Zespół Szkolno-Przedszkolny serdecznie zaprasza do włączenia się w akcję ekologiczną „Wspólnie dla środowiska”, której celem jest zbieranie pustych tubek po klejach. Ważne jest, aby były to kleje w sztyfcie „Glue Stick” AMOS. Tylko oryginalne tubki biorą udział w akcji: szukaj tubek z PAJACYKIEM lub AKCJĄ ODNOWY SZPITALA. Za 120 pustych opakowań możemy otrzymać 30 sztuk nowych klejów. Pudełka znajdują się na holu głównym oraz przy wejściu do oddziałów przedszkolnych. Serdecznie zachęcamy do czynnego udziału w akcji.
WYMIEŃ PUSTE NA PEŁNE
Szkolny turniej piłki nożnej
Bardzo ciekawie rozegrał się szkolny turniej piłki nożnej, który odbył się dniu 19.10.2021 roku na boisku piłkarskim „Jagiellonki” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Mieście Lubawskim.
W zawodach uczestniczyło 5 drużyn, które grając systemem „każdy z każdym” rywalizowały o zwycięstwo. Ostatecznie I miejsce wywalczyła klasa VII a wygrywając z klasą VII b tylko ilością strzelonych bramek. Na trzecim miejscu uplasowała się klasa VI b. Dalsze miejsca w kolejności zajęły klasy VII c oraz V a, w której to „gościnnie” zagrali uczniowie z kl. IV. Zwycięska drużyna otrzymała pamiątkowe medale. Medale otrzymali także wyróżniający się piłkarze z każdej drużyny. Nagrodami rzeczowymi zostali obdarowani najmłodsi uczestnicy oraz najlepszy bramkarz – Nikodem Karłowski, najlepszy zawodnik – Wiktor Lewandowski oraz strzelcy 6 bramek Kacper Schreiber i Paweł Truszczyński. Organizatorem turnieju oraz sędzią był nauczyciel wychowania fizycznego pan Artur Marcfeld, który prowadzi sekcję piłkarską przy Uczniowskim Klubie Sportowym „Iskra”.
XXI Dzień Papieski
Coroczną tradycją, związaną z imieniem naszej szkoły, stało się uczczenie kolejnego Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiega pod hasłem "Nie lękajcie się". Z tej okazji uczniowie klas 6a i 6b, pod kierunkiem pani katechetki Marioli Przyborowskiej oraz przy oprawie muzycznej, przygotowanej przez pana Mateusza Deredasa i jego utalentowanych podopiecznych, odbyła się dziś uroczysta akademia. Uczniowie przedstawili krótką historię Jana Pawła II we wspomnieniach ludzi, którzy się z nim zetknęli w swoim życiu.
22
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Z darami natury świat nie jest ponury!"
W roku szkolnym 2021/2022 nasza placówka bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Z darami natury świat nie jest ponury!", którego autorkami i koordynatorkami są nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego: Adrianna Kamińska i Monika Rucińska. Głównym celem ekologiczno-plastycznego projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz zapoznanie z ideą zero waste. W ramach projektu każda ze zgłoszonych grup będzie wykonywała zadania określone w regulaminie, dzięki którym zwiększy się świadomość ekologiczna wśród dzieci.
Myję ręce, bo wiem więcej!
Dzisiejszego dnia w klasach pierwszych i drugich zawitała Pani Joanna Rumińska, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim. Uczniowie podczas spotkania dowiedzieli się dlaczego i kiedy należy myć ręce. Każda grupa mówiła wierszyk podczas treningu mycia rąk, by zapamiętać o szorowaniu wszystkich części dłoni. Niezwykle ważne były informacje o tym, by myć ręce w ciepłej wodzie przez 30 sekund używając mydła i osuszać je czystym ręcznikiem. Uczniowie podziękowali Pani prowadzącej za interesującą lekcję.
Zbiórka „Małe marzenia”
Drodzy Uczniowie oraz Rodzice!
Dnia 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Osób Starszych. W związku z tym zachęcam, a jednocześnie bardzo proszę o przyłączenie się do zbiórki na rzecz osób starszych mieszkających w Domu Pomocy Społecznej w Grodzicznie.
Chciałabym abyśmy wspólnie spełnili ich małe marzenia, a tym samym sprawili seniorom wiele radości!
A co sprawi radość mieszkańcom DPS-u?
