Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej zbiórce surowców wtórnych dnia 12 maja 2022r.
Aktualności
Ekologiczna zbiórka
Żywa lekcja przyrody
W czwartek 5 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w "żywej" lekcji przyrody, która odbyła się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Pan Jarosław Rejmer, który od lat zajmuje się hodowlą gadów, owadów i pajęczaków zabrał uczniów do fascynującego świata żywych zwierząt egzotycznych. Uczniowie mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z gadami (kameleony, gekony), owadami (patyczaki, straszyki, modliszki, liśćce, karaczany, chrząszcze), wijami (krocionóg) i pajęczakami (pająki, skorpiony). Poznali zasady hodowli, cechy budowy i miejsca ich występowania. Dowiedzieli się, które gatunki są niebezpieczne dla człowieka, a które są mu przyjazne. Poznali zjawisko kamuflażu zwierząt. Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Poza zdobytą nową wiedzą dzieci mogły nie tylko pooglądać, ale nawet niektóre ze zwierzątek potrzymać w rękach - oczywiście pod okiem ich właściciela. Dostarczyło to wiele radości i wrażeń. Lekcja ta z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród naszych milusińskich. Ponadto była możliwość zakupu patyczaków i straszyków. Zdjęcia z tej lekcji można obejrzeć na stronie internetowej szkoły, w zakładce album fotograficzny. Spotkanie z p. J. Rejmerem zorganizował nauczyciel geografii i przyrody p. Jarosław Kamiński.
9
Konkurs recytatorski
Zapraszamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim z okazji Dni Rodziny. Tematyka utworów powinna nawiązywać do rodziny - może to być wiersz lub fragment prozy. Na zgłoszenia czekają Wasze panie polonistki do 15 maja 2022r. Konkurs odbędzie się 1 czerwca 2022r.
Koordynatorzy: Jolanta Jonowska, Magdalena Lemanowska, Żaneta Cherkowska.
"Moje zabawy z rodzicami" - Konkurs Plastyczny
Serdecznie zapraszamy uczniów z klas 0-3 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym z okazji Dni Rodziny. Tematem jest przedstawienie zabaw z rodzicami. Prace wykonujemy dowolną techniką w formacie A4. Termin oddania prac do wychowawców klas 25 maja 2022. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 czerwca 2022r.
Koordynatorzy: Jolanta Jonowska, Magdalena Lemanowska, Żaneta Cherkowska.
Konkurs „Dlaczego warto myć ręce” rozstrzygnięty!
W dniu dzisiejszym naszą placówkę odwiedziła Pani z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, w celu przekazania upominków uczestnikom konkursu: „Dlaczego warto myć ręce”. Serdeczne gratulacje dla Juliana i Borysa Haska z grupy przedszkolnej „Żabki” oraz Leny Szczawińskiej z klasy 2a.
Prace dzieci można zobaczyć na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim lub bezpośrednio klikając w poniższy link.
Miejski Konkurs Ortograficzny
5 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się Miejski Konkurs Ortograficzny, w którym uczestniczyło po troje dzieci z każdej nowomiejskiej podstawówki.
Zespół Szkolno – Przedszkolny reprezentowały trzy dziewczynki: Agata Lewsza z kl. 1B, Zofia Ćwiklińska z kl. 2B i Michalina Jakubowska z kl. 3A.
Konkurs przebiegał w trzech kategoriach (kl. 1, 2, 3) i składał się z dwóch etapów: dyktanda oraz testu zawierającego m.in. rebusy i zagadki ortograficzne.
Wszystkie dzieci poradziły sobie wspaniale – otrzymały dyplomy
i nagrody rzeczowe :) Natomiast do etapu powiatowego, który odbędzie się
w Gwiździnach zakwalifikowała się Zosia Ćwiklińska!Nauczycielkami dziewczynek są Panie: Anna Dembowska (1B), Mariola Lewalska (2B) i Aleksandra Mossakowska (3A).
Zosi, Agatce i Michalince oraz ich Paniom Nauczycielkom gratulujemy!
KONKURS PLASTYCZNO-TECHNICZNY "Wianek dla Pani Wiosny"
W konkursie mogą wziąć udział przedszkolaki, uczniowie klas 1-3 oraz klas 4-8.
~ Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać pracę przestrzenną o średnicy minimum 20 cm z kwiatów żywych, sztucznych lub wykonanych własnoręcznie (z papieru/bibuły).
~ Pracę podpisaną imieniem, nazwiskiem oraz klasą, należy dostarczyć do wychowawców, którzy przekażą pracę organizatorowi.
~ Wykonany wianek należy dostarczyć do dnia 13 maja.Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych, a na zwycięzców czekają nagrody!
Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie!
Organizator - Paulina Przybylska.
Międzynarodowy Dzień Strażaka oraz warsztaty przyrodnicze
W związku z obchodzonym 4 maja Międzynarodowym Dniem Strażaka, nasze przedszkolaki odwiedziły dziś Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim. Strażacy opowiedzieli nam o sytuacjach, w których ratują ludzkie życie, o pożarach oraz o sprzęcie potrzebnym im do wykonywania tych działań. Na koniec pozwolili nam także wsiąść do wozów strażackich oraz założyć hełm strażacki, co było największą atrakcją dla dzieci. Po powrocie do przedszkola czekała na nas kolejna atrakcja - warsztaty przyrodnicze, podczas których dzieci poznały różne gatunki egzotycznych zwierząt. Tego dnia przedszkolaki miały wiele atrakcji i przeżyły dużo pozytywnych emocji!
33
Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów
W dniu dzisiejszym przypada święto Strażaka, zaś jutro - święto Leśnika, z tej okazji zorganizowano ogólnopolską akcję tworzenia laurek. Dzieci z oddziałów przedszkolnych z grup: „Słoneczka” oraz „Żabki” postanowiły włączyć się w tę akcję, chcąc bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować strażakom i leśnikom za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami. Każdy rysunek, trafił na GIGA WIELKĄ interaktywną wystawę, która dotrze do wszystkich strażaków i leśników w Polsce. GIGA laurkę można zobaczyć pod linkiem https://straznicylasow.pl/galeria-laurka-dla-strazaka/
Poniżej prace naszych przedszkolaków.
#straznicylasow
14
Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja
W naszej szkole odbyła się dziś uroczystość upamiętniająca ważną dla wszystkich Polek i Polaków datę. Uczniowie klas siódmych, pod kierunkiem pań wychowawczyń oraz pana Mateusza Deredasa, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny ku uczczeniu 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
16
MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNY
28 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej przy
ul. Tysiąclecia odbył się Miejski Konkurs Matematyczny dla uczniów
klas 1 – 3. Naszą szkołę reprezentowały dziewczynki: Oliwia Chełstowska z kl. 1A, Zofia Ćwiklińska z kl. 2B, Julia Kowalewicz z kl. 2A, Nell Mazur z kl. 3A, Agata Bogucka z kl. 3B oraz chłopiec z kl. 1B – Oskar Krzemiński.Dzieci rozwiązywały matematyczne łamigłówki i zadania z treścią dostosowane do ich poziomu edukacyjnego. Wszystkie napisały test na wysokim poziomie, jednak na wyróżnienie zasłużyła Oliwia Chełstowska, która zajęła 3 miejsce wśród pierwszoklasistów. Natomiast Agata Bogucka została mistrzynią wśród trzecioklasistów - 1 miejsce! - i zakwalifikowała się do etapu konkursu powiatowego.
Nauczycielkami dzieci są Panie: Marzena Rykaczewska (1A), Anna Dembowska (1B), Gizela Moczadło (2A), Mariola Lewalska (2B), Aleksandra Mossakowska (3A), Adrianna Kamińska/Paulina Nietupska (3B).
Gratulacje dla wszystkich!
4
PRZEDSZKOLAKI ZNOWU WYGRYWAJĄ!
Dzieci z grupy „Żabki” wzięły udział w konkursie „Szczoteczka przyszłości” zorganizowanym w ramach programu „Czyściochowa Akademia”. Przedszkolaki wygrały bony do sieci sklepów Rossmann na zakup środków higienicznych o wartości 500 zł.
Gratulujemy „Żabkom”!
