• Aktualności

     • Warsztaty w mydlarni i wiosce tematycznej
      • Warsztaty w mydlarni i wiosce tematycznej

      • 18 września w piekną i  słoneczną pogodę grupa uczniów z klas drugich oraz  trzecich  wybrała się  na wycieczkę. Trasa wiodła przez  atrakcyjny  teren położony w powiecie brodnickim. Najpierw uczestnicy udali się do Fiałek, gdzie położona jest  mydlarska   wioska „Teodoryk”. Tam, pod okiem gospodyni zgłębiali tajemnice wyrobu mydła, poznali historię produkcji, jego rodzaje i właściwości.   Przed warsztatami dzieci wysłuchały krótkiej informacji na temat właściwości zdrowotnych soli. Warsztaty rozpoczęły się od wyboru  zapachów, które zostały wykorzystane do wyrobu mydeł.  Moment ten wywołał wśród wszystkich ogromne emocje. Trudno było wybrać ten najładniejszy, bowiem  wszystkie  się podobały. Kolejnym etapem był wybór  foremek,  do których dzieci wlały  zapach,  barwnik i dosypały ziół zebranych z pobliskich pól. Następnie zawartość foremek została zalana gliceryną i odstawiona w chłodne miejsce, a dzieci  zajęły się solą do kąpieli. Do soli morskiej wlały olejek zapachowy i dokładnie wymieszały całą zawartość. Dodały ziół  i przesypały do woreczków. Niezapomnianą pamiątką, którą zabrały ze sobą było własnoręcznie wykonane mydełko glicerynowe z dodatkiem aromatycznego suszu i woreczki z solą.   Po przerwie śniadaniowej wszyscy udali się do starej  pralni na pokaz prania. Przy użyciu mydła i wody dzieci prały w baliach za pomocą tary. Obejrzały też mające 100 lat  zabytkowe maglownice, różne rodzaje tar, zestaw żelazek  na duszę i węgiel. Kolejnym punktem wyprawy była wioska tematyczna w Jajkowie. Gospodarze przywitali  wszystkich  bardzo serdecznie częstując   zupą jajeczną z jajkami. W małym drewnianym domku dzieci odkrywały  nie tylko tajemnice jajek. Wysłuchały ciekawej pogadanki połączonej z pokazem ptasich jaj: wróbla, kaczki, kury, gołębia, strusia czy indyczki. Podczas warsztatów wykonywały pisanki. Na przygotowane wcześniej wydmuszki nakładały gorący wosk. Spod rąk dzieci wyszły piękne i pomysłowe ozdoby, które zabrały ze sobą. Pobyt w mydlarskiej wiosce i wiosce tematycznej na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów.  Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu unijnego WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkicha, a  uczniowie byli pod opieką nauczycielek: Katarzyny  Zapałowskiej, Anny Dembowskiej i Justyny Wiśniewskiej.  (KZ)

      • Złoty Rower trafił do rąk Oliwera

      • Na uroczystości zakończenia roku szkolnego Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik wraz z zastępcą Moniką Szymańską wręczyły trzy nagrody w konkursie „Złoty Rower” uczniom, którzy w roku bieżącym zrobili największy progres w wynikach nauczania w stosunku do roku ubiegłego. Zwycięzca - Oliwer z klasy VI a poprawił swoją średnią ocen w stosunku do roku ubiegłego o 0,72. Gratulujemy i życzymy szerokiej drogi na "Złotym Rowerze". (enb)

     • Uwaga konkurs!
      • Uwaga konkurs!

      • Zapraszamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w szkolnym konkursie zbiórki baterii w roku szkolnym 2018/2019. Celem konkursu jest uświadamianie i utrwalanie zachowań proekologicznych. Regulamin konkursu poniżej. (KZ) REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKURSU_ZBIORKI_BATERII.pdf 

        

        

      • Pożegnanie absolwentów

      • 19 czerwca 2019 r. nowomiejska „Jedynka” pożegnała swoich absolwentów – 37 uczniów klas VIII. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wiceburmistrz Miasta Krzysztof Widźgowski, Radni Miejscy: Mieczysław Kubacki, Adam Kłosowski i Andrzej Jankowski, Dyrektor Zarządu EXPOM  w Kurzętniku Rafał Domżalski wraz z asystentką Joanną Pokojską, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik i jej zastępca Monika Szymańska. Na uroczystość przybyli licznie rodzice uczniów.

       Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jerzy Resicki w kilku słowach skierowanych do tegorocznych absolwentów podsumował lata spędzone w murach szkoły, życzył uczniom wszelkiej pomyślności i sukcesów w dalszym życiu.

       W tym roku Dyrekcja i Grono Pedagogiczne przyznało Złote Tarcze - nagrody dla uczniów, którzy przez ostatnie 3 lata nauki uzyskiwali średnie ocen minimum 5,2 oraz wzorowe zachowanie. Wśród tegorocznych absolwentów było dwoje takich uczniów. Te prestiżowe nagrody otrzymali: Kamil Gabiec z klasy VIIIa oraz Jakub Figurski z VIIIb.

       15 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem.

       Zakład patronacki EXPOM w ramach programu „Akademia EXPOMU” ufundował wartościowe nagrody rzeczowe dla uczniów szczególnie wyróżniających się wiedzą z przedmiotów ścisłych, którzy mają szczególne osiągnięcia w konkursach matematycznych i językowych.

       W tym roku nagrody ufundowane przez EXPOM S.A. otrzymali uczniowie:

       Paweł Kowalczyk z klasy VIII a, Katarzyna Polak i Jakub Figurski z klasy VIII b.

       Dyrekcja szkoły oraz Rada Pedagogiczna postanowiła nagrodzić uczniów za wiedzę, umiejętności oraz rozsławianie szkoły w mieście, powiecie, województwie i kraju.

       W tym roku nagrody te otrzymali następujący uczniowie: Paweł Kowalczyk –finalista wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego i laureat wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki, Jakub Figurski – finalista wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z języka polskiego, języka angielskiego oraz biologii oraz Katarzyna Polak laureatka wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z matematyki.

       Podziękowania dla uczniów z pocztu sztandarowego –Mariki Abram i Moniki Kobylskiej – uczennic klasy VIII a, oraz Dawida Kozłowskiego z klasy VIII b wręczył opiekun Łukasz Leszczyński.

       Magdalena Lemanowska – opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu, wręczyła Statuetkę dla Wolontariusza Roku. Nagroda trafiła w ręce Agnieszki Swiątkowskiej z klasy VIII b.

       Opiekunowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej – Zyta Sadowska i Zbigniew Gołębiewski wręczyli podziękowanie uczennicy Aleksandrze Lendzinowskiej za aktywną pracę w ORU w minionym roku szkolnym.

       Na uroczystości pożegnano odchodzącą na emeryturę Panią Annę Lendzion, która przepracowała w placówce 33 lata.

       Po montażu słowno – muzycznym zaprezentowanym przez absolwentów zakończono uroczystość. (enb)

     • Bądź widoczny - bądź bezpieczny!
      • Bądź widoczny - bądź bezpieczny!

      • Dnia 11.09.2018 r. uczniowie pierwszych klas z wychowawcami uczestniczyli w prelekcji na temat bezpieczeństwa pod hasłem "Bądź widoczny - bądź bezpieczny", która odbyła się na terenie  Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowym Mieście Lubawskim. W spotkaniu uczestniczyły  również dzieci z pierwszych klas wszystkich nowomiejskich szkół podstawowych. Gośćmi spotkania byli: Burmistrz Nowego Miasta, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie, którzy mówili o  zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły  i poza szkołą. Policjantka omówiła zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem.  Ponadto podkreśliła, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Koordynatorem spotkania był pan Ryszard Krzemieniewski, który pozyskał od sponsorów  upominki i gadżety odblaskowe dla dzieci. Uczniowie otrzymali kamizelki i chusty odblaskowe, odblaski na rękaw i zawieszki do plecaków, plany lekcji, zakładki kolorowanki. Burmistrz przekazał upominki dla szkół  - grę i materiały edukacyjne. Nauczyciele z każdej szkoły otrzymali materiały edukacyjne do wychowania komunikacyjnego. Spotkanie uatrakcyjnił pokaz samochodów służb policyjnych i straży miejskiej. Dzieci w odblaskowych strojach bezpiecznie powróciły do szkoły. (KZ)

