• Aktualności

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • 14 października 2021 roku cała społeczność szkolna nowomiejskiej „Jedynki” obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrza Miasta Józef Blank, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Nadolski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Romuald Koszewski oraz Ewa Kijora - byli wieloletni dyrektorzy placówki,  Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Lewandowski, Prezes Zarządu EXPOM w Kurzętniku Rafał Domżalski, media lokalne, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły, którzy przebywają na emeryturze, a także liczne grono uczniów, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Pani Żaneta Cherkowska przypomniała historię świętowania Dnia Edukacji Narodowej. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy.

              Dyrektor szkoły Jerzy Resicki podziękował nauczycielom za trud, który każdego dnia wkładają w nauczanie i wychowanie młodych pokoleń. Życzył wytrwałości i siły do dalszej pracy. Ciepłe słowa do pracowników szkoły skierował również Burmistrz Józef Blank. Na ręce dyrektora złożył wiązankę kwiatów i serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników oświaty w dniu ich święta. Przewodniczący Rady Rodziców  życzył nauczycielom i wszystkim, związanym z oświatą zdrowia i pomyślności w dniu ich święta.

              Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wyróżnień, podziękowań i życzeń.

              W tym roku dwoje nauczycieli zostało odznaczonych Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a czworo obchodziło jubileusz pracy. Czworo nauczycieli otrzymało Nagrodę Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego. Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody Dyrektora Szkoły. Otrzymali je nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły.

               W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej  pamiętali o zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły. Wraz z opiekunami ORU zapalili na ich grobach znicze. Minutą ciszy uczczono ich pamięć.

              Ważnym elementem akademii było pożegnanie odchodzących na emeryturę Pań – Danuty Zdunkowskiej, Iwony Kołeckiej oraz Ewy Górzkowskiej. Cała społeczność szkolna podziękowała im za długie lata pracy w szkole, za trud i poświęcenie każdego dnia. 

              Na końcu spotkania wystąpili uczniowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej pod kierunkiem swoich opiekunów. Przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym w humorystyczny sposób przedstawili różne typy uczniów.

               

            • Ślubowanie klas pierwszych

            • 13 października 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystościach wzięli udział dyrektor szkoły Jerzy Resicki, wicedyrektor Marzena Cieplak, przewodniczący Rady Rodziców Piotr Lewandowski, rodzice uczniów oraz główni bohaterowie dnia - uczniowie klasy Ia i Ib. Pierwszacy ubrani w strój galowy i biret, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, to wszystko wprowadziło zebranych w uroczystą atmosferę spotkania. Nad sprawnym przebiegiem ślubowania czuwała koleżanka Jolanta Jonowska. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, na którą składały się wiersze, piosenki oraz taniec. Po prezentacji umiejętności artystycznych pierwszoklasistów, nastąpił uroczysty akt ślubowania i pasowania na ucznia. Kolorowym ołówkiem tego symbolicznego aktu dokonał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Następnie wychowawczynie klas p. Marzenna Rykaczewska i p. Anna Dembowska wręczyły pamiątkowe dyplomy, ołówki i znaczki. Każda klasa otrzymała od Dyrektora szkoły kronikę. Upominki, które otrzymali uczniowie, zostały zasponsorowane przez Szkolną Radę Rodziców, za które serdecznie dziękujemy.

            • Wycieczka do kina

            • Dzisiejszego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych z grup: "Motylki" oraz "Żabki" odwiedziły nowomiejski Kinoteatr Harmonia, gdzie obejrzały seans, pt.: "Psi Patrol". Dzieci były pod wrażeniem zarówno filmu jak i nowego kina, które także na nauczycielach zrobiło bardzo pozytywne wrażenie. Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy na seans! 

            • Zapraszamy do szkoły

            • Już w najbliższą środę 13 października 2021 roku zapraszamy rodziców uczniów klas I-VIII na Dzień Otwarty. Dyżury nauczycieli klas IV-VIII odbywać będą się w godzinach 16.00-17.00, o godzinach dyżurów dla młodszych klas powiadomią wychowawcy.

            • "PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE SZKOLNEJ"

            • Jeśli masz w domu książkę, której już nie czytasz i chcesz się nią podzielić z innymi – podaruj ją naszej bibliotece :)

              Wzbogaci to księgozbiór i przyczyni się do rozwoju czytelnictwa
              w naszej szkole.