Budząca się Szkoła
27.kwietnia zapiszemy w szkolnych annałach jako dzień, w którym złożyliśmy akces do inicjatywy ,,Budzącej się Szkoły,, ruchu oddolnych zmian w edukacji. ,,Szkoła to nie wyścigi,, jak mówi dr Marzena Żylińska. Każda ze szkół działających w inicjatywie wprowadza indywidualne innowacje, ma własny kierunek rozwoju i jest na swój sposób wyjątkowa. Budzące się Szkoły nazywany też Szkołami w drodze, gdyż zawsze jesteśmy gotowi się uczyć, zdobywać doświadczenie i wdrażać nowe pomysły i metody. O kolejnych inicjatywach poinformujemy niebawem
Wycieczka do Warszawy
Relacja z wycieczki do Warszawy
26 kwietnia 2022roku grupa 45 uczniów wraz z opiekunami postanowiła pojechać na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Byli to uczniowie klas VIIIb, VIa oraz kilkoro uczniów z klasy VIIb i VIb.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego - dawnej siedziby władców Polski. Obejrzeliśmy królewskie apartamenty oraz Salę Tronową. Zobaczyliśmy Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, aby zwiedzić Bazylikę Archikatedralną. Wkrótce poszliśmy na tzw. „Górę Gnojną” z której roztacza się piękny widok na dolinę Wisły. Następnie pospieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Pośrodku placu stoi pomnik Warszawskiej Syrenki. Niebawem znaleźliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Następnie skręciliśmy na Krakowskie Przedmieście, by zobaczyć Pałac Prezydencki i inne obiekty zabytkowe. Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się na Placu Piłsudskiego przy pomniku poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza czekając na zmianę warty. Potem udaliśmy się na obiad, gdyż wyjeżdżaliśmy o 5.30 i byliśmy głodni. Kolejnym punktem programu był wjazd windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz podziwianie przepięknej panoramy Warszawy. Pogoda była słoneczna, więc widok zapierał dech w piersiach. Stamtąd pojechaliśmy metrem do Centrum Nauki Kopernik. Dla wielu przejazd metrem okazał się niezapomnianym przeżyciem. W Centrum Nauki Kopernik robiliśmy różne eksperymenty i doświadczenia. Po tych przeżyciach musieliśmy ochłonąć, więc wybraliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich. To piękny zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to interesująca wyprawa i wszyscy uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejną wycieczkę! Kierownikiem wycieczki była Irena Światkowska, a opiekunami; Lucyna Ben Nasr, Marzena Cieplak i Olena Zawadzka.
10
Konkurs biblioteczny rozwiązany!!!
BŁYSKAWICZNY KONKURS WIOSENNY
"CO/KTO WYKLUJE SIĘ Z JAJA?" -
ROZWIĄZANY!Z wielką przyjemnością informuję, że w szkolnym konkursie wzięło udział 12 dzieci. Miały one za zadanie narysować dowolną techniką co lub kto wykluje się z przedstawionego na szkolnym korytarzu jaja i nazwać wymyślonym słowem wyklutego stworka :)
Przy wyłonieniu zwycięzców brano pod uwagę kreatywność i staranność wykonania.
Oto zwycięzcy, którzy otrzymają drobne upominki:
1 miejsce: Agata Lendzion 2A
2 miejsce: Constantin Tsybulka 2A
3 miejsce: Lena Szczawińska 2A
Wyróżnienie: Rafał Teska 7B
Wszyscy uczestnicy otrzymają uwagi pozytywne i dyplomy :)
Pani bibliotekarka Monika
5
Detektyw Grosik
Wyniki szkolnego konkursu „Detektyw Grosik”
Szkolne Koło PCK zorganizowało konkurs zbierania monet o nominałach 1, 2 i 5 groszowych. Akcja trwała od stycznia do końca marca 2022. W działalność charytatywną włączyli się nauczyciele i uczniowie klas I-VIII oraz grupy przedszkolne. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy. Zebraliśmy 65483g „złotych monet”
tj. 65kg i 483 gramy.
Akcja promuje idę wolontariatu – bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Kształtuje pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacnia postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
Kategoria- grupy przedszkolne i klasy I- III
I miejsce – Filip Ewertowski Ia- 8539g
II miejsce – Grupa „Motylki”- 5873g
III miejsce- Wiktoria Neumann „0” – 4966g
Kategoria klas IV-VIII
I miejsce – Bartosz Dąbrowski- 2667g
II miejsce- klasa VIa - wych. L.Ben Nasr – 1647g
III miejsce – Magdalena Szulc IVa- 1530g
Zebrane grosze przekazane zostały do Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowym Mieście Lub. Pomogą realizować różne statutowe działania np. dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin najuboższych, pomoc rzeczową (artykuły szkolne i żywnościowe) dla dzieci czy paczki żywnościowe dla seniorów.
