• Aktualności

          • Nowe rekordy.
            • Nowe rekordy.

            • W dniu 21.04. 2016 roku na stadionie "Olimpii" w Grudziądzu rozpoczął się kolejny sezon zawodów z cyklu "Czwartki La". W zawodach startowało ponad 600 uczniów z okolic Grudziądza. Naszą szkołę reprezentowała 8 osobowa ekipa, która rewelacyjnie zaprezentowała się podczas zawodów. Dawid Szpanelewski poraz kolejny pobił rekord szkoły na 1000 m. z czasem 3.14.55 s., a swoje rekordy życiowe oprócz niego poprawiła jeszcze trójka zawodniczek z naszej ekipy. W biegu na 600 m. Oktawia Straus, Ola Pruchniewska oraz Zuzannna Dąbrowska oraz w skoku wzwyż Oktawia Straus i Ola Pruchniewska. Michalina Dąbrowska oraz Oliwier Zdanowski w skoku wzwyż wyrównali swoje dotychczasowe wyniki.(ZG)

          • W krainie baśni
            • W krainie baśni

            • W środę 20. 04. 2016 r. w naszej szkole  odbył się Powiatowy Przegląd „ W KRAINIE BAŚNI”. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich z pięciu szkół naszego powiatu. Były to: Szkoła Podstawowa im. ks. Kazimierza Wróblewskiego z Gwiździn, Zespół Szkół im. Władysława Jagiełły z  Kurzętnika, Zespól Szkół z Nowego Grodziczna oraz obie podstawówki z Nowego Miasta Lubawskiego. Dzieci w przepięknych strojach, z wieloma rekwizytami, prezentowały przygotowany przez siebie fragment baśni. Mali adepci sztuki teatralnej wykazali się wielkimi zdolnościami aktorskimi. Potrafili bez trudu przenieść publiczność w zaczarowany świat baśni. Nagrodą dla każdego ucznia była interesująca i pięknie wydana książka z baśniami. Każda szkoła otrzymała również dyplom. Cel Przeglądu, którym było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i teatralnych został w pełni osiągnięty.  Dzieci wyjeżdżały uśmiechnięte i zadowolone, jednocześnie żałując, że za rok nie będą mogły już przyjechać, ponieważ będą już w trzeciej klasie.  Imprezę uświetnił występ uczniów klasy I b, którzy wystawili spektakl pt. „ Tomcio Paluszek”. Koordynatorkami Przeglądu były Panie: Mirosława Mamińska i Marzenna Rykaczewska.

            • Apel porządkowy.

            • 15 kwietnia 2015 roku miał miejsce apel porządkowy, podczas którego poruszone zostały istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza. Pani Dyrektor Eleonora Lewalska przypomniała uczniom, iż po 6 lekcji nie spędzają przerwy na boisku szkolnym, a pozostają na terenie budynku. Zwróciła uwagę na utrzymanie porządku w salach lekcyjnych oraz by uczniowie zachowali bezpieczeństwo podczas przemieszczania się do stołówki szkolnej podczas przerw obiadowych.

              Przypomniała, że zbliża się koniec roku szkolnego i właśnie teraz jest czas, by poprawić oceny niedostateczne. Zaapelowała do uczniów, by przekazali rodzicom informację o odbiorze marchwi. (enb)

            • Apel z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

            • W Polsce trwają centralne obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Również w naszej szkole społeczność szkolna z klas IV-VI uczestniczyła w nietypowej lekcji na ten temat. Nasz historyk Pan Jerzy Resicki zaprezentował uczniom w prezentacji multimedialnej wydarzenie z roku 966, jego konsekwencji dla tworzącego się państwa. (enb)

          • Sprawny Maluch
            • Sprawny Maluch

            • We wtorek 12 kwietnia 2016 r. w hali MOSiR w Nowym Mieście Lubawskim  odbyła się impreza sportowa „Sprawny Maluch”. Wzięły w  niej udział  dzieci z oddziałów przedszkolnych  okolicznych szkół. Naszą szkołę reprezentowały wszystkie  maluchy, dla których uprawianie sportu jest ogromną radością i frajdą.  Było gwarno i radośnie. Celem imprezy było propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz integracja dzieci.  Najważniejsza jednak  okazała się wspólna  i  wesoła zabawa, a uzyskane wyniki były miłym dodatkiem  do całej imprezy.  Reprezentacje oddziałów przedszkolnych rywalizowały w różnych konkurencjach sprawnościowych  wykorzystując do tego   sprzęt sportowy. Dla uczestników sportowej zabawy przygotowano   dyplomy, okolicznościowe medale, piłki oraz słodycze i  napoje.Koordynatorem turnieju był pan Ryszard Krzemieniewski. (KZ)