      • Pożegnaliśmy rok szkolny 2018/2019

      • 19 czerwca 2019 roku uczniowie nowomiejskiej „Jedynki” zakończyli rok szkolny 2018/2019. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wiceburmistrz Krzysztof Widźgowski, Radni Miejscy: Mieczysław Kubacki, Adam Kłosowski orazz Andrzej Jankowski, asystentka Dyrektora Zarządu EXPOM w Kurzętniku Rafała Domżalskiego Monika Gruźlewska, Ksiądz Kanonik Zbigniew Markowski, Przewodnicząca  Rady Rodziców Ewa Rudnik i jej zastępca Monika Szymańska.

       Dyrektor szkoły Jerzy Resicki w kilku słowach skierowanych do zebranych na uroczystości podziękował za wspólny rok, życzył uczniom i wszystkim pracownikom szkoły udanych i bezpiecznych wakacji.

       Podczas uroczystego apelu wręczono nagrody przodownikom nauki, których w klasach IV-VII było 77. Najlepsi uczniowie z klas III również otrzymali nagrody. Fundatorem dyplomów i nagród książkowych  była Rada Rodziców.

       W tym roku po raz trzeci w historii szkoły zakład patronacki EXPOM, w ramach Programu „Akademia EXPOM”, ufundował bardzo wartościowe nagrody rzeczowe dla uczniów szczególnie wyróżniających się wiedzą i wynikami w nauce z przedmiotów ścisłych i języków obcych. Ważnym kryterium były również szczególne osiągnięcia w konkursach z tych przedmiotów na podstawie regulaminu.

       Jest to program, w ramach którego cyklicznie są nagradzani najlepsi z najlepszych naszej szkoły – uczniowie klas VII i VIII. W tym roku nagrody ufundowane przez EXPOM S.A. otrzymało 3 uczniów z klas VII oraz troje z VIII. Nagrody wręczył Prezes Zarządu Expom S.A. Rafał Domżalski.

       Wyróżnieni zostali również uczniowie ze 100% frekwencją.

       Zbigniew Gołębiewski przedstawił nazwiska uczniów, którzy otrzymali tytuły „Sportowiec roku”. Nagrody w postaci pucharów wręczył Dyrektor Szkoły Jerzy Resicki.

       Wyróżniono również uczniów, którzy otrzymali tytuły laureata i finalisty w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego. Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Rudnik po raz pierwszy w tym roku szkolnym wręczyła trzy nagrody w konkursie „Złoty Rower” dla uczniów, którzy w roku bieżącym zrobili największy progres w wynikach nauczania w stosunku do roku ubiegłego.

       Z końcem roku szkolnego nauczycielka Justyna Wiśniewska zakończyła pracę w „Jedynce”. Od przyszłego roku szkolnego obejmie posadę nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 3.

       Polonistka Anna Lendzion po 33 latach  pracy w szkole, podjęła decyzję o przejściu na emeryturę.

       Obu Paniom podziękowano za trud i poświęcenie na rzecz uczniów i placówki.

       Po uroczystości uczniowie udali się na ostatnie w tym roku spotkania z wychowawcami do swoich klas. (enb)

     • Tęczowy Tydzień
      • Tęczowy Tydzień

      • Zapraszamy społeczność szkolną do wzięcia udziału w szkolnej akcji prozdrowotnej pod nazwą "Tęczowy Tydzień". Celem akcji jest zmiana nawyków żywieniowych poprzez wprowadzenie do jadłospisu  warzyw i owoców, które są bardzo ważne w codziennej diecie. Warto zatem, aby znalazły stałe miejsce  wśród innych produktów każdego dnia. Akcja trwa  od 17.09.2018 r. do 21.09.2018 r.  i polega na spożywaniu codziennie porcji warzyw, owoców i soków  podczas przerwy śniadaniowej w szkole. Kolejnym dniom tygodnia przyporządkowane są wybrane kolory tj.:
       poniedziałek – zielony
       wtorek – żółty
       środa – czerwony
       czwartek – fioletowy
       piątek - pomarańczowy

       Mamy nadzieję, że  nie zabraknie kolorowych owoców, warzyw i soków podczas szkolnych śniadań.(KZ)

