• Aktualności

      • Warsztaty Bożonarodzeniowe w Przedszkolu

      • Dnia 13.12.2019r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe, na których gościliśmy rodziców naszych  małych milusińskich. W tym dniu zaproszeni goście wraz ze swoimi pociechami mieli możliwość przygotowania ozdób na wigilijny stół. Wykonać można było je z różnorodnego materiału, każdy mógł wybrać dla siebie coś ciekawego. W repertuarze rękodzieła znalazły się choinki, bałwanki, świeczniki, stroiki i inne cuda, pomysłów było naprawdę wiele. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi z ogromnym zapałem i zaangażowaniem tworzyli przepiękne ozdoby, wykazując się przy tym dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Czas na warsztatach upłynął w przyjaznej i miłej atmosferze. Tego dnia każdy wyszedł z przedszkola przepełniony radością i oczekiwaniem na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia. Wszystkim obecnym rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy.(AG)

      • Gala Sportu Szkolnego Związku Sportowego

      • 13 grudnia 2019 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie na Gali Sportu Szkolnego Związku Sportowego podsumowano klasyfikacje za rok 2019. Nasza szkoła uplasowała się na miejscu ósmym w klasyfikacji szkół miejskich w kategorii ,,Igrzyska Dzieci,,. Wielki sukces osiągnęła nowomiejska SP2, która wygrała tę klasyfikację. Podczas Gali wyróżniony został Józef Blank Burmistrz Miasta, nasz gród zdobył tez 3 miejsce w kategorii miast.(enb)

      • Wizyta Pani stomatolog u dzieci z kl.I-III oraz z przedszkola

      • 10.12.2019r. dzieci  z klas I-III oraz z przedszkola odwiedziła Pani Marta Kowalewska, która jest stomatologiem. Zaproszony gość opowiedział dzieciom, jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Pani Marta bardzo dokładnie zademonstrowała nam również, jak prawidłowo należy szczotkować ząbki. Dowiedzieliśmy się także, że powinniśmy unikać m.in. gum do żucia, lizaczków, żelowych cukierków, a przede wszystkim chipsów, gdyż powodują, że ząbki zaczynają się psuć. Nasz gość opowiedział też, w jaki sposób specjalnymi narzędziami oczyszcza ząbki dzieci, które odwiedzają ją w gabinecie. Po zakończeniu spotkania podziękowaliśmy pani stomatolog za miłą wizytę i wręczyliśmy drobny upominek. Teraz z pewnością dzieci jeszcze bardziej postarają się dbać o swoje ząbki i chętniej odwiedzać będą gabinet stomatologiczny.(AG)

      • Pasjonujący zawód weterynarza

      • Uczniowie klasy Ia  odwiedzili gabinet weterynaryjny Pana Leszka Przyborowskiego. Na powitanie wybiegła do dzieci Alma – owczarek niemiecki. Maluchy mogły ją pogłaskać, były wniebowzięte. Pani Agata Sobich - lekarz weterynarii, wprowadziła uczniów w tajniki zawodu weterynarza i oprowadziła po nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach. Najpierw dzieci obejrzały gabinet przyjęć, gdzie zobaczyły różne narzędzia. Potem poszły do laboratorium. Tu mogły ujrzeć pod mikroskopem przygotowany preparat. Zobaczyły też gdzie znajduje się sala zabiegowa i usłyszały jakie zabiegi można tam wykonywać. Na końcu poszły do sklepiku z produktami dla zwierząt. Dowiedziały się również jak należy opiekować się swoim pupilem. Podsumowaniem wizyty był quiz wiedzy. Dzieci z ochotą odpowiadały na pytania, za prawidłowe odpowiedzi otrzymały  wspaniałe mikołajkowe prezenty. Bardzo dziękujemy za interesującą lekcję poglądową.

