Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to radosny dzień w życiu każdego ucznia. Szczególnie dużo emocji wywołuje wśród tych dzieci, które idą do szkoły po raz pierwszy. Inaugurację nowego roku szkolnego 2013/2014 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim uświetnili swą obecnością przedstawiciele: Rady Miasta, Rady Rodziców oraz ksiądz kanonik Zbigniew Markowski. Wszystkich zebranych powitała bardzo serdecznie i ciepło dyrektor szkoły, pani Ewa Kijora. Uczniom, a szczególnie tym, którzy rozpoczynają przygodę ze szkołą życzyła spełnienia marzeń o szkole i wielu sukcesów. Podczas uroczystości głos zabrali również zaproszeni goście. Miłym akcentem był występ artystyczny przygotowany przez uczniów klas: V b, V c i VI b pod kierunkiem pani Eweliny Niścigorskiej – Bojarskiej. Uczniowie spotkali się po dwumiesięcznej przerwie uśmiechnięci, wypoczęci i gotowi do nauki. W tym roku szkolnym będzie się uczyło 446 uczniów, w tym 46 pierwszoklasistów pod okiem pań: Justyny Wiśniewskiej (wych. klasy I a ) i Katarzyny Zapałowskiej (wych. klasy I b). (KZ)
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego
Sportowe wakacje
W dniach 11-17.08.2013 r na terenach ośrodka "Hartek" w Hartowcu odbył
się obóz sportowo - rekreacyjny zorganizowany przez Uczniowski Klub
Sportowy "Iskra". Uczestniczyło w nim 8 sportowców na co dzień
trenujących w Klubie pod opieką instruktora lekkiej atletyki Zbigniewa
Gołębiewskiego. Obóz był jednocześnie nagrodą za całoroczna pracę
uczniów podczas treningów, a dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Nowe
Miasto Lubawskie, możliwe było jego zorganizowanie. Zawodnicy oprócz
zajęć typowo sportowych mieli także czas na zabawę, kąpiele w
jeziorze, oraz zwiedzanie okolic pięknego jeziora Hartowiec.(ZG)
74 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
1 września 2013 roku przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w obchodach upamiętniających 74 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Nasi uczniowie - Adrian Kobylski, Aneta Płotkowska oraz Julia Zellma dzielnie i z dumą prezentowali sztandar naszej szkoły, a uczennice - Agata Rojewska, Wiktoria Seweryn, Julia Cieplak, Adrianna Szczepańska, Adrianna Leśniewska oraz Kinga Wardowska wystąpiły w montażu słowno muzycznym o treściach patriotycznych. Uczniów do występu przygotowała Pani Ewelina Niścigorska-Bojarska. (enb)
Rozpoczęcie roku szkolnego w poniedziałek
W najbliższy poniedziałek 2.września ponownie zawitamy w szkolnych prograch. Uroczysta inauguracja roku szkolnego w naszej szkole przy ulicy Jagiellońskiej rozpocznie się o godz 9.00. Po uroczystym otwarciu roku i krotkiej częsci artystycznej uczniowie spotkają się z wychowawcami by poznać plan lekcji. Zajęcia rozpoczną się od wtorku
Dzisiaj pożegnaliśmy szkołę na dwa długie miesiące. Na uroczystym apelu gościliśmy Burmistrza Miasta Pana Józefa Blanka, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Dorotę Rzemińską, przedstawiciela Rady Miasta Pana Adama Kłosowskiego. Gości, rodziców, pracowników szkoły i uczniów przywitała Wicedyrektor Pani Eleonora Lewalska. Następnie głos zabrała Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Pani Ewa Kijora, która podsumowała mijający rok szkolny. Podziękowała wszystkim za wytrwałą i oddaną pracę, a uczniom życzyła udanych i bezpiecznych wakacji. Burmistrz Miasta Pan Józef Blank wyraził swoje słowa uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do uzyskania wysokich efektów i wyników uczniów. Następnie wychowawcy z klas IV - V rozdali najlepszym świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Nagrodzeni zostali również uczniowie za 100 - procentową frekwencje. Na apelu społeczność uczniowska pożegnała Panią Annę Poniewską, która przeszła na emeryturę. Były życzenia, kwiaty i łzy wzruszenia. Dziękujemy Pani Ani za uśmiech, serdeczne słowa i życzliwość okazywaną nam każdego dnia. (KZ)
