagań obecni byli i nie szczędzili gratulacji dyrektorzy obydwu szkół podstawowych - pani Ewa Kijora i pan Zbigniew Domżalski. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pani Dorota Osińska - Kierownik Referatu Oświaty. Zwycięzcom konkursu gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym. (ML)
Powiatowy Konkurs Cichego Czytania
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Cichego Czytania, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym MIeście Lub. Klasy drugie reprezentowała Katarzyna Polak, a trzecie - Karolina Badalian. Obie uczennice zajęły trzecie miejsce. Serdecznie gratulujemy. (KZ)
Sprawny maluch
Dzisiaj na terenie hali MOSiR zorganizowany został turniej rekreacyjny SPRAWNY MALUCH. W imprezie sportowej brały udział dzieci z oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej nr.1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim oraz ze Szkoły Podstawowej w Gwiździnach. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała pielęgniarka szkolna, pani Krystyna Kwiatkowska. Wspólna rywalizacja sprawiła dzieciom wiele radości. Podczas przeprowadzonych konkurencji dzieci wykazywały się sprawnością, zręcznością i szybkością. Rywalizujące zespoły składały się z pięciu uczestników. Pozostałe dzieci głośno kibicowały swojej drużynie. Na koniec każdy zespół otrzymał medale, słodycze oraz piłki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna CZERWONYCH pod opieką pani Elżbiety Wiśniewskiej, drugie drużyna BIAŁYCH pod opieką pani Joanny Truszczyńskiej- Wiergowskiej, trzecie drużyna ZIELONYCH pod opieką pani Danuty Zdunkowskiej, czwarte drużyna ŻÓŁTYCH pod opieką pani Gizeli Moczadło. Po skończonych zawodach dzieci pełne entuzjazmu rozeszły się do swoich szkół. (KZ)
Kto jest najpiękniejszy?
Dzisiaj odwiedzili naszą szkołę aktorzy Studia Artystycznego AKADA z Suwałk. Najmłodsi uczniowie mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Kto jest najpiękniejszy?" Poprzez zabawne historie uświadomili widzom, że przede wszystkim liczy się dobre serce i umiejętność pomagania innym w potrzebie. Uczniowie z uwagą śledzili losy bohaterów: pszczółki, konika polnego, pająka, mrówki i motylka oraz chętnie włączali się do współnej zabawy. (KZ)
Między wierszami - konkurs recytatorski
Tradycją w naszej szkole stał się konkurs recytatorski pod nazwą "Między wierszami", podczas którego uczniowie klas IV-VI prezentują swoje umiejętności krasomówcze. W tegorocznej edycji tego konkursu wzięło udział 21 uczniów. W tym roku młodzi krasomówcy recytowali te wiersze, które im "w duszy grają", tzn. tematyka i autor tekstu był kwestią indywidualnego doboru uczestników. Jury w składzie Anna Lendzion - pomysłodawca i główny organizator konkursu oraz nauczycielki Magdalena Lemanowska i Ewelina Niścigorska-Bojarska miały ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, albowiem prezentowany przez uczniów poziom recytacji i doboru tekstu stał na bardzo wysokim poziomie. W wyniku obrad wyłoniono zwycięzców. Bezkonkurencyjna okazała się Adrianna Leśniewska, uczennica klasy IVb, która porwała wszystkich recytacją wiersza "Trójkątna bajka" Danuty Wawiłow. Tuż za nią na drugiej pozycji uplasowała się uczennica Julia Cieplak z klasy V b, która pięknie deklamowała wiersz Wandy Chotomskiej „Dzień dobry Panie Andersenie”. Kinga Wardowska, reprezentantka klasy IV b, która niezwykle emocjonalnie wyrecytowała wiersz "Bajka o Śnieżce" Wandy Grodzieńskiej, zajęła miejsce trzecie. Wyróżniono Natalię Szczepańską z klasy IVa, Wiktorię Kołakowską z klasy IVb oraz Darię Dembińską z IVc. Laureatki konkursu oraz wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci wartościowych pozycji książkowych. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom, za co słowa uznania należą się paniom polonistkom, które wspierały reprezentantów klas w przygotowaniach do rywalizacji.(enb)
W zdrowym ciele zdrowy duch
Dzisiaj w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W związku z tym, iż nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym ubiega się o certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie” uczniowie recytowali wiersze związane z ruchem i zdrowym odżywianiem. Młodych artystów oceniało jury w składzie: Zyta Sadowska, Anna Falkowska oraz Wiesława Markowska. Konkurs poprowadziła Justyna Wiśniewska. Jak co roku konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Składał się z dwóch etapów:
I etap - przeprowadzony był w klasach przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
II etap - wyłonieni reprezentanci wzięli udział w finałowych zmaganiach na szczeblu międzyklasowym.
W konkursie wzięło udział 16 uczestników z klas I – III. Celem konkursu było: promowanie zdrowego stylu życia (zdrowe odżywianie, uprawianie różnego rodzaju sportów), rozwijanie zdolności recytatorskich, wspieranie uzdolnień, pomoc w rozwijaniu zainteresowań uczniowskich, upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci, nauka rywalizacji
w przyjemnej atmosferze oraz kulturalne słuchanie wypowiedzi innych.