              Proszę o książki w dobrym stanie :)

              Do każdej podarowanej książki zostanie wklejona karteczka z informacją
              o darczyńcy: "Pozostaw po sobie ślad..."

               

              Akcja trwa do 30 listopada 2021 r.

               

              Osoby, które podarują książki otrzymają pamiątkowe dyplomy, a ci, którzy podarują ich najwięcej: nagrody – niespodzianki :)

               

              Pamiętaj! Książka czytana żyje dłużej!!!

               

              Za wszystkie przyniesione ksiażki z góry serdecznie dziekuję!

               

              Pani bibliotekarka Monika

               

            • ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GŁODEM

            • Kampania Walki z Głodem

                              WARTO BYć DOBRYM

              Dnia 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem.  To akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczności szkolnej  skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

              W związku z tym, Szkolne Koło PCK działające w naszej szkole, organizuje akcję profilaktyczną ,,Podziel się drugim śniadaniem”.  Przygotujemy specjalny kosz, do którego każdy uczeń będzie mógł włożyć ,,drugie śniadanie ”, a każde głodne dziecko będzie mogło się czymś poczęstować. Z względu na covid prosimy o produkty hermetycznie zamknięte. Może to być np. woda, jogurt, kefir, soczek, ciasteczka owsiane, paluszki serowe, musli owocowe, świeże owoce, bakalie-orzechy, migdały, suszone owoce, naturalne batoniki owocowe, musy owocowo- warzywne w tubkach, chlebki chrupkie, wafelki, krążki itp. Do kosza nie wkładamy  słodyczy.

              Pamiętajmy, że w Szkole Promującej Zdrowie- jemy zdrowe produkty.

              Akcja przeprowadzona będzie 12-13 października 2021 roku.

              Będziemy szczęśliwi, jeśli włączycie się w naszą akcję.

              Serdecznie zapraszamy                                                                                          Zarząd i członkowie Szkolnego Koła PCK

               

              Liczba głodujących ludzi na świecie w 2018 r.: 821,6 mln (co 9 człowiek na świecie).

               

            • Wycieczka klasy III a

            • Uczniowie klasy III A wraz z wychowawczynią Aleksandrą Mossakowska i panią Moniką Chylińską byli na wycieczce integracyjnej w Centrum Rekreacyjno-Sportowym "Hullo" w Fijewie, gdzie najpierw uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pod tytułem ,,chemia na wesoło". Następnie bawili się w sali laserowej, gdzie musieli wykazać się dużą sprawnością fizyczną. Później grali w różne gry z pomocą okularów VR, oglądali film w kinie sferycznym pt. ,,kosmos". Na koniec uczniowie wspólnie bawili się w ogromnym placu zabaw "Małpim gaju".

            • Wycieczka klasy 5a

            • Uczniowie klasy 5a z wychowawczynią Jolantą Jonowską i panem Arturem Marcfeldem mieli okazję dziś spędzić pełen wrażeń dzień. Odwiedzili centrum rekreacyjno-sportowe "Hullo" w Fijewie, gdzie mieli okazję pobawić się w sali laserowej, grając w różne gry z pomocą okularów VR, oglądając filmy w kinie sferycznym, korzystając z ogromnego "Małpiego gaju" oraz dwóch placów zabaw na dworze. Zabawa sprzyjała integracji uczniów oraz rozwijaniu sprawności ruchowej. Piątoklasiści uczestniczyli również w zajęciach chemicznych, wykonując różne eksperymenty.

            • Biegi Grunwaldzkie

            • Blisko tysiąc uczniów warmińsko-mazurskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowało               w przełajowych Biegach Grunwaldzkich, które odbyły się 6.10.2021 r.. Biegi Grunwaldzkie to tradycyjna już impreza sportowa, organizowana przez Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy we współpracy             z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Uczestniczyła w tych biegach również nieliczna - 6 osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Nowego Miasta Lubawskiego. Pomimo padającego w czasie biegów deszczu, ciężkiej trasy i niskiej temperatury, zawodnicy pokazali wolę walki i wszyscy ukończyli biegi. Dla najlepszych czekały medale i nagrody, a dla wszystkich zasłużony ciepły posiłek. Wśród startujących byli: Zofia Dobrzyńska, Maja Mówka, Lena Gołębiowska, Emilia Lewandowska, Laura Zawadzka i Bartek Jakubowski, który musiał się po raz pierwszy zmierzyć z dystansem 1500 m. Do zobaczenia w przyszłym roku na polach Grunwaldu.