        

      • "12 Listów" dla Julki - zapraszamy na niezwykły koncert

      • UWAGA ZMIANA! Wywiadówka

      • 12 grudnia 2019 roku w godz. 15.30 - 16.30 odbędzie się wywiadówka dla rodziców dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I - VIII. Zapraszamy. (enb)

      • Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

      • 5.12.2019 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego zorganizowany przez UKS ISKRA. Choć garstka uczniów brała udział, to pojedynki były bardzo zacięte. Zawodnicy grali systemem każdy z każdym do dwóch setów wygranych. Najlepszym tenisistą okazał się Dąbkowski Bartosz przed Grabowskim Jakubem i Deredasem Tobiaszem. Kolejne miejsca zajęli: Shepetun Denis, Mroczkowski Karol, Hincmann Kacper i Przybylowski Bartosz. Turniej odbył się pod nadzorem nauczyciela Andrzeja Czepka. (enb)

      • Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej

      • Dnia 4.12.2019 r. odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej trójek chłopców (rocznik 2008). W turnieju brało udział 6 drużyn. Nasi reprezentanci zajęli 3 miejsce ( 3 mecze wygrywając i 2 mecze przegrywając). Cieszyć może zarówno postawa, jak i umiejętności gry, które uczniowie reprezentują. Naszą szkołę reprezentowali: Grabowski Jakub, Dąbrowski Bartosz, Siwy Kacper, Przybyłowski Bartosz, Mazur Benjamin, Kijora Hubert i Koźmiński Arkadiusz. Do zawodów uczniów przygotował nauczyciel Andrzej Czepek. (enb)

      • III a z wizytą na poczcie

      • Tym razem, klasa 3 a wraz ze swoją wychowawczynią Anną Dembowską wybrała się na pocztę. Uczniowie dokładnie obejrzeli zaplecze, w którym są przygotowane różne stanowiska pracy. Na jednym z nich wszystkim listom lub paczkom przybija się pieczątkę z datownikiem, na innym segreguje się rodzaje przesyłek, na kolejnych porządkuje się je według rejonów listonoszów, którzy mają przydzielone konkretne ulice i adresy. Dzieciom wiele radości przysporzyło odszukiwanie na półkach własnych adresów. Pani kierownik, opowiedziała również jak dostarcza się na wskazane miejsce duże paczki, które nie zmieściłyby się do torby listonosza. Dzieci chętnie zadawały pytania dotyczące pracy na poczcie, na które uzyskały wyczerpujące odpowiedzi. Same też ćwiczyły przybijanie datowników. Za miłe przyjęcie wszyscy podziękowali drobnym upominkiem.

      • Wizyta pani psycholog

      • W dniu 3 grudnia naszą szkołę odwiedziła na zaproszenie pedagoga, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Mieście Lubawskim, Kamila Ziółkowska. Następnie udała się do klasy Vc, w której poprowadziła warsztaty "ABC emocji". W pierwszej części uczniowie nazywali i rozpoznawali emocje. Nawiązywali do sutuacji z życia codziennego, których doświadczają podczas kontaktów z równieśnikami. Rozmawiali, wymieniali spostrzeżenia na temat tego, co mogą czuć osoby znajdujące się w konflikcie z innymi. W dalszj części uczniowie pracowali w grupach w których wypracowywały sposoby radzenia sobie w sytuacjach, w których odczuwają złość, smutek, poczucie winy czy zazdrość. Na koniec każda z grup podsumowała efekty swojej pracy. Warsztaty były dla uczniów okazją do zacieśnienia koleżeńskich relacji w klasie.(IK)