Bardzo wysoki poziom recytatorski, trafny dobór wierszy oraz ogromne zaangażowanie młodych recytatorów sprawiły, iż jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców.
W kategorii klas pierwszych przyznano nagrody następującym osobom:
Kamili Płotkowskiej z kl. I a, która zdobyła I miejsce, Julii Tuszyńskiej z kl. I a za
II miejsce, oraz Zuzannie Dąbrowskiej z kl. I b za III miejsce.
Wśród uczniów klas drugich nagrodzono Weronikę Tatulińską z kl. II b
(I miejsce), Konrada Górskiego z kl. II c (II miejsce), Julię Michalską z kl. II c
(III miejsce).
Natomiast I miejsce wśród uczniów klas trzecich zdobyła Zuzanna Rzemińska z kl. III a,
II miejsce zajęła Marta Kapusta z kl. III c, miejsce III zaś, Wiktoria Strzyżewska z kl. III b.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i drobne upominki. W myśl przewodnią konkursu „W zdrowym ciele zdrowy duch”, każdy recytujący otrzymał jogurt.
Organizatorki konkursu dziękują PZU Nowe Miasto Lub. za ufundowane nagrody. (KZ)
Zbiórka makulatury
UWAGA!!! Już 7 maja kolejna zbiórka makulatury i aluminium. Zapraszamy do udziału. Przypominamy, że uczniowie uczestniczą w konkursie. Klasa, której uczniowie zbiorą najwięcej surowców wtórnych w przeliczeniu na jednego ucznia otrzyma nagrodę niespodziankę.(enb)
Czyste powietrze wokół nas
Program ten był realizowany przez wszystkie oddziały zerowe. Najskuteczniejszym działaniem w dziedzinie profilaktyki chorób odtytoniowych jest zapobieganie palenia tytoniu. Konieczne są więc działania zmierzające do kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych wśród najmłodszych dzieci. Wzory zachowań i prawidłowych postaw kształtuje także środowisko rodzinne.
Celem ogólnym tego programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
Podsumowując program, dzieci wspólnie z wychowawczyniami grup Panią D. Zdunkowską, E. Wiśniewską, G. Moczadło przygotowały apel, na który zaprosiły Dyrektor szkoły Panią Ewę Kijorę, Panią wicedyrektor Eleonorę Lewalską, przedstawicielkę Sanepidu Panią Krystynę Obrębską i pielęgniarkę szkolną Krystynę Kwiatkowską. Dzieci miały okazję popisać się swoimi zdobytymi wiadomościami, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Wyeksponowane zostały także prace plastyczne wykonane przez dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały dyplomy i z zasobem nowych wiadomości, pełne entuzjazmu wróciły do klas. (KZ)
WOjewódzkie zmagania
W dniu 13.03.2013 r. na hali MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbyły sie zawody wojewódzkie w skoku wzwyż i pchnięciu kulą. W zawodach startowało ponad 150 zawodników i zawodniczek. Naszą szkołę reprezentowała 4 sportowców: 3 skoczków i jeden miotacz. Najlepiej wypadła Julia Lewandowska, która w skoku wzwyż wynikiem 130 cm zajęła 5 miejsce oraz Hubert Żurawski, który w pchnięciu kulą także uzyskał piątą lokatę. Agata Rojewska zajęła w skoku wzwyż 6 miejsce i tej samej konkurencji Michał Jankowski - 7 miejce. Drużynowo szkoła zajęła 6 miejsce. (ZG)
POPOŁUDNIE WALENTYNKOWE
13 lutego w szkolnej bibliotece odbyło się ,,Popołudnie walentynkowe’’ .Symbolem Walentynek od lat jest serce, które wpisało się jako element walentynkowej tradycji w Polsce. W tym dniu wspólnie z Kołem Miłośników Książki przygotowaliśmy wiele atrakcji takich jak: gry, konkursy, kartki walentynkowe oraz słodki upominek oczywiście w kształcie serca. Spotkanie przebiegało w miłej i wesołej atmosferze. Był to dzień pełen niespodzianek, jednak najważniejsze jest to, aby w tym dniu być z ludźmi, których darzymy miłością.
Przypomnieliśmy swoje prawa i obowiązki
Z uwagi na fakt, iż w ostatnim czasie w szkole zdarzyły się incydenty łamania przez uczniów Statutu Szkoły - najważniejszego dokumentu regulującego organizację pracy szkoły, dzisiaj o godzinie ósmej odbył się apel porządkowy, na którym przypomniane zostały wszystkie prawa i obowiązki uczniów. Kodeks ucznia został odczytany przez uczennice szkoły. Wszyscy zebrani na apelu jednogłośnie zobowiązali się do jego przestrzegania.
Ponadto dyrektor szkoły przypomniała, że na terenie szkoły nadal funkcjonuje zakaz używania telefonów komórkowych.
Podczas apelu wręczono również nagrody w konkursie przeprowadzonym w okresie ferii zimowych "I Ty możesz zostać gwiazdą". Wśród uczniów nagrodzonych znalazły się: Daria Dembińska, Wiktoria Stachewicz, Maja Rydel oraz Zuzanna Gawińska. Zwycięzcom gratulujemy. (enb)
Archiwum Aktualności