Podsumowanie Konkursu Czytelniczego
Podczas ostatniego apelu w roku szkolnym podsumowano konkurs czytelniczy "Czytelnik Roku i "Klasa Roku". Najlepsze wyniki uzyskały klasy II c i IV a. Czytelnikiem roku została Weronika Groszewska z klasy II c. Gratulujemy! Zachęcamy wszystkich do korzystania z biblioteki.(wm)
Podsumowanie Konkursu "Super Świetlik"
Konkurs „Super Świetlik”
W świetlicy szkolnej nastąpiło podsumowanie trwającego cały rok konkursu „Super Świetlik”. Nagrodę w formie medalu miał możliwość uzyskać każdy uczeń spełniający określone wymagania. Tym, co wyróżnia „Super Świetlika” był aktywny i systematyczny udział w zajęciach, wzorowe zachowanie, koleżeńska postawa, dbałość o wygląd sali, używanie zwrotów grzecznościowych itp. Comiesięczna ocena zachowań i postaw prezentowanych przez dzieci odbywała się w formie kolorowych kropek. W bieżącym roku szkolnym medalami „Super Świetlik” zostały nagrodzone następujące osoby:
1. Jakub Perłowski - 0 2
2. Bartosz Tuszyński - 0 1
3. Norbert Kopiczyński - kl. I b
4. Oliwia Sadłakowska - kl. I a
5. Julia Tuszyńska - kl. I a
6.Nadia Zaborowska - kl. I a
7. Aleksander Gawiński - kl. II a
8. Olga Zaborowska - kl. II c
9. Natalia Kwiatkowska - kl. II b
10. Agnieszka Świątkowska - kl. II b
11. Dawid Szpanelewskia - kl. II b
12. Paweł Wierzbowski - kl. II b
13. Adrian Klepcewicz - kl. III a
14. Franciszek Borowski - kl. III a
15. Karol Połómski - kl. III a
16. Dawid Balewski - kl. III a
17. Zuzanna Gawińska - kl. IV a
Medale zostały wręczone uczniom na uroczystym apelu, który odbył się dzień przed zakończeniem roku szkolnego. Zwycięzcom gratulujemy!
Rekolekcje
W dniach 21, 24 i 25 czerwca odbyły się rekolekcje szkolne pod hasłem „Maryja naszą Matką”. Przygotowywały one do ważnej uroczystości peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która przybędzie do naszej bazyliki w dniu 26 czerwca. Rekolekcje prowadzili: o. Piotr, paulin z Torunia, ks. Jacek Raszkowski i ks. Michał Rogoziński. Oprócz nauk w kościele i szkole, dzieci obejrzały filmy o tematyce biblijnej, wspólnie śpiewały piosenki oraz obejrzały apel – medytację o Maryi. Przygotowali ją uczniowie kl. II b, III a i b oraz IV b pod kierunkiem p. E. Lewandowskiej. Dekoracje wykonała p. W. Markowska, a prezentację multimedialną p. K. Zapałowska.Ania Grabowska i Dawid Balewski z kl. III a powitają Obraz Matki Bożej w imieniu dzieci nowomiejskich podczas uroczystości 26 czerwca. Uczniów przygotowała p. E. Lewandowska. (KZ)
Dnia 18.06.2013 w naszej szkole gościliśmy księdza misjonarza Marka Ochlaka ze Zgromadzenia Oblatów Niepokalanej Maryji. Od 18 lat przebywa na misjach na Madagaskarze. Był uczniem naszej szkoły i jak powtarza zawsze chętnie ją odwiedza. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali jego prelekcji, obejrzeli film o pracy misyjnej oraz podziękowali mu, że godnie reprezentuje nas i naszą społeczność w świecie. Uczniowie podarowali mu album o Janie Pawle II, ofiarę na misję oraz zapewnili o modlitwie za misję i misjonarzy. Spotkanie przygotowane zostało przez katechetkę Teresę Napiórkowską. (KZ)
