Pierwszy dzień wiosny upłynał dla uczniów klas IV-VI przyjemnie. Po kilku lekcjach zawitał do nas pan Rafal Kitowski, z pobliskiego Mszanowa, ktory podróżuje rowerem dookoła świata. Swa podroż musial przerwac dwukrotnie z powodu drmatycznych wydarzen. Opowiedzila nam jednak o swej podroży przez Azje Mniejszą i Afrykę.Później pomaszerowalismy poprzez rynek w kolorowym orszaku na most przy ulicy Piastowksiej, gdzie wszsytkie nowomiejskieszkoły pożegnaly Marzanną zime. (zdjęcia w galerii)
Podróżniczo wiosenny dzień
Przedszkolaki też witały wiosnę
W radosnym i pełnym entuzjazmu nastroju dzieci z klas 01, 02, i 03 przywitały się z wiosną. W tym dniu na dzieci czekało wiele niespodzianek. Aby godnie przywitać wiosnę dzieci przygotowały Marzannę, która symbolizowała odchodzącą zimę. Z przygotowaną Marzanną dzieci wraz z opiekunami udały się nad rzekę by w tradycyjny sposób pożegnać zimę i przywitać wiosnę. Pożegnaniu towarzyszyło śpiewanie piosenek i recytacja wiersza „Płyń sobie Marzanno”. W tej wesołej atmosferze dzieci wróciły do szkoły i uczestniczyły w przedstawieniu „Powitanie wiosny” przygotowanym przez starszych kolegów. Pełne wrażeń w tym radosnym dniu rozeszły się do swoich domów.
Dzień Wiosny
Dzisiaj w szkole obchodzono bardzo uroczyście „Dzień Wiosny”. Na początku imprezy uczniowie klas I – III udali się nad rzekę Drwęcę, gdzie tradycyjnie zostały z mostu wrzucone do wody zimowe panny. Marzanny, bo o nich mowa, w tym roku były oczywiście ekologiczne, a przy tym bardzo barwne i okazałe. Przy okrzykach uczestników wyprawy popłynęły do morza, na znak pożegnania zimy i przywitania wiosny. Jak się niebawem okazało, był to bardzo skuteczny sposób przywołania wiosny, bowiem za chwilę zaświeciło przepiękne słońce. Na twarzach dzieci widać było oznaki radości z okazji nadejścia nowej pory roku. Po powrocie do szkoły wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez uczniów klas drugich pod kierunkiem pań: Katarzyny Zapałowskiej, Justyny Wiśniewskiej i Anny Poniewskiej. Mali artyści przedstawili inscenizację pt.: ”Przyszła wiosna”. W programie imprezy wystąpili również uczniowie z klasy III b, którzy wraz z wych. Mirosławą Mamińską przygotowali bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. (KZ)
Apel prozdrowotny
16 marca 2012 roku odbył się apel prozdrowotny pod hasłem „ JESTEŚ TYM CO JESZ” , propagujący zdrowy styl życia. Gościem specjalnym był pan Mieczysław Babalski - pionier polskiej ekologii i producent zdrowej żywności w naszym regionie. Omówił On i pokazał ekologiczne produkty. Pomysłodawczynią spotkania była Maria Domańska.
Z poezją na ty
Dzisiaj w naszej szkole odbył się szkolny konkurs recytatorski Z POEZJĄ NA TY. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas 0 – III. 38 dzieci recytowało wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. W każdej kategorii wiekowej przyznano nagrody i wyróżnienia. I miejsce w grupie zerowej zajęła Julia Dembińska, II – Emilia Strzyżewska, III – Zuzanna Dąbrowska. Wyróżnienie otrzymał Kacper Ponieważ. W klasach pierwszych najwyżej uplasowała się Katarzyna Polak , II miejsce zdobył Konrad Górski, III –Aleksandra Lendzinowska. Na wyróżnienie zasłużyła – Weronika Tatulińska. W klasach drugich I miejsce wywalczyła Zuzanna Rzemińska, II – Róża Bronowska, zaś III - Aleksandra Milz. Wyróżnienie przypadło w udziale Julii Idziak. W klasach trzecich komisja w składzie: Anna Poniewska, Danuta Zdunkowska i Gizela Moczadło przyznała I miejsce - Adriannie Leśniewskiej, II – Kindze Wardowskiej, III – Darii Dembińskiej i wyróżnienie – Michalinie Haska.