            • Otwarcie sezonu lekkoatletycznego

            • Jak co roku otwarcie sezonu lekkoatletycznego szkół w naszym powiecie rozpoczyna się od finałów powiatowych w mieszanych sztafetowych biegach przełajowych w Bratianie. W dniu dzisiejszym w zawodach startowało 17 drużyn (170 uczniów) ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowały 2 ekipy: z klas IV oraz klas V pod opieką nauczycieli wf: Andrzeja Czepka oraz Zbigniewa Gołębiewskiego. Każda drużyna składała się z 5 dziewczynek i 5 chłopców. W trudnym terenie udało nam się zdobyć 2 miejsce w każdej ze swoich kategorii wiekowych. Obie nasze drużyny zdołały zakwalifikować się na finały wojewódzkie, które odbędą się w Iławie.(ZG)

               

            • Ogromny sukces naszych trzecioklasistów

            • Dnia 8.04.2016 r. w Szkole Podstawowej  w Tereszewie odbył się Wojewódzki Turniej Sportowy pn. „Jestem sprawny na szóstkę”. W rozgrywkach sportowych wzięli udział uczniowie z klas I – III ze szkół podstawowych  województwa warmińsko – mazurskiego. Do rywalizacji stanęło 16 szkół. Drużyna z naszej szkoły,  w skład której weszli  uczniowie z klasy III a (Małgorzata Milewska, Karol Mroczkowski, Amelia Bedra)  i klasy  III b (Julia Dembińska, Klaudia Balewska, Kamila Ławicka, Wiktor Kempiński, Bartosz Dąbkowski, Kacper Ponieważ, Denis Shepetun) zajęła II miejsce. Dzieci  bardzo solidnie przygotowywały  się do turnieju. Każdego dnia po zajęciach spotykały  się na godzinnych treningach w sali gimnastycznej. Podczas zawodów wzięli udział w pięciu  konkurencjach: kozłowanie piłki, unihokej, wyścig w tunelu, wyścig ze skakanką i  bieg z woreczkami. W trzech konkurencjach zdobyli  po 16 punktów (maksymalną ilość), w dwóch pozostałych 13 i 12 punktów, co w sumie dało  73 punkty. Uzyskanie takiego wyniku  wystarczyło, aby  zająć  II miejsce  w turnieju.  Puchar i medale wręczył małym sportowcom Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak. Bardzo szczęśliwi i zadowoleni  przyjmowali gratulacje i pochwały. Do turnieju przygotowały uczniów panie: Katarzyna Zapałowska i Justyna Wiśniewska. (KZ)

            • Profilaktyka "Mniam, mniam"

            • Dzisiaj w naszej szkole odbył  się spektakl profilaktyczny teatru „Grupa T” z Torunia zatytułowany: „Mniam, mniam”. Spektakl  obejrzeli uczniowie z  klasy III b i i klas IV – VI  z ogromnym zainteresowaniem i uwagą. Wartka akcja, kolorowe kostiumy aktorów, żywe dialogi i oprawa muzyczna  przyciągnęła uwagę wszystkich zebranych uczniów. Niektórzy z nich  mieli możliwość czynnie uczestniczyć w przedstawieniu. Głównym celem było przybliżenie dzieciom skutków nieodpowiedniego odżywiania się. Przyśpiewki świadczyły o tym, że widzowie dali się przekonać do rozważnych i świadomych wyborów podczas układania  zdrowego jadłospisu.   To artystyczne wydarzenie mogło być zrealizowane dzięki pozyskanym środkom z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Mieście Lubawskim. Inicjatorkami akcji były panie: Iwona Kołecka i Katarzyna Zapałowska (KZ)