- Panią Reginę, Henrykę, Melanię oraz Krysię uszczęśliwiłby nowa CZAPKA I SZALIK;
- Pana Józefa oraz Pana Jana nowy BUDZIK;
- Pani Stasia oraz Pani Daniela byłyby szczęśliwe, gdyby otrzymały BROSZKĘ;
- marzeniem Pana Rysia jest ZEGAREK NA RĘKĘ;
- kilku Panów ucieszy się z nowych SKARPET w rozmiarach 38, 43, 45; a Pani Gertruda z GRUBYCH SKARPET za kolana;
- Pani Basia oraz Pani Janinka chciałyby dostać PIŁECZKĘ SENSORYCZNĄ do ćw. dłoni;
- Pan Zbyszek będzie zadowolony z nowego PORTFELA, a Pani Stasia z PORTMONETKI na klips;
- Pani Krystyna chciałaby dostać w prezencie TOREBKĘ, a Pani Władzia mniejszą TOREBKĘ;
- Dwie panie Jadwigi oraz Pani Marta poprosiły o KOSMETYCZKI, a kilkoro innych mieszkańców o KOSMETYKI (np. balsamy do golenia, po goleniu, perfumy, balsamy do ciała, kremy do rąk i twarzy, itp.);
- Pani Seweryna chciałby otrzymać KSIĄŻKĘ o tematyce religijnej;
- Pani Gertruda ucieszyłaby się z LUSTERKA stojącego (na stoliczek), a pani Felicja z LUSTERKA KIESZONKOWEGO;
- kika z pań poprosiło o AKCESORIA DO WŁOSÓW (np. spinki, gumki, opaski, klamry, itp.) oraz SZCZOTKĘ;
- jest także prośba o KUBEK TERMICZNY oraz małe TERMOSY;
- wśród innych próśb znalazły się także: puszki do przechowywania kawy, saszetka męska, wazonik do kwiatów, kilka cienkich koców oraz puszka do przechowywania ciastek.
Ponadto przydadzą się: krzyżówki, książki, czasopisma, łamigłówki, gry planszowe, słodkości, puzzle, a także np. radio, które mogłoby umilić czas mieszkańcom.
Podarowane rzeczy nie muszą być nowe, mogą być używane w bardzo dobrym stanie. Zbiórka trwa do 12 listopada, a rzeczy można zostawiać w pojemnikach przy wejściach.
Z góry dziękuję za okazaną pomoc i serce!
Organizator zbiórki: Paulina Przybylska.
Jak widzą niewidomi?
- 9
Dnia 18.10.2021 roku klasę III b odwiedziła Pani Lucyna Lewon pracująca w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim. Pani Lucyna przeprowadziła warsztaty pt. "Jak widzą niewidomi?". Zajęcia odbyły się w związku z obchodzonym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski (Światowy Dzień Osób Niewidomych). Dzieci na początku rozmawiały na temat funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie. Miały też okazję dowiedzieć się jak osoby niewidome rozróżniają kolory. Uczniowie z zawiązanymi oczami musieli rozpoznać różne przedmioty użytku codziennego oraz produkty spożywcze. Prowadząca warsztaty zapoznała dzieci z literami alfabetu dla osób niewidomych. Pokazała im także książkę w całości napisaną alfabetem Braille'a. Każde z dzieci spróbowało zapisać w ten sposób swoje imię. Wszyscy chętnie uczestniczyli w zajęciach i byli wdzięczni Pani Lucynie za pokazanie innego sposobu postrzegania świata.
Dzień Drzewa w oddziałach przedszkolnych oraz wizyta myśliwego
Dnia 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. W związku z tym, podczas całego tygodnia dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję dowiedzieć się, jak niezwykłą rolę w przyrodzie odgrywają drzewa. Dzieci zapoznały się z gatunkami oraz nazwami drzew występujących w Polsce, tworzyły wiele aktywności plastycznych takich jak: zielniki, dzieła niemalowane z użyciem darów jesieni, zapoznały się z techniką frottage. Nie obyło się także bez spacerów, podczas których podziwialiśmy drzewa występujące wokół nas.