      • Wycieczki zawodoznawcze

      • W ramach doradztwa zawodowego nasza placówka podejmuje się organizacji wielu różnorodnych inicjatyw wspierających uczniów w planowaniu swojej ścieżki edukacyjno- zawodowej. Tym razem ośmioklasiści w dniu 3 grudnia odbyli  wycieczki zawodoznawcze do zakładu patronackiego EXPOM i Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lub. W zakładzie produkcyjnym młodzież obejrzała prezentację przedstawiającą historię oraz profil działalności firmy Expom. Uczniowie  dowiedzieli  się  na jakich stanowiskach można zostać zatrudnionym w firmie i jakie wymagania muszą spełniać kandydaci na uczniów i pracowników. Obejrzeli   proces  produkcyjny, zobaczyli profesjonalne laboratorium, przyjrzeli się rzeczywistym warunkom pracy. Duże wrażenie na zwiedzających wywarły urządzenia, maszyny,  które ze względu na swoją cenę bądź rozmiary nie są dostępne w innych podobnych  zakładach pracy. W Komendzie Policji pani L. Mroczkowska z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadała o pracy policjantów. Powiedziała, ze policjant zapobiega przestępczości, dba o porządek publiczny, wykonuje działania prewencyjne i chroni obywateli. Ludzie wykazują wysokie zaufanie do policji, dlatego też na osobach wykonujących taką służbę spoczywa ogromna odpowiedzialność. Przedstawiła drogę kształcenia i awansu , zadania, obowiązki,  konieczne predyspozycje jak również omówiła  przeciwwskazania zdrowotne.  Wycieczki stanowią dla młodzieży zawsze cenne źródło wiedzy o różnych zawodach, wykonywanych przez pracowników odwiedzanych zakładów pracy. Dzięki takim wyjściom uczniowie mają możliwość uzyskania informacji u źródła.  Program doradztwa zawodowego realizowany jest również na zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu unijnego „Wiedza i umiejętności kapitałem na przyszłość”. Uczniowie spotykają się na zajęciach indywidualnych z doradcą zawodowym, który pomaga odkrywać ich zainteresowania, uzdolnienia czy predyspozycje zawodowe. Inni biorą udział w zajęciach pt. „Trening postaw kluczowych na rynku pracy". (IŚ)

        

      • Olimpiada Zdrowia i konkurs wiedzy o AIDS

      • Dnia 30 listopada 2019 r. w ZS im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lub. odbył się etap powiatowy Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia i Powiatowy Konkurs wiedzy o AIDS oraz innych zakażeniach krwiopochodnych.  Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach tj.  szkoły podstawowe i szkoły średnie. Naszą szkołę w olimpiadzie  zdrowia reprezentowały dwie uczennice tj. Zuzanna Anna Dąbrowska  z klasy VIIIa i Zuzanna Grześkiewicz z klasy VIb. Uczestnicy olimpiady musieli wykazać się wiedzą dotyczącą  zdrowia, wybranych problemów zdrowotnych współczesnego świata, zdrowego odżywiania, przeciwdziałania uzależnieniom, ekologii oraz znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy. W konkursie wzięło udział 28 uczniów z 14 szkół z powiatu nowomiejskiego. Nasza uczennica  Zuzanna Anna Dąbrowska zajęła wysokie II miejsce, natomiast Zuzanna Grześkiewicz VI miejsce.

       W konkursie wiedzy o AIDS oraz innych zakażeniach krwiopochodnych  wspaniale zaprezentował się Miłosz Moczadło z klasy VIIIa, który zajął II miejsceBartosz Zellma  z klasy VIIIa uplasował się na miejscu VII. Uczniowie ci wiedzą jakie  zagrożenia  dla zdrowia ma wirus HIV/ AIDS. Znają zakażenia krwiopochodne  wirusami HCV i HBV. Odróżniają objawy WZW typu B czy C. Wiedzą jak chronić się przed wyżej wymienionymi chorobami. W tym konkursie wzięło udział 11 szkół  z regionu- 22 uczestników.  Podczas spotkania  miała miejsce  Powiatowa Konferencja  HIV/AIDS. Gratulujemy uczniom i pani Irenie Światkowskiej, która przygotowała uczniów do w/w konkursów. (JKM)