          • Z POEZJĄ NA TY
            • Z POEZJĄ NA TY

            • Dnia 6. 04. 2016 roku odbył się szkolny konkurs recytatorski Z POEZJĄ NA TY. Uczestnikami konkursu byli uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I– III.    23 dzieci recytowało wiersze różnych autorów. Przyznano nagrody w każdej kategorii wiekowej. I miejsce w grupie przedszkolnej zajęła Julia Mróz, drugie -  Aleksander Grześkiewicz, zaś III – Filip Trzebniak. W klasach pierwszych najwyżej uplasował się Jan Milewski, II miejsce  zdobył  Tomasz Dąbrowski,       III –  Natalia Lange.  W klasach drugich I miejsce wywalczyła Zuzanna Grześkiewicz, II –  Wiktoria Leszko, natomiast III miejsce przypadło w udziale  Kornelii Seweryn.  W klasach trzecich, komisja w składzie: Mirosława Mamińska,  Danuta Zdunkowska i  Michalina Mączkowska, przyznała I miejsce -   Julii Dembińskiej, II –   Amelii Józefowicz, III –  Natalii Korzeń.  Zwycięzcom wręczono dyplomy, książki i nagrody rzeczowe.  Drobny upominek oraz dyplom otrzymał także każdy mały recytator, który brał udział w bardzo wyrównanej rywalizacji. Konkurs prowadziła Justyna Wiśniewska.

          • Sprawdzian Szóstoklasistów za nami.
            • Sprawdzian Szóstoklasistów za nami.

            • 5 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się test kompetencji dla uczniów klas VI. Do Sprawdzianu Szóstoklasistów przystąpiło w tym roku 59 uczniów.

              Obecnie sprawdzian składa się z dwóch części. Obie części są przeprowadzane w formie pisemnej.

              CZĘŚĆ 1 - ZAWIERA ZADANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO I MATEMATYKI.

              W niektórych zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź. W innych - samodzielnie ją sformułować, np. napisać wypracowanie albo zapisać rozwiązanie zadania z matematyki.
              Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu uczniowie mieli 80 minut.

              CZĘŚĆ 2 - ZAWIERA ZADANIA Z JĘZYKA OBCEGO.

              W naszej placówce jest to język angielski. We wszystkich zadaniach trzeba wybrać jedną poprawną odpowiedź.
              Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu uczniowie mieli 45 minut.

              Do obu części sprawdzianu szóstoklasiści przystąpili tego samego dnia. Pomiędzy częścią 1, a częścią 2 mieli przerwę na poczęstunek i odpoczynek. Wszystkim naszym uczniom życzymy jak najwyższych wyników! (enb)

            • Apel informacyjno - porządkowy

            • Dzisiaj w naszej szkole odbył się apel dla uczniów klas IV-VI, na którym opiekun Ogónoszkolnej Rady Uczniowskiej Pan Jerzy Resicki przedstawił zasady, które obowiązują uczniów, którzy ubiegają sie o miejsce w Młodzieżowej Radzie Miasta.
               Ponadto Dyrektor Szkoły Pani Eleonora Lewalska odczytał list skieroany przez Rzecznika Praw Dziecka do wszystkich uczniow zdających w bieżącym roku szkolnym Sprawdzian Szóstoklasisty.
               Przypomniała tegorocznym zdającym o obowiązującym w tym dniu stroju galowym oraz pokrótce przedstawiła na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do testu.

              Nie zabrakło również informacji dotyczących bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza szkołą. Uczulono uczniów poruszających się rowerami na zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Z uwagi na trwającą budowę boiska przyszkolnego przestrzegała przed ryzykownymi zachowaniami na boisku podczas przerw międzylekcyjnych. (enb)

            • Turniej warcabowy

            •  

              W dniach od 30.03.2016r do 01.04.2016r  w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do Powiatowego Turnieju Warcabowego Szkół Podstawowych. Uczestniczyło w nich  32 uczniów klas I – III  oraz  48 uczniów klas IV- VI.

               Najlepsi z poszczególnych klas okazali się uczniowie:

               

              • Wiktoria Dziodko z klasy I a,
              • Bartosz Dąbrowski z klasy II a,
              • Magdalena Grzywacz z klasy III a,
              • Wiktor Grzywacz klasy IV a,
              • Maksymilian Deredas z klasy V c,
              • Mateusz Dziodko z klasy VI b.

              Uczniowie ci reprezentowali naszą szkołę w X Powiatowym Turnieju Warcabowym w Mszanowie w dniu 06.04.2016r, w którym uczestniczyło 6 drużyn ze szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego. Rozgrywki toczyły się drużynowo systemem każda drużyna z każdą. O kolejności miejsc w turnieju drużynowym decydowała suma punktów jej zawodników. Nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce.