Dzień Drzewa jest świętem promującym ochronę środowiska naturalnego. W tym dniu na całym świecie odbywają się akcje sadzenia drzew, czego nie mogło zabraknąć i w naszym przedszkolu. Kolejny rok z rzędu przedszkolaki z naszych oddziałów wsadziły na terenie przyszkolnego ogrodu drzewka ozdobne, które zostały ufundowane przez Państwa Monikę i Wiktora Frąckiewiczów, właścicieli firmy „Rośliny ozdobne Frąckiewicz”. W sadzeniu drzewek pomógł nam niezwykły gość, który odwiedził progi naszego przedszkola dnia 14 października - Pan Tomasz Gurzyński, Mistrz w wabieniu jeleni. Pan Tomasz podzielił się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w pracy w Kole łowieckim „Szarak”. Dzieci miały okazję usłyszeć odgłosy zwierząt żyjących w lasach oraz poznały wiele ciekawostek na ich temat. Córki Pana Tomasza umiliły nam czas grą na gitarze oraz wspólnymi śpiewami. To był tydzień pełen emocji i wrażeń dla naszych najmłodszych podopiecznych.
24
Wycieczka klasowa III b
- 15
Dnia 15.10.2021 r. klasa III b wybrała się na wycieczkę klasową do Centrum Integracyjnego "hullo". Pierwszą atrakcją były warsztaty w sali doświadczalnej pt. "Chemia na wesoło", gdzie dzieci przygotowały slime oraz pomogły stworzyć prawdziwy wybuch. Następnie spędziły czas w sali zabaw. Dzieci chętnie wypróbowały każdą z dostępnych atrakcji, doskonale się przy tym bawiąc. Uczniowie otrzymali ciepły posiłek, aby nabrać sił, po czym podzielili się na grupy i rozpoczęli dalszą zabawę. Obejrzeli seans w kinie sferycznym, grali w gry z okularami VR oraz sprawdzili swoją zwinność w pokoju laserowym. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i chętnie odwiedziliby "hullo" ponownie.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2021 roku cała społeczność szkolna nowomiejskiej „Jedynki” obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrza Miasta Józef Blank, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Nadolski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Romuald Koszewski oraz Ewa Kijora - byli wieloletni dyrektorzy placówki, Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Lewandowski, Prezes Zarządu EXPOM w Kurzętniku Rafał Domżalski, media lokalne, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły, którzy przebywają na emeryturze, a także liczne grono uczniów, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Pani Żaneta Cherkowska przypomniała historię świętowania Dnia Edukacji Narodowej. Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy.
Dyrektor szkoły Jerzy Resicki podziękował nauczycielom za trud, który każdego dnia wkładają w nauczanie i wychowanie młodych pokoleń. Życzył wytrwałości i siły do dalszej pracy. Ciepłe słowa do pracowników szkoły skierował również Burmistrz Józef Blank. Na ręce dyrektora złożył wiązankę kwiatów i serdeczne życzenia dla wszystkich pracowników oświaty w dniu ich święta. Przewodniczący Rady Rodziców życzył nauczycielom i wszystkim, związanym z oświatą zdrowia i pomyślności w dniu ich święta.
Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wyróżnień, podziękowań i życzeń.
W tym roku dwoje nauczycieli zostało odznaczonych Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a czworo obchodziło jubileusz pracy. Czworo nauczycieli otrzymało Nagrodę Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego. Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody Dyrektora Szkoły. Otrzymali je nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni szkoły.
W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej pamiętali o zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły. Wraz z opiekunami ORU zapalili na ich grobach znicze. Minutą ciszy uczczono ich pamięć.
Ważnym elementem akademii było pożegnanie odchodzących na emeryturę Pań – Danuty Zdunkowskiej, Iwony Kołeckiej oraz Ewy Górzkowskiej. Cała społeczność szkolna podziękowała im za długie lata pracy w szkole, za trud i poświęcenie każdego dnia.
Na końcu spotkania wystąpili uczniowie Ogólnoszkolnej Rady Uczniowskiej pod kierunkiem swoich opiekunów. Przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym w humorystyczny sposób przedstawili różne typy uczniów.
33
Ślubowanie klas pierwszych
- 43
13 października 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystościach wzięli udział dyrektor szkoły Jerzy Resicki, wicedyrektor Marzena Cieplak, przewodniczący Rady Rodziców Piotr Lewandowski, rodzice uczniów oraz główni bohaterowie dnia - uczniowie klasy Ia i Ib. Pierwszacy ubrani w strój galowy i biret, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, to wszystko wprowadziło zebranych w uroczystą atmosferę spotkania. Nad sprawnym przebiegiem ślubowania czuwała koleżanka Jolanta Jonowska. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, na którą składały się wiersze, piosenki oraz taniec. Po prezentacji umiejętności artystycznych pierwszoklasistów, nastąpił uroczysty akt ślubowania i pasowania na ucznia. Kolorowym ołówkiem tego symbolicznego aktu dokonał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Następnie wychowawczynie klas p. Marzenna Rykaczewska i p. Anna Dembowska wręczyły pamiątkowe dyplomy, ołówki i znaczki. Każda klasa otrzymała od Dyrektora szkoły kronikę. Upominki, które otrzymali uczniowie, zostały zasponsorowane przez Szkolną Radę Rodziców, za które serdecznie dziękujemy.