        

      • Bezpieczne wakacje

      • 18 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbył się apel na temat bezpieczeństwa. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Sanepidu, PKP, KRUS oraz Nadleśnictwa. Na spotkaniu uczniowie z wielką uwagą wysłuchali wszystkich rad i przestróg, które na pewno przydadzą się podczas wakacyjnego wypoczynku. Wiele uwagi poświęcono zasadom  poruszania się po drogach, przebywania  nad wodą, w lesie czy podczas spotkania z nieznajomymi osobami czy  zwierzętami. Na zakończenie spotkania organizatorzy rozdali uczniom plakaty,  ulotki i  broszury  na temat bezpiecznych zachowań. Młodszym dzieciom wielką radość sprawiło oglądanie wozów: strażackiego, straży miejskiej i policji, które zajechały na boisko szkolne. Wychowawcy mają nadzieję, że wszyscy obecni na spotkaniu  będą wspominać wakacje jako miły i przyjemny czas odpoczynku. Inicjatorem i organizatorem spotkania był Pan Ryszard Krzemieniewski  – animator licznych przedsięwzięć sportowych i dotyczących bezpieczeństwa na terenie naszego miasta. (enb)

     • Zapraszamy na zebranie!
      • Zapraszamy na zebranie!

      • 12 września 2018 roku odbędzie się zebranie z rodzicami w następującym porządku:

       16.00 - Zebranie Prezydium Rady Rodziców oraz przewodniczacych Rad Oddziałowych działających w roku szkolnym 2017/2018. (sala nr 31)

       16.30-17.30 - zebranie dla rodziców dzieci oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III

       17.15 - wystąpienie Dyrektora Szkoły Jerzego Resickiego

       17.15-18.15 - zebranie dla rodziców klas IV-VIII

       18.15 - zebranie przedstawicieli z oddziałów przedszkolnych i klas I-VIII (po 1 rodzicu), którzy uzyskali największą liczbę głosów.(sala nr 31) enb

        

     • Bal Ósmoklasisty
      • Bal Ósmoklasisty

      • W piątek 14 czerwca odbył się Bal Ósmoklasisty, w którym wzięli udział uczniowie klasy 8a i 8b z wychowawcami oraz Dyrekcja Szkoły. Zabawa rozpoczęła się od przywitania przez rodziców, życzeń udanej zabawy i wspólnych zdjęć. Młodzież świetnie się bawiła przy muzyce serwowanej przez DJ, przerywanej od czasu do czasu zabawami prowadzonymi przez animatorkę zabawy. Był również czas na odpoczynek, rozmowy w miłej atmosferze oraz konsumpcję m. in. ciast upieczonych przez niezawodne mamy. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przygotowanie wspaniałego balu, którego wspomnienia zostaną z nami na zawsze. (JMK)

     • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019
      • Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

      • 3 września 2018 roku o godzinie 10.00 w nowomiejskiej „Jedynce” rozległ się dzwonek inaugurujący nowy rok szkolny 2018/2019. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: gospodarz miasta - Burmistrz Józef Blank, Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Deja, Radni Miejscy: Adam Kłosowski, Wojciech Kłosowski, Adam Straus i Mieczysław Kubacki, Ksiądz Proboszcz Zbigniew Markowski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Moczadło.

       Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Jerzy Resicki skierował do wszystkich ciepłe słowa – życzył dużo wytrwałości w dążeniu do celów i samych wspaniałych ocen. Poinformował przybyłych o zmianach w szkole, do których doszło w czasie wakacji. Przeprowadzono prace, które zdecydowanie zmieniły wizerunek sali gimnastycznej, w pomieszczeniach piwnicznych powstały dwie nowe sale – choreograficzna oraz projekcyjna.

       Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy z ust zaproszonych gości. Burmistrz Józef Blank życzył uczniom sukcesów, zachęcał do udziału w dodatkowych zajęciach, które będą organizowane w nowym roku szkolnym oraz do intensywnej pracy, dzięki której sukcesy wychowanków rozsławią szkołę i miasto poza jego granicami. Ksiądz Proboszcz przestrzegał uczniów przed nadmiernym korzystaniem z internetu, który może mieć zgubny wpływ na dzieci. Wspólną modlitwą wprowadził całą społeczność szkolną w nowy rok szkolny.