Julia Balewska wśród laureatów konkursu historycznego
Julia Balewska uczennica klasy piątej b uczestniczyła w finale centralnym ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego”, który odbył się w Warszawie. Uczennica przeszła przez sito kolejnych 3 eliminacji i znalazła się w 30 najlepszych młodych historyków w Polsce. Spośród 7 konkurencji rozgrywanych w stolicy Julia Balewska dwukrotnie zajmowała 4 miejsca w kategoriach: Eksponat muzealny i Oprowadzanie po wybranych zabytkach stolicy. Mimo, że inne konkurencje wyszły jej nieco gorzej, to i tak zakończyła zmagania z tytułem laureatki tego konkursu. Do Warszawy Julia pojechała ze swoim nauczycielem historii Panem Jerzym Resickim, który w poprzednich edycjach wprowadził do finału centralnego tego konkursu już trojkę uczniów. Teraz wybrał się z Julią, a trzeba zaznaczyć, że dziewczynka planuje start w przyszłym roku. (enb)
Dzisiaj w naszej szkole po raz szósty uroczyście obchodzono Dzień Szkoły bez Przemocy, który w tym roku przebiegał po hasłem „W mojej szkole przyjaźnie i bezpiecznie”. Jest to ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie tolerują przemocy i agresji, robią wszystko, aby szkoła była miejscem przyjaznym dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Dla społeczności uczniowskiej było to wydarzenie ważne mające na celu zwrócenie szczególnej uwagi na przemoc, o której słyszy się nieomal codziennie w polskich szkołach. Na uroczysty apel przybyli: Komendant Straży Miejskiej pan Henryk Kreński, Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego pani Ewa Kijora, Wicedyrektor pani Eleonora Lewalska, wychowawcy i uczniowie klas I – VI. Zebranych powitała pani Iwona Kołecka – pedagog szkolny, która przybliżyła ideę walki z przemocą. Dzieci obejrzały scenki profilaktyczne przygotowane przez uczniów klasy IVb pod kierunkiem pani Magdaleny Lemanowskiej. Prezentację multimedialną pod nazwą „Przemocy i agresji mówimy stop!” przedstawiła pani Katarzyna Zapałowska. Uczniowie w ciekawy i interesujący sposób przekonali się, że nie warto być agresywnym i używać przemocy wobec siebie. Prezentacja zachęcała do unikania konfliktów i pokojowego rozwiązywania napięć. Dzięki przekazanym treściom wzrosła świadomość na temat źródeł, przyczyn i skutków zachowań agresywnych. Uczennica z klasy VI a - Wiktoria Gaudecka przedstawiła „Kodeks uczniów szkoły” opracowany przez Ogólnoszkolną Radę Uczniowską. Agata Rojewska z klasy Vc przeczytała apel przeciwko przemocy w szkole.Pan Henryk Kreński zaapelował do uczniów o zmianę postawy wobec agresji i przemocy. W związku ze zbliżającymi się wakacjami przypomniał o bezpieczeństwie podczas letniego wypoczynku życząc jednocześnie wszystkim uczniom miłych i udanych wakacji. Na korytarzu szkolnym można było podziwiać prace plastyczne uczniów i hasła, które nawoływały do tolerancji, zgody i przyjaźni. Koordynatorkami akcji były: pani Iwona Kołecka i pani Katarzyna Zapałowska. W przygotowaniu apelu pomagały panie: Magdalena Lemanowska, Zyta Sadowska i Wiesława Markowska.(KZ)
Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodzono XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, organizowany w ramach kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Rozpoczęto go apelem, podczas którego Lokomotywę Juliana Tuwima interpretowały: wicedyrektor SP1 – pani Eleonora Lewalska oraz nauczycielki - panie: Anna Poniewska, Danuta Zdunkowska, Elżbieta Wiśniewska i Mirosława Mamińska.