Matematyczne potyczki
Już do tradycji naszej szkoły należy organizacja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny, który cieszy się wciąż zainteresowaniem ze strony uczniów. Konkurs ten sprawdza nie tylko umiejętności matematyczne, ale przede wszystkim inteligencję i logiczne myślenie. W końcu „Matematyka jest królową nauk.” Dziś do „Kangura” przystąpiło 60 dzieci z klas II – VI. Naszą szkołę reprezentowało 28 uczniów, pozostali to corocznie gościnnie biorący udział w rywalizacji uczniowie z Tylic, Skarlina, Gwiździn i Radomna. Na wyniki konkursu musimy poczekać.
Organizator Konkursu – Wioletta Bączek – Samulewicz dziękuje Dyrekcji, nauczycielkom okolicznych szkół za pomoc i współpracę.
Laureaci i finaliści konkursów wojewódzkich
Poznaliśmy ostateczne wyniki etapu finałowego Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Do finałów zakwalifikowało się z naszej szkoły pięcioro uczniów. Michał Mossakowski i Szymon Malinowski zostali laureatami konkursu z historii (opiekun Jerzy Resicki). Obydwaj laureaci zostali zwolnieni z egzaminu kompetencji klas VI (z wynikiem najwyższym). Alicja Dąbrowska uzyskała status finalisty z matematyki (opiekun Wioletta Bączek-Samulewicz). Wiktoria Szwarc i Magdalena Resicka również uzyskały statut finalistek z języka angielskiego (opiekun Lucyna Ben-Nasr). Wszystkim laureatom i finalistom oraz ich opiekunom gratulujemy sukcesów. (jr)
Najlepsi matematycy z klas drugich
Znamy wyniki konkursu matematycznego przeprowadzonego wsród uczniów z klas drugich. Najlepszymi matematykami okazali się: Joanna Dąbrowska (IIa), Wiktor Grześkiewicz (IIc), Jan Samulewicz (IIa), Dawid Balewski (IIa). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (KZ)
Czyste Powietrze Wokół Nas
Program ten był realizowany przez wszystkie oddziały zerowe w naszej szkole. Najskuteczniejszym działaniem w dziedzinie profilaktyki chorób odtytoniowych jest zapobieganie palenia tytoniu. Konieczne są więc działania zmierzające do kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych wśród najmłodszych dzieci. Wzory zachowań i prawidłowych postaw kształtuje także środowisko rodzinne.Podsumowując program, dzieci wspólnie z wychowawczyniami grup Panią Danutę. Zdunkowską, Elżbietę Wiśniewską, Gizelę Moczadło przygotowały apel, na który zaprosiły Dyrektor szkoły Panią Ewę Kijorę, Panią wicedyrektor Eleonorę Lewalską, przedstawicielkę Sanepidu Panią Krystynę Obrębską i pielęgniarkę szkolną Krystynę Kwiatkowską. Dzieci miały okazję popisać się swoimi zdobytymi wiadomościami, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Wyeksponowane zostały także prace plastyczne wykonane przez dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały dyplomy i z zasobem nowych wiadomości, pełne entuzjazmu wróciły do klas.