       Podczas oficjalnej uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego Burmistrz Miasta Józef Blank i Przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Deja uroczyście przekazali kluczyki i dokumenty do nowego samochodu. Inwestycja, na którą środki w tegorocznym budżecie zabezpieczyła Rada Miasta, zastąpiła wysłużone auto. Nowym nabytkiem „Jedynki” będą dowożone obiady do wszystkich  nowomiejskich szkół podstawowych i przedszkoli, ponieważ dwie kuchnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego zabezpieczają  catering dla pozostałych placówek oświatowych mieszczących się na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. 

       W roku szkolnym 2018/2019 w naszej szkole naukę rozpoczyna czterysta czterdzieścioro dwoje uczniów, którzy będą się uczyć w dwudziestu oddziałach. Pracę rozpoczęli nowi nauczyciele.  Panie: Dorota Kasprowicz, Kamila Fabisiak, Dominika Dembieńska, Justyna Małek-Kamińska i Sylwia Zielińska oraz panowie: Andrzej Wądołowski i Artur Marcfeld.

       Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami.(enb)

        

      • Nowomiejscy kulomioci w Łodzi

      • W dniach 14-16.06.2019 na stadionie AZS w Łodzi odbył się Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Finał „Czwartków Lekkoatletycznych” na którym startowali reprezentanci Nowego Miasta Lubawskiego. Zostali oni wyłonieni spośród zawodników, którzy uczestniczyli w cyklu Miejskich „Czwartków La”. Spośród  jedenastu nowomiejskich zawodników 3 osoby zdobyły medale i to wszystkie w pchnięciu kulą. Złoto przypadł w udziale: Miłoszowi Moczadło z SP nr 1 z Nowego Miasta Lubawskiego z kulą 5 kg – 9,63 m oraz Klaudii Kucińskiej z SSP Tylice, która kulę 2 kg posłała na odległość 13,18 m. Wicemistrzem został Dawid Rykaczewski z SP 1 z NML z wynikiem 9,01 m. O włos od medalu był Jakub Cegielski z SP nr 1 w skoku wzwyż. Przez większą ilość zrzutek poprzeczki uplasował się on na 4 miejscu z wynikiem 150 cm. Wśród startujących byli uczniowie z SP nr 1 z NML: Magda Kamińska kl. V – bieg na 600 m (2,15,57 min) RŻ, Dembińska Julia kl. VI – bieg 600 m (2.05,87 min), Paweł Śmiech kl. V - 1000 m (4,11 min), Konrad Bartycha kl. VI – 60 m (8,44 s), Gorzka Julia kl. VI – kula (6,65 m), Marysia Rudnik kl. IV – 60 m (10.01 s) oraz Norbert Kopiczyński kl. VI – rzut p. palantową (48,5 m). Brawa dla wszystkich zawodników i życzymy im dalszych sukcesów. (enb)

     • Sportowe Wakacje
      • Sportowe Wakacje

      • W dniach 25.08-01.09.2018 r. na terenach ośrodka "Hartek" w Hartowcu odbył się obóz sportowo - rekreacyjny zorganizowany przez Uczniowski Klub Sportowy "Iskra". Uczestniczyło w nim 14 uczniów z naszej szkoły. Obóz był jednocześnie nagrodą za ich całoroczną pracę, a dzięki dofinansowaniu z nowomiejskiego urzędu miasta  możliwe było jego zorganizowanie. Zawodnicy oprócz zajęć typowo sportowych, uczestniczyli w spotkaniu z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim na temat bezpieczeństwa oraz ewakuacji obozu podczas różnego typu zagrożeń. Przeprowadzili krótką scenkę zakończoną pogadanką związaną ze szkodliwością różnego typu używek  oraz ich  negatywnego  wpływu na kondycję sportowca. Uczniowie mieli także czas na zabawę, ognisko, podchody, pływanie na desce, kąpiele w jeziorze oraz zwiedzanie okolic jeziora Hartowieckiego. Jednocześnie uczniowie byli przygotowywani do następnego sezonu startowego. Uczestniczyli oni w treningach sportowych poprawiając swoją motoryczność i gibkość, które oprócz ćwiczeń w okolicznych lasach odbywały się także w wodzie. Na obozie opiekunami byli p. Adam Kaczmarek oraz jego organizator p. Zbigniew Gołębiewski. (enb)
        