W ciągu całego Tygodnia uczniowie wraz z wychowawczyniami odwiedzali Bibliotekę Miejską, gdzie zostali bardzo ciepło przyjęci i wprowadzeni w świat literatury dziecięcej.
Rodzice również chętnie korzystali z zaproszeń i przychodzili do maluchów, aby poczytać im baśnie, bajki i wiersze. Nie zabrakło też nauczycieli klas starszych, którzy z przejęciem czytali wiersze zawarte w książce Tu się zaczyna baśniowa kraina.
Podsumowanie XII OTCD miało miejsce 11.06. Najmłodsi, pięknie poprzebierani w baśniowe stroje z zainteresowaniem słuchali książki Kornela Makuszyńskiego pt. 120 przygód Koziołka Matołka. A czytali ją: Sekretarz Powiatu - pani Ewa Kalisz - Górzkowska , Kierownik Referatu Oświaty – pani Dorota Osińska, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – pan Leszek Zagórski, pani Dorota Rzemińska i pani Katarzyna Trzcińska – przedstawicielki Rady Rodziców oraz Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego – pani Ewa Kijora. Książka ta została wybrana po to, aby uczcić 80 urodziny naiwnego, łatwowiernego, ale niezwykle dobrotliwego Koziołka, który wciąż bawi i wzrusza zarówno tych starszych jak i najmłodszych.
Następnie wszyscy wysłuchali piosenki Cała Polska czyta dzieciom, w wykonaniu Wiktorii Sadowskiej i Kingi Wardowskiej.
Po burzliwych oklaskach nastąpiło wręczenie nagród uczniom, którzy przebrali się za najsłynniejszego i najlepiej rozpoznawalnego polskiego koziołka – Koziołka Matołka. Postacie w krótkich czerwonych spodenkach to : Magda Grzywacz, Norbert Kopiczyński, Zuzia Dąbrowska, Zuzia Rzemińska i Ola Milz
Sponsorem nagród był Finisz Bowling Club.
Piękna pogoda umożliwiła przemarsz korowodu baśniowych postaci ulicami miasta.
Uczniowie nieśli transparenty zachęcające do głośnego czytania. Słychać było także okrzyki: Poczytaj mi mamo! Poczytaj mi tato!
Bardzo serdecznie chciałabym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi przeprowadzić XII OTCD i zachęcić dorosłych do głośnego czytania swoim pociechom, zgodnie z tegorocznym hasłem Czytanie dzieciom - najlepsza inwestycja – mówi pani Mirosława Mamińska – koordynator akcji. (KZ)
Karta rowerowa
W dniu 07.06.2013r. uczniowie klas IV otrzymali swoje pierwsze w życiu ,,prawo jazdy”. Uroczystego wręczenia kart rowerowych dokonali przedstawiciele policji: sierżant Ludmiła Mroczkowska i starszy aspirant Mariusz Grabowski.
Aby otrzymać kartę rowerową uczniowie wcześniej muszą wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością jazdy na rowerze. Sprawdzenie kwalifikacji osób ubiegających się o kartę rowerową dokonuje się w szkole. Zajmuje się tym nauczyciel techniki oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Sprawdzana jest wiedza teoretyczna w formie testu. Dotyczy ona przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków i sygnałów drogowych, obowiązkowego wyposażenia roweru oraz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
Umiejętności praktyczne sprawdzane są na placu manewrowym i dotyczą ruszania z miejsca na płaskim terenie, jazdy do przodu po prostej i łukach w kształcie ósemki, jazdy po wyznaczonym torze, prawidłowego hamowanie i zatrzymanie pojazdu w wyznaczonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe.