      • Warsztaty edukacyjne

      • Coraz częstszym niepokojącym zjawiskiem pojawiajacym się wśród uczniów jest problem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Dlatego ważnym zadaniem współczesnej szkoły jest wyposażenie podopiecznych w wiedzę o zagrożeniach płynących z jego użytkowania i pokazanie sposobów radzenia sobie z nimi. Kształtowanie odpowiedzialności za własne wybory i podejmowanie decyzji. Nasza placówka podejmuje różne działania profilaktyczne mające na celu podnoszenie świadomości uczniów na problem cyberprzemocy. Jednym z nich były warsztaty edukacyjne, które odbyły się 29 listopada, przeprowadzone przez pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej panią Iwonę Krajewską, w klasie VIIb i VIIIa. Zwróciła ona uwagę na takie zjawiska, jak nękanie, znieważanie, wyzywanie innych osób w Internecie. Filmiki wplatane w tok zajęć miały uwrażliwić młodych ludzi na negatywne skutki wynikających z obrażania siebie w sieci. Uczniowie dyskutowali, wyrażali opinię na temat przedstawionych sytuacji, opisywali emocje im towarzyszące. W ostatniej części warsztatów każdy uczeń zapoznał się z dziesięcioma zasadami antyhejtowymi.(IK)

      • Dla Julki..

      • W dniu 29 listopada w naszej szkole, w ramach wolontariatu klasowego działała kawiarenka andrzejkowa, można również było wziąć udział w zabawach andrzejkowy za symboliczną złotówkę. Cała kwota 800 zł  zebrana podczas działania kawiarenki zasiliła konto siepomaga.pl/ocalic-julke. Kiermasz przygotowała klasa Vb z pomocą rodziców, nad przebiegiem czuwała wychowawczyni Justyna Małek-Kamińska. (JMK)

      • Andrzejki u Przedszkolaków

      • 29 listopada w naszym Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. W tym dniu Przedszkolaki miały możliwość przeniesienia się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły „poznać swoją przyszłość” – tą bliską oraz tą daleką. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami oraz zagadek. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową oraz do wspólnej zabawy.(AG)

      • Trzecioklasiści z wizytą u kosmetyczki

      • W ramach doradztwa zawodowego, uczniowie klasy 3a wraz ze swoją wychowawczynią Anną Dembowską wybrali się dziś do Studia Urody Pani Agnieszki Gawińskiej, w którym poznali zawód kosmetyczki. Dzieci mogły zobaczyć gabinety przeznaczone do zabiegów twarzy, dłoni i stóp. Dowiedzieli się, na czym polega właściwa pielęgnacja dłoni i paznokci oraz sami poddali się zabiegom odżywiajacym. Dziewczynki wybierały kolory błyszczyków, które Panie nakladały im na usta, natomiast chłopcy skorzystali z peelingów twarzy. Dzieci były pod wrażeniem ilością kolorowych i pachnących kosmetyków. Uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie w salonie oraz liczne atrakcje upominkiem i słowami "czujemy się jak nowonarodzeni! "

      • "Asertywność - sztuka bycia sobą"

      • 27 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły  obejrzeli spektakl profilaktyczny o tematyce antynikotynowej pod nazwą „ Asertywność – sztuka bycia sobą”, który zaprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Polskich Noblistów w Kurzętniku.  Dziękujemy Grupie Teatralnej „Fantazja” pod kierunkiem pani Anny Szramowskiej za ciekawe i pouczające przedstawienie.(enb)

      • Nasza szkoła przyłącza się do zbiórki pieniędzy na leczenie maleńkiej Julki

      • Warto być dobrym!

      • Dziś obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Ten dzień pozwala nam uwierzyć, że w każdym drzemią niewyczerpane pokłady dobra. Tym bardziej, że bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. Nasi uczniowie również postanowili pokazać, że warto być dobrym.  W całej szkole na drzwiach klas zawisły plakaty promujące okazywanie innym bezinteresowną życzliwość. Dodatkowo w tym dniu uczniowie klas I-III oraz grup przedszkolnych wzięły udział w Mini Happeningu, spacerując po szkolnym boisku z uśmiechniętymi buźkami i pozdrawiając kolegów oraz koleżanki z innych klas. Na twarzach wszystkich dzieci gościł szczery uśmiech. Pamiętajmy, że warto być dobrym!

      • Dzień Pluszowego Misia u Przedszkolaków

      • 25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim ukochanym misiem. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy. Następnie opowiadały o swoich maskotkach, brały udział w wielu zabawach i wykonały prace plastyczne. Nie zabrakło również słodkiego „co nieco” i orderu przyjaciela pluszowego misia. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas , bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”.(AG)