              Wśród indywidualnej klasyfikacji Mateusz Dziodko uzyskał maksymalną ilość punktów i tym samym zajął pierwsze miejsce wśród klas VI. Drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej zajęli: Wiktoria Dziodko kl. I, Bartosz Dąbrowski kl. II, Wiktor Grzywacz kl. IV. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Grzywacz. Opiekun grupy Zyta Sadowska.

          • Powiatowy Turniej Języka Angielskiego dla uczniów klas I – III – Macmillan Primary School Tournament IV
            • Powiatowy Turniej Języka Angielskiego dla uczniów klas I – III – Macmillan Primary School Tournament IV

            • 30.03.2016 roku odbył się w naszej szkole już po raz trzeci Powiatowy Turniej Języka Angielskiego dla uczniów klas I – III – Macmillan Primary School Tournament IV. Konkurs współorganizowany był  wraz  z wydawnictwem Macmillan. W konkursie udział wzięli uczniowie z następujących szkół : Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawski,  w Bratianie, w Tereszewie,  w Marzęcicach, w Lubawie  , w Zwiniarzu oraz reprezentanci naszej szkoły. Pierwsze miejsce zdobył Marcin Borkowski  uczeń Szkoły Podstawowej w Lubawie. Miejsce drugie wywalczył uczeń  Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim    – Marcin Machajski  , a miejsce trzecie zdobył uczeń nowomiejskiej „jedynki” – Karol Mroczkowski.  Na miejscu czwartym uplasowała się również uczennica organizatorów konkursu  – Magdalena Grzywacz, a miejsce piąte wywalczyła uczennica  Szkoły Podstawowej w Tereszewie – Karolina Maron.  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci gadżetów oraz  dyplomy pamiątkowe. Nad przygotowaniem i przebiegiem konkursu czuwali angliści: panie Lucyna Ben Nasr  i Marta Sobiesierska. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu był anglista Pan Łukasz Leszczyński.(enb)

            • Ogólnopolski konkurs języka angielskiego – OLIMPUS 2016 – SESJA ZIMOWA

            • Uczniowie klas IV-VI już po raz kolejny wzięli udział w sesji zimowej ogólnopolskiego konkursu języka angielskiego  - OLIMPUS. Ich zadanie polegało na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru składającego się z : zagadnień gramatycznych, pracy z tekstem czytanym, słownictwa, i struktur leksykalnych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, gdyż wzięło w nim udział 25 osób. Po otrzymaniu wyników okazało się, że  najwięcej punktów zdobyli:  Ksawery Kuczkowski, Joanna Dąbrowska, Filip Chmielewski oraz Katarzyna Polak.  Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy  - dyplomy uznania. Koordynatorem konkursu był anglista Pan Łukasz Leszczyński.(enb)

          • Witaliśmy wiosnę zdrowo i kolorowo
            • Witaliśmy wiosnę zdrowo i kolorowo

            • Dzisiaj uczniowie naszej szkoły witali wiosnę. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano harmonogramy, według których  organizatorzy imprezy przeprowadzili zajęciach o charakterze edukacyjno – sportowym.

              Tego dnia dzieci z oddziałów przedszkolnych: „Wesołe Nutki”, „Skrzaty”, „Pszczółki” słuchały opowiadań o wiośnie, zostały zapoznane z tradycjami witania wiosny oraz ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie, poznały zwiastuny wiosny. Dzieci dekorowały swoje kanapki warzywami. Wraz z wychowawczyniami wykonały kolorowe kwiaty, dzięki którym przywitały Panią Wiosnę. Przemaszerowały wokół szkoły w jej  poszukiwaniu.  Szukały listów    i rozwiązywały zagadki zostawione przez wiosnę.  Każda z grup prezentowała wiosenne piosenki.