      • Spektakle profilaktyczne pt. „Zaplątani w sieci oraz „ Kabaret na jednej nodze”

      • 14. 06.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyły się przedstawienia profilaktyczne - „Zaplątani w sieci” dla uczniów klas IV-VII oraz „ Kabaret na jednej nodze” dla grupy wiekowej I-III w interpretacji aktorów „Grupa T” z Torunia. Uczestniczyło w nim około320 uczniów, dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele.  „Zaplątani w sieci” to widowisko, które ukazuje w jaki sposób młodzi ludzie mogą korzystać ze smartfonów, tabletów, żeby nie wpaść w uzależnienie. Aktorzy ciekawie i niebanalnie oprowadzali po zasadach internetowego sawoir-vivreu, poruszali problem nikotyny, alkoholu, uzależnień. Najmłodsi widzowie uczestniczyli w spektaklu „ Kabaret na jednej nodze”. Tu dzieci miały okazję na żywo wziąć udział bezpośredniej zabawie z aktorami, rozmawiać z nimi, wyciągać wnioski. Poruszona została bardzo ważna kwestia jakim jest zachowanie bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi, dbanie o zdrowy tryb życia, atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego. Obydwa spektakle to znakomita porcja walorów edukacyjnych, niezapomnianych wrażeń. Treści przedstawione  młodym widzom   okazały się  uniwersalne, a  kabaretowa forma przekazu  łatwa w odbiorze dla całej grupy wiekowej. Duża różnorodność postaci, połączenie gry żywych aktorów i lalek – pacynek zagwarantowała niesamowite widowisko, niecodzienne wrażenia estetyczne. Zawarta tematyka miała zarazem oddziaływanie profilaktyczne, co ma duże znaczenie szczególnie przed zbliżającymi się wakacjami.                                                           .

       Te artystyczne widowiska zostały zaprezentowane uczniom dzięki pozyskaniu funduszy            z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  w Nowym Mieście Lubawskim. (enb)

      • Konkurs The Big Challenge

      •  

       Znamy wyniki  internetowego konkursu języka angielskiego The Big Challenge, który odbył się w naszej placówce po raz trzeci 3 kwietnia 2019r. W tym międzynarodowym konkursie wzięło udział ponad 24 tys. uczniów z Polski, w tym 43 uczniów z naszej szkoły. Konkurs obejmował znajomość słownictwa i gramatyki, wymowę, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, reagowanie językowe oraz kulturę państw anglojęzycznych. Można było maksymalnie zdobyć 350 punktów, za błędną odpowiedź otrzymywało się punkty ujemne, natomiast za brak odpowiedzi 0 punktów. Uczniowie pisali test na 4 poziomach. Najwyższe miejsca w naszej szkole zdobyli:

       w klasach czwartych i piątych:

       1. Zuzanna Grześkiewicz z kl. Vc -308 punktów, 7 miejsce w województwie
       2. Neli Babut z kl. Vc- 281 punktów, 30 miejsce w województwie
       3. Jan Milewski z kl.IVb -261 punktów, 54 miejsce w województwie

       w klasach szóstych:

       1. Bartosz Dąbkowski z kl. VIb -278 punktów, 16 miejsce w województwie
       2. Magdalena Grzywacz z kl. VIb -251 punktów, 37 miejsce w województwie
       3. Karol Mroczkowski z kl.VIa - 237 punktów, 51 miejsce w województwie

       w klasach siódmych:

       1. David Rykaczewski z kl. VIIa - 325 punktów, 1 miejsce w województwie, 13 miejsce  w Polsce
       2. Samuel Schramm z kl.VIIa -312 punktów, 2 miejsce w województwie,  25 miejsce  w Polsce
       3. Igor Petka z kl.VIIa -216 punktów, 27 miejsce w województwie

       w klasach ósmych:

       1. Jakub Figurski z kl.VIIIb - 267 punktów, 18 miejsce w województwie
       2. Paweł Kowalczyk z kl.VIIIa -266 punktów, 19  miejsce w województwie
       3. Ksawery Kuczkowski z kl. VIIIa - 252 punkty, 25 miejsce w województwie

        

       Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wyróżnionych 12 uczniów otrzymało nagrody książkowe, natomiast David Rykaczewski dodatkowo odebrał  medal, specjalny dyplom, puchar i koszulkę z logo konkursu za uzyskanie najwyższego wyniku w województwie.

       Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy! (KZ)

      • Sukcesy młodych matematyków

      • Wiosną rozkwita matematyka. Po roku owocnej pracy, udziału w konkursach, doczekaliśmy się wyników. Oto one:

        

       Warmińsko – Mazurskie Zawody Matematyczne organizowane przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie pod patronatem Kuratorium Oświaty w Olsztynie

        

       Wiktor Grzywacz kl. VII a LAUREAT (4 miejsce w województwie na ponad 80 uczestników)

       W konkursie reprezentowali nas również uczniowie klas ósmych : Katarzyna Polak, Paweł Kowalczyk, Dawid Szpanelewski i Konrad Pawłowski. (Kasia i Paweł to nasi Laureaci Konkursu Wojewódzkiego z Matematyki, uzyskali wynik 100% na Egzaminie Ósmoklasisty). Opiekunem uczniów jest Wioletta Bączek - Samulewicz

        

       Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas VIII w Tereszewie

        

       Katarzyna Polak III miejsce w powiecie (Opiekun W. Bączek – Samulewicz)

        

       Międzynarodowy Konkurs  KANGUR MATEMATYCZNY

        

       Jan Milewski z klasy IV  uzyskał wynik BARDZO DOBRY)  (nauczyciel Justyna Małek - Kamińska)

       Lena  Szpanelewska  z kl. III  otrzymała WYRÓŻNIENIE (nauczyciel Justyna Wiśniewska)

       Wiktor Lewandowski z kl. IV   otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Jakub Nowak z kl. IV otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel Justyna Małek – Kamińska)

       Igor Kotłowski z kl V otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Wiktor Grzywacz z kl. VII otrzymał WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Katarzyna Polak z kl. VIII otrzymała WYRÓŻNIENIE (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

        

       W konkursie wzięło udział 39 uczniów klas II – VIII.

        

       Szkolny Konkurs MISTRZ MYŚLENIA I LICZENIA

       Corocznie nauczyciele matematyki naszej szkoły organizowali konkurs matematyczny w poszczególnych grupach wiekowych. W tym roku, aby nakłonić do systematycznej pracy, rozwijającej logiczne myślenie; budowania własnych strategii rozwiązań; dokładnego wykonywania obliczeń, konkurs odbywał się co kwartał. I etap miał miejsce w listopadzie, II – w lutym, a trzeci w maju. Uczniowie rozwiązywali testy z zadaniami otwartymi i zamkniętymi o podwyższonym stopniu trudności nawiązujące tematyką do sytuacji z życia codziennego. W konkursie wzięło udział 40 uczniów. Nad organizacją i przebiegiem czuwały nauczycielki matematyki.

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA  w kategorii klas IV została Emilia Lewandowska (nauczyciel W. Bączek – Samulwicz )

       II miejsce Igor Stasiuk i Matylda Rulewska (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz),

       III miejsce Jakub Nowak (nauczyciel J. Małek – Kamińska)

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas V została Kornelia Seweryn (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       II miejsce Filip Orłowski (J. Małek – Kamińka)

       III miejsce Wiktoria Leszko (M. Ewertowska)

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas VI został Bartosz Atruszewski (nauczyciel M. Ewertowska)

       II miejsce Bartosz Dąbkowski (nauczyciel M. Ewertowska)

       III miejsce Anna Lendzinowska (nauczyciel M. Ewertowska)

        

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas VII został Wiktor Grzywacz (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       II miejsce Oliwia Wiśniewska (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       III miejsce Zuzanna Anna Dąbrowska (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

        

       Mistrzem MYŚLENIA I LICZENIA w kategorii klas VIII została Katarzyna Polak (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       II miejsce Paweł Kowalczyk (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       III miejsce Dawid Szpanelewski (nauczyciel W. Bączek – Samulewicz)

       Gratulujemy.