Zawody wojewódzkie
W dniu 1 marca 2012 roku na hali MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się zawody wojewódzkie SZS w skoku wzwyż i pchnięciu kulą. W imprezie startowało 250 zawodników z województwa warmińsko - mazurskiego. Naszą szkołę reprezentowało 4 zawodników. Osiągnęli oni bardzo dobre wyniki. W pcnięciu kulą: Kozikowski Kamil - V miejsce,a Sobociński Tomasz - VI miejsce. W skoku wzwyż Oliwia kroplewska - V miejsce. Startowała także Loretta Kowalewska, ale nie udało jej się znaleźć w grupie wyróznionych. (ZG)
Wyniki olimpiady z przyrody
W piątek, tj. 13 stycznia 2012 roku odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z Przyrody OLIMPUS w formie testowej. Uczestniczyło w nim 4 uczniów z klas czwartych, 5 uczniów z klas piatych i 1 uczennica z klasy szóstej. Maksymalna ilość punktów to 60. Otrzymaliśmy wyniki tej olimpiady, które przedstawiają się nastepująco:
a) Aleksandra Polak kl.IVa 44punkty (17 miejsce na 1116 uczestników klas IV)
b) Julia Cieplak kl.IVb 41 punktów (20 miejsce)
c) Radosław Wegner kl.IVb 37 punktów (24 miejsce)
d) Kacper Domżalski kl. IVa 30 punktów (31 miejsce)
e) Klaudia Wilczewska kl. Vb 44 punkty (17 miejsce na 1292 uczestników klas V)
f) Rafał Kapitulski kl. Vb 40 punktów (21 miejsce)
g) Hubert Kwiatkowski kl. Vb 38 punktów (23 miejsce)
h) Tomasz Wiśniewski kl. Vb 37 punktów (24 miejsce)
i) Aleksandra Koziorzemska kl. Va 20 punktów (41 miejsce)
j) Monika Nowak kl.VI b 39 punktów (22 miejsce na 1515 uczestników klas VI).
Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymają dyplomy uznania. Gratulujemy (JK).
Przyroda i ekologia w poezji
Dzisiaj odbył się konkurs recytatorski „Przyroda i ekologia w poezji”. Młodych artystów oceniało jury w składzie: Anna Falkowska, Justyna Wiśniewska, Zyta Sadowska. Jak co roku konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów naszej szkoły. Bardzo wysoki poziom recytatorski, trafny dobór wierszy oraz ogromne zaangażowanie młodych recytatorów sprawiły, iż jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Pierwsze nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych przyznano: Julii Michalskiej z klasy I c, Zuzannie Rzemińskiej z klasy II a oraz Adriannie Leśniewskiej z III b. Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienia:
- z klas pierwszych: Aleksandrze Lendzinowskiej ( kl. Ib ), Weronice Tatulińskiej ( kl. I b ),
- z klas drugich: Aleksandrze Miltz (II c), Martynie Żurawskiej (IIc),
- z klas trzecich: Darii Dembińskiej (IIIc), Kindze Wardowskiej (III b).
Zwycięzcy oraz wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostałym zaś uczestnikom imprezy wręczono drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy.
Konkurs recytatorski Między wierszami...
Tradycją w naszej szkole stał się konkurs recytatorski pod nazwą "Między wierszami", podczas którego uczniowie klas IV-VI prezentują swoje umiejętności krasomówcze. W tegorocznej edycji tego konkursu wzięło udział 22 uczniów. W tym roku młodzi krasomówcy recytowali te wiersze, które im "w duszy grają", tzn. tematyka i autor tekstu był kwestią indywidualnego doboru uczestników. Jury w składzie Anna Lendzion - pomysłodawca i główny organizator konkursu oraz Barbara Ewertowska, Magdalena Lemanowska i Ewelina Niścigorska-Bojarska miały ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, albowiem prezentowany przez uczniów poziom recytacji i doboru tekstu stał na bardzo wysokim poziomie. W wyniku obrad wyłoniono zwycięzców. Bezkonkurencyjna okazała się Aleksandra Polak, uczennica klasy IVa, która porwała wszystkich recytacją wiersza "Pajacyk Bim-Bomo". Tuż za nią na drugiej pozycji uplasowała się uczennica Angelika Hentschke z klasy VI b. Paulina Strzyżewska, reprezentantka klasy VI c, która niezwykle emocjonalnie wyrecytowała wiersz "Deszczyk majowy" zajęła miejsce trzecie.