            • 4 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

            • Światowy Dzień Zwierząt ma już 90 lat! Został ustanowiony na konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku.

              Przypada 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października.

              W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt obchodzono
              w 1993 roku.


              O co chodzi w Światowym Dniu Zwierząt? Otóż według pomysłodawców ma on zwracać uwagę na to, że zwierzęta to nie rzeczy, a istoty żywe, wobec czego mają swoje prawa. Celem święta jest uwrażliwienie ludzi na los zwierząt, a przez to zmianę naszego zachowania wobec nich.

               

              Szkolna biblioteka postanowiła również uczcić ten wyjątkowy dla wszystkich miłośników zwierząt dzień, uruchamiając "Wypożyczalnię na kółkach". Alicja Balewska, Emilia Lewandowska, Alicja Bojarska
              i Nikodem Gurzyński (wszyscy z kl. 7a) rozstawiali wózek biblioteczny na czas przerw i wypożyczali książki, których bohaterami są zwierzęta. Dużym powodzeniem cieszyła się seria "Zosia i jej Zoo" (Amelia Cobb), "Misia i jej mali pacjenci (Aniela Cholewińska – Szkolik), "Elena" (Nele Neuhaus), "Szkoła Trzęsiportków" (Becka Moor), a także pozycje wydane przez wydawnictwo National Geographic z serii "Pozdóże Neli".

              Najmłodsi również znaleźli coś dla siebie: "Chomik Zenek" (Zenon Łapka), "O psie, który jeździł koleją" (Roman Pisarski) "Świnka Pepa", czy "Co w trawie piszczy" (Patrycja Zarawska) – to książeczki, które zostały wypożyczone jako jedne z pierwszych.

               

              Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego też kontynuowano ją również 5 października.

               

              W sumie wypożyczono ok. 40 książek, a biblioteka zyskała 5 nowych czytelników.


               

            • Kampania Walki z Głodem

            • WARTO BYĆ DOBRYM

              Dnia 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. To akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczności szkolnej skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

              W związku z tym, Szkolne Koło PCK działające w naszej szkole, organizuje akcję profilaktyczną ,,Podziel się drugim śniadaniem”.  Przygotujemy specjalny kosz, do którego każdy uczeń będzie mógł włożyć ,,drugie śniadanie ”, a każde głodne dziecko będzie mogło się czymś poczęstować. Z względu na covid prosimy o produkty hermetycznie zamknięte. Może to być np. woda, jogurt, kefir, soczek, ciasteczka owsiane, paluszki serowe, musli owocowe, świeże owoce, bakalie-orzechy, migdały, suszone owoce, naturalne batoniki owocowe, musy owocowo- warzywne w tubkach, chlebki chrupkie, wafelki, krążki itp. Do kosza nie wkładamy słodyczy.

              Pamiętajmy, że w Szkole Promującej Zdrowie- jemy zdrowe produkty.

              Akcja przeprowadzona będzie 12-13 października 2021 roku.

              Będziemy szczęśliwi, jeśli włączycie się w naszą akcję.

              Serdecznie zapraszamy Zarząd i członkowie Szkolnego Koła PCK


               

              Liczba głodujących ludzi na świecie w 2018 r.: 821,6 mln (co 9 człowiek na świecie).


               

            • Zbiórka kredek ołówkowych.

            • Akcja trwać będzie przez okres pierwszego półrocza roku szkolnego. Pudełka znajdują się na holu głównym oraz przy wejściu do oddziałów przedszkolnych.

              Zapraszamy wszystkich do czynnego udziału!

            • Dzień Chłopaka

            • Zgodnie z tradycją szkolną uczniowie przygotowują w klasach różne uroczystości. Dziś świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Uczennice różnych klas przygotowały dla swoich kolegów miłe niespodzianki i złożyły im serdeczne życzenia.

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

            • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października, tym razem 11 edycja akcji odbyła się się 1 października 2021.

              Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

              „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli młodsi uczniowie. Tworzyli oni specjalne Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni  w losy przepytywali starszych i młodszych kolegów oraz dorosłych. Osoby które prawidłowo odpowiedziały na pytania otrzymywali tytuł "Eksperta tabliczki mnożenia". Dodatkowo aby wejść do klasy na lekcję matematyki, każdy z uczniów musiał złamać szyfr tabliczkowy.

              Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania.  Na terenie szkoły akcję koordynowały Justyna Małek-Kamińska, Wioletta Bączek-Samulewicz, Magdalena Ewertowska.