Konkurs zorganizował Zarząd Szkolnego Koła PCK z opiekunem I.Światkowską
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto. Z tego też powodu w poniedziałek, 25 kwietnia 2022r. dzieci z klasy IIb brały udział w akcji sprzątania terenu wokół naszej szkoły. Uczniowie zostali wyposażeni w worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Dzieci bardzo zaangażowały się w tę akcję i dokładnie sprzątały ten teren. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała wychowawczyni - Pani M. Lewalska, której serdecznie dziękujemy. Ponadto 22 kwietnia klasa VIIb rozwiązywała quizy ekologiczne dotyczące tego dnia w formie escape roomów.
Każdy mały i duży powinien pamiętać o tym, że Ziemia jest piękna i należy o nią dbać.
Sukces naszych uczniów!
W dniu 21.04.2022 r. w naszej szkole odbył się Miejski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
W konkursie brało udział 6 drużyn z nowomiejskich szkół podstawowych. Celem konkursu było zwrócenie szczególnej uwagi na poprawę stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, propagowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz promowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwał przedstawiciel KPP w Nowym Mieście Lubawskim asp. szt. Paweł Cherkowski.
Turniej składał się z trzech etapów oddzielnie punktowanych. Najpierw wszyscy uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o ruchu drogowym. Następnie każda drużyna miała do wykonania zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Trzecia część - praktyczna jazda rowerem po torze przeszkód odbyła się na kompleksie ,,Sportowa Jagiellonka” .
Suma punktów uzyskanych w trzech etapach turnieju zdecydowała o końcowych rozstrzygnięciach. W wyniku rywalizacji zwyciężyli uczniowie:
Szkoły Podstawowej nr 1 składzie:
Laura Zawadzka, Hubert Kijora, Beniamin Mazur (starsza grupa)
oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w składzie:
Natalia Wiecierzycka, Wiktoria Krauze, Borys Pawlicki, Wojciech Lemański (grupa młodsza).
Uczniowie ci będą reprezentować Nowe Miasto Lubawskie na zawodach powiatowych, które odbędą się w Mrocznie. Trzymamy kciuki.
21
Podsumowanie zbiórki "Małe marzenia".
Kilka dni temu obchodziliśmy Święta Wielkanocne. Jednak nasi ukraińscy uczniowie i ich rodziny będą je świętować dopiero teraz - 24 i 25 kwietnia, bo właśnie w tym terminie obchodzona jest prawosławna Wielkanoc. W związku z zorganizowaną zbiórką "Małe marzenia", podarowaliśmy dziś dzieciom prezenty, w których znajdowały się wymarzone przedmioty. Oprócz tego dzieci w paczkach znalazły także słodkości, które udało się zebrać dzięki wcześniejszej zbiórce, w którą zaangażowali się nauczyciele naszej szkoły. Jak zwykle przekonaliśmy się, że macie Państwo ogromne serca. Wspólnymi siłami udało nam się spełnić małe marzenia naszych nowych przyjaciół.
W imieniu swoim, Dyrekcji Szkoły, wychowawców, a także nauczycieli - dziękuję wszystkim zaangażowanym!
Organizator zbiórki - Paulina Przybylska.
4
Radni - dzieciom z Ukrainy
Radni Rady Miejskiej w Nowym Mieście Lubawskim odwiedzili trzy Szkoły Podstawowe, by przekazać zakupione z własnych środków upominki dla 67 dzieci z Ukrainy, które uczą się w nowomiejskich jednostkach oświatowych. Naszą szkołę odwiedzili radni Mieczysław Kubacki i Jan Obuchowski
Wśród przekazanych dzieciom rzeczy, zakupionych ze składek radnych miejskich, były głównie artykuły higieniczne.
Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Nadolski podkreśla, że udział w tym działaniu wzięli wszyscy radni i nie jest to jedyna inicjatywa, którą radni zamierzają wesprzeć dzieci.
Archiwum Aktualności