              Kilka dni przed nadejściem wiosny dzieci z klas I – III przygotowywały się do jej powitania. Zaprojektowały i wykonały hasła dotyczące zdrowego i aktywnego stylu życia. Wykonały  owocowe emblematy, którymi udekorowały swoje koszulki. Pierwszego dnia wiosny  spotkały  się w sali gimnastycznej. Tam dokonały  prezentacji swoich koszulek oraz haseł.  Po wspólnym powitaniu wiosny głośnym odśpiewaniem piosenki „Maszeruje wiosna”  dzieci wysłuchały  pogadanki pielęgniarki szkolnej  pani Krystyny Kwiatkowskiej. Jej uzupełnieniem były prezentacje multimedialne  dotyczące aktywności fizycznej i zdrowych produktów żywnościowych. Szczególną uwagę zwrócono na szkodliwe substancje, konserwanty i barwniki ukryte w wielu produktach żywnościowych, po które na co dzień sięgają uczniowie. Pani pielęgniarka przekonywała dzieci, aby podczas zakupów  dokonywały właściwych wyborów i zamieniały  słodkie przekąski na min.  surowe owoce i suszone pestki. W dalszej części spotkania uczniowie wraz z nauczycielami  i  rodzicami udali się do klas, aby sporządzić surówki  owocowo – warzywne. Okazały się one wspaniałym dodatkiem do drugiego śniadania, które dzieci spożyły w szkole. Po zdrowym i odżywczym posiłku wszyscy udali się do hali MOSiR. Tam czekały na dzieci rozgrywki, zabawy i gry sportowe.  Podczas zmagań sportowych towarzyszyli im  rodzice, którzy  wykazali się dużą znajomością zasad zdrowego odżywiania: układali dzienne jadłospisy, grupowali produkty żywnościowe biorąc pod uwagę częstotliwość ich spożywania. Oprócz tego wspólnie z dziećmi brali udział w konkurencjach sportowych.   Na zakończenie sportowej części spotkania zostały rozegrane mecze towarzyskie  w zbijaka. Dla grupy wiekowej IV – VI zorganizowano Festiwal Zdrowia pod tytułem zdrowezycie@sp1nml. Przez kilka godzin uczniowie uświadamiali sobie, jak duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju  ma racjonalne żywienie i codzienna aktywność fizyczna. Dzieci wiedzą, że zdrowe żywienie to długoterminowa inwestycja w zdrowie. Dlatego wykonywali zdrowe koktajle. Rozumieją, że około godziny każdego dnia należy poświęcić na ruch o umiarkowanej intensywności, bo to daje im dobre samopoczucie. Poza tym wpływa na zdrowie fizyczne i rozwój kośćca, zapobiega nadwadze i otyłości, wspomaga proces uczenia się. Przeprowadzono wiele konkurencji, którym towarzyszyła rywalizacja fair play. Uczniowie na plakatach przedstawili zalety aktywnego stylu życia. Mieli okazję do analizowania etykiet artykułów spożywczych. Układali produkty pod względem kaloryczności. Osiem drużyn 3-osobowych prawidłowo wybrało pięć zdrowych przekąsek z dziesięciu. Niewielki problem pojawił się, gdy wykorzystano u dzieci zmysł smaku do określenia spożywanych zdrowych przekąsek. Każda klasa przedstawiła ciekawą i inną formę aerobiku. Większość zaprezentowała celne rzuty do kosza. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konkurencja obierania jabłek przez wychowawców. Wszyscy zebrani obejrzeli film „Chemiczna iluzja”. Nie dowierzano, że dzięki możliwościom współczesnych chemików możemy dziś cieszyć się kiełbasą bez mięsa, keczupem bez pomidorów, napojem owocowym bez owoców. Nie byłoby to możliwe bez wzmacniaczy i polepszaczy smaku. To przestroga, żeby zakupy spożywcze robić z rozwagą czytając etykiety. Po obejrzeniu filmu ogłoszono wyniki. Najlepiej wypadły klasy IVb, Vc i VIc. Całemu festiwalowi towarzyszyła piosenka „Smak i zapach pomarańczy”. Koordynatorki  dziękują uczniom, rodzicom  i wychowawcom za wspaniałe przygotowanie i sprawne przeprowadzenie dzisiejszej imprezy. (KZ)

          • Turniej o Ruchu Drogowym
            • Turniej o Ruchu Drogowym

            • W dniu dzisiejszym w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim odbył się Miejski Turniej o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. W konkursie brały udział 3 drużyny: jedna ze szkoły podstawowej nr 1 oraz dwie ze szkoły podstawowej nr 2. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się wiedzą teoretyczną z przepisów ruchu drogowego, wiedzą medyczną oraz techniką jazdy na rowerze. W wyniku rywalizacji zwyciężyli uczniowie naszej szkoły w składzie: Aleksandra Lendzinowska, Malwina Siwa, Maksymilian Deredas oraz Adam Jędraszek. Do zawodów przygotowali uczniów pani Zyta Sadowska oraz pan Andrzej Czepek. Uczniowie z naszej szkoły będą reprezentować Nowe Miasto Lub. na zawodach powiatowych.(ZG)

            • Mamy laureatkę!