Wycieczka do kina
Dzisiejszego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych z grup: "Motylki" oraz "Żabki" odwiedziły nowomiejski Kinoteatr Harmonia, gdzie obejrzały seans, pt.: "Psi Patrol". Dzieci były pod wrażeniem zarówno filmu jak i nowego kina, które także na nauczycielach zrobiło bardzo pozytywne wrażenie. Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy na seans!
10
Zapraszamy do szkoły
Już w najbliższą środę 13 października 2021 roku zapraszamy rodziców uczniów klas I-VIII na Dzień Otwarty. Dyżury nauczycieli klas IV-VIII odbywać będą się w godzinach 16.00-17.00, o godzinach dyżurów dla młodszych klas powiadomią wychowawcy.
"PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE SZKOLNEJ"
Jeśli masz w domu książkę, której już nie czytasz i chcesz się nią podzielić z innymi – podaruj ją naszej bibliotece :)
Wzbogaci to księgozbiór i przyczyni się do rozwoju czytelnictwa
w naszej szkole.Proszę o książki w dobrym stanie :)
Do każdej podarowanej książki zostanie wklejona karteczka z informacją
o darczyńcy: "Pozostaw po sobie ślad..."Akcja trwa do 30 listopada 2021 r.
Osoby, które podarują książki otrzymają pamiątkowe dyplomy, a ci, którzy podarują ich najwięcej: nagrody – niespodzianki :)
Pamiętaj! Książka czytana żyje dłużej!!!
Za wszystkie przyniesione ksiażki z góry serdecznie dziekuję!
Pani bibliotekarka Monika
ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GŁODEM
Kampania Walki z Głodem
WARTO BYć DOBRYM
Dnia 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. To akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczności szkolnej skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
W związku z tym, Szkolne Koło PCK działające w naszej szkole, organizuje akcję profilaktyczną ,,Podziel się drugim śniadaniem”. Przygotujemy specjalny kosz, do którego każdy uczeń będzie mógł włożyć ,,drugie śniadanie ”, a każde głodne dziecko będzie mogło się czymś poczęstować. Z względu na covid prosimy o produkty hermetycznie zamknięte. Może to być np. woda, jogurt, kefir, soczek, ciasteczka owsiane, paluszki serowe, musli owocowe, świeże owoce, bakalie-orzechy, migdały, suszone owoce, naturalne batoniki owocowe, musy owocowo- warzywne w tubkach, chlebki chrupkie, wafelki, krążki itp. Do kosza nie wkładamy słodyczy.
Pamiętajmy, że w Szkole Promującej Zdrowie- jemy zdrowe produkty.
Akcja przeprowadzona będzie 12-13 października 2021 roku.
Będziemy szczęśliwi, jeśli włączycie się w naszą akcję.
Serdecznie zapraszamy Zarząd i członkowie Szkolnego Koła PCK
Liczba głodujących ludzi na świecie w 2018 r.: 821,6 mln (co 9 człowiek na świecie).
Wycieczka klasy III a
Uczniowie klasy III A wraz z wychowawczynią Aleksandrą Mossakowska i panią Moniką Chylińską byli na wycieczce integracyjnej w Centrum Rekreacyjno-Sportowym "Hullo" w Fijewie, gdzie najpierw uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pod tytułem ,,chemia na wesoło". Następnie bawili się w sali laserowej, gdzie musieli wykazać się dużą sprawnością fizyczną. Później grali w różne gry z pomocą okularów VR, oglądali film w kinie sferycznym pt. ,,kosmos". Na koniec uczniowie wspólnie bawili się w ogromnym placu zabaw "Małpim gaju".
13
Wycieczka klasy 5a
Uczniowie klasy 5a z wychowawczynią Jolantą Jonowską i panem Arturem Marcfeldem mieli okazję dziś spędzić pełen wrażeń dzień. Odwiedzili centrum rekreacyjno-sportowe "Hullo" w Fijewie, gdzie mieli okazję pobawić się w sali laserowej, grając w różne gry z pomocą okularów VR, oglądając filmy w kinie sferycznym, korzystając z ogromnego "Małpiego gaju" oraz dwóch placów zabaw na dworze. Zabawa sprzyjała integracji uczniów oraz rozwijaniu sprawności ruchowej. Piątoklasiści uczestniczyli również w zajęciach chemicznych, wykonując różne eksperymenty.