        

       Rok 2019 jest rokiem matematyki.

       Dziękujemy rodzicom uczniów za wsparcie oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród. (JMK)

        

      • Podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

      •     11 czerwca miało miejsce podsumowanie XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez czytanie.” Dzieci w przepięknych bajkowych strojach, spotkały się w sali gimnastycznej, żeby obejrzeć przedstawienie pt. „Królewna Śnieżka”, w wykonaniu aktorów z grupy „Krasnoludki”. Nastepnie wszyscy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali baśniowierszy Jana Kazimierza Siwka: „Brzydkie kaczątko” i „Dzielny ołowiany żołnierzyk”. Przeczytali je nowomiejscy sportowcy Kacper Rudnik i Miłosz Tessmer. Kacper to wicemistrz Polski w trójskoku i finalista Mistrzostw Europy. Natomiast Miłosz jest mistrzem Polski w kickboxingu do lat 19. Sportowcy również zaprezentowali najmłodszym zdobyte medale, puchary i stroje oraz opowiedzieli o dyscyplinach sportowych, które uprawiają. Na zakończenie korowód baśniowych postaci, z plakatami nawołującymi do głośnego czytania dzieciom, przeszedł ulicami miasta. Koordynatorem XVIII OTCD  była Pani Mirosława Mamińska.(AG)

      • Jakub Mistrzem

      • W dniu 07.06.2018 na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się Finały ogólnopolskie Nestle Cup w lekkiej atletyce. W zawodach uczestniczyły reprezentacje województw z całej polski trenujący lekkoatletykę w klubach sportowych. Wśród 32 sportowców z województwa warmińsko – mazurskiego znalazła się 4 uczniów z naszej szkoły. Najlepiej zaprezentował się Jakub Cegielski, który zdobył złoty medal (jak się później okazało - jedyny dla województwa) w skoku wzwyż z wynikiem 155 cm, jednocześnie poprawiając swój rekord życiowy, aż o 10 cm. Niewiele gorzej,bo na drugim miejscu uplasował się Dawid Szpanelewski w biegu na 200 m przez płotki, 4 miejsce zajęła Maja Antoszewska w pchnięciu kulą, a 6 lokatę zajął Konrad Bartycha w sztafecie 8x200 m oraz 9 miejsce w biegu na 60 m. Gratulujemy sukcesu. (enb)

      • Spotkania w Grunwaldzie

      • W dniu 07.06. 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Wojewódzkich Przełajowych Biegach Grunwaldzkich Dzieci i Młodzieży Szkolnej. Pod skwarnym niebem młodzi sportowcy rywalizowali w biegach, które odbywały się na polach bitwy Grunwaldzkiej. W zawodach uczestniczyło ponad 500 zawodników z całego województwa warmińsko – mazurskiego. Szkołę Podstawową nr 1 reprezentowało 13 uczniów pod opieką n-la w-f p. Zbigniewa Gołębiewskiego. Najlepszy rezultat uzyskała Kamila Ławicka, która uplasowała się na 6 miejscu. Wśród startujących byli jeszcze Artur Grzonkowski–9 miejsce, Kotłowski Igor, Dąbrowski Bartek, Beniamin Mazur, Arek Koźminski, Lena Gołębiowska, Emilia Lewandowska, Zawadzka Laura, Domżalska Maria, Kamińska Magdalena, Rogowska Klaudia, Trendowicz  Julia. (enb)

      • Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej

      • 7 czerwca 2019 roku już po raz piąty, tym razem w Bratianie, odbył się Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej. Uczniowie powiatu nowomiejskiego podjęli wyzwanie śpiewu piosenek w języku angielskim. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów - duet wokalno-instrumantalny Jakub Cieplak i Nikodem Golder z klasy V a oraz solistka Wiktoria Ankowska - uczennica klasy VIII b.

       Jury podczas oceny uczestników brało  po uwagę dwa aspekty: poprawną wymowę słów oraz umiejętności wokalne. Jakub Cieplak i Nikodem Golder zdobyli ex aequo miejsce pierwsze, natomiast Wiktoria Ankowska wywalczyła miejsce drugie. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych i muzycznych. (enb)