Po pomyślnie zdanych egzaminach uczniowie stają się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, a otrzymane karty rowerowe są tego potwierdzeniem. Gratulujemy i życzymy wszystkim uczniom szerokiej drogi. (KZ)
Grunwald
Na polach Grunwaldu odbyły się dzisiaj IV Międzynarodowe Biegi Grunwaldzkie. Już po raz czwarty startowali w niej zawodnicy z naszej szkoły. Najlepiej pobiegła Ola Brzozowska, która uplasowała sie na 3 pozycji. O pechu może mówić Natalia Szczepańska, która finiszując na drugiej pozycji upadła i ostatecznie ukończyła bieg na 9 miejscu. W tym samym biegu Adrianna Pekowska uzyskała 6 miejsce.(ZG)
Nasi w Grudziądzu
Dzisiaj na stadionie "Olimpii" w Grudziądzu odbyły się finały zawodów wojewódzkich w lekkiej atletyce z cyklu "Czwartki La". Naszą szkołę reprezentowało 9 zawodników i zawodniczek pod opieką p. Gołębiewskiego. Uczniowie naszej szkoły wykazali się bardo dobrym przygotowaniem sportowym co zaowocowało zdobyciem 5 medali. Złoto wywalczyły: Agata Rojewska w skoku wzwyż oraz Julia Lewandowska w biegu na 300 m.. 2 miejsce w biegu na 600 m uzyskały Andżelika Jędraszek oraz Ola Brzozowska, która poprawiła swój rekord życiowy (1,54,53). III miejsce wywalczył Marek Zabłocki w biegu na 300 m. Bardzo blisko podium znalazła się Nicola Copija - IV miejsce oraz Natalia Szczepańska i Wiktoria Gaudecka - V miejsce, która medal przegrała zaledwie o 0.04 s. Złote medalistki uzyskały awans na finały ogólonopolskie, które odbędą sie w Łodzi. Nie bez szans na kwalifikacje są Andżelika oraz Ola. Życzymy im dalszych sukcesów. (ZG)
Wyniki konkursu EKOTEST
W piątek, tj. 19 kwietnia 2013 roku odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska EKOTEST w formie testowej. Uczestniczyło w nim 4 uczniów z klas czwartych, 3 uczniów z klas piątych i 6 uczniów z klas szóstych. Maksymalna ilość punktów to 60. Otrzymaliśmy wyniki tego konkursu, które przedstawiają się nastepująco:
Kategoria wiekowa - klasy 3-4:
a) Daria Dembińska kl.IVc 41 punktów (19 miejsce)
b) Natalia Szczepańska kl.IVa 41 punktów (19miejsce)
c) Wiktor Bronowski kl.IVa 36 punktów (24 miejsce)
d) Natalia Wiśniewska kl. IVc 30 punktów (30 miejsce)Kategoria wiekowa - klasy 5-6:
a) Hubert Kwiatkowski - kl. VIb 37 punktów (23 miejsce)
b) Rafał Kapitulski kl. VIb 34 punktów (26 miejsce)
c) Marta Domżalska kl. VIb 31 punktów (29 miejsce)
d) Milena Grzywacz kl.V b 28 punktów (32 miejsce)
e) Kinga Sadowska kl. VIa 28 punktów (32 miejsce)
f) Agata Wysocka kl. VIa 28 punktów (32 miejsce)
g) Kacper Domżalski kl. Va 24 punkty (36 miejsce)
h) Weronika Drzewińska kl. VIa 24 punkty (36 miejsce)
i) Wiktoria Zalewska kl. Va 22 punkty (38 miejsce)Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy uczestnika. Gratulujemy (JK).