            • Joanna Dąbrowska uczennica klasy VI a została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki z bardzo dobrym wynikiem 33 punkty na 36 możliwych do zdobycia. Serdecznie gratulujemy! Uczennica osiągając tak wysoki wynik jest zwolniona z testu kompetencji. Otrzymuje max. liczbę punktów. Do konkursu przygotowała uczennicę Wioletta Bączek – Samulewicz.

            • Rekolekcje wielkopostne

            •  
              W dniu dzisiejszym zakończyły się rekolekcje wielkopostne, które trwały od 14 marca. Przez trzy dni uczniowie pod opieką nauczycieli chodzili na halę MOSiR, gdzie S. Kamilla, elżbietanka z Grudziądza, prowadziła nauki rekolekcyjne. W tym roku nawiązywały one do trwającego w Kościele Roku Miłosierdzia. S. Kamilla w ciekawy sposób ukazywała istotę chrześcijańskiego życia. Spotkania ubogacał piękny śpiew lubianych przez dzieci piosenek ewangelizacyjnych oraz wspólna modlitwa. Następnie udawaliśmy się do bazyliki św. Tomasza na Eucharystię i Drogę Krzyżową, które celebrował rekolekcjonista ks. Kazimierz Wiśniewski.
              Uczniowie uczestniczyli w rekolekcjach w dwóch grupach: kl I-III i kl. IV-VI, wspólnie z kolegami ze Szkoły Podstawowej nr 2. Na zakończenie dzieci z obydwu szkół podziękowały S. Kamilli i ks. Kazimierzowi za wspaniałe rekolekcje.
          • Mowa nienawiści
            • Mowa nienawiści

            • Dzisiaj odbyła się prelekcja połączona z prezentacją multimedialną "Mowa nienawiści"  dla uczniów klas szóstych. Sierż.  szt.Ludmiła Mroczkowska  z Komendy Powiatowej Policji w sposób obrazowy omówiła czynniki mające wpływ na bezpieczną i przyjazną szkołę. Przybliżyła pojęcie tolerancji i nietolerancji, przemocy, agresji słownej i fizycznej, poparła je wieloma przykładami. Wiele uwagi poświęciła narastającemu zjawisku cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje prawne może ponieść osoba zamieszczająca niebezpieczne treści w internecie, bądź poprzez wysyłanie SMS. Uczniowie uzyskali wskazówki, jak być bezpiecznym w internecie. (KZ)

            • Między wierszami - konkurs recytatorski.

            • Tradycją w naszej szkole stał się konkurs recytatorski pod nazwą "Między wierszami", podczas którego uczniowie klas IV-VI prezentują swoje umiejętności krasomówcze. W tegorocznej edycji tego konkursu wzięło udział 13 uczniów. W tym roku młodzi krasomówcy recytowali  te wiersze, które im "w duszy grają", tzn. tematyka i autor tekstu był kwestią indywidualnego doboru uczestników.  Jury w składzie Anna Lendzion - pomysłodawca i główny organizator konkursu oraz nauczycielki Ewelina Niścigorska-Bojarska i  Wiesława Markowska miały ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, albowiem prezentowany przez uczniów poziom recytacji i doboru tekstu stał na bardzo wysokim poziomie. Wszystkich interpretacji wierszy wysłuchała Pani Dyrektor Eleonora Lewalska, która nie szczędziła braw młodym artystom. W wyniku obrad wyłoniono zwycięzców. Bezkonkurencyjna okazała się uczennica z klasy IVb Zuzanna Anna Dąbrowska, która recytowała wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Dialog z pluskwą” i zajęła I miejsce.  Wiktorii Opasik, reprezentantce  klasy IVa, która zachwyciła jury swoją interpretacją „Samochwały” Jana Brzechwy jury przyznało II lokatę. Na trzecim miejscu uplasowała się uczennica klasy VIa Zuzanna Rzemińska, która recytowała wiersz „O prawach dziecka” Jana Brykczyńskiego. Wyróżniono Karolinę Badalian, reprezentantkę klasy VIb oraz Julię Tuszyńską i Nadię Zaborowską.  Obie są uczennicami klasy IVa. Wszyscy uczestnicy konkursu recytatorskiego otrzymali nagrody niespodzianki, a laureatki konkursu oraz  wyróżnieni dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci wartościowych pozycji książkowych. Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom, za co słowa uznania należą się paniom polonistkom, które wspierały reprezentantów klas w przygotowaniach do rywalizacji. (enb)