Wyróżniono Monikę Duszak i Oliwię Brzezińską (klasa V a) oraz Wiktorię Pawłowską (klasa V b). Laureaci konkursu oraz uczniowie wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci wartościowych pozycji książkowych. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom, za co słowa uznania należą się paniom polonistkom, które wspierały reprezentantów klas w przygotowaniach do rywalizacji.(enb)
Gala Talentów 2012
,, Talent to robić z łatwością to,
co jest trudne dla innych" H. F. Amiel
W naszej szkole miało dziś miejsce nie lada wydarzenie - Uczniowska Gala Talentów. Już przed godziną 17.00 sala gimnastyczna zaczęła się wypełniać zaproszonymi gośćmi, uczniami i rodzicami. Publiczność obejrzała 26 występów, które zostały przyjęte gromkimi brawami. Uczniowie śpiewali, grali na instrumentach, tańczyli, głośno czytali, recytowali, podbijali piłkę nożną, kręcili poikami, kijem i demonstrowali magiczne sztuczki. Występom artystycznym towarzyszyły wystawy - plastyczna, techniczna, książek wykonanych przez uczniów na zajęciach z edukacji czytelniczo-medialnej i dwie wystawy indywidualne - rękodzieła Anny Grabowskiej i haftu Moniki Nowak. Na szkolnej scenie wystąpili - Wiktoria Wiśniewska, Wiktor Ewertowski, Sebastian Jędraszek, Patrycja Lenckowska, Aleksandra Polak, Natalia Kwiatkowska, Karolina Grala, Weronika Morawska, Adrianna Leśniewska, Wiktoria Stachewicz, Tomasz Wiśniewski, Karolina Badalian, Katarzyna Polak, Klaudia Kwiatkowska, Aleksandra Milz, Andżelika Burkiewicz, Julia Cieplak, Weronika Tatulińska, Julia, Marta i Natalia Wilczewskie, Julia Idziak, Wiktoria Strzyżewska, Kacper i Michał Gołdon, Wiktoria Pawłowska, Kornelia Krzemieniewska, Wiktoria Deredas, Paulina Strzyżewska, Julia Balewska, Agnieszka Gryza, Agata Górna, Zuzanna Mierzyńska i Kinga Wardowska. Imprezę przygotowały Panie - Magdalena Lemanowska, Wiesława Markowska, Teresa Gierszyńska i Zyta Sadowska. Uczniom dziękujemy, że zechcieli zademonstrować nam swoje talenty, które zapewne odziedziczyli po swoich rodzicach, za co należą im się wyrazy uznania.Dziękujemy też publiczności za tak liczne przybycie. (ML)
Apel do rodziców
Dyrektorzy nowomiejskich placówek oświatowych informują, że w pomieszczeniach szkolnych zapewniona jest odpowiednia temperatura powietrza, wobec czego zajęcia lekcyjne po zakończeniu przerwy feryjnej będą odbywały się zgodnie z planem. Prosimy o dopilnowanie, aby dzieci posiadały odpowiedni ubiór w drodze do szkoły.
Akademia Dobrego Wychowania
W czasie ferii zimowych realizowano projekt "Akademia Dobrego Wychowania" dofinansowany z Urzędu Miasta. W/w Akademia to program wychowawczo- profilaktyczny mający na celu wykształcenie wśród uczniów kulturalnych zachowań w stosunku do rówieśników, jak i szerszego otoczenia. Dużo uwagi poświęcono na przybliżenie różnic kulturowych w czterech państwach Unii Europejskiej tj. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch. 24 osobowa grupa liderów z klas IV-VI została dogłębnie zapoznana z zasadami savoir-vivre'u w kraju i za granicą. Beneficjenci doskonalili umiejętność właściwego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach, stosowania zwrotów grzecznościowych, dbania o własny wygląd i odpowiedni dobór stroju do okoliczności. Nauczyli się zwrotów grzecznościowych w obcych językach. Poznali różnice kulturowe w wybranych krajach europejskich. Dzieci pojechały również na wycieczkę do Torunia. Wizyta w teatrze i muzeum pozwoliła zastosować w praktyce wcześniej przyswojone reguły bon ton. Zachowanie przy stole praktykowano podczas degustacji różnych potraw. Tematykę projektu i sposób jego realizacji uczniowie ocenili wysoko. Zanotowano prawie stu procentową frekwencję. Autorkami projektu były: Irena Światkowska i Lucyna Ben Nasr.