Mamy medal
Bardzo dobrze wypadła w finale wojewódzkim zawodów lekkoatletycznych, które odbyły się w Pasłęku, uczennica naszej szkoły Julia Lewandowska. W biegu na 300 m. wywalczyła 3 miejsce z czasem 47.58 s. Były szanse na lepsze miejsce, lecz Julia została wylosowana do teoretycznie słabszej grupy i nie miała w swojej serii rywalki z którą mogłaby się ścigać. Startowała ona także w skoku w dal, lecz mając kłopoty z rozbiegiem ukończyła konkurencję na 8 miejscu. (ZG)
Dyskoteka z jabłkiem
Dzisiaj w naszej szkole odbyła się Dyskoteka z jabłkiem. Była to ostatnia dyskoteka w tym roku szkolnym, a zorganizowała ją Ogólnoszkolna Rada Uczniowska oraz szkolne koło PCK. Opiekunami były panie Agnieszka Katryńska, Teresa Napiórkowska, Magdalena Lemanowska, Wioletta Bączek-Samulewicz oraz pan Jan Bielaszka. W czasie dyskoteki odbyły się konkursy, które polegały na jedzeniu jabłek na czas. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto jeść te owoce i jakie cenne składniki mineralne zawierają. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Zdjęcia można obejrzeć w galerii. (jean)
Festyn Zdrowia
Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w naszej szkole połączone zostały z Festynem Zdrowia, na którym podsumowano projekt pod nazwą „Czas na zdrowie”. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, producenci zdrowej i ekologicznej żywności, przedstawiciele sportu z naszego regionu oraz cała społeczność szkolna. Nadrzędnym celem projektu było kształtowanie zdrowego stylu życia oraz podniesienie świadomości wśród uczniów na temat dokonywania rozsądnych wyborów. Zebranych powitała dyrektor szkoły pani Ewa Kijora i zaprosiła do aktywnego udziału w festynie. W tematykę wprowadziła nas koordynatorka projektu pani Irena Światkowska, nakreślając cele i założenia przedsięwzięcia. Zebrani wysłuchali prelekcji producentów zdrowej żywności. O tym, że należy jeść zdrowe pokarmy przekonywała nas pani doktor Jolanta Szulc. Wielkim zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się wystąpienia sportowców z naszego regionu. Podczas spotkania mieliśmy okazję obejrzeć film o zdrowym stylu życia „Śmietnik w mojej głowie”. Po części oficjalnej uczniowie udali się na degustację potraw przyrządzonych ze świeżych, jak najmniej przetworzonych ekologicznych produktów. Była okazja do skosztowania między innymi: zupy szczawiowej i pokrzywowej, sałatek z mniszka lekarskiego, naleśników z syropem buraczanym i dżemem z dyni, chleba ze smalcem, makaronów razowych i wielu innych regionalnych przysmaków. Na płycie boiska uczniowie przyłączyli się do wspólnej zabawy. Pod kierunkiem pani Sylwii Wysockiej tańczyli w rytmie gorącej muzyki. Oprócz tego próbowali swoich sił w różnych konkurencjach sportowych i grach zespołowych. Nad przebiegiem imprezy czuwali nauczyciele i rodzice, którzy bardzo chętnie włączyli się w jej organizację.
Patronat honorowy imprezy objął Poseł Rzeczpospolitej Polskiej Pan Stanisław Żelichowski i Burmistrz Miasta Nowego Miasta Lubawskiego Pan Józef Blank. Patronat medialny sprawowała Gazeta Nowomiejska i TV Eltronik.
Imprezę zaliczamy do udanych. To pierwszy taki Dzień Dziecka w naszej szkole, podczas którego udało się połączyć zabawę z nauką o tym, co w życiu najistotniejsze - zdrowiu. Wpajanie prawidłowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat na pewno zaowocuje dobrym zdrowiem wżyciu dorosłym w myśl przysłowia "Czym skorupka za młodu nasiąknie..." ( KZ, enb)
Dzień Dziecka
Kolorowych snów, uśmiechu od ucha do ucha, pięknych bajek na dobranoc, własnego pieska i kotka, co dzień nowych przygód, butów siedmiomilowych, gwiazdki z nieba, wspaniałych przyjaciół i wesołej rodzinki.
Wszystkim dzieciom, tym małym, większym i już dorosłym, życzymy samych szczęśliwości na TEN DZISIEJSZY DZIEŃ DZIECKA. (enb)
Archiwum Aktualności