5
Biegi Grunwaldzkie
Blisko tysiąc uczniów warmińsko-mazurskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowało w przełajowych Biegach Grunwaldzkich, które odbyły się 6.10.2021 r.. Biegi Grunwaldzkie to tradycyjna już impreza sportowa, organizowana przez Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Uczestniczyła w tych biegach również nieliczna - 6 osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z Nowego Miasta Lubawskiego. Pomimo padającego w czasie biegów deszczu, ciężkiej trasy i niskiej temperatury, zawodnicy pokazali wolę walki i wszyscy ukończyli biegi. Dla najlepszych czekały medale i nagrody, a dla wszystkich zasłużony ciepły posiłek. Wśród startujących byli: Zofia Dobrzyńska, Maja Mówka, Lena Gołębiowska, Emilia Lewandowska, Laura Zawadzka i Bartek Jakubowski, który musiał się po raz pierwszy zmierzyć z dystansem 1500 m. Do zobaczenia w przyszłym roku na polach Grunwaldu.
4 PAŹDZIERNIKA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT
Światowy Dzień Zwierząt ma już 90 lat! Został ustanowiony na konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku.
Przypada 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października.
W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt obchodzono
w 1993 roku.
O co chodzi w Światowym Dniu Zwierząt? Otóż według pomysłodawców ma on zwracać uwagę na to, że zwierzęta to nie rzeczy, a istoty żywe, wobec czego mają swoje prawa. Celem święta jest uwrażliwienie ludzi na los zwierząt, a przez to zmianę naszego zachowania wobec nich.Szkolna biblioteka postanowiła również uczcić ten wyjątkowy dla wszystkich miłośników zwierząt dzień, uruchamiając "Wypożyczalnię na kółkach". Alicja Balewska, Emilia Lewandowska, Alicja Bojarska
i Nikodem Gurzyński (wszyscy z kl. 7a) rozstawiali wózek biblioteczny na czas przerw i wypożyczali książki, których bohaterami są zwierzęta. Dużym powodzeniem cieszyła się seria "Zosia i jej Zoo" (Amelia Cobb), "Misia i jej mali pacjenci (Aniela Cholewińska – Szkolik), "Elena" (Nele Neuhaus), "Szkoła Trzęsiportków" (Becka Moor), a także pozycje wydane przez wydawnictwo National Geographic z serii "Pozdóże Neli".Najmłodsi również znaleźli coś dla siebie: "Chomik Zenek" (Zenon Łapka), "O psie, który jeździł koleją" (Roman Pisarski) "Świnka Pepa", czy "Co w trawie piszczy" (Patrycja Zarawska) – to książeczki, które zostały wypożyczone jako jedne z pierwszych.
Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego też kontynuowano ją również 5 października.
W sumie wypożyczono ok. 40 książek, a biblioteka zyskała 5 nowych czytelników.
Kampania Walki z Głodem
WARTO BYĆ DOBRYM
Dnia 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. To akcja, której głównym celem jest uświadomienie społeczności szkolnej skali ubóstwa, która nie dotyczy wyłącznie krajów III świata, ale również Polski oraz skutków niedożywienia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
W związku z tym, Szkolne Koło PCK działające w naszej szkole, organizuje akcję profilaktyczną ,,Podziel się drugim śniadaniem”. Przygotujemy specjalny kosz, do którego każdy uczeń będzie mógł włożyć ,,drugie śniadanie ”, a każde głodne dziecko będzie mogło się czymś poczęstować. Z względu na covid prosimy o produkty hermetycznie zamknięte. Może to być np. woda, jogurt, kefir, soczek, ciasteczka owsiane, paluszki serowe, musli owocowe, świeże owoce, bakalie-orzechy, migdały, suszone owoce, naturalne batoniki owocowe, musy owocowo- warzywne w tubkach, chlebki chrupkie, wafelki, krążki itp. Do kosza nie wkładamy słodyczy.
Pamiętajmy, że w Szkole Promującej Zdrowie- jemy zdrowe produkty.
Akcja przeprowadzona będzie 12-13 października 2021 roku.
Będziemy szczęśliwi, jeśli włączycie się w naszą akcję.
Serdecznie zapraszamy Zarząd i członkowie Szkolnego Koła PCK
Liczba głodujących ludzi na świecie w 2018 r.: 821,6 mln (co 9 człowiek na świecie).
Archiwum Aktualności