Warsztaty teatralne
W dniach od 25 do 27 stycznia odbywały się w naszej szkole warsztaty teatralne, które prowadzili członkowie Kabaretu Beznazwy. Była to jedna z propozycji zajęć na czas ferii, jakie szkoła przygotowała dla swoich uczniów. Uczestnicy warsztatów na zasadzie zabawy poznali techniki radzenia sobie z tremą sceniczną, zasady autoprezentacji, ćwiczenia usprawniające dykcję. Poza tym poznali nowe zabawy integrujące grupę i budujące zaufanie w zespole. Czas upłynął w wesołej i teatralnej atmosferze. Nad przebiegiem warsztatów czuwała nauczycielka - Magdalena Lemanowska.
Podajmy sobie ręce
Organizowanie zabawy integracyjnej pod hasłem „ Podajmy sobie ręce” w naszej szkole należy już do tradycji. Każdego roku, od wielu już lat spotkanie to odbywa się podczas ferii zimowych. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku na imprezę integracyjną zaproszone zostały dzieci z obu szkół podstawowych w naszym mieście.Organizatorki przygotowały i przeprowadziły szereg ciekawych zajęć o charakterze warsztatowym. Podczas zajęć uczestnicy spotkania wykonali pracę z waty i krepiny przedstawiającą bałwana. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wzięcia udziału w szeregu zabaw o charakterze integrującym grupę. Zabawa „ Podaj dalej” pozwoliła dzieciom na zapoznanie się ze sobą i zapamiętanie swoich imion. Dla uczestników zabawy integracyjnej organizatorki przygotowały słodki poczęstunek przy herbatce.Spotkanie zorganizowały nauczycielki Zespołu Szkolno –Przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 im Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim: Iwona Kołecka, Katarzyna Zapałowska, Irena Światkowska, Wioletta Bączek – Samulewicz i Hanna Szymańska. (KZ)
Dzień Babci i Dziadka
Dziś odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Był to najbardziej rodzinny dzień w naszej szkole. Z tej okazji uczniowie klas zerowych zaprezentowali program artystyczny pod kierunkiem swoich wychowawców Elżbiety Wiśniewskiej, Danuty Zdunkowskiej i Gizeli Moczadło. Wśród licznych wierszy i piosenek nie zabrakło tańców i popisów solowego śpiewu. Życzenia zacnym gościom w dniu ich święta złożyła również Pani Dyrektor, Ewa Kijora. Na zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. (KZ)
Na zajęciach w EXPOMIE
Dziś grupa uczniów kl. VI b i VI c pod opieką P. Dyrektor E. Kijory, P. Bączek–Samulewicz i P. Kamińskiego uczestniczyła w wycieczce do zakładu EXPOM.1 Uczniowie zwiedzili hale produkcyjne, gdzie wytwarzane są elementy metalowe szalup ratowniczych; części do urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii. Dowiedzieli, jak trudnym zadaniem jest zbadanie prawidłowości wykonania danego elementu oraz jakich przyrządów używa się do tej pracy. Przez godzinę byliśmy w „innym świecie” – pełnym wielkich maszyn, ciężkich metali, trudnej pracy ludzi, ale pożytecznej we współczesnych czasach-relacjonują uczniowie. (WBS)
Archiwum Aktualności